אפשר שאלה מאמא של ילדה בגן?

נטלי22

New member
אפשר שאלה מאמא של ילדה בגן?

הבת שלי בת 4.5 ונמצאת בגן טרום-חובה. למרות שהגננת בגן הדגישה שהם אינם מלמדים את הילדים קרוא וכתוב באופן מכוון, בתנו למדה את האותיות (במיוחד בעזרת השידורים של ערוץ הופ במהלך הקיץ), והיום כבר ממש כותבת. אתמול, למשל, היא כתבה "אבנייא" (הכוונה לגבניה, ופספסה את ה"ג"), "מלפפנ" (מלפפון), "סלאט יראא..." (התחילה לכתוב "סלט ירקות ונעצרה באמצע), והבוקר "אבא" "אמא" "נופר" ו"סער". האותיות עצמן מאוד יפות וקריאות. רציתי לשאול גננות לגילאים האלה, האם מדובר על ידע "נורמלי" לגילה, או האם להערכתכן היא מפותחת מכפי גילה (כמו שתמיד אמרו עליה גם במעון הפרטי בו היתה), ואם אכן היא מפותחת מכפי גילה - מה כדאי או אפשר "לעשות" עם זה (או שלא לעשות כלום)? תודה רבה רבה מראש על כל התייחסות...

irit66

New member
כן ולא ../images/Emo140.gif

שלום לך, אני גננת בגן בו מחצית הילדים בני גילה של בתך ומחציתם ילדי גן חובה תהליך לימוד האותיות ובעקבותיו לימוד הכתיבה והקריאה הוא תהליך טבעי שמתרחש בהתאם ליכולות הילד לבשלותו ולסביבה בה הוא חי - וכאן אני רואה חשיבות רבה לתפקידנו כהורים ומחנכים ואסביר: תהליך זה דומה מאד לתהליך רכישת השפה, אולם אנו המבוגרים הסובבים את הילד יכולים לאפשר ולהעצים ולצערי עלולים גם לעצור. ילדתך נבונה, סקרנית, בעלת קליטה ויכולת ואתם כנראה מאפשרים לה לבטא את עצמה, סביר שכשאתם רואים את נסיונות הכתיבה שלה אתם מעודדים [ודאי לא העלת על דעתך שיש הורים שהיו מתקנים את השגיאות שלה - אך כך הדבר לצערי] והיא חווה חיזוקים חיוביים וממשיכה הלאה. סיפרת שהיא כתבה את מרכיבי סלט הירקות על דף, אני מניחה שבגן עסקו בכך, או שבדיוק הכנתם סלט ירקות בבית האם היא 'מפותחת לגילה'? שאלה לא קלה. יש אצלי בגן ילדים בגילה שכבר כותבים כתב פונטי [כותבים מה שהם שומעים] ויש ילדים בני 6 שעדיין לא. למה את בעצם רוצה למקם אותה על 'ציר ההתפתחות'? אספר לך משהו קטן- ערכתי השבוע שיחה עם ילדה באותו גיל שאכן כותבת נהדר משמיעה ושאלתי אותה אם חשבה אולי על איבחון והקפצה לכיתה א'. תשובתה היתה, היא מקבלת כל כך הרבה בגן, שלא אהיה מוכנה שהיא תפספס שנה שכזו רק כדי למהר ולשבת שנה שלמה ולמלא חוברות עבודה בכיתה א'. איך להמשיך ולפתח אותה את שואלת? א- להשתמש ביכולת הכתיבה שלה באופן משמעותי בפעילויות הבית השונות, בכתיבת הודעות, הכנת רשימת קניות וכו ב- היא מתפתחת בתחום זה כל כך יפה שאולי אין צורך לפתח אותו, אלא פשוט לאפשר לה להמשיך בדרכה ולהתפנות לפתח תחומים אחרים. ובכל מקרה, הייתי ממליצה על שיחה עם הגננת שהיא הרי מכירה אותה ומבלה במחיצתה חלק נכבד מהיום. והיי מאושרת על שנפלה בחלקך הזכות לגדל ילדה שכזו

למעלה