אני ושרה השכנה של מתי כספי

אני ושרה השכנה של מתי כספי

יש פה מן קטע כזה בשוויץ שברוב הבתים יש במרתף מכונת כביסה ומייבש. אחלה. רק שמאחר והם שוויצרים אז צריך להיות סדר ולא ייתכן שכל אחד יעשה כביסה מתי שבא לו/מתי שחדר הכביסה פנוי, אז יש סידור קבוע, לכל דייר פעם בשבועיים יש חצי יום שהחדר שלו ולא בלילה חלילה. (רק ד"א, עוד סטיה גרמנית - כביסה זה Wäsche מטבח זה Küche וחדר כביסה זה Waschküche יענו מטבח כביסה
) עכשיו אני, לא ממש שוויצרי וגם בתור ישראלי אני רחוק מלהיות נתון לתכנון מסודר מדי. תוסיפו לזה את העובדות שאני שונא לעשות כביסה ושזמן הכביסה שלי ממש לא נוח בד"כ, התוצאה היא שאני בד"כ דוחה את הקץ עד שכבר אין ברירה. מה שגורם לזה שלכביסה יש נטיה להצטבר להרים שמתחילים להתחרות באלפים. הבעיה היא שלא תמיד כשאני מגיע לאין ברירה זה יום הכביסה שלי או שיש לי זמן לעשות אותה. אז הפעם נשברתי, ויצאתי עבריין (לשמחתי בינתיים אף אחד עוד לא התלונן) - כבסתי שלא בזמני, חטא רציני. המכונה השלישית עובדת, כמעט כמו אצל שרה של מתי כספי "כל היום מִכַבֶסֶת - תולה, מכבסת - תולה". אז נכון שיש גם מייבש, אבל מה לעשות שבערך שליש מהכביסה שלי לא למייבש, במיוחד תחתונים וגרביים שזה ממש מעיק לתלות
וחולצות לגיהוץ -שזה ממש סיוט. וצריך גם לנקות את הבית. אז למה אני מספר לכם את זה - אני באמת לא יודע. האמת היא שאני כן יודע - בשביל להתחמק מהמשך עבודות הנקיון (וא"כ עוד מחכה גם הר לקיפול בעעעע
). ועכשיו אחרי שהשחטתי את זמני ואת זמנכם (בקריאה) אני נאלץ לשוב לעמל יומי. מזל רק שהיוֹנים של מוריס לא מִחרבנים על הכביסה שלי...

שטיבלמן

New member
וואו, איזה סיוט...

תגיד, איך חיים עם כל ההגבלות הללו? יש עוד מקרים שאתה יכול לציין שהשווייצרים מקפידים? אתה מרגיש הגבלה מסויימת, או שהתרגלת פחות או יותר? אגב, שמעתי שמועה ששוויצריים ממש אוהבים להתחבא מאחורי וילונות ולהציץ על השכנים... מעניין אם יש אמת בשמועה.

בכל החלונות כאן יש וילונות תחרה.

חוץ מאצלנו. אנחנו אלרגים לאבק. עם זאת, איש לא מציץ לנו באופן ששמנו לב אליו. אנחנו מאוד אוהבים ללכת בתחתונים בבית. במיוחד בבית שנבנה לחורף השווצרי ולא לקייץ השווצרי. הגבלות: דלת הכניסה לבניין ננעלת בשעה 20:00. השכן דופק על הקיר אם הטלויזיה דולקת בשעה 22:05. בעלה של השוערת יוצא לבדוק מי מרשרש בשקיות נייר במחסן באמצע הלילה. שלא תבין לא נכון. השווצרים יחסית גמישים. הם מבינים למה נועדו ההגבלות ואיפה צריך להקל. יש מהגרים שמנסים להיות יותר שווצרים מהשווצרים וסוגדים להגבלות האלה בעיוורון מוחלט. הם בעייתיים. הכרנו כאן משפחה שעברה דירה שלוש פעמים בגלל השכנים.

ולי אין וילונות בכלל ו...

גם אני מסתובב בבית בתחתונים, ואני בקומת קרקע (שמוגבהת קצת) ולפני שבוע, כשעמדתי על כסא למתוח כבל טלפון למחשב גיליתי שחבורה של ילדים התיישבה על המגלשה להתבונן בחוסר מלבושיי. אוי לפדיחה. אז מהר לבשתי מכנסיים, מה שלא הפריע לילדודס להתלהב מזה שאני בלי חולצה. נו שוין. אבל חוץ מילדים - לא הציצו לי (או שלא שמתי לב...)

יש כל מני הגבלות

לא לנגן אחרי 20:00, מתי מותר לזרוק זבל. איזה זבל מתי ואיפה יש בנינים שבהם אסור להתקלח אחרי 22:00 (חוק שלא הייתי יכול לחיות איתו) ועוד ועוד אבל אני לא מרגיש מוגבל (לפחות בד"כ) מתרגלים... וכמו שכתב עדו, רוב החוקים (או לפחות חלקם) הגיוניים למדי (גם אם לא ממש נוחים לי אישית) וברגע שמקבלים את הנחת היסוד שככה חיים פה - זה יותר קל. זה בסדר, פה אני מתלונן שבארץ... (על כל הדברים שלא נוחים לי פה) וכשאני מגיע לביקור בארץ אני מתלונן שבשוויץ... (על כל הדברים הטובים שהתרגלתי אליהם)

Else

New member
אהבתי את הגישה שלך../images/Emo13.gif (המשך)

(סליחה, שלחתי בטעות רק את הכותרת). אני חושבת שבכל מקום יש הגבלות מסויימות שגורמות לאי נחות בתקופה הראשונה. אם מלמדים את הדוב בקרקס לרכב על אופניים - בטח שאפשר להרגיל את כל בן אדם לעשות דברים מסויימים באופן מסויים. אבל למרות זאת, בינינו, ההגבלות השווצריות נראות לי די משונות..אבל זה רק ממבט הראשון. בארה´ב עדיין לא יצא לי לפגוש משהו בסגנון. נחייה - נראה.

בחלק הצרפתי של שוויץ, זה יותר גרוע.

יש לי שוערת שהיגרה לפה מאיטליה. כמו חצי מהעיירה. היא מנסה להיות יותר שווצרית מהשווצרים. כמו חצי מהעיירה. פעם, בחורף, לפני שהיה לי מייבש, הייתה לי כל כך הרבה כביסה שחדר התלייה והמרפסונת שלי לא הספיקו ונאלצתי לתלות במחסן. היא טיפסה עד לקומה הרביעית לספר לי שאסור לתלות כביסה במחסן כי אדי המים לא נותנים לחפצים במחסן להישמר היטב. פסאדו-שווצרית או לא פסאדו שווצרית, להידחף לימי כביסה של אחרים היא יודעת יפה מאוד. כמו ים תיכונית אמיתית. אשכרה. נשאר לה רק ללחשש בקול צרוד ´זה עניין של כבוד´. בכל אופן, מאז שיש לנו מייבש, זה יותר קל. אנחנו טיפוסים מאוד לא מגוהצים. והשוערת? כעת יש לנו איתה ויכוחים רק לגבי שעות הורדת שקיות האשפה לעגלת האשפה. השווצרים בסדר. הבעיה היא הפסאדו-שווצרים.

לתלות כביסה

לפני כחודש ביקרתי בורשה; פולין ואשה מקומית סיפרה לי ששם יש ימים בהם מותר לתלות כביסה; וימים בהם אסור... שעות בהן אפשר לקחת כלב לרחוב לטיול לילה ושעות בהן לא. אני לא משוכנעת שהבנתי אותה נכון - אבל אם כן אז בשוויצריה הקטנה המצב לא נורא.

Yaniv-DC

New member
ומה הסיפור הזה

של האיסור להוריד מיים באסלה אחרי שעה מסויימת? פיליפ אגב, אישר לי את זה ואף הוסיף שזו אחת מיני סיבות רבות שהוא עבד כל כך קשה על לקבל גרין קארד ולברוח משוויץ...

לא בכל הבנינים

אבל בהרבה בנינים משותפים - שלא יעשה רעש לשכנים (לא הייתי יכול לחיות עם דבר כזה, כאן בפורום אתם יודעים באיזה שעות אני ער...)

Mariguella

New member
איזה מזל שאני לא בשווייץ

בחיים לא הייתי מסוגלת לחיות עם הגבלות וחוקים מהסוג הזה. הקטע היחיד שקצת מזכיר זה שכשבאנו לפה שמנו איזה מדבקה אדומה עם השם שלנו על האינטרקום. פתאום אנחנו רואים ששינו את זה, וחברת הניהול של הבית מודיעה לנו שכל הדיירים צריכים להיות עם שלטים של שחור על גבי לבן (הם גם סיפקו לנו מדבקות עודפות, שיהיה לרזרבה). ואגב, סיפרתי לכם שאני יושבת יום אחד ומזפזפת ויש איזה תוכנית ב- sat1 עם כתוביות, אז אני כמובן שמה לב ואני אומרת לבעלי "תראה איזה יופי החירשת הזו יודעת לדבר למרות המגבלות". אח"כ הסתבר שהיא לא חירשת, היא פשוט מדברת גרמנית-שווייצרית...

לא נעים להגיד אבל

חברתי שתחיה, טענה ששנים זה היה חוק עזר עירוני בגרמניה... ולגבי השפה שלהם - זו אכן קטסטרופה! המדהים הוא שבתוך שוויץ עצמה יש המון דיאלקטים. והסיפור הכי יפה שאני מכיר בענין הוא שמי שהיה הפרופ´ שלי קיבל טלפון ממשהי שרצתה להתקבל ללמודים והתקשרה לשאול כל מני שאלות. אז האישה של הפרופ´ שענתה לטלפון, אמרה - לו שהיא לא מבינה, והיא חושבת שזה בצ´כית, פינית או משהו לא ברור. הוא (שוויצרי גרמני/צרפתי מלידה שדובר בין עשר לחמש עשרה שפות
) ענה לטלפון ולא הבין. עצר אותה בנימוס ואמר - אני לא ממש מבין, אולי אם תגידי לי באיזה שפה את מדברת אני אצליח להבין, כי אם אני מנסה להבין פינית וזה דיאלקט של רוסית - אז אני לא בטוח אבין. היא נעלבה ואמרה "אבל אני מדברת גרמנית"

דיברנו על זה בצ´ט../images/Emo82.gif

אתה זוכר את גישת האאוט-סורסינג (בתרגום לעברית: "מיקור חוץ", כי אתם פה אוהבים שמתרגמים) ואת ההערות של אמא שלי? ואגב, חזרתי הביתה וגיליתי שבינתיים מסתובבות פה בפורום שתי חדשות, ושלא תטעו- אני זה אני ולא הן: 1. עננה קטנה- עשוי לבלבל עם "ענת הקטנה", אך כזכור לכם אני כבר "ענת שגדלה", לפחות עד הודעה חדשה. 2. "ענת בישראל" - נכון, גם אני היית בישראל בשבועיים האחרונים....אבל אני עדיין "ענת שגדלה". מכל מקום, ברוכות הבאות שתיכן... עדי- נעלמת מהפורום? ולסיום שיר שבא לי לשים פה עכשיו. Home, home again I like to be here when I can When I come home cold and tired It´s good to warm my bones beside the fire Far away across the field The tolling of the iron bell Calls the faithful to their knees To hear the softly spoken magic spells

למעלה