ברכות לפתיחת הפורום

ברכות לפתיחת הפורום ../images/Emo140.gif

ואיך אפשר בלי שאלה
פתיחת אתר אחד בתוך מסגרת (frame) של אתר שני, מבלי לקבל אישור לכך היו לי הרבה דיונים עם אנשים שונים על הנושא, ובסופו של דבר תמיד הסכמנו שזה לא נכון לעשות זאת מבחינה אתית. אבל מה לגבי הצד המשפטי
האם זה נוגד את החוק
האם קיים בכלל חוק שמתייחס למקרה כזה
כעקרון, כל מי שבונה אתר יכול בשורת קוד אחת או שתיים למנוע מאתרים אחרים לפתוח אותו בתוך מסגרת. כלומר, יש בידם דרך למנוע את זה. אך מי שלא עושה זאת, אם בגלל שהוא לא מודע לאפשרות, ואם בגלל סיבה אחרת, יכול "להתלונן" אח"כ
זהו להיום, ושוב, בהצלחה עם הפורום
ילדה בלבן, מנהלת פורום ASP.

קודם כל ../images/Emo51.gif

בטח שאי אפשר בלי שאלה, אם לא היו שאלות, היה משעמם
אני מחזיר לך שאלה. כי אני לא בטוח לגמרי אם הבנתי אותך נכון. האם ה - frame הוא תוכנה? האם מה שאת מתארת זאת העתקת סקריפט של עמוד אינטרנט שקובע את המסגרות, והכנסה של צבעים פונטים תמונות תכנים קישורים אחרים. כלומר בונה העמוד החדש בנה עמוד וחסך לעצמו עבודה? אם זה המצב, ואם ה frame הזה הוא לא freeware / shareware אזי העתקתו ללא רשות מהווה פגיעה בזכויות יוצרים. אמנם חוק זכויות יוצרים הוא משנת 1911 אך יש תיקון שקובע במפורש שתוכנה גם מוגנת ע"י החוק ככל יצירה אחרת ודינה כדין יצירה ספרותית. אם לא הבנתי את שאלתך, כי בכל זאת אני לא איש מחשבים, אנא הסבירי לי יותר בפירוט על מה מדובר.

../images/Emo13.gif אוקיי... מסבירה...

שים לב לאתר הזה. הוא מחולק באופן די ברור לשלושה חלקים - מסגרת עליונה, מסגרת ימנים - בה מוצג התוכן עצמו, והמסגרת השמאלית, בה יש מעין תפריט. אם אתה לוחץ על קישור בתפריט השמאלי, רק התוכן של המסגרת הראשית מתחלף. עכשיו... כעקרון, אפשר לשים בתפריט קישור שיפתח אתר חיצוני, נגיד, את tapuz.co.il, במסגרת הראשית, כלומר - כל התפריטים של האתר יישארו, ומי שלא מכיר את תפוז, עלול לחשוב שהוא חלק מהאתר
השאלה שלי קצת יותר ברורה

הפניה ../images/Emo104.gif

ראשית, לפחות ב IE, אפשר לראות למטה משמאל לאן מפנה הקישור. מעבר לכך, לדעתי אין כאן פגיעה בזכויות יוצרים בדיוק מהסיבה שציינת - מדובר על הפניה לאתר אחר, בלי פגיעה באופו בו בנוי ומוצג אותו אתר, ולא על לקיחת חומר מהאתר האחר אלייך.

אבל לא כולם יודעים את זה...../images/Emo13.gif

וזה לא מדוייק שאין פגיעה באופן בו בנוי האתר... כשאתה מציג אתר בתוך מסגרת שהיא יותר קטנה מהשטח בה מתוכן האתר מלכתחילה להיות מוצג, בהחלט ישנה פגיעה, לפעמים גדולה, בעיצוב

אז זהו, שלא ../images/Emo13.gif ../images/Emo104.gif

לדעתי, כל עוד את לא משתמשת ב TARGET, אי אפשר בכלל לומר שאת מציגה את האתר, אלא את מבצעת הפניה. העובדה שההפניה נעשית מתוך מסגרת קטנה אצלך, קשור לעיצוב האתר שלך , לא של האתר אליו מפנים. אולי ניתן לטעון ששימוש ב TARGET משנה את המצב, כי כאן כבר מדובר בהוראה אקטיבית (בלי TARGET זהו ה DEFAULT בלבד), אבל גם כך אני מתקשה לראת איך ניתן לטעון ששינית את העיצוב של האתר האחר. וחוץ מזה - תכניסי POPUP על חלון מלא
.

הפניה מותרת - גניבת עין אסורה

בדוגמה שלך, אם אני בונה אתר, נניח הדף האישי של דורון ובו יש נניח מעט מאד תוכן, משהו כמו: ברוכים הבאים לאתר שלי, ואני נותן לינקים וקורא להם: הלינקים המועדפים שלי, זאת הפניה מותרת. אם לעומת זאת אני כותב: לינקים לעתרים אחרים שלי, או לינקים לאתרים שבניתי, או לינקים לאתרים שאני מנהל, ואני מכניס שם נניח את תפוז, את נענע ואת וואלה, זאת עלולה להיות עוולה של גניבת עין. אני יודע שיש גם דעה שאומרת שהרצת אתר בתוך מסגרת צריכה אישור. כך למשל, למיטב ידיעתי עיתון הארץ מוכן לספק חלון של מבזק חדשות שרץ כל הזמן בתוך עמוד ראשי באתרים שונים, אך בתנאי שעיתון הארץ בדק את האתר ומצא אותו ראוי לטעמו. מכאן שכנראה עיתון הארץ סבור שאי אפשר להשתמש בחלון הזה ללא אישור, כי לא מדובר על הפניה אלא ממש על שאיבת התוכן והצורה לתוך אתר אחר.

זה בדיוק מה שהתכוונתי אליו ../images/Emo70.gif ../images/Emo13.gif

"דעה שאומרת שהרצת אתר בתוך מסגרת צריכה אישור" האם זו באמת רק דיעה
האם "הארץ", רק בגלל שהוא הצהיר את זה, יכול לתבוע מישהו שמציג את התוכן באתר משלו, ואתר שלא הצהיר זאת, לא יכול לעשות כלום? ותודה על התשובה

אכן זאת דעה

בדקתי את העניין. אין בארץ פסיקה לא לגבי framing ולא לגבי deep linking יש מומחים שממליצים להגיע להסדיר את העניין בהסכם בין שני האתרים.

גניבת עין והפרת זכות יוצרים ../images/Emo104.gif

להערכתי, הדוגמאות להן אתה קורא "גניבת עין", הן הפרה של זכויות יוצרים לכל דבר ועניין בדיוק כאילו העתקתי ספר ורשמתי את שמי בתור המחבר ולא בגלל גניבת עין. גניבת עין תהיה כאשר אבנה אתר משלי, ואעצב אותו בצורה דומה לאתר אחר, כך שמי שלא בקי בפרטים יהיה עלול לטעות בין האתרים. באשר לחלון המבזקים, להערכתי לא מדובר בקישור "פסיבי" לאתר אחר, אלא בשילוב של "סקריפט" המאפשר את קבלת הנתונים המתעדכנים בכל מבזק. סקריפט זה צריך להיות מסופק ע"י "הארץ", ולכן העיתון מציב תנאים.

גניבת העין היא יצירת הרושם המטעה

שאני בעלים או מנהל או יוצר של אתר שאינו שלי. בדוגמאות שלי, לא מדובר על העתקת אתר שהיא פגיעה בזכות היוצרים, אלא על הפניה אל אתר קיים, הפניה שבוודאי תצמיח לאתר שאליו מפנים, גולשים ואולי הכנסות. לגבי הארץ, אני אנסה לברר קודם את העובדות.

למעלה