גוויה וגופה

C H I M E R A

New member
גוויה וגופה

הן מילים נרדפות או לא? כל חיי חייתי בהשלייה (או שלא...) שגוויה היא גוף מת של בע"ח ואילו גופה היא גוף מת של אדם. היום יצא לי להתווכח עם מישהו על זה ורציתי לדעת מי מבינינו צודק. לא ממש אכפת לי מהויכוח, זה פשוט מעניין אותי
[שלא נדע ממה התחיל הויכוח הזה...
]

אסופית02

New member
לפי אב"ש

גופה וגוויה הינן מילים נרדפות (חלקית, כיוון שלכל מילה יש משמעויות נוספות, שאותן לא חולקת חברתה). גופה, גוויה- גוף מת. אין הבחנה בין אדם לבין חיה.

גנגי

New member
כן, אבל סמנטית יש הבחנה

בין גופת אדם לגוויית חיה... גווייה אומרים על גופת בעל חיים מת או על גופת מחבל, כלומר - תמיד בהקשר נחות יותר מ"גופה". לעולם לא תשמעי אדם שקובר את גוויית אביו, אלא את גופתו בלבד, וכך גם אלו שתורמים את גופות יקיריהם למדע לא יתרמו את גוויותיהם. לעומת זאת, כשגופה לא מוכרת שוכבת לה בחוץ ומעלה צחנה, היא תמיד תתואר כ"גווייה". סיכום - "גופה" אפשר לומר על כל יצור שמת, אבל "גווייה" - נהוג בהקשר נחות או שלילי.

C H I M E R A

New member
תודה לכולם ../images/Emo13.gif

האמת שלא עברו עשר שניות מאז ששלחתי את ההודעה וכבר רצתי לבדוק במילון. אכן מילים נרדפות. לא כתבו שגוויה היא בהקשר נחות מגופה, אבל זה באמת נשמע כך... וגוויה של בע"ח מסתבר שנקראת "נבלה", כל כך הרבה אני משתמשת בזה בתור קללה שכבר שכחתי את המשמעות המקורית שלה...

גנגי

New member
שוב - הבחנה סמנטית:

גווייה של בע"ח אמנם נקראת "נבלה", אבל לא של בעל חיים אהוב. למשל, אם כלבך מת, לעולם לא תאמרי על גופתו "הנבלה של מוקי", אלא "הגווייה של מוקי". שיזכה לחיים ארוכים.

C H I M E R A

New member
חח.. רגע..

גוויה את אומרת שזה יותר נחות, אבל מצד שני אני אגיד "הגוויה של מוקי(מה מוקי?!... בוּף...
)"? (ניסוח חרא, תתעלמי) את בטוחה בזה? לא מפריע לי להגיד "הנבלה של בוף"... אפילו שאני אוהבת אותו
שיזכה לחיים ארוכים.

Yuvalenko

New member
נבלה זו אכן גוויית בעל חיים, אך

לדעתי מדובר בבעל חיים שמת כבר זמן רב, ובכך מתחיל אצלו גם הרקבון (כמו שפרח נובל - נבלה). בעל חיים שנהרג בפרק זמן קרוב (אינו מוגדר, כמובן) ניתן לכנותו גווייה.

mucool2

New member
בין הגוויה לנבלה,

שוכב לו הפגר. נבלה נשמעת (לי לפחות) מלה קצת משפילה לחיות ומאוד משפילה לבני אדם. פגר הוא קצת יותר ניטרלי, אבל עדיין משפיל לבני אדם, לכן הוא אי-שם באמצע. זו דעתי.

dorgad

New member
תיקונונצ'יק: לא הינן אלא הנן - לפי

המקור הנה - ללא י'. וכך גם : הנני, הנך, הנו, הננו, הנכם, הנכן, הנם. דור

אסופית02

New member
תיקון ענק: לא ייתכן רצף של 4 אהו"י

כשהריבוי הוא של א"ק. למה לתקן אנשים על כל פיפס? אפשר במסר אישי.

dorgad

New member
א. האם את משוכנעת שגווייה שגוי?

ב. מה לא בסדר? למה שלא יהנו כולם מלמידה של כתיב נכון? ג. למה במסר אישי? יש בתיקון משהו שצריך להסתיר? אם את חושדת בי שבכוונתי להעליב או לפגוע, חלילה, במישהו - את טועה בגדול. דור

dorgad

New member
בדקתי את עצמי והכתיב גווייה תקין,

וכך גם גוויה, אף שגוויה תואם יותר לכללים. דור

אסופית02

New member
בדקתי שנית

והתבלבתי עם הכלל שקובע להימנע מרצף של שלישיית אהו"י מאותו מין. טעיתי.

lordgino

New member
../images/Emo2.gif

מה?! אסופית טועה?! לא יכול להיות. אסופית!!!
תתחדשי על החתימה.

למעלה