איך נגמלים מהרגלים רעים?

GOODLAD

New member
איך נגמלים מהרגלים רעים?

שלום לכם אנשים דבר ראשון אני שמח שיש פורום חשוב שכזה כמו שלכם כעת ברצוני להתייעץ איתכם לגבי מספר שאלות שעלו לי בהקשר לסוד ובינתיים אסתפק בשאלה אחת והיא........ לאחרונה בעקבות הסרט התחלתי לחשוב חיובי במקום שלילי,וזה ממש כיף. אבל יש לי בעיה עם דברים שאני ל א ר ו צ ה לעשות כמו למשל להפסיק לעשן ואסביר: ראיתי בסרט שאומרים שם אל תהיה נגד מלחמה תהיה בעד שלום וכדו' כעת אני רוצה להפסיק עם מספר הרגלים מגונים שבי כמו למשל: להפסיק לעשן,או להפסיק לשתות אלכוהול,או ............. וכו'.. אך אני לא מצליח למצוא דרך איך לדמיין את עצמי: לא שותה או לא מעשן. (על דרך השלילה..) או מוצא את עצמי מדמיין שאני נושם אויר נקי מניקוטין ,או מה? ולכן אני מאוד ישמח אם תהיה לכם עיצה בעניין זה ואודה לכם מאוד

LightBoy8

New member
לפעמים לא דווקא המחשבה החיובית עוזרת לנו.

אני מכיר בחור שהפסיק לעשן עפ"י מקרה אחד שקרה לו. הוא ישב יום אחד בעבודה, והחליט להדליק סיגריה. הוא סיפר שברגע שהביט בקופסה, הוא התמלא בפחד חייתי שהוא יגמור לא טוב בגלל הניקוטין שהוא מכניס לגוך למשך המון שנים! הוא אמר שהוא קימט בכעס את הקופסה החדשה וזרק אותה לעזעזל... הוא לא מעשן כבר המון שנים, וגם לא רוצה יותר : ) מחשבה חיובית עוזרת, וטוב שיש אותה. אבל הסוד לא בא "לגמול" אותנו משום דבר. מדברים בסוד על עניין הרגשות. אתה צריך להרגיש שאתה מסוגל, שאתה רוצה ושאתה יכול! אלה הם הכלים שיאפשרו לך לעשות צעד כדי לשנות את ההרגל או החשיבה וכו וכו'... אז הכל בידיים שלך כאן. אתה רוצה? באמת רוצה? מסוגל להבין שזה יעשה לך טוב? תתחיל לפעול כדי להשתנות, ואל תחכה לרגע המתאים - הוא אף פעם לא יבוא.

GOODLAD

New member
תשובה יפה ! אבל.........

לפי מיטב הבנתי את הסוד אנו ישויות בלתי מוגבלות ...... אני שואל על דרך לפי הסוד,ומה שאתה בעצם משיב לי זה נשמע כמו עצה פסיכולוגית טובה האם אתה בעצם אומר שאין דרך לחזות את עצמינו לא מעשנים ,או מה?

LightBoy8

New member
נתתי לך דוגמא מהחיים - לא עצה פסיכולוגית.

למה אין, יש דרך לחזות את עצמנו ללא הרגלים מיותרים. השאלה לא מה אני חושב, אלא מה אתה חושב ומה אתה מרגיש שתהיה מסוגל לעשות על מנת להיפתר מהרגלים שאתה לא רוצה לעצמך (כן, לא רוצה - למרות הכל). יש כאלה שמעשנים וסובלים במהלך הזמן מבעיות כתוצאה מעישון. יש כאלה שמעשנים כל החיים ולא נפגעים מזה, ואפילו חיים עד גיל 100 (אני אישית מכיר אחת כזו). יש ויש... אתה לא מעוניין להיות עם הרגלים כאלה, אז תשאל את עצמך מה אתה מרגיש לעשות עם זה. אוקיי, "הסוד", ומכל מה ששמעת/קראת ממנו - מה אתה מתכוון לעשות ולהרגיש שזה יעזור?

לפי "הסוד" - אם תחליט שאין דרך, תצדק ../images/Emo13.gif

אתה מבין, פה בדיוק טמון לב העניין. את השאלה שלך היית צריך לשאול בגוף יחיד: "האם אני מסוגל לחזות את עצמי בתור אדם שלא מעשן?" השאלה איננה מה אנשים אחרים מסוגלים לדמיין, אלא מה אתה - באופן אישי - מסוגל לדמיין. והתשובה תלוייה בבהירות החזון שלך. בוא ונעשה תרגיל קטן: 1. דמיין את עצמך יושב על הכסא במשרד ומעשן. כן - מעשן. אל תדאג, זה לא יזיק לבעיית העישון שלך, כי אתה בלאו הכי חושב על עישון בתת-מודע 24 שעות ביממה. 2. נסה לתקן את התמונה כך שלא תעשן. שמת לב לבעייה? מה דמיינת בשלב השני? האם אתה יושב על הכיסא ומחזיק לא-כלום ביד בתנוחת עישון? זוהי, פחות-או-יותר, התמונה שתת-מודע שלך מצייר בכל פעם שאתה אומר לעצמך "אני הולך להפסיק לעשן". וברור שחזון כזה לא יוביל אותך לשום מקום, משום שזה איננו תיאור מציאותי של אדם שאינו מעשן. מה שאתה צריך, זה לדעת איך באמת נראים חייו של אדם שאינו מעשן. או ליתר דיוק - איך ייראו החיים שלך, אחרי שתחליט להפסיק לעשן. האם אתה באמת יכול לדמיין את עצמך בתור אדם שהניח את הרגל העישון מאחוריו? האם אתה יכול לדמיין סצנה ריאליסטית של אורח חייך, שנה אחרי שהפסקת לעשן?

scorpio86

New member
קטע יפה מתוך ספר של אושו

כמו שאומר הסרט, אם אתה דוחף כנגד משהו, אתה לא תרחיק אותו ממך, אלא תיצור אותו שוב. בחירה להפסיק לעשן היא טובה ונחמדה, אבל אם היא מלווה במאמץ, בהתנגדות שלא גורם לך להרגיש טוב, אתה מרחיק ממך את התוצאה הרצויה. למה אתה רוצה להפסיק לעשן? כי אתה רוצה בריאות טובה? כי אתה רוצה לנשום אויר נקי? אז תתכוונן לזה. "תודה אלוהים שהבאת לי בריאות טובה, אוויר נקי וחיוניות" יכול להיות משפט מתאים אבל חוץ מזה... כדאי שתקרא את זה, זה לקוח מתוך ספר של אושו "מדיטציה" "אדם בא אליי. הוא סבל משום שעישן בשרשרת במשך 30 שנה. הוא היה מעשן כרוני. הוא לא הצליח להימנע מכך. הוא ניסה- לא שהוא לא ניסה- הוא ניסה בכל כוחו, והוא סבל רבות בנסיונותיו. אך הוא ניסה רק במשך יום או יומיים, ואז שוב בא הדחף בעוצמה כזו, והוא פשוט היה סוחף אותו..." "הוא שאל: מה אני יכול לעשות? איך אני יכול להפסיק לעשן? עניתי לו: איש אינו יכול להפסיק לעשן. אתה חייב להבין. עישון אינו רק שאלה של ההחלטה שלך כרגע. הוא נכנס לתוך עולם ההרגלים שלך. הוא הכה שורש. שלושים שנה הן תקפה ארוכה (...) הראש שלך אינו יכול לעשות שום דבר. הראש הוא אימפוטנט (...) ברגע שהתחלת ותרגלת זמן רב כל כך, אתה יוגי ענק- שלושים שנה מתרגל עישון! זה נהיה אוטונומי. תצטרך להסיר את האוטומטיות של זה" "הוא שאל: למה אתה מתכוון באומרך הסרת האוטומטיות? עניתי: עשה דבר אחד: שכח מההפסקה. אין כל צורך בכך. שלושים שנה עישנת וחיית. מובן שזה היה סבל, אך התרגלת גם לזה. ומזה משנה אם תמות כמה שעות מוקדם יותר מהזמן שבו היית מת ללא עישון?מה אתה מתכוון לעשות כאן? מה עשית? אז מה זה חשוב- אם תמות ביום שני או שלישי או ראשון, בשנה הזאת, בשנה ההיא- מה זה משנה? הוא אמר: כן, זה נכון, זה לא משנה. אמרתי: תשכח מזה. לא נעצור את זה בכלל. לעומת זאת ננסה להבין את זה. לכן בפעם הבאה תעשה מזה מדיטציה. הוא שאל: מדיטציה מעישון? כן: אם אנשי זן יכולים לעשות מדיטציה משתיית תה ויכולים להפוך את זה לטקס, למה לא? עישון יכול להיות מדיטציה יפה. הוא הסתכל נרגש ואמר: מה אתה אומר? נתתי לו את המדיטציה. אמרתי: עשה דבר אחד. כשאתה מוציא את חפיסת הסיגריות מתוך הכיס שלך, תנוע באיטיות. תיהנה מזה, אל תמהר. היה מודע, דרוך, עירני. תוציא אותה לאט, מתוך מודעות מלאה. לאחר מכן תוציא את הסיגריה מהחפיסה מתוך מודעות מלאה, לאט- לא בדרך הישנה והנמהרת, בדרך הלא מודעת, בדרך המכנית. תתחיל להקיש עם הסיגריה שלך על החפיסה- אך באופן עירני מאוד. תקשיב לצליל, ממש כמו שאנשי זן עושים כשהמיחם מתחיל לשיר והתה מתחיל לרתוח... והניחוח. לאחר מכן תריח את הסיגריה והיופי שלה... כן, היא יפה. הטבק אלוהי כמו כל דבר אחר. תריח אותו. זה ריחו של אלוהים הוא הסתכל מעט בפליאה ואמר: מה! האם אתה מתבדח?! לא, איני מתבדח. אפילו כשאני מתבדח, איני מתבדח. אני רציני מאוד. תשים אותה בפה שלך מתוך מודעות מלאה, תדליק אותה במודעות מלאה, תיהנה מכל פעולה, מכל פעולה קטנה,ותחלק את זה למספר הרב ביותר של פעולות האפשרי, כך שתוכל להיהפך למודע יותר ויותר אז תיקח את השאיפה הראשונה: אלוהים בצורה של עשן. הינדים אומרים: אנם ברהמה- אוכל הוא אלוהים. אז למה לא לעשן? הכל הוא אלוהים. תמלא את הריאות שלך לעומק. אני נותן לך את היוגה החדשה לעידן החדש! אחר כך, תשחרר את העשן, תנוח, קח עוד שאיפה- ותמשיך לאט מאוד. אם אתה יכול לעשות זאת, אתה תופתע. במהרה תראהאת כל הטיפשות שבזה. לא משום שאחרים אמרו שזה רע. אתה תראה זאת. והראייה לא תהיה אינטלקטואלית בלבד. היא תהיה מכל ההווייה שלך. היא תהיה ראיית המוחלטות שלך. ואז יום אחד, אם זה נפסק, זה נפסק. אם זה ממשיך, זה ממשיך. אינך צריך לדאוג לזה" לאחר שלושה חודשים, הוא חזר אליי ואמר: זה הפסיק. כעת, אמרתי, תנסה את זה גם בדברים אחרים." אין הרבה מילים להוסיף. כל מה שאני יכול להוסיף זה: אל תיקח את זה בתור "תרגיל מדיטציה למניעת עישון", כי אז זה שוב ייהפך למאמץ ולתרגול ול"עוד דרך שבה ניסיתי להפסיק". אלא קח את זה בתור: דרך אחרת לעשן, דרך מהנה יותר לעשן. תאמת, אני כל כך התרשמתי מהתיאור, עד שזה עשה אפילו לי חשק לעשן
ואז, כמו שאושו אמר, אם זה מפסיק, זה מפסיק אם לא אז לא. מה אכפת לך, אתה מתכוונן לבריאות, ונהנה מהעישון...

GOODLAD

New member
תודה לכם,רעיונות מצויינים נתתם

סקורפיו86 אהבתי את הקטע של המדיטציה אני בעצמי מתרגל קצת מדיטציה ונהנה מהרוגע ,וזה פשוט מרגיש נפלא. תגיד יש לך אולי רעיון איך מדיטציית העישון פועלת בעצם? קראתי פעם על זה שבשעת המדיטציה אתה מדמיין דבר ופשוט מתבונן בו מבחוץ מבלי לשפוט אבל שכחתי איך זה עובד,אולי אתה יכול לרענן את זיכרוני?

scorpio86

New member
יש מלא סוגים של מדיטציה

מדיטציה קלאסית זה ריכוז באובייקט מסוים- הנשימות, מנטרה, נר, משהו סובייקטיבי כשאתה מתבונן, זה פשוט גורם לך להפסיק לחשוב, להפסיק את הפטפוט הפנימי של השכל. השכל שלנו בד"כ לא מאולף, והוא שולט בנו. מדיטציה היא הדרך להפוך את המצב. זה לא ממש משנה במה אתה מתבונן, כל עוד אתה מתבונן בנוחות, בלי להזדהות עם מה שעולה. אבל מדיטציה זה לא רק זה. כל דבר יכול להיות מדיטציה- ישיבה שקטה, ציור, אכילה, ללכת מתוך עירנות, לשטוףאת הרצפה... כל זמן שאתה בהווה, כשאתה ער לרגע, שאתה עוצר, מתבונן, מרגיש, מקשיב כל דבר שגורם לך להפסיק לחשוב. כשהשכל שלך מאולף, אתה יכול לרתום אותו לברוא כל מה שתבחר, וזה התפקיד האמיתי שלו. כשאתה שואל איך זה פועל, אתה מתכוון איך זה "עובד"? כשאתה עושה דברים בתשומת לב, בשלמות, בטוטאליות, כשאתה מבחין בכל מה שאתה עושה, אז זה פשוט קסם: כל הדברים ה"רעים" פשוט נעלמים. יש חוק שאומר: דבר שאתה מתנגד לו, יישאר ולא ירפה ממך. דבר שאתה מתבונן בו- ייעלם כלא היה.

scorpio86

New member
אבל יש הרבה אנשים שיודעים טוב יותר ממני

אז אל תסתפק בתשובה שלי

Galel

New member
אתה מדמיין תהליך ולא תוצאה...

קח דקה ותחשוב למה אתה רוצה להפסיק לעשן? מה רע לך לעשן? האימפוטנציה? הסרטן? תוחלת החיים הנמוכה? הסירחון? מה מפריע לך בעישון, תכלס? ואז דמיין את עצמך ההפך (לא בלי) אלא ההפך מזה - תתמקד בתוצאה, ולא בסמי-תוצאה: דמיין את עצמך חי חיים ארוכים, דמיין את עצמך אחרי שהפסקת לעשן, ומה זה נתן לך, דמיין את האויר הנקי, הריח הצלול, השמחה של הסובבים אותך שהפסקת לעשן, דמיין את מסיבת 15 השנה שתעשה לגמילה מעישון שלך, ומי יהיה שם וכמה הם ישמחו, דמיין את הנכדים והנינים שבאים לבקר את הסבא החי באויר נקי... מבין את הכיוון? אל תפחד להמציא דברים, בסופו של דבר חלק יישאר וחלק לא מהדמיונות, ורק תנסה לדמיין כמה שיותר... אל תשכח להרגיש ולא רק לדמיין, ובהצלחה, ותעדכן אותנו איך הולך. גלאל.

ne ro

New member
גם אני הפסקתי לעשן

אני יכולה להגיד לך במסר איזה דרך עזרה לי... אתה יכול להגיד אני רוצה להפסיק לעשן, המילה להפסיק זה בעצם להפסיק לעשות משהו, ובו בזמן במקום הסיגריות תכניס דברים אחרים לחיים אבל מועילים ובריאים...הם יעזרו למלות את תחושת הריק שנוצרה מהסיגריות וגם באים בתור משהו חיובי בתור איזה פלוס לחיים...

ne ro

New member
*למלא

וגם רעיון טוב לעשות רשימה של דברים חיוביים שהפסקת עישון תכניס לחייך, תוכל לעשות הרבה ספורט, לא תהיה משועבד לסיגריות ותלוי בהם, תהיה בריא, תחסוך הרבה כסף ריח טוב ועוד ועוד ועוד אז בעצם כשאתה מוריד את הדבר הזה אתה מוסיף כל כך הרבה דברים טובים לחיים שלך אז אני חושבת שבמשוואה של השלילי מול החיובי להפסיק לעשן זה הרבה יותר חיובי, וטכנית לי עזר להתמקד בכוח רצון והתמדה, באיפוק ולחפש אפשרויות שיקלו...

liranush39

New member
יש לי גם עצה אלייך

אחרי שבדקת עם עצמך למה כדאי להפסיק לעשן, והגעת להחלטה שזו המשימה שלך, זה היעד להפסיק לעשן... פשוט תדמיין את ההצלחה שלך ברגע השבירה. ולמה הכוונה- נגיד עכשיו נורא בא לך סיגרה,ואחרי הכל אתה מודע לכך שאפשרי להפסיק לעשן אבל זה אתגר שעלולים להיות בו נפילות- בין אם זה רק במחשבות שלנו. אני חוזרת לסיטואציה-נורא בא לך סיגרה וכבר דיי, אתה מרגיש שאתה לא יכול יותר, ואז מה שאתה עושה לד' במקום לקחת את הסיגרה, אתה אומר לעצמך טוב בוא במקום להכניס טבק לריאות- בוא נכניס חמצן. מצידי- שים לך מוסיקה בבית ותתחיל לרקוד, צא לרוץ, לך לרכב על אופניים - תעשה משהו כזה שייגרום לך להרגיש ממש טוב עם עצמך- פעולה שאתה ממש נהנה לעשות. ואז תחשוב על זה... הרווחת שני דברים: 1.התגברת על האתגר, שזה נפלא!!! 2.עשית משהו שאתה ממש נהנה ממנו ו... קבילת תוצאה של תחושה כייפית וניצחון אישי. וככל שההרגשה לעשות דברים כייפים, והנצחונות הקטנים האלה ייתווספו- תראה שאתה כ"כ נהנה מלחיות ללא סיגריות שזה יהווה עבורך ניצחון אחד גדול- וביטחון עצמי אדיר.... נו... נכון שזה כייף להפסיק לעשן...?

למעלה