ביוס UEFI- אין USB לעשות ממנו BOOT

alizaap

Member
היי

חושבת שבכל זאת אתקין חלונות חדש/חדיש יותר.
צרבתי על USB את קובץ ה-ISO של ההתקנה בעזרת RUFUS (שמחתי ללמוד משהו חדש, כולל מערכת קבצים GPT, UEFI)/
ב-ביוס במצב עריכה-- בצד שמאל- סימון כחול- רואה sandisk- משערת שזה הכונן של הדיסק און קי
בצד ימין- היכן שבוחרים את האיתחול- אין כונן USB.
יש מצב- פדיחה שלי- שלחצתי על 3 הקווים הקטנים מימין- כי חשבתי שזה תפריט והוא נעלם- לא בטוחה- משום מה זכור לי הקלקה על 3 הקווים
ולא זוכרת מה היה אחר כך.
יש מצב להחזיר לשם את הכונן?

כשאני פותחת את הביוס- מופיע תפריט איתחול- שם מופיע ה-sandisc.
כשאני בוחרת בו- הוא מביא אותי למסך התכלת- אם אני רוצה לתקן את המחשב.

אני שמה את הדיסק און קי ב"שקע" כחול בקדמת המחשב.
יש 6 שקעי כניסה ל-דיסק און קיי.
איך אני יודעת למי מהם להכניס את הדיסק און קיי?

מצרפת תמונות
תודה רבה

קבצים מצורפים

• 77‏‏לכידה.JPG
    77‏‏לכידה.JPG
    KB 92 · צפיות: 11
  • 78.JPG
    78.JPG
    KB 39.9 · צפיות: 11

arseny92

Well-known member
מנהל
היי

חושבת שבכל זאת אתקין חלונות חדש/חדיש יותר.
צרבתי על USB את קובץ ה-ISO של ההתקנה בעזרת RUFUS (שמחתי ללמוד משהו חדש, כולל מערכת קבצים GPT, UEFI)/
ב-ביוס במצב עריכה-- בצד שמאל- סימון כחול- רואה sandisk- משערת שזה הכונן של הדיסק און קי
בצד ימין- היכן שבוחרים את האיתחול- אין כונן USB.
יש מצב- פדיחה שלי- שלחצתי על 3 הקווים הקטנים מימין- כי חשבתי שזה תפריט והוא נעלם- לא בטוחה- משום מה זכור לי הקלקה על 3 הקווים
ולא זוכרת מה היה אחר כך.
יש מצב להחזיר לשם את הכונן?

כשאני פותחת את הביוס- מופיע תפריט איתחול- שם מופיע ה-sandisc.
כשאני בוחרת בו- הוא מביא אותי למסך התכלת- אם אני רוצה לתקן את המחשב.

אני שמה את הדיסק און קי ב"שקע" כחול בקדמת המחשב.
יש 6 שקעי כניסה ל-דיסק און קיי.
איך אני יודעת למי מהם להכניס את הדיסק און קיי?

מצרפת תמונות
תודה רבה
תמיכה באתחול [UEFI:] דרך USB3 שונה מקושחא לקושחא, יש לנסות דרך USB2
יש לציין שבכדי לאתחל ב-UEFI נדרשים מספר דברים
  1. טבלת מחיצות GPT כן בכונן שצאתחלים ממנו וכן גם בכונן הראשי HDD/SSD בעיקר כאשר זה M.2
  2. מערכת קבצים FAT32 במחיצת האתחול
  3. קובץ הפעלה /boot/efi/bootx64.efi תקין

alizaap

Member
תודה
הבעייה היא- שאין לי USB באבזרים שיכולים לעשות מהם BOOT
(יש רק CDROM/DVD וSSD)
אבל יש ההגדרה usb boot= enable

איך אני "מביאה" את הUSB לרשימת אבזרי ה-BOOT? כדי שאוכל להגדיר אותו ראשון?
לוח אם asrock 170 z pro 4s

frankthe2

Active member

HelpSupport

Active member
תודה
הבעייה היא- שאין לי USB באבזרים שיכולים לעשות מהם BOOT
(יש רק CDROM/DVD וSSD)
אבל יש ההגדרה usb boot= enable

איך אני "מביאה" את הUSB לרשימת אבזרי ה-BOOT? כדי שאוכל להגדיר אותו ראשון?
לוח אם asrock 170 z pro 4s
העלת תמונה (77) בה יש לבחור ממי לאתחל - עם העכבר דאבל קליק על השורה עם SanDisk. אפשרות נוספת - בעזרת החץ המופנה כלי מטה ומקש Enter.

alizaap

Member
SAN DISK- זה כונן SSD מותקנת כעת מערכת ההפעלה.
בקטלוג ששלחת- ויש לי אותו (בצמוד לדיסק ההתקנה של לוח האם)- אומרים להגדיר- שה-USB יהיה ENABLE- היה כך.
שלחתי את השאלה ל-ASROCK- הם אמרו לעשות איתחול CMOS, לא עזר- עדיין אין USB.
קראתי הרבה- לחלונות 7 הם צירו איזה פאץ'- כי לא היתה בכלל תמיכה בUSB. בחלונות 10- יש תמיכה.

שאלה- לוח האם תומך ב-UEFI. הביוס "נראה" UEFI.
יש אפשרות לבחירת מצב - ביציאה מהביוס- שהוא שואל אותי אם לאתחל את כל ההגדרות שצריך רק ל-UEFI.
האם זה יועיל?
אולי יש מצב שכרגע הוא סוג של דואלי- כי למשל ה-USB הוא enable legacy- וגם שם יש אפשרות לעשות "רק UEFI".
לא מעט התלוננו על אין USB ב-BOOT. אבל רבים אומרים שהתקינו- אז כנראה זה הגדרות. ואני ממש לא מכירה את כל ההגדרות ל-UEFI.

איך אפשר לעשות BOOT מה-USB אם הלוח לא מזהה אותו???
יש דיסקים בגודל 6.6G??? אמן
לסיכום- משתגעת.
תודה רבה ממש
עליזה

arseny92

Well-known member
מנהל
העלת תמונה (77) בה יש לבחור ממי לאתחל - עם העכבר דאבל קליק על השורה עם SanDisk. אפשרות נוספת - בעזרת החץ המופנה כלי מטה ומקש Enter.
ראה טוב ושים לב לפרטים, זה כונן M.2 ב-pcie
SAN DISK- זה כונן SSD מותקנת כעת מערכת ההפעלה.
בקטלוג ששלחת- ויש לי אותו (בצמוד לדיסק ההתקנה של לוח האם)- אומרים להגדיר- שה-USB יהיה ENABLE- היה כך.
שלחתי את השאלה ל-ASROCK- הם אמרו לעשות איתחול CMOS, לא עזר- עדיין אין USB.
קראתי הרבה- לחלונות 7 הם צירו איזה פאץ'- כי לא היתה בכלל תמיכה בUSB. בחלונות 10- יש תמיכה.

שאלה- לוח האם תומך ב-UEFI. הביוס "נראה" UEFI.
יש אפשרות לבחירת מצב - ביציאה מהביוס- שהוא שואל אותי אם לאתחל את כל ההגדרות שצריך רק ל-UEFI.
האם זה יועיל?
אולי יש מצב שכרגע הוא סוג של דואלי- כי למשל ה-USB הוא enable legacy- וגם שם יש אפשרות לעשות "רק UEFI".
לא מעט התלוננו על אין USB ב-BOOT. אבל רבים אומרים שהתקינו- אז כנראה זה הגדרות. ואני ממש לא מכירה את כל ההגדרות ל-UEFI.

איך אפשר לעשות BOOT מה-USB אם הלוח לא מזהה אותו???
יש דיסקים בגודל 6.6G??? אמן
לסיכום- משתגעת.
תודה רבה ממש
עליזה
לבטל CSM, כלומר תמיכה דואלית באתחול legacy int13h או להעביר למצב UEFI mode first כי נראה שהאתחול הראשי פועל כעת ב-legacy mode first

לפרמט את כונן ה-USB ידנית באמצעות diskpart . אין צורך ברופוס

קוד:
list disk
sel disk 1 (לוודא לבחור את מספר הדיסק הנכון של ה-USB!!!!)
clean
convert gpt
create partition primary
format fs=fat32 quick

להעתיק ל-USB את קבצי ההתקנה של המערכת ולאתחל דרך כניסת USB 2.0 ולבחור בתפריט האתחול את ה-USB עם שם UEFI: בהתחלתו

אם מתקינים את המערכת אל ה-SSD הזה (עם מחיקת כל תחולתו, אם צריך מידע, לגבות!), יש להעבירו גם אותו מטבלת MBR אל GPT לתמיכה מלאה באתחול "רק UEFI".
לצורך זה, לאחר אתחול אל ממשק ההתקנה יש לבחור הבא, ועל דף בחירת הדיסק להתקנת המערכת במקום אישור בחירה, יש ללחץ Shift+F10 ואז בשורת הפקודה שתפתח להשתמש ב-diskpart עם אותן הפקודות מעלה עד convert gpt כולל, ביחס אל SSD. לאחר מכן יש לבחור בחלון הבחירה ב-Rescan ו-Refresh ואז להמשיך בהתקנה

נערך לאחרונה ב:

alizaap

Member
ראה טוב ושים לב לפרטים, זה כונן M.2 ב-pcie

לבטל CSM, כלומר תמיכה דואלית באתחול legacy int13h או להעביר למצב UEFI mode first כי נראה שהאתחול הראשי פועל כעת ב-legacy mode first

לפרמט את כונן ה-USB ידנית באמצעות diskpart . אין צורך ברופוס

קוד:
list disk
sel disk 1 (לוודא לבחור את מספר הדיסק הנכון של ה-USB!!!!)
clean
convert gpt
create partition primary
format fs=fat32 quick

להעתיק ל-USB את קבצי ההתקנה של המערכת ולאתחל דרך כניסת USB 2.0 ולבחור בתפריט האתחול את ה-USB עם שם UEFI: בהתחלתו

אם מתקינים את המערכת אל ה-SSD הזה (עם מחיקת כל תחולתו, אם צריך מידע, לגבות!), יש להעבירו גם אותו מטבלת MBR אל GPT לתמיכה מלאה באתחול "רק UEFI".
לצורך זה, לאחר אתחול אל ממשק ההתקנה יש לבחור הבא, ועל דף בחירת הדיסק להתקנת המערכת במקום אישור בחירה, יש ללחץ Shift+F10 ואז בשורת הפקודה שתפתח להשתמש ב-diskpart עם אותן הפקודות מעלה עד convert gpt כולל, ביחס אל SSD. לאחר מכן יש לבחור בחלון הבחירה ב-Rescan ו-Refresh ואז להמשיך בהתקנה

תודה רבה ממש על התשובה המפורטת.
1. שאלתי שאלה- במצב יציאה מה-ביוס יש אפשרות "לאתחל את כל ההגדרות שצריך רק ל-UEFI"- זאת אומרת- UEFI ONLY.
האם כך הוא ישנה את ה-CSM (שניסיתי לבטל אותו כבר שלשום ואז זה הוריד לי מלא אפשרויות, לא "החזיר" את ה-USB לאפשרות איתחול או לראותו בכלל, ונבהלתי- אז החזרתי).
האם ישנה את כונן - USB מ-LEGACY ל- UEFI ONLY ואולי יש עוד הגדרות שאיננו יודעים?
האם תהליך השמירה הזה- הפיך ואפשר לחזור אחורה ל-LEGACY? (אם לא יצליח לי- כי כרגע עובדת חלונות 1511-עם העדכונים תגיע ל-1909 כמו קודם)

2. עוד שאלה- כשעשיתי ניקוי/איפוס CMOS- והפעלתי שוב את המחשב, עלתה הודעה- האם לשמור הגדרות "חדשות" או להמשיך.
האם הייתי צריכה לשמור הגדרות? לא זוכרת מה עשיתי- אם צריך -אעשה שוב.
והאם הדבר הזה היה צריך להחזיר להגדרות מקוריות של הביוס? כי לא השתנה כלום אחרי הפעולה.
אין באף תפריט אפשרות כזו של לחזור להגדרות מקוריות default של ביוס- יש רק את האפשרות ביציאה לשמור כ- UEFI ONLY

3. האם התכוונת שאת תהליך הפירמוט ל-GPT של ה-SSD עושים תוך כדי ההתקנה של חלונות- במקום שבו אני בוחרת כונן ואם לפרמט?
תודות רבות
עליזה

arseny92

Well-known member
מנהל
1. שאלתי שאלה- במצב יציאה מה-ביוס יש אפשרות "לאתחל את כל ההגדרות שצריך רק ל-UEFI"- זאת אומרת- UEFI ONLY.
האם כך הוא ישנה את ה-CSM (שניסיתי לבטל אותו כבר שלשום ואז זה הוריד לי מלא אפשרויות, לא "החזיר" את ה-USB לאפשרות איתחול או לראותו בכלל, ונבהלתי- אז החזרתי).
כאשר CSM כבוי, לא ניתן לאתחל דרך int13h (דרך סקטור אתחול boot sector MBR) ולכן כל אמצעי אתחול שלא כולל אחתול legacy יהיה מוסתר, כולל כל הדיסקים (האמצעים הפיזיים)
אתחול מתאפשר רק UEFI בלבד, ולצורך זה, אמצעי האתחול מחויב לכלול מחיצה FAT32 (או UDF במקרה של תקליטורים) עם קובץ האתחול כאמור בהודעה #2 למעלה. כלומר יוצגו רק אמצעים שבהם זוהה קובץ האתחול תקין והקובץ מזוהה וחתום (אם SecureBoot פעיל) וגם מזהה את האמצעי שעליו הוא נמצא.
האם תהליך השמירה הזה- הפיך ואפשר לחזור אחורה ל-LEGACY? (אם לא יצליח לי- כי כרגע עובדת חלונות 1511-עם העדכונים תגיע ל-1909 כמו קודם)
הפיך באותן הגדרות
2. עוד שאלה- כשעשיתי ניקוי/איפוס CMOS- והפעלתי שוב את המחשב, עלתה הודעה- האם לשמור הגדרות "חדשות" או להמשיך.
האם הייתי צריכה לשמור הגדרות? לא זוכרת מה עשיתי- אם צריך -אעשה שוב.
והאם הדבר הזה היה צריך להחזיר להגדרות מקוריות של הביוס? כי לא השתנה כלום אחרי הפעולה.
אין באף תפריט אפשרות כזו של לחזור להגדרות מקוריות default של ביוס- יש רק את האפשרות ביציאה לשמור כ- UEFI ONLY
ההגדרות המקוריות בדרך כלל נותנות עדיפות ל-legacy כך שזה לא היה ממש משנה את המצב, וכן זה ביקש לאשר ולשמור את ההגדרות המאופסות.
3. האם התכוונת שאת תהליך הפירמוט ל-GPT של ה-SSD עושים תוך כדי ההתקנה של חלונות- במקום שבו אני בוחרת כונן ואם לפרמט?
כן, כפי שכתבתי, תוך כדי התקנה, לאחר הפקודה של clean זה יהיה כונן טבלת MBR ריק ללא מחיצות כלל (כך שאם יש בכונן עוד מחיצות, נא לגבות את כל המידע שצריך לפני כן!). לאחר הפקודה convert gpt הטבלה MBR תומר אל GPT. השינויים מצריכים ריענון בדף הבחירה של הדיסק בחלון ההתקנה. בוחרים unallocated space (שטח לא מוקצה) וממשיכים בהתקנה. ההתקנה תדאג ליצירת המחיצות.
  1. מחיצת WinRE NTFS
  2. מחיצת אתחול EFI FAT32
  3. מחיצת מערכת MSR
  4. מחיצת מערכת NTFS שבו תהיה שאר ה-Windows
אם ההמרה הידנית בשורת הפקודה לא תבוצענה כאמור, ההתקנה תמשיך בהתקנת עדיפות legacy על כונן MBR.

בתפריט האתחול בהגדרות הקושחא לאחר התקנה תהיה שורת בחירה אחת וזה לא שמות הכוננים כמו בתמונות בפתיח הנושא, אלא ישר אשף האתחול Windows Boot Manager, כי האתחול מזוהה לפי קובץ האתחול שיימצא במחיצת האתחול EFI כאמור (bootmgfw.efi). אשף ראשי זה לאחר הפעלתו בתורו מזהה את שאר רשומות האתחול:
  1. רשומת המערכת עצמה שתותקן (winload.efi ראשי ב-{current}
  2. רשומת קישור אל מערכת השחזור WinRE והאתחול שלו (winload.efi מקושר אל winre.wim וה-boot.sdi של מערך השחזור)
  3. רשומת יציאה מהיברנציה winresume.efi
  4. יישום בדיקת זיכרון memtest.efi
  5. במקרה של קיום מספר מערכות הפעלה, מערך נוסף של אותן רשומות, המפנים אל המערכות הנוספות
שורת אתחול דרך CD/DVD או כל אמצעי אחר לרבות USB או אף כרטיס SD, תופיע בתפריט האתחול בלבד אם מבעוד מועד הוכנס לכונן תקליטור/האמצעי כולל קובץ אתחול תקין וחתום עם אישור בתוקף (ואשר גם מזוהה על ידי רשימת האישורים של SecureBoot אם פעיל, ואמור להיות פעיל במקרה של קיום במכשיר מערכות Windows בלבד).

נערך לאחרונה ב:
למעלה