מוזיקה אתנית בישראל

The Orange One

New member
../images/Emo79.gifמוזיקה אתנית בישראל../images/Emo79.gif

גם בישראל עולה גל האתניות שבראשו לטעמי לפחות רוכבים כמה וכמה להקות ואמנים כגון גאיה, עידן רייכל ואחרים, בעבר הייתה המובילה בגל עופרה חזה ז"ל, שדיברנו על הדיסק החדש שלה כמה שרשורים למטה יותר. מה דעתכם על מוזיקה אתנית בישראל? קיימת בכלל? צריכה להתקיים? מה האמן האהוב עליכם מהז'אנר הזה? איזה סוג של מוזיקה אתם חושבים שחסרה פה, או שהייתם רוצים לשמוע יותר בז'אנר? ספרו, חילקו איתנו

yoooni

New member
מוזיקה אתנית בישראל ../images/Emo99.gif

ז'אנר די מקופח בארץ הייתי אומר, אבל מהמעט שיש - רואים איכות
האמן האהוב מהז'אנר הוא הפרוייקט של עידן רייכל, הבנאדם עשה עבודה מרשימה והציג שירים שחבל על הפנאי, לא חושב שבמוזיקה הישראלית היו הרבה מוצלחים יותר ממנו (בכלל בכל הז'אנרים) גם כיף לי לראות שהוא העלה אתיופים למרכז הבמה, את השילוב בין המיעוט להמון. פשוט מחמם את הלב, והמוזיקה מאד נוגעת. ואני אנצל את ההזדמנות להתייחס לדוגמה השנייה שנתת, לדעתי הבעיה עם גאיה זה שיש להם להיטים, בהחלט יש להם להיטים, אבל כששומעים את הדיסק המלא שלהם - פשוט מאבדים כיוון באמצע. אני חושב שמלבד הלהיטים המוכרים אין להם יותר מדי הצלחות. חבל שאין יותר אמנים שהולכים על הכיוון הזה בארץ.

ramil

New member
לדעתי הבעיה עם גאיה

היא הנטייה להתמסחר ולנפק שירים סתמיים בלי תוכן יחודי - שלום אדמה ואהבה, וחוזר חלילה. וכמובן, בדיסק השני שלהם הם כבר הכניסו סימפולים - מה שהופך אותם ללהקה אתנית-אלקטרונית, וחבל. אהבתי יותר את הדיסק הראשון שלהם. אגב, הערה כללית לגבי מוזיקה אתנית בישראל - המזל שלנו, שאנחנו ארץ הגירה - מה שמאפשר כאן שילובים נהדרים של השפעות מכל מיני מקומות ותרבויות. מה שעידן רייכל ושלמה גרוניך עשו על עולי אתיופיה זו רק דוגמא קטנה - יש את חיים אוליאל ושפתיים, פוליקר שהביא את היוונית, ועוד ועוד.

samai

New member
../images/Emo79.gif נתחיל עם להקת "בוסתן אברהם"../images/Emo41.gif

להקת "בוסתן אברהם"
שהוציאו 4-5 דיסקים של יצירות קלאסיות טורקיות, וערביות בביצועים מחודשים ונפלאים, בשילוב עם יצירות מקוריות מהממות. היופי בהרכב הזה, הוא השילוב של כלים מזרחים ומערביים, כמו הכינור הערבי, הבוכה של נסים דקו'אר, שהוא עילוי
, העוד של תייסיר אליאס, שנמנה בין הוירטואוזים הגדולים שחיים כיום, אבשלום פרג'ון, קאנון (מנהיג הלהקה שגם כתב חלק גדול מהיצירות), אמיר מילשטיין חליל צד, וכמובן זוהר פרסקו הפרקשניסט האגדי. ויש גם גיטרה ובנג'ו של מיגל הרשטיין, בגלמה, שירה ועוד... ההשראה שלקחתי מהלהקה הזו, נחרטה על לוח ליבי שלכם איתן

samai

New member
../images/Emo79.gif נמשיך עם זריאב טריו ../images/Emo57.gif

זריאב טריו- שהם ניגזרת של בוסתן: תייסיר אליאס, זוהר פרסקו ונאסים דקו'אר. השלישיה מנגנים יצירות קלאסיות ברמה, איכות ניקיון, דיוק ורגש, שאין כדוגמתם. מממממומלץ
איתן

samai

New member
../images/Emo79.gif איך אפשר בלי יאיר דלאל ../images/Emo141.gif

יאיר דלאל, נגן כינור, נגן עוד ומלחין, שהוציא 8 דיסקים (? -או יותר). יאיר לא מפסיק להתפתח ולפעול בתחום. הוא ניכן ברגש ובצליל מיוחד. הוא מלחין בחסד. מחייה המוזיקה העירקית הנשכחת. לזכותו פרוייקטים נפלאים, שראוי להזכיר בינהם את "עזאזמה". זהו דיסק שהוקלט בהשתתפות בדואים מהשבט עזאזמה. הדיסק שזור שירים בדואים, מנוגנים על כלים אותנטים, ע"י האנשים שחיים את המוזיקה הזו. יאיר וקבוצה לא מבוטלת של הבדואים, שהם אנשים מקסימים, היו בסיבוב הופעות באירופה, וארה"ב. וזו כמובן רק דוגמא...
לפני כשנה וחצי הקים יאיר דלאל מרכז ללימודי מוזיקה אתנית מזרח תיכונית, בנמל הישן של יפו. "עלמיא" הוא המקום שבו גדל הדור הבא של הכוכבים
ברכשי כבוד, תודה ואהבה ליאיר דלאל- מורה לחיים
... איתן

נהג קטר

New member
עידן רייכל זה לא מוסיקה אתנית

זה יפה,מה שהוא עשה ,אבל זה יותר דומה לפופ עם נגיעות פה ושם של מוסיקה אתיופית.למען הדיוק.

giba70

New member
Esta להקה מעניינת מאוד

אסטה היא להקה שעושה מוזיקה מגוונת, ערבית, טורקית, אירית וגם כליזמרית/חסידית. יש לי שניים שלהם: 1) Mediterranean Crossroads, בו אפשר למצוא ביצועים מעולים ל"דרור יקרא" ולניגון החסידי "סטולינר ניגון". עוד קטעים אהובים עליי הם The Iraqis, Why-Y וגם Deep In The Sea שממש נותן אווירה של אוקיינוס. 2) Home Made World - עולם תוצרת בית אלבום עם ביצוע ל"לילות משי לבן" של המודי בלוז וגם ביצוע של "עדיין לא מצאתי את שחיפשתי" של U2 עם שירה של רמי קליינשטיין.

shlomo10

New member
כולכם שכחתם לציין עוד שפה - פרסית!!

אסטה בכללה שרה שירים בפרסית, למשל היא הופיעה בחולון באיזה פסטיבל שאני לא זוכר את שמו בפרסית בוסתן אברהם מנגנים יצירות פרסיות בין השאר ויאיר דלל ביצע גם מספר דואטים עם אמנים פרסיים כמה טוב שיש משהו שיציין את כל העובדות הללו

The Orange One

New member
הנה כמה מילים ממני ../images/Emo13.gif

האמת, לבושתי הרבה, לא יצא לי לשמוע את כל הדיסק של רייכל, אבל שמעתי קטעים רבים ממנו אצל חברים שיש להם את הדיסק, אין מה לומר, האיש עשה עבודה מיוחדת במינה לדעתי, השילוב של הקולות של עולי אתיופיה היה פשוט מעולה והרמה שבה נעשתה העריכה והקליטות שמאפיינת את המוזיקה שלו ראויה לח"ח רציני ביותר. לגבי גאיה, אני אישית לא מכיר שום דבר שלהם חוץ מהלהיטים הגדולים, השירים הגדולים הם פחות אתניים לדעתי למרות שיש נטייה לכיוון, אני מניח שאני אצטרך לשמוע איזה דיסק שלהם להבא. לגבי ההרכבים שקודמיי דיברו עליהם, נעים וטוב לשמוע, אני לא בקיא בסצנה הישראלית האתנית, וטוב לדעת שהיא חיה ובועטת,
על המידע, תספרו עוד
.

olgi

New member
קטיפה שחורש, איריש קרים ועוד...

חמש תלתן,ירוק עד מצאתי כאן: http://www.cs.bgu.ac.il/~gwiener/IsraCelt/bands.htm בהופעה של איריש קרים היתי לא פעם ומאוד אהבתי. אבל לאחרונה הן נעלמו: אתר שלהם ירד, ולא נתקלתי בהופעות שלהם. משהו אולי שמע מהם? מצטרפת בכיף לפורום...

Fozzie

New member
../images/Emo80.gifוואי! ירוק עד!

הייתי בטאוור רקורדס ורציתי לקנות דיסקים וכמעט קניתי את הדיסק שלהם אבל לא היה לי מספיק כסף והיה דיסק אחר שרציתי לקנות...

Fozzie

New member
../images/Emo80.gif

המוזיקה האתנית בישראל (לפחות ממה שידוע לי) אין ממנה הרבה. היא קיימת אבל לא רואים אותה לרוב. אין לי משמ אומן אהוב, אני אוהבת את כחול וקטיפה שחורה הרבה.

Shakty

New member
זה פשוט לא נכון !!!

מוזיקה אתנית קיימת כבר 30 שנה בארץ אבל התעלמות מכוונת של הממסד גרמה לכך להיראות כאילו אין דבר כזה. הברירה הטבעית כבר בשנות ה70 יצרו מוסיקה אתנית שמשלבת מוסיקה טורקית,פרסית ,הודית ביחד עם אלמנטים מערביים של ג'אז ומוסיקה קלאסית. שלמה בר וסמסון קמהקר (שיהיה בריא) יצקו את היסודות שעליהן אמנים כמו רייכל וגאיה ושאר אותם הפלצות ניו-אייג'יות עם יומרה אתנית להתקיים כיום. בוסתן אבהרם עם אבשלום פרג'ון היוו את התחילת הגל השני באמצע שנות ה90 וגם הם סבלו מהתעלמות מכוונת של הממסד. מוסיקה אתנית איכותית ישראלית ניתן לספור על יד אחת.

למעלה