אמון גופרתי

חניו1

New member
אמון גופרתי

כמה שאלות לגבי הדישון באמון גופרתי. עד היום הסתפקתי בקומפוסט, דשן לשחרור איטי באביב ובחלק מהצמחים גם בסתיו וב- 20-20-20 לפי תחושה. האדמה אצלנו לס גירני ומלוח (מניחה שדי שטוף באזורים המושקים (הכל בטפטוף). ולמרבה הצער גם פסולת בניין קבורה פה ושם שלא הצלחנו לאתר בזמן. לעצים אנחנו משתדלים ליצור סביבה אופטימלית בבור הנטיעה 80X80 עם חול וקומפוסט (שליש-שליש-שליש), אבל בהמשך הם יוצאים לעולם האמיתי.
כללית - הייתי שמחה לשמוע איזשהי התייחסות לנושא השימוש באמון גופרתי בגינה פרטית. מתי לתת, לאילו סוגי צמחים, צורת יישום (אין לנו מדשנת) וכמויות.
ספציפית - מחפשת פתרון לעץ ספיון השעווה, שלא מרגיש טוב - עלים בוגרים מצהיבים וקטנים והעץ לא מצליח לפרוץ אפילו באביב. כיוון שבמקומות מסויימים גם צויין לגביו שיתכן שרגיש לקרקע גירנית, חשבתי שהדישון בגופרת אמון עשוי לעזור. אשמח לתגובות.

חניו1

New member
לא יתכן שלפורום אין מה לומר בנושא אמון גופרתי

נראה שהשאלה שלי טבעה בניסיון לספק מספיק פרטים - אשמח לטיפים לגבי יישום אמון גופרתי לעצים (גם ללא התייחסות לבעיה הספציפית).

אמון גופרתי הוא דשן חנקני טוב לקרקע שלכם כאשר

יש לדשן בחנקן
האם בתנאים שלכם יש לדשן או לא ניתן להמליץ רק ע"ס הנתונים בלי לראות העצים ולדעת מה עוד נעשה והשקייה
ואשר לעוד פרטים לגבי א"ג לזה ישנה ספרות וגם במרשתת

נתחיל מהסוף....

1. עץ "שסובל" לא אמור להיות מדושן בהנחה שהסבל לא נוצר ממחסור במאקרו או
במקרו אלמנט.
2. בדישון גנני מכיוון שמדובר בחובבים ( שחלקם מתקשים לזהות חוסרים, להשיג
חומרים בסיסיים וכו...), לדעתי רצוי מאוד לא להשתמש בחומרים "חריפים" ( דשנים
מסיסיםשהאמון הוא אחד מהם) כל עוד העץ נמצא בעקה. וגם אחרי פיתרון הבעייה
עדיף לדעתי להשתמש בדשן בפירוק איטי
3. הספיון סובל מאוד מעודף מים ( חוץ מאדמה גירנית) ולכן אשמח לשמוע מה משטר
המים של העץ או צמחים הסמוכים אליו.
4. אני לא מצליח להבין איך את מניחה שהבעייה היא קרקע גירנית עם העץ בלתי
מפותח( זה מקרין גם על מערכת השורשים) ויש בור שתילה שמלא בתערובת
של קומפוסט ואדמה ( וזה חתיכת בור...).

חניו1

New member
תשובות ובקשה להמלצות ליישום אמון גופרתי באבקה

העץ מושקה כרגע פעם בשבוע בטבעת של 5 טפטפות 2 ל"ש במשך 5 שעות. בקרבתו (1.5 מטר ומעלה) מספר שיחי רוזמרין שמושקים פעם בשבוע למשך 3 שעות (קצת מוגזם לרוזמרין אני מניחה אבל הם חלק מקו של שיחים ונראים טוב). בשיא הקיץ אנחנו מגיעים לפעמיים בשבוע.
העץ התפתח יפה בשנתו הראשונה (הגיע אלינו כשתיל גדול ~2 צול, ~2 מ'). אבל בסוף הקיץ האחרון התחילה ההצהבה בעלים הבוגרים שמסתיימת בנשירה שלהם (הרבה לפני ששאר העלים נשרו בשלכת). השנה התחילה בלבלוב יפה, אבל עם התבגרות העלים שוב התחילה אותה הצהבה ונשירה. יש תופעה שאני מכירה אצלנו בחצר - עצים ושיחים מתפתחים נפלא בשלב ראשון וכשהם מתחילים לפרוץ מבור השתילה לקרקע המקומית הם נתקעים. לוקח זמן עד שמתחילה להתפתח סביב השורשים מערכת תומכת של חומר אורגני ומיקרובים והם חוזרים להתפתח כראוי. למרות זאת ההצהבה הספציפית של עלים בוגרים בספיון נראית לי כמו משהו אחר מהתופעות הרגילות. ההנחה הראשונית שלי הייתה שמדובר בעודף השקיה, אבל ניסיתי להקטין את הכמות ללא השפעה, ניסיתי גם להוסיף מים, ניסיתי דישון בדשן שחרור איטי וקומפוסט, ניסיתי 20-20-20 , ניסיתי סקווסטרין (למרות שהעלים הצעירים נראים בריאים ולא נראה לי כמו מחסור של ברזל) - כל אלו לא נתנו שיפור! לכן חשבתי לנסות משהו אחר, אולי האמון הגופרתי ישפיע לטובה - אם בגלל החמצת הקרקע, אם בגלל העדפה של דשן אמוניאקלי על ניטראטי מאיזשהי סיבה ואם בגלל שיפור במסיסות יסודות קורט.
מה שאני לא יודעת - ולא כל-כך מוצאת משום מה ברשת - איך ליישם דשן של אמון גופרתי שמגיע כחומר יבש (ב'גרעין' נתנו לי שקית ולא כל-כך ידעו לתת המלצות ליישום). אשמח לתמיכה

למעלה