איקקלומין וטרשת נפוצה

איקקלומין וטרשת נפוצה

היי ד"ר, אני בת 24, חולת טרשת נפוצה מאז אפריל 2002, מאז דצמבר 2002 לא חוייתי התקפים ב"ה (
), מטופלת ברביף 44 (לצערי לא לקחתי את התרופה מזה שנה כמעט בעקבות ניתוחים שעברתי לפני שנה ובעקבות ניסיון להרות) בעקבות ניסיון להרות קיבלתי החודש מינון של 2 כדורים ליום של איקקלומין. מזה יומיים אני סובלת מכפל ראייה כשאני מביטה לימין, בעיקר ממרחק על 10 ס"מ ומעלה. השאלה שלי: האם ידוע על קשר בין התקפים לקבלת הורמונים בתהליכי פוריות? האם ייתכן והבעיה נובעת מהתרופה עצמה כי מופיע שיכולה להיות פגיעה בראייה (תופעה נדירה). האם בדיקה של רופא עיניים יכולה להבדיל בין בעיה שנובעת מהתקף או בעיה שנובעת בעקבות התרופה? תודה מראש. גלי

תגובה

יש הבדל בין בעיה בראיה- זו חדות הראיה לכפל ראה שנובע בחוסר תאום מלא התנועות העיניים. אין זה סביר שהתרופה גורמת לכפל ראיה. אין מידע בדוק לגבי השריית התקף עי"י טיפול הורמונלי כמו איקקלומין. לפי הפרופיל ההורמונלי של פעילות התרופה אינני חושב שלתרופה השפעה שמעלה סיכויים להתקף, ולפחות לא במידה משמעותית. אך שוב אין מספיק מידע בעניין.

ד"ר קרני

שחזרת אליי. ע"פ בדיקה של רופאת עיניים נמצא כי יש הגבלה בתנועה לימין. היא גם ציינה: דיסקות עם גבולות ברורים (
). היא נתנה לי הפנייה למיון. לא פניתי לשם כי אני יודעת שטיפול יחיד שיכולים לתת לי יהיה סטרואידים ואני לא מעוניינת לקחת אותם כי הם רק פגעו בי. לצערי סטרואידים שקיבלתי המינון מאוד גבוה לפני 3 שנים גרמו לי לAVN ברגליים, דבר שהצריך ניתוחים מסובכים ברגליים שהסתיימו בשלום. קיים סיכוי שלקיחת סטרואידים תפגע ברגליים שוב וזה סיכון שאני לא רוצה לקחת. ידוע לי שהתקף יכול לעבור גם בעצמו ללא טיפול. הבעיה שלי כרגע היא דבר שאני יכולה להסתדר איתו כי ב"ה הכפל הראייה הוא בעיקר לצד ימין (בינתיים אני משתדלת לסובב את הראש כדי להביט ימינה). השאלה שלי היא האם יש טיפול נוסף שאפשר לקחת?האם יש דרך לזרז את ההחלמה ללא לקיחת סטרואידים.. שאלה אולי מטופשת אבל פעילות גופנית יכולה לעזור? הנוירולוג שמטפל לי נמצא מחוץ לארץ ואין לי דרך ליצור איתו קשר. מה היית מציע לעשות?

שאלה נוספת

ההתקף הוא במצב "סטטי" משלשום בצהריים. האם יש סיכוי שהוא יחמיר ללא לקיחת טיפול? 3 שנים הייתי במצב יציב, ללא התקפים ברוך השם
. אני אישית מרגישה שהטיפול של האקקלומין עורר אצלי את הטרשת. מצד שני אי אפשר לדעת.

תגובה

אין טיפול צלבד סטרואידים להתקף. פעילות גופנית לא עוזרת. יש סבירות גבוהה שהתקף זה יחלוף לבד.

למעלה