אתר אגדות-מנסה לצרף לינק....

אתר אגדות-מנסה לצרף לינק....

אתר בעברית,הכולל אגדות,אמרות שפר,יש פינה לקוראים כותבים... אולי כבר הוזכר כאן-בכל מקרה,הנה הלינק

../images/Emo177.gif'תושיה'-אגדה עם עוקץ.

מבוסס על תמונה ממוזיאון לאוכל: מנת סושי ועליה עקרב... כרגיל,בדיתי כמה פרטים מההיסטוריה (הפעם של סיאם) תושייה-אגדה עם עוקץ מלך סיאם חיפש ראש חדש לצבאו.הוא רצה אדם עם תודייה,זריזות מחשבה-במילים אחרות,מישהו שיידע איך לפעול גם בקרבות שייראו 'אבודים'. בעקבות קריאותו,התייצבו בארמונו כ-500 טיש,למבדקים ומיונים קשים.הם יידעו שבמהלכם,הם עלולים להפצע או לאבד את חייהם-המלך רצה לוודא שרק בעלי אומץ ובטחון בעצמם ייגיעו-כי גם אלו תכונות חשובות לאיש צבא. בסופו של דבר,נותרו 2 מועמדים.הם הוזמנו לארוחה בארמון המלך. על שולחן,הונחו סכום,וצלחת עם סושי.על הסושי,היה עקרב חי.כוס של יין-כנראה להשבחת הטעם-הייתה גם היא על מקומו של כל אחד מהם.המלך פנה אל המתמודדים: עליכם לאכול את האוכל שהוגש לכם בשלמותו.דעו,כי עקיצת עקרב יכולה להרוג אתכם.עליכם להשלים את המשימה ללא שימוש באף אביזר שאינו על השולחן.גם אם אתם רואים כאן בחדר פגיון,אסור לכם להשתמש בו להשלמת המשימה.לרשותכם רבע שעה. המתחרה הראשון לקח את הסכין (סכין כמו כל הסכינים שמניחים לסועד).הוא ניסה לגבור איתה על העקרב.אך אף שהיה זריז,אין אדם הזריז כחיה ארסית,וסכין פשוטה בוודאי אינה כלי נשק טוב דיו לעניין זה.הוא נעקץ. הסועד השני,לא יצא לדו-(ע)קרב.במקום זאת,הוא שפך בזהירות יין על העקרב,ופסע כמה פסיעות לאחור.הוא המתין בשקט מס' דקות. זה המקום לציין,שאלכוהול מבלבל עקרבים,וגורם לעקרב לעקוץ את עצמו.וכך אכן היה-כעבור חמש דקות,העקרב מת מהעקיצה שעקץ את עצמו... המלך לחץ את ידי המנצח,ומינה אותו מייד במקום למפקד הצבא.ובימיו,ידע הצבא נצחונות רבים-ארצות מסביב לסיאם נכבשו,וסיאם הפכה לאימפריה

../images/Emo63.gifהנה ספור,שמזכיר מדרשים:

'לבה היא כעס'-האגדה על הרי הגעש שני הרים עמדו באינדונזיה,בימים של בריאת העולם.האחד 'סמרו',והשני 'ברומו'.בין כמה וכמה הרים אחרים.אלא,ששניים אלה,רצו כל אחד להוכיח שהוא המובחר מבין שניהם.סמרו אמר:'אני גבוה ממך,ולכן מרשים וחשוב יותר'-בני האדם יפיקו תועלת רבה יותר ממני'.ואליו בומו טען: 'אני רחב,ועל כיפתי בני-האדם יוכלו לטייל-אין היא תלולית צרה ככיפתך שלך. בני-האדם ייהנו יותר ממני' באותם השנים,בני-האדם היו גזע חדש על כדור הארץ.כל חיות הטבע,הצמחים,היימות וההרים יידעו שבקרוב יגיע אליהם 'נזר הבריאה',ורבים מהם שאפו להוכיח,שאם הם עצמם אינם נזר הבריאה,הרי שנזר הבריאה ייהנה ביותר מהם,יימצא אותם נעלים ומשובחים. שאון הוכוח של סמרו וברומו הפך למריבה.במשך ימים הביא כל אחד מההרים את נימוקיו,מדוע הוא עדיף.אפילו ניסו לתת את ההחלטה להכרעת חבריהם ההרים שמסביבם.וכך,ניסחפו גם ההרים האחרים לויכוח.המהומה רבתה כל-כך,עד שבורא העולם בכבודו ובעצמו ניגש לפתור את העניין. 'הרים שוטים,וכי למה לכם לקבוע מי עולה על מי?? בני-האדם עוד לא פגשו בכם-ולכן אין מושג מומי ייחשב בעינהם כ'מובחר'. שני ההרים כעסו מאוד,והעזו בחוצפתם 'לשפוך חמתם' באוזני הבורא.ראה הוא כי-כך,וגזר עליהם :' שניכם,שזעמתם עליי,מאתה ואילך ארורים אתם-חמתכם תשפך מקרבכם לעולם ועד.להזכיר לכם,ולכל הסביבה,כמה אויליים הייתם.בני-האדם לא ייפיקו שום תועלת ממך,ברומו,ואף לא ממך,סמרו.ללמד את ההרים,החיות והצמחים כאן מה סופה של רברבנות.אתם תהייו שניכם שווי-ערך בעיניו של נזר הבריאה:על שניכם ניתן אך ורק להסתכל,לא עליך,ולא עליך,ייטפסו בני האדם.' את הספור הזה מספרים לקבוצות התיירים הרבות הבאות לפקוד את האתר.ומדריכי התיירים,מוכנים להשבע שבכל פעם שהספור מסופר,ההרים מוציאים את לבתם ביתר שאת-כמו רוגזים שוב על השתלשלות העניינים שקבעה את גורלם. התמונה לאגדה בכותבת זו: http://wmh.walla.co.il/archive/110231-12.jpghttp://wmh.walla.co.il/archive/110231-12.jpg

'גם שום זה משהו'-אגדה שהיא קצת כמו

סתם סיפור,אבל עם לקח... 'שום זה גם-כן משהו' לאחר הפתיחה של סין לעולם החיצוני,היו סוחרים רבים שביקשו לנצל את השוק הגדול הזה,שעד לאותם ימים היה סגור ומסוגר לפילאי המערב. בינהם,היה גם מוכר שום,שהגיע מאחת הארצות השכנות לסין.הוא הביא עימו כמות גדולה של שומים,וקווה שהסינים יילכו שבי אחרי הירק החדש הזה,והוא ייחזור לארצו עם סכום נאה. מייד כשירד עם מורכולתו מהאונייה,נפנה לשוק היירקות הגדול של בייגי'נג-זהו שוק ענק,שעוברים בו אלפיי קונים בכל יום.המוכר שלנו-שאקרא לו מר שומי-יישב לייד הסחורה,מלא מרץ ואופטימיות.אנשים ניגשו להביט בסקרנות ביירק המוזר,שכמותו לא ראו עד עתה.הוא הסביר בהתלהבות את סגולותיו של השום כמשביח תבשילים,וכן את מעלותיו לריפוי כאבייי-גרון,והצטננויות.אולם,איש לא קנה. הסינים,מלבד היותם עם שמרן,יש להם מטבח עשיר ומשובח-ואין הם נזקקים ל'חידושים' כדי לשפרו.ועל הרפואה הסינית-אין צורך להכביר מילים,היא מפותחת מאוד,וייש לה מזור לכל אותם בעיות שהשום אמור לעזור בהם... ככל שנקפו השעות,מר שומי נתקף ייאוש.עם הייאוש,באה גם ההכרה-ושפלות הרוח-שהייתה זו יומרה רהבתנית,להניח שהסינים ייקפצו על חידושיי המערב,כאילו נגלה להם אחד משבעת פילאיי תבל... במהלך אותו היום,הסבירו לו רבים מקוניי השוק,שלסינים מטבח ורפואה מצויינים,ואולי זה דווקא המערב שייכול להחכים וללמוד דבר או שניים מהסינים... לקראת ערב,שכב מר שומי על ערימת שומים-ונרדם.הוא לא חשש לאבד לקוחות-הוא כבר הבין שאיש בשוק לא מעוניין במרכולתו... ובחלומו,הוא מתדפק על דלתו של עשיר ביג'ינג. משרת מוביל אותו אל העשיר,שיושב בגינת ענק. 'מה רצונך למכור לי??'-שואל העשיר בזעף. 'אני אינני רוצה למכור לך מאומה'...עונה במתק שפתיים מר שומי.'אני רק מבקש לתת לך לטעום מהמאכל הלאומי של מולדתי'.-והוא פותח מכסה של סיר,שהביא עימו.הניחוח הלא מוכר,מסקרן את העשיר.הוא מהסס רגע,ואז אומר למר שומי: אכן הגיע שעת ארוחת הצהריים שלי,אתה מוזמן להגיש לי את המאכל הזה'. העשיר טועם מהתבשיל,וזה ערב לחיכו.הוא מתלהב,כמו שכל אדם שניסה דבר מה חדש ומצא שהוא טוב. 'טעמו טעם גן-עדן!' –הוא אומר בפליאה למר שומי,ומבקש ממנו שיילמד בו במקום את טבחו להכין את התבשיל המופלא. 'ובכן,אדוני,כדי להכין תבשיל זה,אתה זקוק לירק שמגדלים בארצי הרחוקה,שלא מגדלים כאן בסין'. פניו של העשיר נופלות.ואז אומר לו מר שומי-'אל דאגה,הבאתי אימי מארצי כמות נכבדה של הירק הזה...' העשיר,מבקש מייד לקנות את כל השום שבידי מר שומי. כעבור כמה ימים,הוא עורך מסיבה גדולה,ומגיש לאורחיו את המאכל המופלא... וכך זוכה מר-שומי לעוד לקוחות: הם מזמינים אצלו שום,והוא יוצא לייבא כמות גדולה מארצו.הוא מתפרסם לאט בכל ביג'ינג כייבואן של שום... כשמר שומי הקיץ משנתו,הוא יידע את שעליו לעשות... מאז עברו שנים רבות,סין נפתחה לתרבות המערב-על הטוב והרע שבה. ועקרון אחד,נשאר ניצחי ואוניברסלי-כשאתה רוצה לשכנע אדם לשים כספו על דבר מה חדש ולגמריי ולא ידוע,הציע לו קודם 'לטעום' ממנו ללא התחייבות מוקדמת.... http://wmh.walla.co.il/archive/110301-12.jpg

אגדה אורבאנית,לא מפחידה...

עידית יישבה,כרגיל,ליד המחשב.כל יום,כשהיא חוזרת מהעבודה בשלוש,היא זורקת את התיק מעליה,ומייד מתיישבת לגלוש.היא קמה רק לשירותים,או לחטוף משהו לאכול. בלילה,כשהיא כבר 'לא יכולה להחזיק את הראש' מעייפות,היא קמה מהשולחן,ונגשת לישון.מוקדם בבוקר,היא שוב מתיישבת לגלוש,ורק כשכבר אין ברירה-עוזבת את המחשב כדי להתלבש ולצאת לעבודה. בעלה אודי כבר אובד עיצות.נראה שניסה כבר הכל,כדי לגרום לה לעשות קצת עבודות בית,או סתם לבלות זמן איתו. בהתחלה,הוא שאל אותה,במרומז "מה,לא נמאס לך אחרי שכל השעות בעבודה היית מול המחשב?" היא הביטה עליו כמו שמביטים על אדיוט,וענתה:"בעבודה אני ממלאת דוחות פיננסיים.בבית אני גולשת.יש הבדל עצום,יידעת??".כמובן שיידע...היא לא הבינה-או לא רצתה לקלוט-את הרמז. אחר כך עבר לדיבורים ברורים יותר,אבל בשפה מנומסת עדיין:"את מוכנה בבקשה לקפל את הכביסה?" "את יכולה אולי לקפוץ לקנות חלב?".גם הדרך הזו נכשלה.הוא עבר לצעקות,בייאושו:"דיי כבר עם המחשב הזה! יש עוד דברים בעולם! אני לא יכול לדאוג כאן בעצמי להכל!". היא אפילו לא טרחה לענות לו. הדרך האחרונה שניסה,הייתה לביים תקלה במחשב.... הוא בא הבייתה בבוקר,בשעה שהיא עוד בעבודה,ועשה מה שעשה,כדי ליצור את הרושם שהמחשב לא עובד. זה לא עזר....כשחזר הבייתה בערב אותו יום,גילה פתק ממנה:" אני בקפה האינטרנט,בפינת הרחוב.אשוב מאוחר". הוא לא יידע מה לעשות עוד...היא לא מתפקדת,אין בינהם שום תקשורת-אפשר בהחלט לקבוע שהיא מכורה לזה... בשיחה עם חבר טוב,סיפר על המצוקה שלו. "יש עוד דבר אחד שלא ניסית"-אמר החבר."תתקוף אותה בשטח שהכי חשוב לה-תכנס לאתר שבו היא כותבת הכי הרבה,בכינוי בדויי,כמובן,ותתחיל להשפיל אותה,ממש כמו טרול". אודי שאל מה זה טרול,וקבל הסבר קצר-גולש שכל דבריו בפורום הם כדי לעורר פרובוקצייה.לרוב הוא מציג דיעה קיצונית,ומנוגדת לבאיי הפורום.למשל-בפורום 'זוגות מעורבים',שבו חברים יהודים הנשואים לגויים,טרול ייכתוב שנישואי תערובת הם חטא,שהאנשים האלה ייזכו לגיהנום,ועוד תוסםת של קללות.... "שים לב,ייעץ החבר-אל תכתוב לה שטויות כמו 'את צריכה אשפוז', או 'איזה כינוי אדיוטי בחרת'-זה לא ייעשה עליה רושם.היות ואתה מכיר אותה הייטב,תלחץ על הייבלות שלה-כתוב דברים שייעליבו אותה,ואולייי תצליח לגרום לה לעזוב את הפורום,ולשקול אם בכלל היא רוצה להמשיך לכתוב באתרים אחרים-הסטטיסטיקה היא,שכשטרול תוקף בחוכמה,חלק מהגולשים עוזבים,ורבים מצמצמים משמעותית את הזמן שלהם על הרשת..אין לך מה להפסיד". אודי הסכים אתו-אין אף דבר אחר שלא ניסה. הוא יודע באיזה פורום עידית פעילה-קשה לא להבחין,כשהמחשב דלוק על זה שעות על שעות ביום... הוא ניגש לקפה האינטרנט,לשבת שם בפרטיות ולנסות לגלות מה הכינוי שהיא משתמשת בו... הוא עבר ביסודיות על כל ההודעות של אותו יום בפורום.לא הצליח לזהות מה מכל זה שלה,ורשימת הכינויים גם היא לא רמזה לא דבר.... בבית,העמיד פנים שהוא מתקן את הוילון בחדר עבודה-הציץ בהחבא לראות מה השם שהיא חותמת בו,וגילה:'לימונדה חמה'.פוי,הכינוי הזה גרם לא בחילה..'.לימונדה חמה'. הוא ניגש שוב לקפה האינטרנט,וכתב: לימונדה חמה,אין לך חיים ??.וחתם-המצפון. אחרי מס' שעות,הגיע תשובה,מתקיפה ולא סימפטית,מה'לימונדה'.הוא השיב,בתשובה חריפה יותר. והיא שוב ענתה,והפעם הגיבו גם כמה גולשים אחרים,כולם תמכו בה,ושלחו לו 'איחולים' שונים... אחת התגובות שלה,הרתיחה אותו:"בעלי חוזר מאוחר כל ערב,ומייד יושב לצפות בערוץ הספורט"'.איזה שקר גס. הוא הרגיש כאילו ממש הכפישה את שמו,בפני אנשים המכירים את שניהם.למרות הכינויים שמעניקים אנונימיות,שניהם הרגישו פגועים.התגובות העוינות לכוונו המשיכו לזרום,ונדמה שרק חיזקו את התלות של לימונדה ביושביי הפורום... אודי לא יכול היה לסבול זאת עוד.הוא כתב הודעה אחרונה: עידית,הכל בינינו נגמר.אני לוקח עורך דין.מציע לך לעשות את אותו הדבר.המצפון-אודי'. המחשב,זה ברור,יילך אליה...

תודיעו לי אם אני מגזימה בכמות,או

שהסיפורים שלי לא מתאימים לפה. ועד שתגיע בקשה שאפסיק,הנה עוד אגדה... מוקדש לגולש בשם האלוהי GOD מנחה של תה (או תה של מנחה...) אדם מאינדונזיה,ביקש לקבל בירכת האל,לשידוך ראוי והגון לביתו.באינדונזיה,כשרוצים לבקש דבר-מה מהאל נותנים לו מנחה.והיות ואל,לפי האמונה,הוא יישות גדולה בהרבה מהאדם,על המנחה להיות בגודל מתאים. האינדונזי גבור סיפורינו החליט להגיש כמנחה ספל תה ענק במימדיו. ומדוע?-כי התה ידוע בהשפעתו המרגיעה על הקיבה,הקלה על חולים,הוא סמל לידידות-באינדונזיה,כמו בארצות רבות אחרות,מגישים לאורחים תה. הוא קיווה,שהאל ייעניק לשדוך של בתו כל אלה: מזור לרגעי משבר,ידידות טובה בינה לבין הבעל,וכו'. כדי להכין ספל שתכולתו היא כבריכה קטנה,הוא נדרש לעליי תה רבים. שכר לו אבי הכלה כמה קוטפות עליי תה,והן עסקו יום שלם בקטיפת הכמות הדרושה למנחת התה שלו. לפנות ערב,העלים נערמו בערימה-מוכנים לחליטה.האינדונזי ניגש למלאכה,אולם עצר על מקומו-ישנה אמונה עתיקה,לפיה גם לצמחים יישנה נשמה...ומה אם זה נכון??-האל ייפרש את החליטה של העלים במיים רותחים,כאכזריות,ולא יעתר לבקשתו.אולי אפילו ייעניש אותו... הוא יישב שם,כל אותו הלילה,מתלבט מה עליו לעשות.בבוקר,חזר עייף לבייתו.אישתו המודאגת שאלה מייד מדוע התעכב כל-כך? סיפר לה הבעל על ההתלבטות שלו.והוסיף,שהשאיר את העלים כמות שהם-כי לא יכול היה להחליט מה לעשות. האשה ענתה :במקום להתלבט איזו מנחה להעלות,השקע זמנך בלהתלבט באיזה חתן לבחור! היא שאלה היכן השאיר את מלאי העלים,וייצאה לשם... היא לקחה עימה כמות גדולה של עלים,ככל שייכלה לשאת עימה. כל הדרך משם לבייתה,חילקה חופן עלים לכל עני שראתה-והוסיפה מילה טובה. המילים הטובות חיממו את הלב,והתה-כשייחלט,ייחמם את הגוף... חופן קטן שמרה לעצמה,וכשחזרה הבייתה,הכינה ספל תה מהביל והגישה אותו לבעלה:"שתה את התה.אין כמוהו להשיב רוחו של אדם עייף...ואתה תזקק לכוחות גדולים היום-כדי לתהות על קנקנם(ולא קנקן תה...)של המבקשים את יידה של ביתנו." אותו היום,הגיעו כל אותם חתנים פוטנציאליים,והזוג דיבר וחקר כל אחד מהם. בערבו של אותו יום,נזכר לפתע הבעל שלא העלה מנחה עדיין... אשתו הרגיעה אותו '"את העלים חילקתי.מעשה של חסד עולה על מנחה לאל.כי ממנחה לאל נהנה רק האל,וממעשה של חסד נהנה האדם המקבל אותו,וכן האל,שיש לו נחת לראות את בניו מסבירים פנים איש לרעהו".ועוד הוסיפה: אין סומכים על הנס,על האדם לעשות השתדלות בעצמו,לפני שהוא פונה אל האל שייעזור לו". והתמונה הנלווה: http://wmh.walla.co.il/archive/110307-12.jpg

תגידו לי אם אני מגזימה בכמות,

או שהסיפורים לא מתאימים לפורום.עד שתגיע בקשה שאחדול,הנה עוד אגדה-מוקדשת לגולש בעל כינוי 'אלוהי': GOD מנחה של תה (או תה של מנחה...) אדם מאינדונזיה,ביקש לקבל בירכת האל,לשידוך ראוי והגון לביתו.באינדונזיה,כשרוצים לבקש דבר-מה מהאל נותנים לו מנחה.והיות ואל,לפי האמונה,הוא יישות גדולה בהרבה מהאדם,על המנחה להיות בגודל מתאים. האינדונזי גבור סיפורינו החליט להגיש כמנחה ספל תה ענק במימדיו. ומדוע?-כי התה ידוע בהשפעתו המרגיעה על הקיבה,הקלה על חולים,הוא סמל לידידות-באינדונזיה,כמו בארצות רבות אחרות,מגישים לאורחים תה. הוא קיווה,שהאל ייעניק לשדוך של בתו כל אלה: מזור לרגעי משבר,ידידות טובה בינה לבין הבעל,וכו'. כדי להכין ספל שתכולתו היא כבריכה קטנה,הוא נדרש לעליי תה רבים. שכר לו אבי הכלה כמה קוטפות עליי תה,והן עסקו יום שלם בקטיפת הכמות הדרושה למנחת התה שלו. לפנות ערב,העלים נערמו בערימה-מוכנים לחליטה.האינדונזי ניגש למלאכה,אולם עצר על מקומו-ישנה אמונה עתיקה,לפיה גם לצמחים יישנה נשמה...ומה אם זה נכון??-האל ייפרש את החליטה של העלים במיים רותחים,כאכזריות,ולא יעתר לבקשתו.אולי אפילו ייעניש אותו... הוא יישב שם,כל אותו הלילה,מתלבט מה עליו לעשות.בבוקר,חזר עייף לבייתו.אישתו המודאגת שאלה מייד מדוע התעכב כל-כך? סיפר לה הבעל על ההתלבטות שלו.והוסיף,שהשאיר את העלים כמות שהם-כי לא יכול היה להחליט מה לעשות. האשה ענתה :במקום להתלבט איזו מנחה להעלות,השקע זמנך בלהתלבט באיזה חתן לבחור! היא שאלה היכן השאיר את מלאי העלים,וייצאה לשם... היא לקחה עימה כמות גדולה של עלים,ככל שייכלה לשאת עימה. כל הדרך משם לבייתה,חילקה חופן עלים לכל עני שראתה-והוסיפה מילה טובה. המילים הטובות חיממו את הלב,והתה-כשייחלט,ייחמם את הגוף... חופן קטן שמרה לעצמה,וכשחזרה הבייתה,הכינה ספל תה מהביל והגישה אותו לבעלה:"שתה את התה.אין כמוהו להשיב רוחו של אדם עייף...ואתה תזקק לכוחות גדולים היום-כדי לתהות על קנקנם(ולא קנקן תה...)של המבקשים את יידה של ביתנו." אותו היום,הגיעו כל אותם חתנים פוטנציאליים,והזוג דיבר וחקר כל אחד מהם. בערבו של אותו יום,נזכר לפתע הבעל שלא העלה מנחה עדיין... אשתו הרגיעה אותו '"את העלים חילקתי.מעשה של חסד עולה על מנחה לאל.כי ממנחה לאל נהנה רק האל,וממעשה של חסד נהנה האדם המקבל אותו,וכן האל,שיש לו נחת לראות את בניו מסבירים פנים איש לרעהו".ועוד הוסיפה: אין סומכים על הנס,על האדם לעשות השתדלות בעצמו,לפני שהוא פונה אל האל שייעזור לו". והתמונה הנלווה: http://wmh.walla.co.il/archive/110307-12.jpg

והנה אגדה (כביכול) הודית.

מוקדשת למיקה.יש בה מנהגיי חתונה שבדיתי מליבי,מקווה שההודים לא ייכעסו... 'כוחה של שמועה'. בשכונה בעיר בומביי,עמדו להנשא נער ונערה צעירים.בהודו,הנישואים עפ' רוב בגיל צעיר.הנערות,טרם מלאו להן 18 שנים.כולם הכירו את כולם בשכונה ההיא.יידעו כי הכלה מבית צנוע,אך הגון,והחתן-הוא בחור רציני ושקט.מה שעוד יידעו לספר בינהם,בלחש,שאימו של החתן היא אשה החסה על כספה.אומנם אין לה הרבה,אולם את המעט שכן,אינה ממהרת להוציא. והנה הגיע יום החינה.ביום זה,אשה המומחית לדבר מציירת על גופה של הכלה ציורי אומן.העבודה לוקחת שעות.במהלכה,הכלה מצוווה לשמור על שתיקה ולא לזוז כלל,כדי שהמאיירת לא תטעה בקווים,והציור לא ייפגם. ההודים מייחסים חשיבות גדולה לציורים הללו.הם טוענים,שכלה שלא הייתה לה הסבלנות וכוח הסבל לשבת במשך שעות בשביל המטרה הזו,איך תהיה לה הסבלנות ואורך הרוח הדרושים לחיי נישואין??. הכלה שעליה סיפורינו,יידעה כל זאת.אומנית החינה קבלה אותה עם הנץ החמה בביתה,והציור התבצע בחדר קטן. מלבד הכלה והמאיירת,היה מקום בחדר לעוד אדם אחד בלבד.אמה של הכלה יישבה איתה שם זמן קצר,ואחרי שבירכה אותה בברכות המסורתיות,ונתנה לה עיצות מניסיונה וחכמת החיים שלה בנושא נישואין,ייצאה ופינתה מקומה לבת משפחה אחרת.בהודו,בגלל גילן הצעיר של הכלות,אין להן נסיון חיים רב,ולכן ממנהגי החתונה הוא שביום החינה,כאשר ממילא הכלה יושבת בחוסר מעש,אחת אחת מגיעות נשות וידידות המשפחה להדריך אותה ותרום מנסיונן.ממש לפני שנכנסה בת המשפחה להחליף בפנים את האם,לחשה לה זו(האמא)": אומרים,שאימו של החתן קנתה לה צמיד של כסף,והיא תתן לה אותו מיד אחרי הטקס". הבחורה שנכנסה,נתנה את עצותיה,והוסיפה"-שמעתי מאמך שתקבלי תכשיט של כסף מאמו של החתן! הרי זה פלא,שחסכנית שכמוה נותנת לך תשורה שכזו!-כנראה עשית עליה רושם עצום..." כשיצאה ,לחשה לבאה אחריה בעניין התכשיט,שכן עשה זה רושם גדול עליה-שהקמצנית הפכה ליבה לקראת חתונת בנה.. נכנסה הבאה בתור,ואף היא,אחרי דברי חוכמת חיים הפטירה: מלחשים שחמותך לעתיד קנתה לך טבעת זהב... אשרייך... הכלה התפלאה מאוד,היאך הצמיד הפך לו לטבעת בתוך דקות,אך היות והדבור אסור עליה-רק חייכה. הבאה בתור,ידידה טובה של הכלה,שנישאה רק לפני כחודשיים.אין לה עוד חוכמות רבות להעתיר על חברתה.היא מייד פתחה ואמרה בהתרגשות:" כל-כך אני שמחה בשבילך,שזכית לחמות נדיבה שכזו! שרשרת זהב-לא פחות ולא יותר! אח...-נאנחה-הלווואי וחמותי שלי הייתה מראה לי אפילו קמצוץ מנדיבות שכזו.... וכך,עם כל אשה נוספת,השמועה 'תפחה' יותר ויותר.אחרי כמה שעות של צביעה ושיחות,הגיעו הדברים לכדי: שרשרת משובצת יהלומים,וצמיד תואם... כמובן,שזו כבר הייתה סנסציה של ממש,והשמועה עכשיו התפשטה בכל השכונה... הכלה,שייצאה מ'תענית השתיקה' שלה,אמרה לאמה בפליאה: הנשים סיפרו לי שחמותי קנתה לי תכשיט,אלא שכל אשה הפליגה בתיאור התכשיט יותר מקודמתה'.אמה צחקה-ביתי,אני התחלתי שמועה זו.רציתי להוכיח לה מה כוחה של שמועה,ועד כמה הדברים משתנים ומתנפחים מדובר לדובר... זכרי זאת בחייך לעתיד.אם ייספרו לך כי מפלוני אלמוני שמעו על בעלך או משפחתו כך וכך... ייתכן כי גרעין האמת בדבר קטן בהרבה ממה שהמספר מוסר לך.ראי,השמועה שהפצתי,למרות היותה ממש בלתי אפשרית-הלוא כולנו יודעים שחמותך אינה אשה רחבת לב-המשיכה להתגלגל. וביתי-היא צחקה.לא רק לקח הרווחת מכך.השמועה וודאי הגיעה גם לאוזנה של חמותך,ולא אתפלא אם עכשיו היא תרגיש מחוייבת לקנות לך,לכל הפחות,צמיד מכסף....

'כוחו של ה-רגל'-אגדה.מוקדש לגולש

בכינוי 'קיפי'. כוחו של ה-רגל.... סנדלר היה בלונדון.לפני 30 שנה,כשהתחתן,אביו הכניס אותו לעבוד עימו בסנדלריה. מאז עברו שנים,האב נפטר,והבן משיך להכין ולתקן נעליים באותה סנדלרייה.אין יילדים לסנדלר,ואולי לכן החליט לדאוג לילדים שפושטים-יד ברחובות לונדון.הוא עושה זאת בדרך היחידה שהוא מכיר,בדבר הטוב ביותר שהוא יודע להכין: על כל 14 זוגות נעליים שהוא מוכר,מכין הסנדלר זוג אחד,לילד רחוב,ומעניק לו אותו מתנה.כך עשה לו לחוק. והנה ערב אחד,עוברת ברחובו מרכבת ההמלכה.היא בדרכה לבקר את אחותה,שיילדה בן כמה ימים לפניי כן. המלכה מבחינה בחלון הסנדלרייה,בזוג נעליים מקסים לפעוט.'עיצרו'-היא פוקדת.חפצה אני לרכוש את הזוג הזה,שתהיינה הנעליים הראשונות של אחייני,לכשייתחיל ללכת'. משרתה האישי דופק על דלת הסנדלרייה,אך אין קול ואין עונה.'הזמן אותו לתה עימי,מחר בצהיים'-אומרת המלכה. המשרת נוטל נייר רישמי של חצר המלוכה,ונוצה עם דיו. הוא כותב הזמנה רישמית לסנדלר,לבוא אל החצר,ולהביא עימו את זוג הסנדליי-הפעוט שבחלון.מובטח לו כי ייקבל שכר נאה בעבורם. הסנדלר ואשתו קראו את ההזמנה.אשתו התרגשה מאוד,וניגשה מייד לגהץ את חליפתו היפה והחגיגית ביותר. כשהגיע הזמן לצאת,לבש הסנדלר את בגדיו החגיגיים.עליהם,עטה את החגורה עם כלי העבודה שלו. אשתו,נרעשה:כך תופיע לפני המלכה??? אין זה מכובד ללכת כך... הסנדלר,התעקש-זה שלושים שנה אני חוגר את החגורה הזו מבוקר עד ערב,אפילו לכנסייה בימי א' אני הולך כך.ולא אשנה מהרגלי עתה!. והוא ייצא לארמון. כשהובל לגינה בה יישבה המלכה לשתות את התה שלה,ייעץ לו אחד מהמשרתים בלחש,להוריד את החגורה ולהניח בצד-אבל הסנדלר שוב סירב. מלך חסר בטחון,או יהיר,היה וודאי מפרש את הופעתו כזלזול בו.אבל המלכה אליזבת הראשונה הייתה מעל ומעבר לזוטות שכאלה.היא השכילה להבין,שהסנדלר לא מנסה לפגוע בה-הרי הוא לבש חליפה נאה,הוא מסורק ומצוחצח.היא פנתה אליו 'נראה שאתה מסור ואוהב מאוד את עבודתך'.הסנדלר אישר.היא הביעה התפעלות,מכך שהוא איינו מתבייש ממלאכתו. 'ההבאת עימך את הסנדלים שביקשתי?'-שאלה.הסנדלר הסתכל לצדדים באי נוחות.כעבור מס' שניות אמר: הסנדלים האלו מובטחים כבר לפעוט אחר,ולא אוכל לתת אותם לאף אדם,בעד שום סכום'.והוא סיפר לה על נדרו: הזוג הזה מיועד ל'צדקה'.ואין הוא יכול לבטל נדר זה.'אשמח להכין עבור הוד מלכותה זוג זהה בתוך יומיים'-מיהר להוסיף. המלכה חייכה-זמני ביידי,ייעברו חודשים עד שהתינוק שהן מיועדות לו יזדקק להן.'.והוסיפה,שהיא מעריכה את המסירות שלו ל'מפעל הצדקה' שלו.הדבר נגע לליבה,ומייד ציוותה לתת לעשיר סכום ששווה לערכן של עשרה זוגות נעליים,כדי שיכין 10 זוגות לילדי הרחוב הנזקקים. כך לימד סנדלר פשוט את המלכה בכבודה,שגם איש פשוט יכול להיות גאה בעיסוקו,ולמצוא בו סיפוק, ואולי הלקח השני חשוב יותר-מעשה של חסד,חשוב יותר אפילו מרצונו של מלך...

למעלה