אבנים בכיס מרה

אבנים בכיס מרה

שלום רב!
אני אישה בריאה בת 32.
במשך השנה האחרונה היו לי כמה מקרים של התקפי כאבים באיזור בטן עליונה-חזה שורף -גב עליון שורף ששיתק אותי לגמרי -קשה לנשום וגרם לבחילות והזעות קרות.
בכמה מקרים בהתחלה הכאב עבר מעצמו אחרי פרק זמן של שעה בערך ולאחרונה ההתקפים תכופים יותר ועוברים אחרי שאני לוקחת כדור נגד צרבת.
הכאב לא חד במקום אחד אלא מרגיש כמו צרבת מאוד חזקה -שריפה בבית החזה וגב. לפעמים זה סתם הרגשה של צרבת.
היום עשיתי אולטרסאונד בטן עליונה וכליות בהמלצת הרופא(לפני זה עשיתי בדיקות דם מקיפות כולל תפקודי כבר וצהבת והכל בסדר).
הנה התוצאות - מה זה אומר ומה מומלץ - האם בהכרח יש צורך בהתערבות כירורגית? (אני כרגע אוספת מידע ודעות שונות). תודה מראש על תשובה.

א.ס בטן עליונה (כולל כליות)
*סיבת ההפניה:

*ממצאים:

US בטן עליונה ותחתונה.
=================
הכבד בגודל ובמרקם תקינים.
בכיס המרה מספר אבנים בגודל עד 2,5 "ס מ ומשקע חלקיקי, דופן מעובה קלות.
דרכי מרה ברוחב תקין.

הלבלב במבנה וגודל תקינים.

אין עדות לקשריות לימפה רטרופריטונאליות מוגדלות.
אאורטה בטנית ברוחב תקין.

הטחול בגודל ובמרקם תקינים.

כליות בגודל דומה ותקין.
אין עדות בכליות לגושים סולידיים, אבנים או הידרונפרוזיס.

שלפוחית שתן במילוי חלקי.
הרחם בגודל תקין בהתאם לגיל, אין ממצא טפולתי.

המלצות:
סיכום:
כאבי בטן עליונה.
הפרעת תפקודי כבד .
מומלץ יעוץ כירורגי .
כמתואר

אבנים בכיס המרה

האבחנה המבדלת כוללת התקפי עוית מרירה משנית לאבנים בכיס המרה מול צרבת/רפלוקס.
האם הכאב נוטה יותר לבטן ימני עליונה? האם מופיע בעיקר לאחר ארוחת שוצמניות? האם דווקא מוקל לאחר אוכל?
בכל מקרה שווה להשלים גם גסטרוסקופיה או לכל הפחות תבחין נשיפה ע"מ לשול בעיה בקיבה ובמידה ותקין תצטרכי לעבור ניתוח לכריתת כיס המרה.

תודה - ועוד מספר הבהרות בראשותך

לא כל כך הבנתי את המשפט הראשון שכתבת - צרבת כן יכולות להיות גם כתוצאה מאבנים בכיס מרה?

הייתי אצל כירורג שהמליץ לי על ניתוח ולטענות שלי שאולי יש גורם אחר - ענה שאפילו אם כן - המצב העכשוי של הכיס מרה לא טוב ובכל זאת צריך לכרותו,זה נשמע הגיוני?

עשיתי בדיקת נשיפה להליקובקטר לפני 7 שנים שהייתה בסדר- אני מאמינה שזה לא תופס כבר.

כשיש לי התקפים חדים -זה ממש לא בעקבות לאוכל שאני אוכלת-פעם היה לי התקף חד בתקופה שהייתי בדיאטה ללא שומן כלל.
בזמן הכאב החד - אני אפילו לא ניסיתי לאכול-זה בלתי אפשרי אז אני לא יודעת לענות לך אם אוכל מקל--מאמינה שלא.
הכאב החד לא נוטה ימינה אלא מתחיל באמצע בין הצלעות באזור של הסרעפת ותוך כמה שניות מתפשט לכל בית החזה-גב - ומרגיש כמו בעירה מאוד חזקה.

ועוד פעם תודה לך על התייחסות.

כיס המרה

ראשית - בתשובת הסונר מצויינת הפרעה בתפקודי הכבד בעוד את מתארת שהם תקינים - מה נכון?
שנית - אכן כיס המרה מראה עיבוי דופן קל בסונר - דבר שעלול להעיד על דלקת של הכיס אבל הוא לא חד משמעי.
מכיון שהתלונות שאת מתארת אינן קלאסיות לכיס המרה ובכדי למנוע מצב שאת עוברת כריתה של הכיס וממשיכה לסבול מאותם סימפטומים אני כן הייתי ממליץ על ברור גסטרו טרם הניתוח.

היה ערך אחד מתפקודי כבד גבוה-אך עשיתי בדיקה

חוזרת אחרי 10 ימים וכל הערכים תקינים

למעלה