אמא עם מוגבלות פיזית

אמא עם מוגבלות פיזית

יש לי אחות בשנות העשרים לחיה היא אמא ל3 ילדים גילאי 8 ומטה. בנוסף היא בהריון שכנראה יהיה אחרון.
לפני כשנתיים גילו שיש לה דלקת פרקים בשלב מאד מתקדם. כשנודע לה שהמצב ילך ויחמיר החליטה להיכנס להריון שנכון להיום יהיה אחרון.
המצב הפיזי שלה מקשה עליה לתפקד ברמה הכי בסיסית בבית. היא בחורה שאוהבת מאד סדר וניקיון ובגלל המוגבלות שלה הבית מבולגן מאד והיא נאלצת להסתפק בניקיון של עוזרת פעם בשבוע.
המצב הזה של הכבילות קשה עליה מאד והיא לא יודעת איך להתמודד איתו. כואב לה מאד וכל דבר קטן מחריף את הכאב. נוצר מצב שהיא בתקופה האחרונה מוצאת את עצמה מתפרצת על הילדים כי הם משגעים אותה. כנראה שהם רואים את המצוקה שלה ומנצלים את זה. ואחר כך היא בוכה על זה שהילדים סובלים מהתסכולים שלה. בכללי היא אמא מדהימה למרות שהיא צעירה. וגם הקושי הזה של להרים אותם/לחבק/לקלח כל מיני כאלה מתסכל אותה.
אני הצעתי לה ללכת לקבל כלים להתמודד עם המוגבלות הפיזית שלה. השאלה ממי היא יכולה לקבל כזה דבר למי עליה לפנות?
תודה רבה

dvora idan

New member
אימא מתוסכלת

שלום לך,
המלצת לאחותך ללכת לקבל כלים להתמודד עם המוגבלות הפיזית
שזה מאוד נכון.
לצערי אני לא מכירה
האם בדקת דרך קופות החולים?
במצב כזה כדאי לבדוק גם
אפשרות להביא עוזרת שתקל עליה בעבודות הבית?
אפשרות אחרת שמישהו במשפחה ייקח על עצמו את הטיפול הפיזי בילדים?
מקלחות וכו... זה יוריד את רמת התסכול שלה..
ויפנה אותה לזמן איכות עם הילדים.
מאחלת לה שפע בריאות
דבורה

ladybug4NLP

Active member
אמא מתוסכלת-אחות וילדים מתוסכלים

אז ככה:
אני שומעת את הכאב שלך על המצב וגם את הכאב של אחותך ואני רוצה להעיר מספר דברים:
1. לדעתי אחותך מתווכת עם המציאות שהיתה לא הכי קלה גם לפני כן
עם הילדים
עם המחלה
עם ההריון
עם אהבתה לסדר וניקיון

2. כל אחד מהמצבים שפרטתי יכולים להביא לתסכול, תלוי באישיותו של האדם אולם כשהם נערמים אחד על השני, הרי שהמצב לפעמים יוצא מפרופורציות.
אחותך היא אדם בוגר וככזו בחרה להכנס להריון ושיקוליה עמה - למרות שהמחלה בעצמה זה אתגר, להיות עם המחלה+ילדים זה עוד, וכמובן הריון.
הבחירה היתה של אחותך (ובעלה) ולבחירה כזו יש לה השלכות שצריך לקחת בחשבון.

אני מניחה שהמחלה "נפלה" על אחותך ולא מבחירה אבל הריון נוסף הוא בהחלט בחירה.
גם אהבה לסדר ונקיון הם בחירה, תסכול זו גם בחירה ועל אלה בהחלט יש לאחותך שליטה.

אז הייתי חושבת שהגיע הזמן ואחותך תבחן את המצב ממבט של צופה מהצד:
מה הכי חשוב לה (להביא עוד ילד לעולם או שהבית יהיה מסודר והיא תהיה עם כאבים)
שהבית יהיה פחות מסודר והיא תהיה פחות כואבת
שהבית יהיה פחות מסודר והיא תהיה פחות מתוסכלת מהילדים

הבחירה היא שלה והראשון שבהם זה לקבל את המציאות:
אני חולה בXXXX (שהמשמעויות של הן 1-2-3)
, אני בהריון (והמשמעויות זה שאני XXXX)
יש לי ילדים שאני רוצה לטפל בהם במסגרת המוגבלות הפיזית שלי + הריון)
נקיון הבית (במסגרת הנתונה - מה הולך על חשבון מה.
היכולת לבקש עזרה (לא כל אחד מסוגל ולחילופין ישנם המצב ההפוך לחלוטין, בו אנשים חושבים כי בגלל מצבם הכל מגיע להם מכולם)

עדכון סולם הערכים יעזור מאד לאחותך לסדר את הראש, והמחשבות והרגשות.
אדם השלם עם מה שקורה לו ועם החלטותיו הוא אדם הרבה יותר מאושר ופרודוקטיבי מאחר והוא לא מבזבז אנרגיה על תסכולים במקום על עשיה.
גם הבריאות של האדם משתפרת כשהוא פחות עצבני ומתוסכל כי הגוף זקוק לכל האנרגיה כדי להחלים או לפחות לשפר את המצב.

אם אחותך מתקשה לבצע את השינוי הרי שכדאי לה לקבל כלים בשיטות שונות שיכולות בעצם לעזור לה גם עכשיו וגם בעתיד.

למעלה