גזענות.

גזענות.

לא יודעת אם זה כל כך קשור לפורום הספציפי הזה, אבל לא ידעתי איפה לשאול. האם כשאנשים בוחרים בברק אובמה להיות נשיא לארה"ב רק בגלל שהוא שחור, זוהי גזענות?

אולי התכוות

להפליה מתקנת? כי גזענות באה ממקום של הפליה(לכן לא יבחרו בו) אבל אולי התכוות לזה שהוא נבחר מכיוון שהרבה אמריקאים מנסים לתקן את ההפליה?

Shira Esther

New member
לא זו הסיבה

בוחרים בו בגלל שהוא כריזמטי בטירוף, למרבה הצער, הכריזמה נעשתה חזות הכל.

asmati

New member
נראה לי שהיא התכוונה

שהשחורים ובני המיעוטים בוחרים בשחור כי אחד מהם, ועל כן זוהי גזענות כנגד הלבנים..? לזה התכוונת?

הסברים.

לא התכוונתי ללמה אנשים בוחרים בו. שאלתי אם בכך שמספר אנשים בוחרים בברק אובמה כנשיא רק בגלל שהוא שחור זאת גזענות? קראתי איפה שהוא על מספר אנשים שהתראיינו (שחורים) שהודיעו שהם מתכוונים לבחור בברק אובמה בבחירות רק בגלל שהוא שחור, כלומר, שאם הוא לא היה שחור הם לא היו בוחרים בו והם לאו דווקא מסכימים עם דעותיו. אז זה נקרא גזענות, לא? גזענות זאת הפליה, והם מתייחסים אליו שונה בגלל הבדל של גזע. אני תוהה, השחורים בארה"ב כל הזמן מתלוננים שיש הבדלים בחברה בין השחורים ללבנים ושיש גזענות, והם בעצם אלה ש'תומכים' בגזענות בכך שהם בוחרים בנשיא רק בגלל שהוא שחור. מקווה שהשאלה מובנת יותר עכשיו.

הגדירי הפליה

האם לדעתך לבחור במישהו היא הפליה ? אני חושב שהם בוחרים בו מכיוון שהם מאמינים שהוא , בגלל היותו שחור , ידאג לאינטרסים שלהם . זה כמו שתגידי שאלו שבחרו במפלגת הגמלאים הם עושים לצעירים הפליה רק בגלל שהם עצמם גמלאים P:

אפליה -

אפליה הינה תהליך סוציולוגי בו נעשית הבדלה בין קבוצות חברתיות שונות, קטגוריות חברתיות או פרטים שונים, הבדלה המעניקה לקבוצה, קטגוריה או פרט מסוימים יתרונות או חסרונות יחסיים בהתייחסות אליהם, מבלי שתהיה הצדקה עניינית לכך. אפליה עשויה להיות על בסיסים שונים (כגון מין, גזע, לאום ועוד) וליתרונות או לחסרונות הנובעים ממנה עשויים להיות ביטויים שונים (כלכליים, פוליטים וכו'). אפליה עשויה להיות מכוונת (כלומר, בסיס האפליה הוא המניע הישיר לאפליה) או עקיפה (כלומר, בסיס האפליה משפיע על גורם מתווך, שהוא המניע הישיר לאפליה). אפליה על בסיס גזעי קרויה גזענות. (לפי ויקיפדיה). הם בחרו בו רק בגלל היותו שחור. הם מפלים אותו (אולי לטובתו) בגלל הגזע שלו - גזענות, אפליה. משהו לא מסתדר לי בדוגמא האחרונה שהבאת. X:

יש הבדל בין הפליה לגזענות

הפליה= הפליה, קיפוח, הבדלה, ייחוד, הבחנה, חד-צדדיות, הטיה, פעולה מגמתית, חוסר איזון, נטייה ברורה גזענות=אמונה בגזע עליון, הפליה גזעית, הבחנה אלימה בין גזעים אני לא מאמין שהשחורים שבוחרים בברק אובאמה לנשיא רק משום שהוא שחור עושים זו משום שהם מאמינים שהכושים (כן כן אפריקן אמיריקנס אבל למי איכפת)הם גזע עליון מהאדם הלבן ולכן הוא ינהיג את ארה"ב טוב יותר...לכן זה הפליה מהמשמעות של ייחוס/הבדלה/הטיה

יש משהו במה שאת אומרת,

כמובן בלי הכללה אך לפי דעתי אכן יש הפליה לטובה על רקע גזעי , אך לא גיזענות אשר בעני באה מרקע של הפליה לרעה.

gurke

New member
השאלה היא עד כמה זו תמיכה בגזענות

הרי ערבים רבים מעוצבנים על הישראלים. האם זו גזענות? הם מושפלים יום יום..יש להם זכות להיות מעוצבנים, לא? אם הם יעדיפו לבחור בערבי ולא ביהודי, לא תביני אותם? דווקא להפך.. רק אדם שסובל מגזענות ידע איך להפסיק אותה.

אייני

New member
שיעורי אזרחות

מה ההבדל בין אפליה לבין הבחנה? אם אני צריך מתכנת בשביל מקום העבודה שלי, האם זה בסדר מצידי לפסול אנשים שלא יודעים כלום במחשבים? ברור. כי בין כל בני האדם יש הבדלים ואני לא יכול לקבל את כולם לעבודה ללא הבדל. אני זקוק לאנשים שיודעים משהו במחשבים. זאת הבחנה. תנאי הקבלה לעבודה הוא מסיבה עניינית לחלוטין. אפליה זה אם הייתי אומר שאני מוכן לקבל רק מתכנת לבן. למה זאת אפליה? משום שלצבע העור של האדם אין חשיבות בעבודתו. עכשיו נעבור לדוגמא שלך. מדוע אנשים בוחרים בפוליטיקאים באופן כללי? הם עושים את זה כדי שהפוליטיקאים ייצגו אותם ויעניקו כוח לציבור שלהם וישפרו את מעמדו. הרבה פעמים למשל אנחנו רואים את ש"ס לדוגמא, מכריחה את הממשלה להגדיל קצבאות למשפחות ברוכות ילדים, וחלקנו מתעצבנים על ש"ס - אך שלא בצדק. סופו של דבר, היא נבחרת על ידי ציבור מסויים, ופועלת לטובתו, וככה צריך להיות במדינה דמוקרטית. אצל אובאמה - השחורים מאמינים שהוא חלק מהציבור שלהם - ועל כן יפעל לטובתו ולשיפור מצבו - ועל כן ניתן לראות זאת כאבחנה - כי יש חשיבות לצבע עורו - ולא כאפליה. אולם, כמובן - אזרחות זה מקצוע שיש בו הרבה תחומים "אפורים" שאפשר להתווכח עליהם - אני רואה את זה כאבחנה, את יכולה לראות את זה כאפליה, ואנחנו יכולים להתווכח לנצח בלי שמישהו באמת יצדק בסופו של דבר:)

מסכימה, אבל מה שרציתי להבהיר בשאלה שלי

הוא: שהשחורים בארה"ב כל הזמן מתלוננים שעדיין יש גזענות, והם עדיין לא ממש משתלבים לחלוטין עם הלבנים, אז בכך שכמה מהם מכריזים שהם יבחרו באובמה רק בגלל שהוא שחור ולא מעניין אותם מה הוא חושב / מה הוא הולך לעשות, זה לא מפריד אותם עוד יותר מהלבנים? הם כאילו מנסים להכריז - אני שונה! ואני אמשיך להיות שונה! וזאת בעצם סוג של גזענות, לא שהם חושבים שהם גזע עליון, אבל הם מפרידים אותם מאחרים בגלל הגזע שלהם. אכן, תחום אפור. P:

אייני

New member
כל אדם והנושא הכי חשוב לליבו

יש כאלה שהנושא הכי חשוב לליבם זה פוליטיקה. יש כאלה שהנושא הכי חשוב לליבם זה קבוצת המיעוט בה הם חיים. תכלס - כשאני מצביע, לעבודה, או לליכוד או כל אפשרות אחרת - יכול להיות בהחלט שאני לא מסכים עם כ-ל הדעות של אותה מפלגה, אבל מה שחשוב זה שבנושאים החשובים והקרובים לליבי - אני מסכים עם אות המפלגה הכי הרבה. בעיני השחורים האלה - הנושא הכי חשוב לליבם זה אותה קבוצה של שחורים, שצריך לדאוג לה ולעזור לה להשתלב. אובאמה, מעצם טבעו - אדם שחור, ולכן סביר מאוד להניח שיעזור לאותה קבוצת שחורים. מבחינתם, זה הנושא החשוב ביותר, ובו שוררת תמימות דעים ביניהם - ולכן הם יצביעו לו. ותכלס, תראי - לדעתי הפרדה מסויימת תמיד תהיה. לבנים מעצם טבעם יעדיפו לבנים ושחורים יעדיפו שחורים. זה בדיוק כמו שיהודים מעדיפים יהודים, צרפתים מעדיפים צרפתים, ערבים מעדיפים ערבים, וכד'. כל אחד תמיד מעדיף את הקבוצה שבה הוא חי, ומעצם טבענו כבני אדם, לכולנו יש קבוצות כאלה. השאלה היא איך ההפרדה באה לידי ביטוי.

בעצם, מוקד השאלה היא המילה "רק"

אם הם בוחרים בו רק בגלל שהוא שחור, אז כן, זאת גזענות. אין שום ערובה שאדם שחור ידאג לאינטרסטים של השחורים בארצות הברית יותר מאדם לבן, בטח אם הדבר לא מוזכר במצע שלו. זהו מעשה גזעני, אבל, הם מביעים באמצעתו עמדה שאינה גזענית. אם אובמה יבחר הוא יהיה "הנשיא השחור הראשון", דבר שייצג באופן מוחלט את השתלבות האדם השחור בחברה האמריקאית ככל האדם, זה אפילולא משנה אם יהיה זה אובמה אם כל אדם שחור אחר. אי אפשר להשוות את זה לגמלאים כי במצע של הגמלאים נאמר במפורש שהם ידאגו לזכויות הגמלאים ולכן הצביעו להם, אני בספק אם יש גמלאי שהצביע להם רק כי הם גמלאים, לא כי הם הבטיחו לדאוג לו.

gurke

New member
גזענות

זוהי הפרדה לגזעים והתייחסיות שונות לגזעים שונים. בלי קשר לאפליה.. בכל מקרה, המקרה הזה הוא לא גזענות, אלא מין סוג של קרבה אנושית. כמו שאת היית שמחה אם יהודי היה זוכה בפרס נובל (שוב) או אם ישראל הייתה עולה למונדיאל. הם לא בוחרים בו אך ורק כי הוא שחור - יש בו תכונות המתאימות למנהיג (אם לא היה לו אין לי ספק שגם השחורים לא היו בוחרים בו) וההעדפה על פני מישהו אחר עם אותן תכונות היא על רקע רגש קרבה לאדם. אתה מרגיש שהוא בא ממך, הוא שחור, הוא חלק מ"העם" שלך, אז אתה מעדיף אותו. אני לא יודע אם לקרוא לזה גזענות..כן יש פה עקרון של העדפה על רקע גזעי, אבל חשוב מאד לציין שהרגשות שמתבטאים בבחירה הן חייוביות, של קרבה לאדם ואמונה באדם, ולא שליליות כנגד האדם השני.

Winter Sun

New member
זה לא שלח לי את גוף ההודעה.

אם יש אנשים שבוחרים אותו רק בגלל היותו שחור - זה לא נקרא אפליה מתקנת? לא נראה לי שאפליה היא הגדרה נכונה. אני בספק אם יש אחוז גדול של אנשים שחורים או לבנים שמצביעים לאובאמה רק בגלל שהוא שחור. אני מניחה שהעובדה שהוא שחור מקנה לו ייתרון מסוים בקהילות מסוימות - אבל אנשים בדרך כלל גם מעדיפים להצביע למעומד שלדעתם ינהל את המדינה בצורה הטובה ביותר.

למעלה