בירור על האווירה בפורום.

MORGINSTERN

New member
בירור על האווירה בפורום.

האם הכותבים הדומיננטיים בפורום הם אומנם בגדר "חרדים בעל כורחם" אך עם זאת עדיין לא אתאיסטים. כלומר, לא שוללים את קיומו של בורא עולם,
או שהם גם דתיים-אנוסים וגם אתאיסטים-מטריאליסטים כמו ירון לונדון, גבי גזית וכו'?

מראש אומר שהאפשרות הראשונה קרובה יותר למה שאני. מעניין אותי מה דתיים אנוסים חושבים על "דאיזם". דאיזם זאת קטגוריה שלתוכה נופלים
מי שמצד אחד דוגל בחילון (אתאיסט באורחות חייו) אך מצד שני אידאליסט-דוגל ברעיון שהעולם והמינים שעליו נבראו כפי שהם. אני דאיסט.

תאמין במה שאתה רוצה

העקרונות הם איש באמונתו יחיה, וחיה ותן לחיות, אם זה מקובל עליך מקומך איתנו.
&nbsp
לענין עצמו, "להאמין" במשהו שנוגד את המדע, סתם כי ככה נראה לך, זו שטות
אבל זכותך כל עוד אינך קורא להרוג או לכפות את דעתך על מי שלא מאמין כמוך.

MORGINSTERN

New member
אני משתדל לא להאמין אלא להבין ומה שלא מובן-לא מובן.

הדבר היחיד שאני מאמין בו הוא בעצמי. כל מה שמחוצה לי אני משתדל להבין.
לגבי הנקודה שלך. המדע מסתדר נהדר עם הנחת היסוד שהעולם והמינים שעליו נבראו כפי שהם.
&nbsp
&nbsp

No fun intended

New member
"נבראו"

ברגע שאתה משתמש במילה 'נבראו' אתה מרמז על קיום של בורא.
השאלה על מוצא האדם היא עוד אחת שאין לה תשובה חד משמעית.
&nbsp
גם את המדע צריך לקחת בערבון מוגבל, בהתחשב בקצב בו הדברים מתחדשים וידע חדש סותר את הישן. לא חסרים מדענים שמטילים ספק בתאוריית האבולוציה.
&nbsp

No fun intended

New member
התכוונת אליי, אין תשובה?

אם לא הייתי ברורה, אחדד את דבריי-
&nbsp
אני גורסת שאין תשובה חד משמעית בנוגע לשאלה הנצחית אם יש או אין אלוהים.
כמו כן, כמו שאני לא מוכנה באמונה עיוורת לקבל את כל מה שאומרים חז"לינו, ככה אני לא מוכנה באופן גורף ומתבטל להאמין לכל מה שמדענים אומרים.
והסיבה לכך היא פשוטה מאד- הטבע האנושי הוא להאמין שמה שאנחנו יודעים כיום, הוא האמת. אבל אם תסתכלי על הדברים מבחינה היסטורית... אנשים, מדענים, "ידעו" דברים בעבר שהיום כבר הוכחו כטעות גמורה.
וידאו מעניין שראיתי בנושא (בלי שום התייחסות לאבולוציה או אלוהים):
&nbsp
https://www.youtube.com/watch?v=dvKeCcxD3rQ
&nbsp
נ.ב. תשווי אותי למי שתרצי, רק לא לטיפוס הדוחה הזה.

שלום לא רב לכל הפרנואידים

זה מראה על גדולתך כאדם להחליט על אדם שאינך מכיר\מכירה שהוא דוחה
אך זה בסדר רק אדם נחות שכלית נעלב ממגבבי שטויות ואסביר:
אין שאלה ניצחית אם השם יתברך ויתעלה שמו לעד קיים או לא הוא לא קיים כי אין לא היתה ולא תיהיה הוכחה מדעית\אמיתית לקיומו!!!!
זה שאיננו מבינים הכל לא אומר שהמצאתו תיהיה אמיתית...
שנית : מה אתם כה מפחדים ממחבת"ם(כדבריכם) כלום אין להם דבר טוב לעשות מלדבר עם נושרים למיניהם ובכלל אם תחשבו הרי אם ישנם כאלה אזי הם נכנסים לכאן לא בעצת רבניהם וכך יש לכם הזדמנות להחזירם בשאלה....
אך לא תצליחו שכן בעצמכם לא חשבתם\בדקתם עד תום..ותשובותיכן מתאימות לרפי שכל או להולכים אחרי תהוותם...רק ממה שראיתי כמובן אני פה רק מספר ימים ולא להרבה כפי רמת הדיון כאן(שוב מי שנעלב הןא רפה שכל -פשוט ליודעי דבר=רגשי נחיתות)
הבן אדם מחפש תשובות ואתם תוקפים אותו משם פראנויות חשבן קצת ע"פ משאביכם...

אל תגזים!!!! לא נכנסת לקבל שום תשובה!!! ואסביר:)

אם אכן אינך מי שאתה חושב שחשבנו שאתה.... נכנסת לכאן כמו כולנו, לנסות לגבב כמה גיבובים (שהם לטענתך שטויות:), לנסות לכתוב את דיעותיך ולקרוא דעות של אחרים (ע"פ רמת סבלנותך...), לא נכנסת לשאול ב'אורים ותומים'... אל תהפוך לקורבן!
ואל תגזים... אף אדם, כולל אתה לא נפגע מכתיבה ווירטואלית...
היה שלום - ושבוע טוב לכולנו!

סוף טוב הכל טוב

תודה על תשובתך המנומקת והמרוסנת
זה שלא יודעים מי אנחנו לא צריך לגרום לנו לתקוף ולנסות לכפות דעות עמדות וכו'
ולא נפגעתי רק התאכזבתי שיש מקום בו ניתן לדבר אמת ולענין וכך תוקפים זה את זה חבל-אך זה מה שיש כנראה
כל טוב..

No fun intended

New member
אנוס מבחירה, מצחיק שנפגעת

כתבתי עליך שאתה טיפוס דוחה. בוודאי שאני לא מכירה אותך באופן אישי, והתכוונתי לאישיות האינטרנטית שחשפת בפורום. ספציפית כלפיי- בהודעה המכוערת שכתבת לי ומנהלת הפורום היקרה מחקה כבר.
&nbsp
להזכירך, בלבלת לגמרי ביני לבין אין תשובה, וכתבת לי דברים מכוערים מאד, וגם את הבן המתוק שלי הזכרת. והעלית בי הרבה כעס. לכן כתבתי שאתה דוחה ואני לא לוקחת את זה חזרה וגם לא מצטערת.
&nbsp
בברכת "פאק יו".

עד כמה שידוע לי

המדענים המפקפקים בכך הינם חוזרים בתשובה או נוצרים, או כאלו שנמצאים בדמיונם הקודח של אמנון יצחק ונויגרשל וברור מה האג'נדה שלהם, לא הייתי לוקח אותם ברצינות.

No fun intended

New member
אני לא אתאיסטית

אני פשוט מאד לא יודעת אם יש או אין.
&nbsp
עד לא מזמן לא הייתי בטוחה אבל שמרתי לכל מקרה שלא יהיה, וגם מתוך ההרגל.
לאחרונה הספק הביא אותי לפשיטת רגל דתית ואני מרגישה ממש חילונית בחצאית.
&nbsp
מה שתיארת, "דאיזם"- מסקרן אותי. במה זה בעצם שונה מרוב העם? הרי הרוב מאמינים באלוהים, אבל חוץ מאולי כיפור ופסח לא חיים עפ"י ההלכה. מה שנקרא "מסורתיים". יש מליונים כאלה. זה שונה?
בתור ילדה (חילונית ולא מאמינה) תמיד הסתכלתי על האנשים האלה בזלזול. חשבתי לעצמי, איך אפשר להאמין באלוהים ובמושג של שכר ועונש- ולא לחיות עפ"י החוקים שלו.
עם החזרה בתשובה שלי קצת יותר הבנתי אותם, וחשבתי לעצמי, גם קצת זה טוב, וכל אחד יעשה מה שהוא יכול, העיקר משהו. הרי גם אני את התהליך של החזרה בתשובה התחלתי טיפין טיפין ולא קפצתי ישר למים העמוקים.
ועכשיו עם ה....(חסרה לי הגדרה של התהליך הנפשי והמעשי שאני עוברת בשנה האחרונה), אני פשוט החלטתי שלא אכפת לי מה אף אחד עושה ומאמין. אלה הדברים הכי מורכבים שקיימים, לדעתי, בנפש האדם. ולשאלת הקיום האלוהי אין תשובה חד משמעית לכאן או לשם. מי שטוב לו לחיות לפי ההלכה - לבריאות. ומי שטוב לו להיות אדון לעצמו - בתאבון.

MORGINSTERN

New member
"דאיזם" הוא המצב שבו האדם נולד.

משם מערכות החינוך כבר מייצרות את הזהויות הפרטיקולריות: "דתי" ו"אתאיסט" אלה קטגוריות אב של הזהויות.
מעטים לא משתנים. תופעת היציבות משום מה מורגשת בעיקר בעולם האנגלוסקסי.

אלוהים ודת

אז יש המון סוגים.
דעתי היא שאין אלוהים שמנהל את העולם.
מבחינתי לא משנה אם העולם נוצר על ידי מפלצת, פיצוץ או אלוה. העולם מתנהל באופן מקרי לחלוטין ללא יד מכוונת.
כל הדת החל מהתורה וכלה בהלכה זו המצאה של אנשים. אין לבורא/יוצר/טבע/אבולוציה כל קשר לזה.
להאמין באל כלשהו לא בהכרח אומר להאמין שהוא יצר קשר עם יושבי הכוכב שלנו מתוך מיליארדים של גלקסיות

MORGINSTERN

New member
למה שכתבת אני קורא "היגיון בריא".

השאלה שלי היא האם דעה זו חולקים רבים מבין באי הפורום.

Mika Moni 14

New member
מותר לענות כחילונית שרק מתעניינת בעולמכם?

אני בן אדם מדעי, מאמינה במה שניתן להוכיח. ועם זאת, מאמינה שיש כח שמניע את העולם. משהו חייב להיות שם. איך אפשר להסביר אמבריולוגיה? שתינוק נוצר משני תאים, שמתחלקים ומתמיינים ומתפתחים לגוף שלם ומושלם ללא כל עזרה חיצונית? זה מדהים.
מה שאני לא מסכימה איתו זה כל הפולחן סביב הכח הזה. מערכת החוקים שנבנתה סביב זה, וכל האמונות הטפלות. בעיני הכח פועל כך או כך, כח פיסיקלי מסויים, בין אם נשמור שבת ובין אם לא. בין אם נתלבש בצניעות או נלך עם השדיים חשופים. בין אם נאכל חזיר או בשר וחלב, וכו'.
אין לי ספק שביום מן הימים המדע יתפתח והשאלה תפתר. בנתיים אנשים צריכים להתמך על ידי משהו, להאמין במשהו. לקוות... ולכן נוצרו הדתות השונות, שכל בכל אחת מהן מאמיניה משוכנעים שזו-זו הדת האמיתית!
לא יודעת להגדיר את עצמי, מניחה שאתיאיסטית, כי אני לא מאמינה באל, אבל כפי שאמרתי, ברור לי שיש מאין ולפעמים אפילו לי נוח לנאמין שיש גורל, קרמה, או יו ניים איט, ושמה שצריך לקרות יקרה.
מישהו עוד קורא???

MORGINSTERN

New member
למה הכוונה "בן אדם מדעי"?

בעלת אוריינטציה מדעית בשיפוט של מה שזה לא יהיה, או מדענית בפועל?
עוד שאלה: מה עמדתך בנוגע לרמתה המדעית של תורת האבולוציה המודרנית (הסינתטית)?

Mika Moni 14

New member
עונה

בבן אדם מדעי אני מתכוונת לכך שאני לא מסוגלת להאמין בתיאוריה רוחנית. זקוקה להוכחות (עד כמה שניתן). אפילו עם לימוד פיסיקה היה לי קושי, כי אני זקוקה לויזואליות כדי להבין. מבחינת תעסוקה, אני לא מדענית אבל באה מעולם הרפואה.
לגבי תורת האבולוציה הסינטתית- לא מכירה ועל כן לא יכולה להתייחס.

למעלה