שני מכשירים חדשים בבורסה בארץ

../images/Emo19.gif שני מכשירים חדשים בבורסה בארץ

הבורסה בישראל הודיעה בשבוע האחרון על שני מכשירים חדשים שיכנסו למסחר שוטף בארץ. הראשון- חוזים עתידיים על מספר מדדים מובילים בעולם, כמו הנאסד"ק למשל, בדומה לחוזים הנסחרים בחו"ל. ההבדל הוא שיהיה ניתן לעבוד ישירות דרך הבורסה בארץ על כל המשתמע מכך ולסחור בשקלים. מעבר לכך אני לא רואה הבדל או יתרון. המכשיר השני מאפשר לקחת שורט על מדד המעו"ף, מה שלא התאפשר עד היום ללקוח הפשוט (למעט השאלת סלים). כלומר "לקנות" חוזה שורט, שירוויח אם מדד המעו"ף ירד. לידיעתכם...

moshebs1

New member
שורט מעו"ף אפשר לעשות בכמה דרכים

שורט על תעודות הסל, שורט חוזה (לונג פוט+שורט קול על אותו הסטרייק) או בדרך הקשה - שורט על כל 25 המניות לפי משקלן בממעו"ף.

משה - מה קורה?

גם אני הבאתי בבריחה מסי טרייד. יש מצב יתפתח בפורום הזה משהו או שיש מקום אחר? דניאל

לא כל כך פשוט

ראשית אי אפשר היום לקחת שורט על מניות בישראל, אלא אם כן אתה גוף גדול או שאושר לכך, או באמצעות השאלה של מניות שהיא מאד מורכבת ולא משתלמת. כמו שאתה יודע, רוב הקוראים כאן בפורמים לא שייכים לסטטוס הזה. כך שאם למשל חיים מנהריה מאמין היום שהמניה של בנק הפועלים עומדת לרדת, אין לו בעצם שום דרך להרוויח מכך. המכשיר החדש מיועד לאפשר לכל אחד בצורה ישירה ופשוטה, לבצע שורט כזה (כרגע על מדד המעו"ף כולו) לפי יכולתיו. לגבי הצעתך על שימוש באופציות קול-פוט, זה אמנם נכון, אבל כל הרעיון של המכשיר החדש הוא לפשט את התהליך הזה, שבאופציות דורש כפול עבודה (שני ניירות ערך במקום אחד), לחסוך מרווחי קניה/מכירה (באמצעות טרייד ישיר על החוזה), ולהקל מאד על המעקב אחרי המדד (מעקב אחרי האופציות מחייב מעקב אחרי הגלום ומקשה בקביעה אוטומטית של נקודות סטופ, למרות שמערכות מחשב מתקדמות מתמודדות עם זה) . ואגב, גם אילו כל אחד היה יכול לעשות שורט ספציפי על כל אחת מהמניות, זה היה יוצר עיוות לאורך זמן, מכיוון שמשקלן של המניות במדד המעו"ף משתנה כל הזמן, בעיה שלא קיימת כאשר סוחרים ישירות על ערכו של המדד.

DUDI2004

New member
איש השקים

מי שרוצה להיות בשורט על המעוף זה הדבר הכי קל שיש. שיקנה פוט עמוק עמוק עמוק בכסף והריהו בשורט לכל דבר על המעוף בעלות הכי נמוכה ובמהירות הכי גבוהה.

דודי 2004

השיטה שהזכרת היא בהחלט שיטה נהדרת לקחת שורט על המעו"ף, ויש גם שיטות נוספות שכלל לא הזכרנו פה. אבל לדעתי היא ממש לא "המהירה" ובטח שלא "הזולה". "במהירות הכי גבוהה" ? קניה של פוט עמוק בכסף נעשית באיזור שבו כמות העסקאות והסחירות בהן מזכירה את כמות ההודעות בפורום הזה. האם יצא לך לסחור באופציות האלה לאורך זמן ? לי יצא המון, דווקא מהצד של המוכר. מדובר באזור דמדומים, כשבין הקונה והמוכר יש מרווחים עצומים, ואפשר לפעמים לחכות שעה עד שתקבל את המחיר (ההגון) שביקשת. ברור שאם תכניס מחיר אטרקטיבי באמצע – הוא יתפס, אבל כמעט תמיד הוא יהיה מחיר גרוע לעומת קניה פשוטה של חוזה סינטטי. אגב, מעניין לספר שב FMR יש הבהוב אוטמטי לחוזה הכי טוב מכל הסטרייקים בכל רגע. הרבה פעמים החוזה שלי בפוט העמוק מהבהב ואף אחד לא לוקח אותו ! רק כשהפער מהאופציות האמצעיות מספיק גדול, אנשים נאותים להיכנס לעסקה שם. (בכלל – לדעתי האישית, מנסיון במסחר שם, 99% מהפעילות שנעשית באופציות האלה היא של מערכות מחשב אוטומטיות, והן לא יקחו בחיים מחיר שאיננו מוצלח במיוחד, כלומר מופסד במיוחד עבורך הקונה). ובוא נזכור שאת הפעולה הזו אתה צריך לעשות שוב ביום שתרצה לצאת, וארבע פעמים אם תרצה לגלגל לחודש הבא, הפערים מתחילים להיות משמעותיים. גם לגבי מה שכתבת "בעלות הכי נמוכה" קשה לי להסכים. אופציה כזו עולה 7000-8000 ש"ח (לפחות), קניה של חוזה עולה לך... אפס שקלים ! חוזה אמנם דורש בטחונות ; אני לא יודע איך הולכים לתמחר את זה בארץ כי זה עוד לא פורסם, אבל אני מקווה שזה יעשה בדומה לחו"ל. אני למשל משתמש היום כבטחונות לחוזים בתכניות חיסכון, במניות (ידועות כמובן) שאני מחזיק ועוד. הכסף שלי עובד פעמיים – גם בחוזה וגם בחסכון/מניות. ואילו בשיטה של קנית פוט עמוק אתה מפסיד פעמיים – גם נאלצת להוציא 7000 ש"ח שלא ירוויחו בפק"ם/חיסכון וגם שילמת מחיר מופרז בגלל הסיבה שהזכרתי קודם. דודי, זה נשמע כאילו אני נגד השיטה הזו, אבל ממש לא, זו שיטה טובה מאד (אם מודעים לחסרונות שציינתי) ואנשים משתמשים בה כל יום. כל מה שאני טוען הוא : מה יכול להיות יותר פשוט מאשר... פשוט לקנות חוזה וזהו ? זוהי פעולה שנעשית בכל רחבי העולם, מיליארדים של חוזים מחליפים ידיים במאות בורסות, ורק בישראל – עם שוק אופציות בהחלט מכובד ואקטיבי – לא היו עד היום (באופן מעשי) חוזים. נראה לך שקנית פוטים עמוקים עדיפה על מסחר ישיר בחוזה ?

למעלה