אני מכורה לפורום

Rinaty

New member
אני מכורה לפורום ../images/Emo3.gif

אני יודעת שזה לא בריא להתמכר אבל לפורום שכזה אני יוותר לעצמי.. יש לי שאלה: האם יש דבר שכזה נטייה להשמנה? כלומר, אני יודעת שיש אנשים עם חילוף חומרים איטי וכד' אבל האם יש גן שכזה?

התשובה בגוף השאלה

אם למישהו יש חילוף חומרים נמוך זה אומר שהוא יוציא פחות קלוריות במשך אורח חייו הרגיל מאשר אדם אחר, מה שזה אומר זה שאם הוא יצרוך אותה כמות קלוריות כמו האחרהאדם האחר אולי ישמור על משקל שלו אבל הוא לעומת זאת יעלה. עד כמה שאני יודע אין דבר כזה "נטיה להשמנה" שמנותקת מרמת צריכת הקלוריות היומיומית.

Rinaty

New member
שאלה נוספת

אני לא אוכלת פירות.. פרט לבננה פעם ב.. ותפוח פעם ב.. אני בגיל 17 וחצי.. רציתי לדעת אם באמת זה מאוד משפיע לרעה על הגוף.. תודה

אני מסכימה עם טל

כן, יש דבר כזה נטייה להשמנה. זה אמנם לא מושג מדעי, אבל מה שטל אומר על חילוף חומרים הוא נכון. שני אנשים יכולים לאכול 1500 קלוריות ליום ולא לעשות פעילו גופנית - אחד מהם ישמין מזה ואחד לא. אבל זה גם נכון שאפילו לאדם שיש לו "נטייה להשמנה", יש מספר מסויים של קלוריות שהוא יכול לאכול בלי להשמין. וגם אצלו, פעילות גופנית קבועה תעלה את מספר הקלוריות שהוא יכול לאכול בלי להשמין. (בהנחה שהוא בריא, כמובן).

לגבי השאלה השנייה

כפי שאת יודעת, בגילך את צריכה לגדול ולהתפתח (כן, מה לעשות...). לשם כך הגוף שלך צריך ויטמינים. ויטמינים יכולים להגיע מפירות וגם מירקות. כמות הפירות שציינת היא מאוד קטנה. האם את אוכלת ירקות? ואגב, עכשיו אני חושבת על זה: טל, אתה כותב לנו ממש מרחוק, נכון?

Rinaty

New member
אני אוכלת דיי הרבה ירקות..

אך גם זה, אני אוכלת בצימצום כלומר רק ירקות מסויימים בלי עלים בעיקר..

לרינת

מעניין מה שאת אומרת לגבי ירקות. האם יש סיבה לכך שאת אוכלת דווקא ירקות בלי עלים?

גם לי זה לא טעים

אז אני משתדלת לאכול מזה דברי טעימים. למשל סלט עם רוטב טוב ותוספות נחמדות, או מרק. רינת, את לא מכירה מאכלים טעימים מירקות? אולי בבית קפה? היום אפילו ב"מקדונלד" יש סלט עם תוספות.

טללי בקר יש לך טעות יש נטיה והיא

קשורה גם בגנטיקה והנטיה היא התסמונת המטבולית שבה הרגישות לאיסולין נמוכה ולכן בגדול קשה לפרק שומנים. כמו כן הדבר גם קשור בהרכב הרקמות ככל שיש יותר רקמה נטולת שומן (שריר) כך שריפת הקלוריות פר ק"ג משקל גוף יותר גדולה. רצוי שמי שכותב יציין את הרקע המקצועי שלו. אני דיאטנית קלינית מוסמכת עם תאר שני והכרה של משרד הבריאות

לאסתר שלום

תודה על המידע בעניין נטייה להשמנה. טללי בוקר איננו דיאטן ואינו מציג עצמו ככזה. אפשר לראות שהוא מופיע כאן בכינוי ולא בשמו האמיתי. טללי הוא מנהל פורום תרבות עברית, אבל בפורום התנהגות בריאותית הוא חבר מן המניין ועל כן אין סיבה שיציין את הרקע המקצועי שלו. אינני מסכימה כלל עם בקשתך שכל מי שכותב בפורום שלי כחבר מן השורה יציין את הרקע המקצועי שלו. להזכירך, כרגע גם את כאן חברה מן השורה. לתשומת ליבך, עפרה מהודר

הי עופרה

קודם כל הכל נכון מלבד זאת שאני מנהל םורום תרבות עולם ולא כפי שהוזכר חוץ מזה באמת הייתי רחוק אבל אתמול בערב חזרתי לגבי מה שאסתר אמרה, בתחום הזה חשוב לציין את הרקע המקצועי כדי שהקוראים ידעו להחליט עד כמה להסתמך על דברי העונים, אבל זאת עד גבול מסויים. אם כולנו נצטרך להציג כרטיס ביקור בכל תשובה אז רובנו יקבלו פיק ברכיים ויעדיפו לא לענות. לצורך העניין יש לי רקע בתחומים הפרא-רפואיים משירות צבאי ומילואים כחובש ומדריך רפואה צבאית ומכמה שנים של עבודה בתפקידי עזר רפואיים וכן התעניינות בתחום, אבל אני לא מניח שאחזור על הפיסקא הזאת בכל פעם שאכנס לפורום הזה, זה קצת מייגע. אנינ מרשה לעצמי לענות ולהגיב בעיקר מכיוון שאני יודע שאת עוקבת אחרי הנכתב כאן ותמהרי לתקן אם אכתוב שטויות. לגבי צריכת הקלוריות: לאחר הדיון אני מבין שהדברים נותרים על הבסיס של צריכה פחות הוצאה = השמנה, כלומר שאין השמנה במנותק מצריכת הקלוריות, גם מי שיש לו למשל רקמת שריר מצומצמת ועקב כך יש לו רמת הוצאת קלוריות נמוכה לא נדון להשמנה כל עוד הוא ידע לצרוך קלוריות בהתאם ליכולת הוצאת הקלוריות שלו, ולכן המינוח המדוייק אינו "נטיה להשמנה" אלא "נטיה להוצאה מופחתת של קלוריות". הבנתי נכון?

היי טל

תודה על התיקון. אני מניחה שאתה יודע מה גורם לטעות שלי
אהבתי את ההגדרה שלך "נטייה להוצאה מופחתת של קלוריות". אם כי קלוריות הן מדד של אנרגיה אז אולי עדיף "נטייה להוצאה מופחתת של אנרגיה". אבל כן, נראה לי שהבנת את הרעיון היטב. לגבי הצורך / אי הצורך להציג כישורים מקצועיים בפורום, אני מסכימה איתך. לדעתי על אדם להציג את כישוריו רק אם הוא רוצה שיתייחסו לדבריו כאל דברי מומחה. רוב האנשים נכנסים לפורום אינטרנט לא כמומחים אלא להיפך כשואלים שאלות, או לכל היותר כמעונינים לתרום *מנסיון אישי* שלהם לאחרים. במקרה כזה אני לא רואה שום סיבה להטריח הן את הכותב והן את הקורא. יתר על כןף אחד הייתרונות שאנשים מוצאים בפורומי אינטרנט על פני התייעצות עם מומחה הוא האנונימיות. ואם כל אחד יצטרך להציג תעודות, אנשים כבר לא יהיו אנונימיים וכפי שאתה אומר יחושו פיק ברכיים. אני חושבת שאשים בימים הקרובים הודעה נפרדת כדי להבהיר את הנושא הזה סופית. ברוך הבא לארץ הקודש
עפרה

אלי ו.

New member
אם כבר בנושא

לא מזמן נכנס לפורומים מסוימים בחור שהציג את עצמו כ"תזונאי ספורט בכיר". (אגב, יש לו גם מדור במגזין נשים מפורסם באינטרנט) הבחור החל לכתוב שטויות נוראיות מבחינה תזונתית, זאת תוך הצגת תמונות שלו (הוא באמת נראה מצויין) והסבר שבזכות הידע התזונתי הנרחב שלו הוא הגיע לגוף חטוב כ"כ. אף אחד לא היה מתיחס לשטויות שהוא כתב ברצינות אם הוא לא היה מציג את עצמו כמומחה, אבל ברגע שהוא הציג את עצמו כמומחה ההודעות שלו הפכו למסוכנות. באינטרנט היכולת שלנו לבדוק אם אדם באמת מוסמך כפי שהוא מציג את עצמו מאוד מוגבלת ולכן עלינו לקבל כל דעה "מקצועית" עם קורטוב מלח.

אלי ו.

New member
אסתר, אם את כבר בסביבה

רציתי לשמוע את דעתך על וירוס ש"גורם להשמנה". אני יודע איך זה נשמע, אבל מדובר במחקרים לגיטימיים לכאורה שגילו וירוס ואפילו נתנו לו שם AD36 (אני יודע שזה רציני כשיש לזה שם
) שלטענת החוקרים הופכים תאים טרום שומניים (מה זה?) לתאי שומן. בכל מקרה, מצורף קישור לדיון בפורום תזונה.

לגבי הגורם שהוא הוירוס אין הוכחות

מחקריות וזו רק השערה שיהיה צורך לבדוק אותה באופן מדעי. כיום אין הוכחה שניתן להשען עליה ולהצביע בודאות שהוירוס האמור הוא הגורם. אסתר/דיאטנית

למעלה