אתמול בתבור... מומלץ לקרוא

אתמול בתבור... מומלץ לקרוא

אתמול אני ולנסי ובר-טוב נסענו לתבור,ולנסי בא לטיסה שיגרתית ואני באתי לטיסת מיבחן לגלשן של בר-טוב שעבר תיקון. עד כאן הכל תקין מרכיבים מתארגנים ואחרי בדיקה מדוקדקת של הגלשן ממריא היישר לתוך תרמיקה,כנף שמאל מקבלת עילוי חזק והגלשן פונה ימינה ואני ממש מתקשה לתקן שמאלה, (מחשבה ראשונה וואלה הגלשן לא מאוזן)אחרי תוספת מאמץ הגלשן פונה והנה אני מתברג לתוך התרמיקה,אחרי טיפוס של 200 מטר מחליט שהגיע הזמן לסגור את הריתמה. שולח יד לחיפוש החוט ושומע תזוזה של סקוץ ומיד מרגיש שמשהוא נשמט ממני,מבט למטה,ואני לא מאמין למה שאני רואה,בהתחלה התחושה היא כאילו זה לא אמיתי ואני מדמיין.המצנח השתחרר ותלוי עדיין באריזה מטר ממני.קשה לי לתאר כמה מחשבות עברו עלי באותו הרגע,אבל כל מה שעניין אותי זה לשמור על יציבות ולמנוע תזוזה\ניעור של המצנח,הרי כל מה שמחזיק אותו סגור זה הגומיות.שולח יד שמאל ומתחיל לאסוף את המצנח בעדינות מירבית תוך כדי מלחמה ליצוב הגלשן ובסופו של דבר המצנח מגיע אלי ואני מחפש אחיזה נוחה ומרגיש שהמצנח עם האריזת ניילון הולכת להחליק ממני כל רגע.ברור לי שאם אני לא מוצא מהר תנוחה לאחיזת המצנח ולבייסבר ביחד זה עניין של זמן עד שאני נכנס לפניה חריפה ונאלץ להשתמש בשתי הידיים ולשמוט... למזלי מוצא תנוחה כזאת.המצנח מונח בבית השכי עם נטיה קצת לחזה ויד שמאל מונחת באמצע הבייסבר לשיפור האחיזה. טוב עכשיו נשאר לצאת לנחיתה (גובה 600) מישר החוצה, וכמובן מרפי המנייק מסדר לי טרמיקות ללא סוף ואני נלחם לטיסה ישרה (רק לא פניות חריפות...).טוב מתחיל לאבד גובהה ומתכנן את הנחיתה. מחשבה ראשונה,להמשיך עם היידים על הבייסבר עד הסוף...ומיד מתעשת ומחליט לזרוק תמצנח ממש בפלייר, מתוך הנחה שהמצנח לא יספיק להפתח. התוכנית עבדה רק שהמצנח נפתח
ממש שכבר עמדתי והחל להתיישר כמעט מעלי.אני נלחם למשוך אלי תמצנח ומקווה שלא תבוא איזו תרמיקה...משב יורד ואני מצליח להתגבר על המצנח. עד כאן הסיפור עכשיו המסקנות...

Bartov Alon

New member
הינו אצל רבי שמעון בר יוחאי

שם לנו יונה "ממולאה" על הבטן ,והשד עבר לאלוף הארץ!

המסקנות...

חשבתי הרבה על איך הגעתי למצב הזה והמסקנה הייתה ברורה,נכנסתי למוד של שיגרה ומה שלא קרה עד עכשיו "לא יקרה אף פעם".שיחזרתי לעצמי מהלך של בדיקת ציוד בעבר לעומת היום.וכמובן שחלק מהבדיקות שפעם הייתי עושה על בסיס קבוע נהיו לבדיקות תקופתיות.כגון בדיקת הפינים ברזרבי.במקרה הספציפי הזה אני לא בטוח שהזמן גרם לריפיון הפינים אלא משיכה אחת חזקה בזמן ההתארגנות בריתמה.נראה לי שצליל שכבר התרגלתי לשמוע(כמו פריטה על מיתר)של הכבל האחורי בזמן ההתארגנות משך את הידית והשאיר אותה על הקצה. אין לי את האפשרות לדעת בוודאות אבל אני מקווה שתפנימו ותייסמו...

מסקנה נוספת.

הרזרבי לא פעל כראוי !!! מצנח רזרבי אמור להפתח ממשקלו העצמי בטיסה ישרה מעצם נפילתו מכיס הריתמה החוצה. זאת הסיבה שלשמה עושים רענון רזרבי פעם בשנה + החלפת גומיות. עדיף במפעל או אצל שלומי פרל בזיכרון. יום עצמאות שמח איתי לנואל

מסכים עם המסכנה. כבר הייתי מודע

לזה, ואפילו עמירם "התבאס בשבילי שהמצנח לא נפתח"

johash2

New member
איפה קיפלת לאחרונה

דבר ראשון תשאל (את עצמך) מי קיפל לך את המצנח לאחרונה. בהנחה שעשה את זה חאפר ללא רשיון לכך, זו יכולה להיות התשובה לכך שהמצנח לא נפתח כשהיה אמור להיפתח ואולי גם לכך שהשתחרר שלא היה אמור להשתחרר.

חגי זיו

New member
עדיין לא ברור איך המצנח יצא!!!!!!!!

האם הגולש הטירון משך בחוט הלא נכון? האם המצנח השתחרר מעצמו??? מה גרם למצנח ליפול החוצה והאם בדיקה רגילה היתה מונעת זאת? בקיצור - התמונה עדיין מעורפלת

נראה כמה זמן יקח לך להגיב לזה../images/Emo13.gif

הרי הפורום מחובר אליך כמו אינפוזיה...הערכה שלי 5 דקות.

harlev

New member
../images/Emo23.gifמצנח חירום!

גיא שלום! היה לך מזל לפי תאור המקרה. אבל בודאות המצנח לא פעל כראוי, האם היתה זו פעולת חירום!? התוצאה היתה יכולה להיות עצובה! צריך לבדוק מי ריענן את המצנח ומתי. מכיוון שהמצנח היה אמור להיפתח!!. לגבי כל התהליך של בדיקת הציוד לפני ההמראה יש לבדוק את הרתמה והמצנח לפני ההמראה. מצנח רזרבי יש לרענן אחת לשנה ללא פשרות!. ארנון הר לב

David Gerby

New member
Twice a year

That's what common in Australia and recommendation of Angelo, Metamorfosi manufacturer. In this case I was happy to hear it did not open and your actions were brilliant. I wouldn't imagine what would have happened if you weren't as good pilot. Well done! Thank you for your message and letting us all know about it!

ג ל נ ט י

New member
אני קורא כאן את התגובות של כולם

ועדין לא ברור לי (או שאני סקפטי כהרגלי...): האם באמת מצנח צריך להיפתח ממשקלו העצמי או שהוא צריך להיפתח מזריקה או הניעור של החבל שמחזיק אותו ? מה שהיה לגיא נראה לא תקין כי כנראה המצנח נפל (ואז זה כמו זריקה) אבל מה אם היתי מרים את המצח בעדינות מהחבל ? האם גם אז הוא צריך להיפתח ? (אם כן, למה יש בכלל גומיות ?

ממשקלו העצמי + סידור מיתרים.

הרזרבי אמור להפתח ממשקלו העצמי ובמידה וזה לא קרה אז מכל טילטול קל. מטרת הגומיות היא סדר נטו ולא שום דבר אחר. הגומיות אמורות לשמור את המיתרים כך שהם לא יסתבכו אחד בשני בפתיחת המצנח. הגומיות אמורות ללחוץ קלות על המיתרים כך שהמיתרים יתיישרו והמצנח יפתח ממשקלו העצמי. והעיקר... שרק נמשיך להתכתב על כך ושלא יהיה לכם צורך אמיתי ברזרבי. חג עצמאות שמח איתי לנואל

avron

New member
פיזיקה

הגומיות מפעילות כוח הניצב למיתרים. לכן משיכה במיתרים (ע"י משקל עצמי) לא צריכה להתקל בהתנגדות מעבר למעט חיכוך.

למעלה