איך מנתקים תושבות- אני מבולבלת

jimmy131

New member
לא יודע איך זה היום. לפני שנתיים פשוט ממלאים טופס

לפני שנתיים פשוט מילאתי טופס בביטוח לאומי (לפני שטסנו לפה), שם הצהרתי שאני מהגר, ללא כוונה לחזור, וכל החסכונות, רכוש, משפחה וכו עוברת איתי לארה״ב. הדגשתי גם שמכרנו את הרכב, ביטלנו סלולרי וכו

לא צירפתי שום מסמך, וזה אושר תוך איזה שבועיים (קיבלתי מכתב לבית של ההורים שלי, שלי הצהרה איני תושב ישראל ולא מחוייב בתשלום (ולא זכאי לשירותים)).

אני מכיר אנשים שגם שלחו את הטופס מארה״ב בפקס

John the Savage

New member
קצת סדר

אתה קצת מערבב בין ביטוח לאומי למס הכנסה. אלו שני גופים שונים עם נהלים שונים ובירוקרטיות אחרות.

נוהל ניתוק תושבות בביטוח לאומי קיים כבר שנים. אני זוכר את הנוהל מ-2007, אבל לדעתי זה קיים מאז שעברו לשיטת מיסוי פרסונאלית, והם לא שינו שום דבר בעניין בשנה האחרונה. כן היתה החמרה באכיפה (לפחות באופן נקודתי), אבל זה סיפור שונה. מעולם לא היה צריך לחכות 5 שנים בכדי לבקש ניתוק תושבות, וזה כולל גם אצל אנשים שנסעו עם ויזת עבודה.

השינוי בשנה האחרונה היה בנהלים של מס הכנסה. עד היום לא היה נוהל מסודר לניתוק תושבות במס הכנסה. לכאורה, היה ניתן לנסות לקבל הצהרה מראש ממס הכנסה, אבל אף אחד כמעט לא עשה את זה, ולרוב רק בדיעבד כשחזרו לארץ היה צריך לריב איתם ולשכנע שבתקופה שהיו בחו"ל מרכז חייהם לא היה בארץ והם לא היו תושבים. השינוי הוא שעכשיו על פי הנוהל החדש מי שנחשב בחזקת תושב על פי מבחן הימים מחוייב להגיש דו"ח למס הכנסה או לחלופין להציג נימוקים מדוע אין להחשיב אותו כתושב.

tuku333

New member
שאלה

1. דיברתי כמה פעמים עם המוקד של ביטוח לאומי, והם אומרים שצריך את הטפסים להגיש אחרי שעוברים עם אישור שכירות שם, גנים, ביטוח בריאות, עבודה וכו'. לאור מה שאתה כותב אני חושבת שאנסה להגיש את הטופס גם ממש לפני העזיבה כי אין ממש מה להפסיד.
2. לגבי מס הכנסה - האם נדרשת ממני איזושהי פעולה לעשות לפני שאני עוזבת ? הגשנו דוח מס על 2015, ונגיש משם על 2016. צריך\כדאי לכתוב להם מכתב לפני העזיבה ?

תודה!

tuku333

New member
איך מנתקים תושבות- אני מבולבלת

אנחנו בארץ, עוזבים ברגע שתגיע L1 בעזרת השם באיזור ינואר, וניסיתי לברר איך מנתקים תושבות. ביטוח לאומי כתבו לי למלא טופס דין וחשבון רב שנתי (ב.ל.6101)
שאני לא רואה איך הוא קשור לעניין, נראה כמו דיווח אחרי שאני כבר בחול.
במקום אחר מצאתי שצריך למלא איזשהו טופס קביעת תושבות זרה במשרד הפנים.
והכל בכלל השתנה אולי בגלל התיקון לחוק. בקיצור: מישהו עשה את זה לאחרונה ויודע איך ?
תודה!

jimmy131

New member
לגבי מס הכנסה

שוב, אדגיש שאני רו״ח, ולא מומחה, ככה שקחי כל מה שאני אומר בעירבון מוגבל. אבל אנחנו (לפני החוק החדש) גם הגשנו דוחות בארץ והמשכנו להגיד אחרי המעבר לחו״ל.

לדעתי לא כדאי לדבר עם מס הכנסה לפני המעבר מכמה סיבות:
1) אין איזה נוהל מסודר כמו ביטוח לאומי של ניתוק תושבות, ככה שזה יהיה מכתב שיגיע למס הכנסה לפקיד כלשהו שיאלתר משהו
2) לפי מה שהולך בפורומים השונים, הסיכוי שמס הכנסה יחליט עוד לפני שאתם טסים שאתם לא תושבים הוא אפסי. בייחוד שאתם עובדי הייטק, ככה שככה״נ עם יודעים שתמשיכו לקבל משכורות יפות בחו״ל והם ירצו שתשלמו מיסים בישראל
3) הקייס שלכם הוא הכי חלש לפני/מיד אחרי המעבר (כי רק עברתם, אין לכם עוד הוכחות שמרכז החיים שלכם לא בישראל וכו).

לכן, לפי מה שיעצו לי לפני הטיסה זה לדבר עם מס הכנסה כמה שפחות, ולנסות למשוך כמה שיותר זמן עד שתצטרכו לדבר על תושבות.
מה שאני עשיתי, זה פשוט כל שנה המשכתי להגיש דוח מארה״ב כאילו אני לא תושב (כלומר, ממלא רק רווחים מישראל, לא מקבל הטבות על תושב ישראל, ומצהיר בכל מקום בטופס שאני גר בחו׳ל, תושב חוץ וכו).

עד כה (3 שנים) מס הכנסה לא דיבר איתי, פשוט העביר את הכספים שיצא שמגיעים לי לחשבון בארץ (עם סעיף שלהם שהם תמיד יכולים לפתוח את הדוח מחדש).

אחרי 4 שנים אפשר לבקש להפסיק להגיש דוחות (ריקים) ואז יש לכם קייס חזק יותר.

אבל כל מקרה לגופו (ועכשיו יש את הנוהל החדש). אז שווה אולי ללכת ליעוץ אצל רו״צ בארץ

gettysburg

New member
צריך להגיש טופס 627 - "שאלון לקביעת תושבות לשוהה בחו"ל"

לסניף שאת משויכת אליו. אפשר להגיש דרך האתר אם נרשמת או בפקס. אני הגשתי את הבקשה כמה חודשים אחרי שעזבתי, יתכן שאפשר להגיש עוד קודם.

לשאלות בנושא אפשר להתקשר למוקד חו"ל:
972-8-9369669, ימים א' - ה' בין השעות 8:00 - 15:00

asheriko35

New member
ניתוק תושבות -טופס (?)

היי
מצ"ב הלינק לאתר של המוסד לביטוח לאומי7.fhttps://www.btl.gov.il/טפסים ואישורים/Documents/t627.pdf
אני טוען שהטופס עצמו הוא לא הissue אלא מה שהוא מכיל בתוכו
את צריכה לבסס טענה כפי שתשתקפ בסממנים חיצוניים שאת מפחיתה את כמות הזיקות לישראל ונוטעת זיקות למדינה אחרת
ייתכן ועדיף לך להמתין עד אשר תוכלי לצרף לטופס
1. עותק שכירות
2. חוזה עבודה חדש
3. חשבונות חשמל, אישורי גני ילדים
4. ויזה שהייה במדינה אחרת
כך אני עושה ועשיתי במקרים אחרים -את מבינה -אני פשוט מראה זיקות כלכליות ואישיות למדינה אחרת. בדיוק לפי מה שהם מחפשים בפסיקה.
הערת אזהרה: ייתכן שגם לא יקבלו את הבקשה שלך בתוקף מיידי. זה לא שאת מראה אזרחות זרה. זו ויזת עבודה שהייה זמנית במדינה זרה. זה הכל.
בהצלחה
אשר טוריאל-רו"ח פצפון כזה

tuku333

New member
תודה!

אז אתם אומרים שעלי לחכות עד למעבר לשם ולא להצהיר כלום לפני ?
משום מה הייתי תחת הרושם שאם אני מראה ויזת עבודה ומוותרת על התושבות זה אמור להספיק ואפילו כדאי לצורך קביעת התושבות בדיעבד אם נחזור אחרי 4-5 שנים.

ובנפרד יש למלא טופס קביעת תושבות בחו"ל במשרד הפנים?

Ram Biran

New member
שימי לב שלפחות להבנתי מהעבר, עדיף לם לעזוב לפני סוף ינואר

מכיוון שאת תעזבו לאחר מכן, כנראה שכל השנה הזו בוודאות תחשב לכם כשנה שיש לשלם עליה מיסים (שהיה של יותר ממקסימום ימים בשנה בישראל).

tuku333

New member
לא כך הבנתי

לא הבנו מיועץ המס שיש הכרח לעזוב דווקא בינואר. הוא אמר שיש מספר ימים מסויים שפעם היה החתך (חצי מהשנה) והיום יש מבחן מרכז החיים שלא ברור מה הפרמטרים שלו, והם לא אחידים כנראה.
אנחנו מאוד רוצים לעזוב בינואר, אבל מחכים לבלאנקט L1 של בן זוגי שלוקח את הזמן שלו, וקיווינו שיהיה מהר יותר. אני יכולה להוציא J1 אבל אנחנו צריכים שגם הוא יעבוד על ההתחלה.

ilanvag

New member
אני לא בטוח עד כמה יועץ המס דייק, או האם הבנתם אותו עד הסוף.

מבחן מרכז החיים תמיד היה קיים, ותמיד נלקח בחשבון - וזאת על מנת לסתור את "חזקת הימים" המופיעה בפקודת מס הכנסה (שני הצדדים יכולים לנסות לסתור את החזקה).

רם צודק שאם אפשר, עדיף לנסות לעקוף את החזקה הזו ולא ליפול עליה. החזקה, אם לצטט את סעיף 1 לפקודת מס הכנסה, אומרת כך:

"תושב ישראל" או "תושב" –

(א) לגבי יחיד – מי שמרכז חייו בישראל; ולענין זה יחולו הוראות אלה:
(1) לשם קביעת מקום מרכז חייו של יחיד, יובאו בחשבון מכלול קשריו המשפחתיים, הכלכליים והחברתיים, ובהם בין השאר:
(א) מקום ביתו הקבוע;
(ב) מקום המגורים שלו ושל בני משפחתו;
(ג) מקום עיסוקו הרגיל או הקבוע או מקום העסקתו הקבוע;
(ד) מקום האינטרסים הכלכליים הפעילים והמהותיים שלו;
(ה) מקום פעילותו בארגונים, באיגודים או במוסדות שונים;

(2) חזקה היא שמרכז חייו של יחיד בשנת המס הוא בישראל -
(א) אם שהה בישראל בשנת המס 183 ימים או יותר;
(ב) אם שהה בישראל בשנת המס 30 ימים או יותר, וסך כל תקופת שהייתו בישראל בשנת המס ובשנתיים שקדמו לה הוא 425 ימים או יותר;

לענין פסקה זו, "יום" - לרבות חלק מיום;

(3) החזקה שבפסקה (2) ניתנת לסתירה הן על ידי היחיד והן על ידי פקיד השומה;

יש עוד המשך לסעיף הזה, אבל הוא פחות רלבנטי.

חזקת הימים היא מה שרשום בתת-סעיף (א)(2), כאשר במקרה שלכם הבעייתיות שלכם היא בחלק השני של החזקה, קרי (א)(2)(ב). היה ותעזבו את הארץ לאחר 29 בינואר 2017, אזי החזקה קובעת שרואים בכם כמי שהיו תושבי מדינת ישראל בכל שנת 2017 - ואז חובת ההוכחה היא עליכם להוכיח את ההיפך, וזה כולל את הגשת הדו"ח השנתי המלא.

יש מצב שאם אתם עוזבים את הארץ לא יאוחר מ-29 בינואר, אזי בכלל לא יבקשו מכם ולא תצטרכו להגיש דו"ח על 2017, כיוון שלפי החזקה לא תחשבו אז כתושבי מדינת ישראל.

וחשוב לשים לב: אסור לכם לבוא לבקר בארץ במהלך 2017, כי כל מצב בו בסך הכל שהיתם 30 ימים או יותר במהלך השנה הזו, מחזיר אתכם בחזרה לתוך החזקה!

דיסקליימר: כל מה שכתוב פה מבוסס על הבנתי את החוק והתיקון החדש. בשום אופן לא להסתמך על כך, אלא להתייעץ עם רו"ח או עו"ד אשר מתמחים בנושא הזה (וממש לא כל יועץ מס מבין בכך - לרובם אין מושג קלוש בנושא...).

tuku333

New member
הבנתי תודה

האמת שמאוד לא היינו מרוצים מיועץ המס. לקח 200 דולר ועשה טובה שהקדיש לנו 20 דקות בטלפון שבהם אמר לנו דברים גנריים בלי שום התייחסות אישית למספרים שלנו. כך שאשמח לקבל המלצות, עדיף לאחד שיוכל להמשיך לשרת אותנו גם בארה"ב.
יועץ מס אחר אמר לנו שהוא מבית שמאי ולדעתו אנחנו חייבים להגיש דו"ח גם ב2017 בלי קשר למתי נעזוב.
תודה!

ilanvag

New member
המלצות על מומחה למיסוי של ישראלים בחו"ל

ראשית, כדיסקליימר, אני אישית מעולם לא נעזרתי במומחה שכזה, כי לא היה לנו צורך בכך (נסיבות שונות, לא רוצה להיכנס לזה). יחד עם זאת, מדובר בתחום שהוא מעין "תחביב" שלי ואני עוקב אחריו הרבה מאוד שנים, קורא ומתעניין.
&nbsp
יש לפחות שני שמות שחוזרים ועולים בנושא הזה, שאני קורא לאורך שנים את מה שהם מפרסמים, ושנחשבים כמומחים בתחום. הראשון הוא רו"ח, ואילו השני הוא עו"ד המתמחה במיסוי בינלאומי:
* רו"ח ישי עציון
* עו"ד ד"ר אבי נוב
&nbsp
את תוכלי למצוא אותם בקלות דרך גוגל, וגם למצוא המון חומר שהם פרסמו לאורך השנים (אם כי זהירות פה - ייתכן שחלק מהפרסומים הישנים יהיו פחות רלבנטיים).

asheriko35

New member
שאלה -תיקון 223 לפקודה

היי אילן -אם אפשר להתייעץ
אני גם מתחבט בשאלה עם קולגות שלי:
הלא יצא תיקון 223 לפקודה:
במסגרת תיקון 223 לפקודה הורחבה חובת הדיווח למס הכנסה במקרים להלן:
יחיד אשר מתקיימת בו החזקה הכמותי (חזקת הימים) הקבוע בהגדרה של תושב ישראל בפקודת מס הכנסה, והחזקה נסתרת לטענתו - יגיש דוח המפרט את העובדות אשר עליהן מבוססת טענתו בלבד, אשר אליו יצרף את המסמכים התומכים בטענתו, אם יש מסמכים כאמור, מבלי לגרוע מחובת הדיווח של תושב חוץ על הכנסות מישראל
אומנם התיקון מתקן את סעיף 131(א) לפקודה הדן בחובות דיווח -אבל תראה מה אני טוען (קולגה אחד הסכים איתי) ותאמר לי מה אתה חושב-תודה!!
אם קוראים את נוסח התיקון דווקני- אז אותו יחיד שכעת תתקיים בו החזקות, לא ברור לי שביקשו ממנו להגיש דוח שנתי (טופס 1301 למס הכנסה) אלא ביקשו ממנו -בניגוד לעבר:
1. להציף את זה
2. להסביר מדוע הוא חושב שאינו תושב +לצרף תימוכין
אז נניח ואני מבקר בישראל ועובר את מכסת הימים
ולדעתי אני תושב חוץ ויכול להוכיח
אז יוצא שכדי שאני אהיה על ה safe side
אני פשוט אגיש 1301 ריק (הרי אני תושב חוץ +הכנסות ממקור חוץ) פלוס אותו מכתב שהם מבקשים
(אגב רשות המסים טרם פרסמה טופס לעניין זה)
מה דעתך?
אשר טוריאל -רו"ח

ilanvag

New member
שאלה מעולה, והדעה שלי לא רלבנטית

ראשית, מאוד ייתכן שאתה צודק (ואני מקווה שכך הדבר!), ושמה שאני כתבתי סתם נטה לכיוון בית שמאי.

מתוך מה שאני קורא, לאף אחד כרגע אין מושג מה קורה ומה בדיוק צריך להגיש. הצפי הוא שמס הכנסה יפרסם הנחיות מדויקות (ואולי גם איזשהו טופס חדש שצריך למלא), בהתאם לתיקון הזה. השאלה היא מה בדיוק הם ידרשו...

סתם לדוגמה, קח את טופס ניתוק התושבות הידוע של ביטוח לאומי, טופס בל-627. כאשר קוראים את הטופס הזה לעומק, אזי רואים שהוא שואל שאלות מאוד חודרניות לגבי הכנסות ונכסים בחו"ל (חלק 6), בני משפחה והסטטוס שלהם (חלק 5), ועוד ועוד. למה כל זה רלבנטי לצורך ניתוק תושבות של אדם ספציפי? למיטב הבנתי זה לא, ועדיין הם שואלים - כל הטופס הזה נראה לי כמו "שיטת מצליח" לאיסוף מידע...

אז בפרקטיקה, גם אני וגם רבים אחרים שמילאו את הטופס הזה, התעלמו מחלקים נרחבים בו ופשוט לא מילאנו - ועדיין ניתקו לנו תושבות. לאחר כמה שנות חיים מחוץ לישראל, ו/או חיים בארה"ב (ואפילו קצרים) עם גרין קארד, אזי אפשר לטעון שהתקיים ניתוק תושבות ושאין כוונה לחזור (מה שממלאים בסעיף 3 - אין כוונה לחזור לישראל).

אבל מי יודע מה יהיו הדרישות של מס הכנסה?
ועד כמה הם יהיו קשוחים מבחינת החומרים שהם ידרשו?
ואולי זה יידרש להגיע לערכאות (ולאיזה דרגת בימ"ש?), בשביל לקבל פסיקה?

בשורה התחתונה - מתוך מה שאני קורא יש כיום המון אי וודאות, כולל בקרב מומחים לנושא. לא מפתיע, ולא הפעם הראשונה שהשלטונות נוקטים בשיטת עמימות שכזו, שהיא בדרך כלל לטובת הרשויות ולרעת הנישום (כי אין כללים מנחים וברורים). מקווה שהמצב יתבהר בחודשים הקרובים ושמס הכנסה יוציא הנחיות ברורות, שהרי אנשים יצטרכו להתחיל לדווח. יהיה מעניין...

ואני גם מקווה מאוד שאתה צודק, ושאנשים יוכלו להימנע מהגשת דו"ח הכנסות מפורט

jimmy131

New member
לא מכיר את החוק החדש

אבל אני הייתי צריך להגיש דוחות שנתיים למס הכנסה גם אחרי המעבר (הגשתי עוד בארץ, אז אני מחוייב כל שנה).

בגדול, פשוט הייתי מגיש דוחות כאילו אני תושב חוץ - כלומר מדווח רק על רווחים בארץ (אם יש השקעות, משכירים דירה, ריבית על העו״ש וכו), ולא מדווח בכלל על ההכנסות מחו״ל (כי אני לא תושב ישראל).

חשוב לוודא שלא מסמנים את ״תושב ישראל״ בדוח (זה נותן הטבת מס, ובחלק מהטפסים זה אפילו מסומן כדיפולט). ומגישים. אם מגיע לכם החזר (על שנה הראשונה יגיע לכם) והוא לא יהיה נורא גבוה אז זה יכול לעבור חלק. אם זה גבוה יש מצב שתועלו לדיון תושבות.

בכל מקרה, שווה לזכור כמה דברים:
1) ככל שעובר יותר זמן הקייס שלכם חזק יותר - ככה ששווה למרוח את זה כמה שאפשר (לדוגמא, דוח צריך להגיש עד אפריל, אבל אם אני לא טועה, אם מגיש אותו רו״ח בשמשכם אפשר להגיש בסוף השנה, כלומר על שנת 2016 עד סוף 2017)
2) לדעתי לא כדאי להציק למס הכנסה לגבי מה הסטטוס וכו אלא לחכות כמה שיותר זמן ולגרור את זה
3) אם לוקחים ממכם כסף בתור תושבים, ואחרי כמה שנים אתם מקבלים אישור שאתם לא תושבים רטרואקטיבי, מקבלים 4% ריבית ממס הכנסה - תכנית חסכון לא כ׳כ רעה...

שוב, אני לא רו״ח, אז קחו את הכל ״עם גרגיר מלח״

למעלה