אולי חולה, יש לי קצת שאלות

ליאורט1

New member
אולי חולה, יש לי קצת שאלות

שלום, קוראים לי ליאור, אני בן 22 ולא מזמן שוחררתי מצבאנו היקר עקב התפרצות מחלת סוכרת נעורים. כשהתגייסתי לצהל כמו כל חייל שביעי לקחו ממנו דגימת דם לצורכי מחקר, בנתיים שירתתי שנתיים וחצי קיבלתי סוכרת ושוחררתי. היום כמעט שלוש וחצי שנים מאז אותה הבדיקה אני מקבל טלפון חביב מרופא של הצבא שבישר לי שבאותה הבדיקה נמצא שיש סבירות גבוהה לכך שיש לי צליאק, הצבא מספיק טוב לב בשביל לאפשר לי לבצע בדיקה נוספת ומקיפה על חשבונו(כנראה רוצים להשלים את המחקר) שבה יתברר סופית אם יש לי או אין לי צליאק. אני מודה שאני לא יודע הרבה על צליאק ובשנה האחרונה נפלו עלי "מכות" בריאותיות אחת אחרי השניה, אני אשמח לשמוע קצת ממכם על ההתמודדות ועל הקשיים אם ישנם מול המסגרות השונות. שאלה נוספת היא, האם מגייסים לצבא חולי צליאק? האם זה נשמע לכם סביר שאול אני חולה כבר יותר משלוש שנים והצבא לא אמר לי על זה כלום? תודה רבה מאוד ליאור

ליאור היי. אמנם אני מבוגרת אבל

אוכל לענות לך על חלק מהשאלות.לצבא לא מגייסים חולי צליאק, אבל הם יכולים להתנדב על כל הכרוך בכך. ולגבי הסבירות שהצבא לא אמר כלום, לפי ידיעות שקוראים מדי על הזנחה רפואית בצבא, זה בהחלט ייתכן. לגבי התמודדות במסגרות השונות, לא יכולה לענות הרבה כי הבן הצליאקיסט בבית ספר יסודי. עוד דבר שרציתי להוסיף והוא שיש קשר בין צליאק לסוכרת נעורים.

צליאק

מוביל להורדת פרופיל שבעקבותיה בעצם לא מגייסים לצה"ל בגיוס רגיל (אפשר להתנדב אם רוצים). אני הייתי בודקת אם יש בסיס לתביעה על כך שבמשך 3 שנים לא מודיעים לך על כך שיש סיכוי גבוה שיש לך מחלה, ובעצם סיכנו אותך במשך 3 שנים והסתירו ממך מידע רפואי. בכל מקרה, אם אתה עכשיו משוחרר - בדוק עם הרופא שלך לגבי בדיקות לצליאק (ובכל מקרה אל תוציא את הגלוטן מהתפריט עד שתעבור את הבדיקות).

ולגבי הסכרת

כמו שציינו מעלי יש קשר בין סכרת לצליאק , אני לא יודעת אם מדובר בסכרת 1 או 2. אם אכן יש קשר לסכרת נעורים, ואם הייתה אפשרות למנוע התפרצות הסכרת אם היה נשמר תפריט ללא גלוטן, לדעתי בהחלט יש בסיס להתלונן ולתבוע. (כדאי לשאול רופא את השאלות הללו).

ליאורט1

New member
קצת יותר מידע

קודם כל תודה לשתיכן על התשובות. א. חליתי בסוכרת מסוג 1. ב. האם יש קשר בין התפרצות סוכרת נעורים לצליאק או שזאת הנחה שלך כי זה די משמעותי מבחינתי. ג. לצבא לפחות יש את היושר לתת לי לעשות בדיקות לצליאק על חשבונו, אבל זה יקרה רק בשבוע הבא. ד. מהם הסיכונים בהזנחת המחלה לפרק זמן כה ארוך של מספר שנים? שוב תודה רבה ואני אשמח לכל שבב של מידע

אני יודעת שיש קשר בין צליאק לסכרת

אבל, אני לא יודעת לאיזה סוג, ואני לא יודעת אם זה קשר של אחד מוביל לשני. אני יודעת שאצל חולי צליאק יש סיכוי גדול יותר לסכרת ולהיפך (שוב לא זוכרת באיזה סוג מדובר), אבל כדאי לך מאוד לברר האם זה גם קשר של התפתחות - כלומר, האם צליאק ללא טיפול עלול להוביל להתפרצות סכרת 1 אצל מי שמועד לכך. אם יש פה מישהו שיכול לתת יותר מידע ממני אני אשמח, אבל בכל מקרה זה דבר שכדאי לך לבדוק ברצינות. להזניח מחלה שמובילה להרבה בלאגן בגוף ל 3 שנים ואז להציע בדיקת דם חינם, זה לא משהו שהייתי מחשיבה ככזאת מחווה של רצון טוב אלא יותר של כסת"ח. בעיקרון צליאק לא אמור לגרום נזקים בלתי הפיכים, אבל אם נגרמה התפרצות של מחלה אחרת בעקבות הזנחת הצליאק זה סיפור אחר. (וכאמור אני רק יודעת שיש קשר בין סכרת לצליאק, אבל לא לחלוטין איך הקשר הזה עובד).

ליאורט1

New member
הייתי ציני

לגבי בדיקות הדם של הצבא, אני חושב שזאת חוצפה שהדם שלי נרקב במקרר שלוש וחצי שנים ועכשיו הם נזכרו לספר לי על זה כאילו כלום. אני חם על הצבא בגלל עוד דברים בלי קשר...

אתה חם עליהם בצדק

אני מקווה שתתבע אותם ותקבל את הפיצויים שמגיעים לך, ושהתביעה שלך תתפרסם כדי שכולם ידעו מה באמת חיל הרפואה שווה. לא מזמן התפרסה במוסף של אחד העיתונים כתבה ענקים על הנעשה בצבא, וסופר על עוד חייל ששנה לאחר שהשתחרר קיבל תוצאות של בדיקות שעשה שמורות לו "לגשת בהול לרופא מומחה" - שנתיים וחצי לאחר שעשה אותן. אגב, אני עברתי בזמנו בדיקת צליאק בצבא שיצאה שלילית, והיום אני יודעת שזה בגלל שאף רופא לא חשב לנכון ליידע אותי שצריך לאכול כרגיל בזמן שעושים את הבדיקה, אפילו שציינתי מספר פעמים שאני לא צורכת גלוטן כבר כמה שנים, כי זה עושה לי רע. וזה אכן רק דבר אחד קטן שיש לי לספר על מערכת הבריאות הצבאית.

ליאורט1

New member
העניין הוא

שאני לא יודע מתי בדקו את בדיקת הדם הזאת, יכול להיות שהם בדקו אותה רק עכשיו ולכן הם לא אשמים(יכול להיות שהם כן, אני לא משפטן). אני מניח שהזנחה של מחלה יכולה לגרום לכל מיני צרות וסיכונים מיותרים(בלי לדבר על הסוכרת) שהייתי יכול למנוע מעצמי. היו לי איתם כל מיני עניינים עם הסוכרת, הם זרקו את הבדיקות שתן שלי לפח בהתחלה בלי לבדוק סוכר למרות שזה מה שהרופא ביקש ועוד כל מיני דברים כיפיים כאלה, ועכשיו יש לי איתם איזשהו ויכוח על אחוזי נכות. כרגע אני עוד לא יודע אם יש לי בכלל צליאק או לא, מצד אחד לא נראה לי שסא"ל יתקשר אלי סתם בשביל להגיד לי שאולי ויזמין אותי לעשות בדיקה מצד שני הוא אומר שזה רק סבירות גבוהה או משהו בסגנון הזה. מבחינת התסמינים זה די מסתדר לי עם כל מיני דברים מוזרים שקורים לי בחיים. אני מקווה שיהיה בסדר ואם לא אז עוד משהו לדיאטה המעצבנת גם ככה, ועוד פורום להיות חבר בו:) נדע רק עוד יותר משבוע תודה רבה

לא נראה לי הגיוני

שישמרו דם של חייל במשך 3 שנים ורק אז יזכרו לבדוק אותו. בכל מקרה, גם אם זה כן מה שהיה, אני ממליצה לך להתייעץ עם מומחים בתחום (אפשר אפילו כאן בפרדס, בפורום חוק ומשפט), כי זה לא נשמע טוב.

סביוני

New member
סכנה של צליאק שלא נתמך בדיאטה

לפי מה שרופא אמר לי (מקווה שהבנתיו נכונה) היא לימפומה (סרטן במערכת הלימפה.

Lihi05

New member
ליאור...

עם כל התרעומת, אני שמחה בשבילך כי ייתכן ומצאו את הבעייה ממנה אתה סובל. אני הייתי מתייעצת עם עו"ד בטרם שהייתי תובעת את הצבא כי זה תיק שאולי לא היית רוצה להיכנס אליו עכשיו, למרות שלדעתי יש לך עילה טובה. מקריאת דבריך אתה נוקט לדעתי בגישה ממש לא נכונה. אתה לא צריך להודות לצבא שלפחות עכשיו יבדקו אם יש לך גם צליאק, בנוסף לסכרת. אתה לא הרכוש שלהם מאחר ששוחררת ואתה לא חייב לתרום להם את דמך כדי שהמחקר שלהם יושלם. הם היו צריכים לחשוב על כך לפני 3 שנים. תפנה לרופא המשפחה ובקש הפנייה לרופא גסטרו. כל רופא עם שכל ישר יפנה אותך לבדיקת נוגדנים בשלב הראשון. זה לא יעלה לך גרוש אם אתה חבר בקופ"ח. פרט חשוב, אסור לך להיות בדיאטה נטולת גלוטן לפני בדיקת הנוגדנים או ביופסיה. אתה צריך לאכול כרגיל כדי שיבחינו ברגישות. לגבי הקשר בין סכרת וצליאק - אני לא רופאה אבל מחומר שקראתי נראה שאכן יש קשר. אני לא יודעת באילו אחוזים. בכל מקרה, יש קשר בין צליאק גם לתופעות אחרות, כמו בעיות גדילה, אנמיה, אי-פוריות, אפילפסיה, מיגרנות, הפרעות קשב, אי סבילות ללקטוז ועוד. הדבר הטוב הוא שברגע שאתה מתחיל בדיאטה יש שיפור ברוב המקרים. שוב, אי אפשר להכליל. רק רופא יוכל לתת לך תשובה מהימנה. הבעיות שעלולות להיגרם מהצליאק לטווח הרחוק הן ממאירות המעי ולימפומה בשיעורים הגבוהים מהאוכלוסייה הכללית. אם מקפידים על דיאטה קפדנית השיעורים משתווים לשאר האוכלוסיה. לגבי לפחות, זה מספיק כדי לבלום כל רצון לאכול לחם ומוצריו.

ליאורט1

New member
תגובה

תראי, אני לא מודה לצבא על שום דבר בטח לא על העובדה שהם נזכרו אחרי שלוש וחצי שנים לבשר לי על הסבירות שאני חולה, אני כן מתכוון לנצל את ההצעה שלהם להמשך טיפול, לא מדובר באיזה רופא צבאי אלה על בית חולים ואם יהיה צורך בטיפולי המשך כלשהם אני רוצה שהם ישלמו על כל אחד ואחד מהם. אני לא ממהר לתבוע בעניין הזה כי אני בהליכים מולם בנושא אחר(ממש תובע סדרתי נהייתי) במידה ואני אראה שיש עילה לתביעה אז אני לא אוותר, אני לא אתן שיזניחו את העובדה שאני חולה עם קשר לסוכרת או בלי בייחוד לא במחלה שתוצאות הזנחה יכולות להיות כפי שאמרת. ובכל מקרה אני עוד מקווה שהתוצאות הבדיקה שאני אעשה בשבוע הבא יהיו שאין לי שום דבר(למרות שאני פסימי). תודה רבה

Lihi05

New member
אני גם מקווה בשבילך שהכל יהיה בסדר.

בהצלחה! אם יש לך עוד שאלות אתה מוזמן לשאול.

למעלה