ביקור ספר

ביקור ספר ../images/Emo63.gif

על חלום התבונה/ אנתוני גוטליב "חלום התבונה" הוא ספר בנושא ההיסטוריה וההתפתחות של הפילוסופיה , מימיה הראשונים ועד תקופת הרנסנס. חשוב לציין שהספר שם דגש על פילוסופיה ועל פילוסופים ולאו דווקא עוסק בפילוסופיה עצמה. הספר מחולק לשלושה חלקים עיקריים: הראשון כולל את הפרה סוקרטים, השני דן בשלושת הפילוסופים הגדולים של העת העתיקה , סוקרטס , אפלטון ואריסטו . והחלק השלישי עוסק בפילוסופיה עד תקופת הרנסאנס. כשקראתי את מאה העמודים הראשונים של הספר , הייתי דיי מאוכזב . הספר דן בפילוסופים שדנו בגיבוב של שטויות . זה נכון שהספר אמין ומדוייק , אך העובדה הזו לא עניינה אותי בעת שקראתי על אנשים שחשבו שהכוכבים הם כובע לכדור הארץ , או שכל העולם החומרי מורכב בסופו של דבר ממספרים . רק מאוחר יותר , הבנתי למה הסופר הכליל בספר את המחשבות של של ה"קדם" פילוסופים האלו. הספר מצייר תמונה דיי ברורה על התפתחות הפילוסופיה . כלומר יש חשיבות מאוד גדולה למידע שמוצג בתחילת הספר כדי להבין איך נוצרה הפילוסופיה ואיך התפתחה עם הזמן . מעמוד 100+ ברגע שמגעים לסופיסטים ולדמוקריטוס הספר נהיה גם מענין ומחכים. כמובן שהחלק המענין בספר הוא על "שלושת הגדולים" של הפילוסופיה היוונית . אני עצמי לא התענינתי ולא ידעתי הרבה על התקופה הזו . יותר עינינו אותי ניטשה וחברים אחרים שלו מאשר על רעיונות שאפשר לקרוא להם בימינו לא בשלים. ולמרות זאת , הספר חשף בעני תקופה לא פחות מענינת , דבר שהוא טוב בפני עצמו . מה שאותי אישית ביאס מעט בספר, הוא הקשר שהסופר מנסה להעביר , ולכן מדגיש אותו בין מדע לפילוסופיה. כמובן שיש גם חלקים שלא קשורים למדע עצמו , ואם זאת תמיד מרגישים את הקשר החזק הזה שהסופר מנסה להעביר. הספר הוא דיי עיוני, אולי בגלל התרגום שלו , אך כתוב בצורה דיי קלילה ומשלב ציטוטים רבים . לסיכום , אני חושב שהספר מומלץ לקריאה לכל מי שמעונין לדעת קצת יותר על הפילוסופיה העתיקה , ובכלל איך הפילוסופיה נוצרה והתפתחה . ראשי הפרקים למעונינים: חלק ראשון כולל את: המילטים, הפיתגוראים, הרקליטוס, פרמנידס, זנון, אמפדוקלס, אנקסגורס, דמוקריטוס, הסופיסטים. חלק שני: סוקרטס והסוקרטים, אפלטון, אריסטו. חלש שלישי : האפיקוראים, הסטואיקנים, והסקפטיקנים ופרק שנקרא "משלהי העתיקה עד הראנסנס.

noamgk

New member
תודה לך.

הצגת את הספר בצורה יפה. למרות שלא נראה לי שאקרא אותו בזמן הקרוב, יש לי יותר מדי ספרים ברשימת הקריאה...

למעלה