"אמא, הכדור הזה פשוט פיצוץ..."

"אמא, הכדור הזה פשוט פיצוץ..."

המון זמן לא כתבתי כאן. הייתי עסוקה, ובכל פעם שהיה לי זמן פנוי, לא הצלחתי להכנס לפורום. אבל אני חייבת לעדכן אתכם במשפט הזה. (ומקווה שהפעם תפוז ישתף פעולה). "אמא, הכדור הזה פשוט פיצוץ..." זה מה שאמר הסנדוויץ המקסים שלי, אחרי 10 ימים שמוש בקונצרטה 36 מ"ג. הוא אמר את זה כשראה שקניתי קופסא חדשה (עד עכשיו היינו רק בנסיון, קיבלנו 10 כדורים לנסות). שאלתי למה הכוונה בכדור "פיצוץ", והוא אמר "כיף לי איתו. אני מרגיש שהוא עוזר לי". אי אפשר להגיד שהכל הולך חלק, עדיין יש פה ושם התפרצויות זעם. בשבוע שעבר, למרות שהיה עם הקונצרטה, התפרץ לפני מבחן, ואמר שהוא מוכן ללמוד למבחן, אבל הוא מתבייש לבקש בכל פעם להשלים חומר מילדים בכיתה. הבנו אותו, ולא לחצנו עליו. הוא למד רק לפי החומר שהיה לו במחברת שלו, אבל הסברנו לו שאם הוא מתבייש, ובכל זאת רוצה להצליח, אז אין ברירה, והוא צריך לנסות לכתוב לבד בכיתה. הוא הסכים אתנו, ואמר שישתדל. השבוע לעומת זאת, אני שמחה לספר שהוא ישב ולמד 5 שעות (חמש שעות !!!) רצוף למבחן, מבלי שביקשנו ו"נדנדנו" לו. הוא אפילו הסכים לקחת שני שעורים פרטיים לפני המבחן.
הלוואי וימשיך ככה. הבעיה היא, שאני עצמי כל הזמן חוששת מההתפרצות הבאה, שאני יודעת שהיא תבוא. דיברתי היום עם חברה שגם לה ילד עם ADHD, וגם היא סיפרה על התפרצויות שמגיעות דווקא כשנראה שהכל כבר רגוע. האם גם אתם נתקלים בזה, למרות שהגעתם למינון המתאים? עדכון נוסף הוא שקיבלו את הערעור שלנו לגבי וועדת המתיא. להזכירכם, בהתחלה ביה"ס הודיע לנו שהוא לא זכאי לשעות מתי"א, ולאחר שפנינו לעירייה להגיש ערעור, פתאום, באורח פלא, ביה"ס הודיע לנו שהוא כן זכאי. וכל זה העוד לפני שהגשנו את הערעור. מוזר, לא? עכשיו נשאר רק לחכות ולראות מה יקבל במסגרת השעות האלו, ומה עלינו להשלים לו באופן פרטי בבית.

zivadina

New member
הנה עוד צעד קדימה!

יופי. תמשיכו כך. אני מבטיחה לך שככל שהילד יחווה יותר הצלחות, כך הדימוי העצמי שלו ישתפר והוא ירגיש פחות מתוסכל. התוצאה תהיה פחות התפרצויות. בכל אופן, חייבים לעבוד אתו על נושא הגבולות והריסון העצמי, ואני מציעה לך לקרוא את המאמר של דליה על טיפול קוגניטיבי, שמתמקד בריסון האימפולסיביות של הילד. בנוסף, אני חוזרת שצריך להנהיג גבולות בבית. אגב, נראה לי שזהו עדיין מינון נמוך (זה מקביל ל-10 מ"ג ריטלין רגיל). ולכן כדאי שתעקבי אם הילד עולה במשקל, כדי להעלות את המינון ברגע שיפסיק להשפיע. כל הכבוד לך על ההתמדה והחתירה קדימה. מחזיקה לך אצבעות.

zivadina

New member
הקשר בין עליה במשקל ומינון

המינון של הכדור תלוי במספר פרמטרים, כאשר קודם כל במשקל הילד. מקובל לחשב את משקל התרופה לפי משקל הילד כפול 0.3 או 0.5 מ"ג. זאת אומרת שילד ששוקל 50 ק"ג צריך מינימום 15 מ"ג ריטלין רגיל. כאשר מעוניינים בריטלין ארוך טווח, מתרגמים את הריטלין הרגיל לסוג הריטלין הרצוי. כלומר, 15 מ"ג ריטלין רגיל יהפכו ל-2SR או ל-54 מ"ג קונצרטה. כל זה על הנייר, וצריך מעקב של הרופא המטפל כדי לדעת איך המינון משפיע על הילד, כי יש עוד פרמטרים, כאמור. בדרך כלל משתמשים במינון הכי נמוך שעוזר. בכל מקרה, ההורים צריכים לעקוב אחרי שינויים בהשפעת התרופה, כדי לעדכן את הרופא המטפל. אני סקרנית לקרוא את העדכונים שלך בקשר לשאר הטיפולים שאת בודקת.

תמר ס

New member
יש ברכה בעמלך- ../images/Emo57.gif

נהדר לשמוע (לקרוא..). מצאתם את הדרך, עכשיו נותר להקפיד להשאר עליה. להיות כל הזמן עם היד על הדופק, גם כשנראה שהכל רגוע... שמחה בשבילכם כל כך
החשש מההתפרצות הבאה קיים כל הזמן, כי היא אכן מגיעה תמיד בזמן שהכי לא מצפים לה...והיא תגיע- ואת צריכה להיות מוכנה לכך נפשית. לא לקחת את זה קשה. לקחת אויר ולתת לו באותו רגע כל מה שאת יכולה בכדי שתעבור בדרך הקלה ביותר. אני בטוחה שאת כבר מזהה את הסימנים והשלבים בהתפרצויות שלו ואם תשארי רגועה (שקולה), תוכלי לשלוט בהתפרצות, במקום שהיא תשלוט בכם באותו רגע. יותר קשה לאמר מאשר לבצע, אבל שווה לנסות. ולא לשכוח- חמש דקות אחרי, הילד מרגיש אומלל על מה שקרה והתפרצות שלנו, רק מגדילה את התסכול. המון הצלחה בהמשך ו-

איילנה

New member
../images/Emo140.gifגם לילד ללא ADHD

יש התפרצויות מבינה את ההרגשה שלך לגבי הפחד שזה יקרה אבל ברגע שתחשבי שזה קורה לכולם גם לנו אפילו זה יוריד לפחות 50% מהמתח

madog

New member
גלי חיים

גלי חיים גלי הים כן כן יש לכולם עולים יורדים הם החיים מצב הרוח משתנה לפעמים סופה חולפת והרוח אז קודרת אך על חשש ספינתך טובה היא ואל מול משברי חיים יכולה מבט אל אופק נשימה עמוקה והנה בה הגל הבא

spidergirl

New member
התפרצויות לא נעלמות אף פעם

הן פשוט נעשות יותר ויותר נדירות. כשזה קורה, זה מפתיע, גם את המתפרץ עצמו. אפשר ללמוד לעקוף סיטואציות מועדות להתפרצות, אבל לא הצלחתי למצוא את האלגוריתם למניעה מוחלטת. איך מזהים את הנק' הזו שמתפוצצים בה לפני הפיצוץ? הכל קורה מהר מדי

zivadina

New member
הדרך לשלוט בהתפרצויות כעס.

spidergirl, טוב שאת מקדמת את הנושא הזה של התפרצויות, כי זה מזכיר שיש לנו קצת חומר בנושא. אם אני מבינה נכון, ההתפרצויות קשורות לאימפולסיביות. האימפולסיביות קשורה לזה שהאדם ה-ADHD איננו מפעיל קול פנימי שעוזר לו לחשוב לפני שהוא מגיב. לכן, צריך ללמד את האדם ה-ADHD לדבר לעצמו, וזה אומר, קודם כל, לעצור בעד עצמו כדי לחשוב מה הלאה. דליה כותבת במאמר שלה על תוכנית התנהגותית-קוגניטיבית (המחצית השניה של המאמר) שעובדת על שלושה שלבים: עצור, חשוב, תכנן. בנוסף, יש מאמר יפה שדוגל ב"עצור, הרגע, נהל מו"מ".

madog

New member
מה...? כבר יש לי דיבור פנימי

אז מה עם בנתים הוא חיצוני

madog

New member
ועוד נקודה

כשילד מתפרץ אז ילד מתפרץ הוא מתפרץ לא אנחנו לנשום עמוק ליזכור שזה הוא אנחנו "בטוב" הילד סובל לאהוב הילד מגיע לו מרגיש הוא אותנו דרך העור ללא מילים באמצע הפרעות פתאום לחבק כנדרש להיות ביחד צפוף לכבות העולם ולו אף לרגע לנשום הכי חשוב טוב גם לימונדה חשוב מכאן לברר ולבדוק מה הלאה

ומה זה אחיזה מכילה?

מאז שכתבתי את ההודעה ועד היום, עברנו לצערי שתי התפרצויות. אחת גדולה שנמשכה ונמשכה, עד שהוא נרדם מותש על הספה (ואז כשהתעורר - התנצל...), ואחת שנגמרה מהר יותר...

Black n White

New member
הייי

היום התחלתי לקחת קונצרטה 36 מג'. למה אני לא מרגיש כלום חוץ מכאב ראש?

zivadina

New member
תחילת שמוש בקונצרטה

שלום Black n White . מאחלת לך התחלה ברגל ימין. ייתכן שיהיה לך כאב ראש בימים הראשונים. כדאי שתשתה בזמן שאתה תחת השפעת הכדור, גם אם אינך צמא. כדי לבדוק אם הכדור משפיע על הקשב שלך, תנסה להתרכז במשימות משעממות שבעבר התקשית להתרכז בהן, ותשים לב אם יש הבדל. לדוגמא: קריאה של ספרות מקצועית, סידור ארון הבגדים, שינון של מידע חשוב.

Black n White

New member
אוףףףףף

אני לא מרגיש כלום עם הקונצרטה(36מג'). אני מרגיש אותו דבר רק עם כאבי ראש חוסר מצברוח וחוסר תיאבון. מה לעשות? אולי עדיף לעבור לריטלין?

zivadina

New member
אחיזה מכילה

זאת אחיזה שבה מצליבים את הידיים של הילד, ומחזיקים אותן חזק, כך שאיננו יכול לפתוח אותן. בזמן שהוא כלוא כך, אנחנו מדברים אליו בשקט ובאהבה עד שהוא נרגע. זאת אחיזה מאוד מרגיעה לילד שמתפרע. נראה לי לא שימושי עבור ילד נער גדול, אלא אם יש מישהו גברתן שיכול להחזיק אותו כך.

spidergirl

New member
באמת כדאי שאני אקרא

בשבוע שעבר כמעט דפקתי מכות לקבצן שהטריד את חברה שלי ואותי באישון לילה. פשוט חיפשתי להתפוצץ, ורציתי שהוא ירים יד ראשון, כדי שזה יחשב הגנה עצמית, אז נכון שהוא "התחיל" להטריד אבל כשאני במצב כזה אני פשוט מגיבה לכל גירוי. בסוף הלכנו משם, טוב שלחברה שלי יש קצת יותר שכל.

למעלה