אמינוגליקוזידים - תשובה לגבי תופעות הלוואי

chakiv

New member
אמינוגליקוזידים - תשובה לגבי תופעות הלוואי

אמינוגליקוזידים אמינוגליקוזידים הם משפחה של תרופות שעיקר המתן שלהן ב- CF הינו עבור זיהומים בחיידק הפסיאודומונאס. טוברמיצין, אמיקצין, גנטמיצין - שייכות למשפחת האמינוגליקוזידים. ניתן לטפל באמינוגליקוזידים במתן דרך הוריד, IV, ובמתן באינהלציה, Inh. תופעות הלוואי מופיעות בשכיחות רבה יותר במתן דרך הוריד (משום שאז לתרופה יותר קל להגיע לכל מקום בגוף ולהצטבר שם) מאשר באינהלציה (משום שזה נחשב לטיפול יותר "מקומי"). אבל גם באינהלציה דווחו תופעות לוואי. תופעות לוואי חמורות שדווחו במתן אמינוגליקוזידים בשכיחות יחסית גבוהה (10%~) הינן: אוטוטוקסיות (פגיעה בשמיעה ובשיווי משקל) ונפרוטוקסיות (פגיעה כלייתית). ישנן תופעות לוואי נוספות שדווחו עם משפחת האמטיביוטיקות הללו, אבל אני לא מפרטת אותן כאן. שכיחות תופעות הלוואי הללו עולה במתן מינונים גבוהים ובמתן של מספר רב ועוקב של קורסי טיפול (מספר ימים ברציפות של 10-20 יום) במשך השנים. ולכן אנשים עם CF, מומלץ שיבדקו אחת לשנה לבדיקת שמיעה. מנגנון הפגיעה השמיעתית אינו ברור במאת האחוזים. הפגיעה של אמינוגליקוזידים כנראה נובעת בעיקרה מנזק שנגרם לעצב הקרניאלי השמיני (מצרפת תמונה) אשר אחראי על יציבה ושמיעה (vestibulocochlear nerve). אולם ישנה גם עדות לכך שנגרם נזק לרצפטורים הסנסורים של פנים האוזן. הסימפטומים כוללים: טנטון (שמיעת צלצול תמידי באוזן. קורה הרבה פעמים כשנמצאים ליד מוסיקה רועשת ואז יוצאים החוצה...הצלצול באוזן ממשיך גם כשנמצאים מחוץ למקור הרעש), אובדן שמיעה (בד"כ של צלילים גבוהים) וורטיגו (סחרחורות) עד כדי קושי בהליכה. אני חייבת לציין שהטיפול באמינוגליקוזידים במקרה של CF הוא הרבה פעמים חיוני. לעיתים, אין תחליף לטיפול בתרופות הללו כיוון שבבדיקת התרביות החיידקים רגישים רק לתרופות הללו. התוצאות של מי שמסרב לקבל טיפול הן החמרות ריאתיות עד כדי אשפוז ממושך. והצוות הרפואי מנסה לרוב להימנע מהאשפוז ולקבל טיפול בבית. נכון, לא תמיד זה כך. כל מרפאה ושיטת העבודה שלה. צריך הרבה פעמים לשקול תועלת מול סיכון למטופל, ולכן הצוות מתדיין, מתייעץ עם מומחים בתחום ואז מחליט. חוץ מזה, שאכן הוכח שמעבר לטיפול קבוע באינהלציה עם אמינוגליקוזידים, בעיקר טובי, מוריד את שכיחות האשפוזים, מוריד את מספר טיפולי ה- IV ומעלה תפקודי ריאה באנשים עם CF. מכאן שמעבר לטיפולי האינהלציה הפחית משמעותית את הופעת תופעות הלוואי של פגיעה שמיעתית ופגיעה כלייתית. עד כאן ההסבר לגבי אמינוגליקוזידים. אם יש עוד שאלות...You know where to find me (היו סבלניים מבחינת זמן התשובה
) ורדית

chakiv

New member
אנטומית האוזן

תמונה שממחישה טוב יותר היכן מצוי העצב הקרניאלי השמיני (מסומן במספר 8 בתמונה)

chakiv

New member
דיונים קודמים בפורום בנוגע לאמינוגליקוזידים

יקירי ויקירותי, אני לא יודעת איך לבצע קישור לדיונים הקודמים. אני פשוט עושה העתק-הדבק קפסיטו, אנא קשר לדיונים הקודמים (יש עוד מלפני כמה חודשים). תודה ורדית • סקרנות מקצועית לגבי הטוביו b e c k y ו 11:27 | 26/05/08 תופעות הלואי של הטובי מענינות מאד. כמי שמתעסקת בטיפול בבעיות יציבה ופרופריוספשן הייתי שמחה לקבל מידע על התרופה והסברים על הדרך שבה נגרמות הפגיעות. אולי יהיה לי רעיון לשיפור של ההתמודדות ע"י הידרותרפיה. • אמינוגליקוזידיםו סיאפניקית אחת ו 16:20 | 26/05/08 זו קבוצה של אנטיביוטיקות (אליה שייך גם הטובי) שידועות לשמצה ביכולת שלהן לעשות נזקים נוירולוגיים שקשורים בשיווי משקל ובשמיעה הפגיעה יכולה לנבוע מ"מנת יתר" של התרופה, אל לא רק. כשמקבלים אמינוגליקוזידים לוריד (גנטמיצין, טוברמיצין, אמיקצין וכו') חייבים לעשות בדיקת רמות תרופה בדם בשיא ובשפל (לפני מתן האנטיביוטיקה ושעה אחרי) על מנת להבטיח שאין רמה גבוהה מדי. התופעות יכולות להופיע גם באינהלציות אבל נראה לי שהשכיחות קטנה יותר. ורדית?? הערותייך.... מנסיון, זה לא נעים בכלל...

LullaBelle

New member
אף פעם לא עשיתי בדיקת שמיעה...

אני דווקא הרבה על אמיקצין תוך-ורידי, כי אני עושה הרבה טיפולי IV. כדאי לי לבצע בדיקת שמיעה? כי בסך הכל, אני לא מרגישה שאני שומעת פחות טוב, כך שגם אם יש פגיעה, היא זניחה לחלוטין, אז האם באמת כדאי להסחב לעוד בדיקה... [הנה, אמרת שאני לא כותבת בפורום, אז חזרתי =)]

LullaBelle

New member
מי שמתגעגע, יכול למצוא אותי

בכל יום רביעי בשניידר =) אני הזאת עם הכוס קפה ביד אחת וספר ביד שניה, מתפסת על הקירות כי נמאס לי לחכות ואני עייפה וקמתי בשש בבוקר ורוצה הביתה ויש לי עבודות לכתוב ומחקר לתיזה =)

vikvik

New member
תמיד קנאתי

באלה שמצליחים להתרכז ולקרוא שם. אני בטוחה שהחיים יותר יפים ככה

sporTV

New member
אני שמעתי מוסיקה

בפעם הראשונה במרפאה.... חייב לציין שזה ממש הרגיע אותי...

LullaBelle

New member
לקרוא - תלוי מה

בעודני תלמידת תיכון לחוצה על בגרויות, עוד הייתי מגיעה עם המחברת והסיכומים. אז באמת להתרכז מספיק בשביל לחזור על חומר לימוד, אי אפשר. אבל ספר קריאה בהחלט אפשר, מה גם שאני משתדלת להביא משהו פחות רציני כשמגיעה לשניידר. במצבים נואשים אפשר לקנות "לאשה" =)

chakiv

New member
לעשות או לא לעשות...זאת השאלה??

החלטה שלך היא אם ללכת לבדיקת שמיעה או לא ללכת. ההמלצה קיימת (כמו עוד הרבה המלצות אחרות, שלא תמיד בהכרח מיישמים). ואני בטוחה שרבים אחרים לא הלכו מעודם לבדיקת שמיעה... בואי נגיד שכדאי לקבוע baseline - בסיס, על מנת שידעו מה הסטטוס עכשיו. אבל זה לא בהכרח אומר ש-צ-ר-י-ך ללכת לבדוק כל שנה (וזה לא לציטוט
) ורדית

chakiv

New member
רציתי להוסיף

דווקא בגלל שאת, LullaBelle, על אמיקצין זמן רב, כן הייתי ממליצה
לך ללכת לבדיקת שמיעה בזמן הקרוב (לא דחוף). שוב, רק בשביל לקבוע את המצב הבסיסי. ורדית

למעלה