עידכון לחברי הפורום:

eshkolit32

New member
../images/Emo124.gifעידכון לחברי הפורום:

שלום לכולם, רציתי לעדכן אתכם - בימים אלו אני שולחת למנהלי פורומים אחרים בקשות אישור לפרסם את הפורום שלנו בפורומים אחרים כדי להרחיב את מעגל המשתתפים כאן. אם אתם מכירים אנשים (בתפוז או מחוצה לו) שהפורום יכול לענין אותם, תוכלו להמליץ להם לקפוץ לבקר ולהתרשם מהפורום שלנו. תודה מראש על שיתוף הפעולה

אורמור

New member
בתחילת השבוע מלאו 28 שנה למות אבי

הייתי בת 20 כשהוא נפטר מהתקף לב הוא היה האדם היותר קרוב לי בעולם זה לא באמת ינחם מישהו -אבל זה לא נעלם לא הכאב ולא הגעגוע, כשאוהבים והמוות מפריד, זה צורב אבל שורדים וחוזרים לחייך, וממשיכים לחיות ובונים ויוצרים וחדלים לכעוס... אמא שלי בחרה שלא לאפשר לאף גבר לחדור לחייה היא נותרה אלמנה מגיל 50 עד היום זה לא רעיון מבריק קראתי פה על נערות חמודות שקשה להן עם החברה של אבא ...אל תכעסו, החברה לא לוקחת את המקום של אמא החברה רק תחזיר לאבא חלק מהחיוך שאבד לו כשאמא נפטרה.. אל תכעסו...למרות שלא פשוט...אין טעם שאבא יעשה מעצמו מצבה לאמא... החיים נמשכים אשכולית חביבה יצרת כאן פורום חם וטוב באתי לאחל בהצלחה ולחבק... והלוואי שנלמד כולנו לחיות בשלום עם האובדן להסתגל וללכת הלאה בלי לחיות את החיים באבל מתמשך. חג שמח אור

eshkolit32

New member
בענין בן זוג חדש לאחר מות האב/האם:

נחמד שבאת לבקר! תודה ששיתפת אותנו, תודה על העצות שנתת מניסיונך. את יודעת איך זה, כולנו כאן חווים אובדן של הורים אבל כל אחד עובר את זה קצת אחרת...לפעמים עצות של מנוסים מאיתנו יכולות לתת חומר למחשבה. אני באופן אישי חושבת כמוך, שלאחר שבן זוג נפטר צריך להמשיך הלאה ולמצוא בן זוג אחר, זה קצת מקל על החיים בלעדי מי שנפטר. אבל לא תמיד קל לממש את זה, ולילדים זה תמיד קשה להכניס אדם חדש לתוך הבית שהיו מורגלים לראות בו את האב או האם שאיבדו. אני עצמי מאד כעסתי על אבא שלי כשהיתה לו חברה לאחר מות אמי. זה היה נורא, ממש לא יכולתי לסבול אותה (והיא היתה אישה טובה והתייחסה אליו בצורה מקסימה....). אחרי הרבה שנים הבנתי שהיא קצת הקלה עליו באותה תקופה. אחרי כמה שנים הוא לא החזיק מעמד ונפטר, אני מאמינה שזה קרה בין היתר גם בגלל שהיה קשה לו לשאת את החיים בלעדי אמא שלי.
תודה על האיחולים והמחמאות... נשמח לראות אותך כאן גם בעתיד.

כמה נכון

הגעתי בעקבות הפרסומים בפורים אחרים... אם אמא שלי היתה משכילה להכניס לחייה בנזוג אחרי שאבי נהרג, אני מאמינה שהיא עוד יכלה להיות איתי פה. מצד אחד אני כל כך מבינה את הקושי כילד/ה, לקבל אדם זר הביתה, ועוד עם התחושה שהאדם הזה אולי יעלים או יגרום לשיכחה של ההורה שאיננו, אך מהצד השני ברגע שנכנסת דמות נוספת, לא מחליפה, יש את האופציה, גם לילד/ה, להמשיך ולחיות במשפחה שיש בה מהות זוגית ואופציה לגדילה ולא רק עם תחושת האובדן והחוסר. מעבר לכך שזה משדר "לא מפסיקים לחיות". שמחה שפתחת את הפורום. ויש לי שאלה או תהייה... יש בדיחה שאומרת "בתי האבות מלאים ביתומים" . תחושת היתמות אומנם לא מצליחה להעלם מתוכי ( אבי נהרג ב-73 כשהייתי בת פחות משנתיים) ומאז שאימי נפטרה ( לפני 6 שנים), התחושה הזו אף התעצמה, למרות שהייתי כבר בת 29. הלעולם אשאר יתומה?

eshkolit32

New member
ברוכה הבאה! ../images/Emo13.gif

אנחנו שמחים לראות אותך כאן. אני מקווה שתרגישי נוח אצלנו. אני מרגישה בדיוק כמוך - יתומה מאד. כמאמר שלום עליכם (אם איני טועה): "אשרי, יתום אני"...
אבל יש פה כמה חברות בפורום שאני לחלוטין מבינה אותן, שאמרו שהן ממש לא מתחברות להגדרה "יתומה", אז זה ממש ענין של תחושה אישית. ניסיתי להסביר שזו המילה הכי קצרה שמשותפת לכולנו שבעזרתה יכולתי להגדיר הפורום ואת השם שלו.... ולשאלתך: אני לא יודעת מה מצבך המשפחתי (רווקה/נשואה/אם לילדים/משהו אחר?). אני עצמי עדיין רווקה ומניחה שברגע שאחליף סטטוס ואהיה נשואה עם ילדים - יש לי הרגשה שהמצב ישתנה. ברור שלעולם אשאר יתומה, לא יהיו לי שוב הורים. אבל כשאצור משפחה חדשה, אני מאמינה שאקבל בחזרה משהו קטן ממה שאיבדתי. אני יודעת שעם הילדה שלי ארצה לעשות דברים שאמי עשתה איתי, למשל. דברים טובים שהיו אצלנו בבית אני מתכוונת להנחיל גם לבית שיהיה לי. המשפחה של בן הזוג שיהיה לי גם היא תתרום לתחושה הטובה, לדעתי. בקיצור, המשפחה החדשה שאצור תהיה השורשים החדשים שיחברו אותי לאדמה. אני מקווה שגם את מרגישה ככה, כי אם כן - בהחלט יש למה לקוות... ספרי לי מה את חושבת?

יש מצב../images/Emo13.gif

קו המחשבה שלנו כנראה דומה. למרות שתמיד מזהירים אותי מלהפיל הכל על הזוגיות... והתקווה הזו שהאיש יהיה זה שיביא לי את האושר הרגשי וימלא את החסר הפנימי. מסוכן להפיל את התקווה למילוי הריק הפנימי על אדם אחר, ויחד עם זאת, ברגע שאנחנו יכולות להכניס אל הריק היחסי שלנו אדם אחר, סימן שהתמלאנו קצת בעצמנו. עד לשנה האחרונה לא ממש הצלחתי לשמור על זוגיות בריאה. לאחרונה נכנס לחיי אדם מקסים, אומנם מדובר בזוגיות יחסית קצרה, של מספר חודשים. כשפגשתי לראשונה את הוריו, הדבר הראשון שעלה לי הוא, שגם אני רוצה שיפגוש את ההורים שלי. הוא אומנם פגש את המשפחה המורחבת שלי, ואפילו את ליל הסדר הקרוב נערוך אצל דודתי, ועדיין תחושת ה"אין הורים" היא ענקית. אם אני מרשה לעצמי לפנטז על הריון ולידה ( תשכחי מחתונה, לעמוד מתחת לחופה בלי השניים...נראה לי בלתי אפשרי), נחזור ללידה...רק המחשבה שאין לי סיכוי לומר את שלושת המילים "אמא אני אמא", והרי כמעט כל אשה אחרי שהיא יולדת נתמכת לכמה ימים באמא שלה. זה לא שלא יהיו לי מקורות תמיכה, למזלי התברכתי במשפחה מורחבת נפלאה וחמה, ועדיין דודה שלי היא לא אמא שלי. אולי באמת כשיהיו לי ילדים אז תחושת היתמות שלי תקטן ותתמלא בחיי היומיום. אבל אני בספק אם רגשית לא ימשיכו לצוץ בי הרצונות האלה, רק להתקשר לשאול מה עניינים ואולי לקפוץ למרק שאני כל כך אוהבת...

eshkolit32

New member
תשמעי:

קודם כל זה מצוין שיש לך משפחה מורחבת ושאת בקשר טוב איתם, אצלי זה לא עלה כ"כ יפה בלשון המעטה. לא התכוונתי להפיל את כל הציפיה לאושר על הזוגיות. אני יודעת שזה רעיון די גרוע. גם היום, ברווקות שלי, אני מצליחה למצוא רגעים בהם אני מאושרת, שמחה, מלאת סיפוק ומודה על מה שיש לי ועל איך שהתפתחתי והתקדמתי למרות הכל. אני מאמינה שגם לך יש רגעים כאלה, לא? אבל לא נראה לי שיש מה לעשות עם העובדה שמשפחה חדשה נותנת משהו שלבד אי אפשר ליצור. ככה אני מרגישה. אגב, הריון וזוגיות כן וחתונה לא? כאן דווקא הפתעת אותי. אני לא מתכוונת לוותר על האירוע הזה בעד שום הון שבעולם, ולא אכפת לי שיהיו רגעים שאבכה ואהרוס את כל האיפור שעבדו עליו שעות, זה בכלל לא מענין אותי.....אני חייבת לעשות את זה, ואני גם מאמינה שביום הזה ההורים שלי יארגנו מסיבת ריקודים שם למעלה...
אין מה לעשות עם זה שההורים לא יהיו שם לא רק ברע אלא גם כשטוב. כשפרסמו סיפור שלי בעיתון "העיר" מיד קפצה לי מחשבה שני צריכה להתקשר לאבא שלי לספר לו. לרגע שכחתי שהוא כבר לא כאן... אני לא יודעת אם את מאמינה באלוהים או בחיים שלאחר המוות. אני עצמי לא החלטתי מה דעתי בענין. ובכל זאת, מרגיע אותי לחשוב ברגעים מסוימים שההורים שלי איתי, רואים את מה שעובר עלי ושמחים בשמחתי.

את מקסימה

אין לי ספק שיש אלוהים ולו בזכות תהליך הבריאה המופלא של כל מה שמתרחש בעולמנו, בפרט בריאת אדם חדש, שלרוב למרות כל הסכנות שנמצאות במהלך ההריון, רוב הילדים נולדים בריאים ושלמים. כנ"ל לגבי הטבע וכו'..יש מי שיקרה להווצרות הזו יקום, אני קוראת לזה אלוהים. פולחן לעומת זאת, לא מתחבר אליי, ואני בספק עם יוצר העולם הזה התכוון שנארגן את כל היום שלנו כך שיסתובב מסביב לסגידה לו. אין לי ספק שההורים שלי שומרים עליי ודואגים לי. הם איתי. ואין לי עניין לתת הסברים וממש לא מעניין אותי אם אין לוגיקה מאחורי האמונה הזו. ככה מרגיש לי. חתונה זה טקס שאכשהו במדינה שלנו כבר מזמן איבד מהפרופורציות ובעיקר איבד את המשמעות הרוחנית שמאחוריו. ארגון חתונה עולה עשרות אלפי שקלים מיותרים, כך שבסופו של דבר זו תעשייה, שאפעס מרוחקת מהמשמעות האמיתית של חתונה...קידוש אישי של שני בני זוג. שלא תביני לא נכון, בעבר היה ברור לי שארצה את כל הבוג'רס הזה, אבל היום זה נראה לי זניח. הרבה יותר חשוב לי להרגיש ששניינו רוצים להיות ביחד ולשמור על היחד שלנו, גם בשעות הפחות פשוטות של הזוגיות. ממש לא חשובה לי גושפקנה ציבורית לאהבה שלי. וכן, מפחידה אותי מאוד הסיטואציה הזו שכל כך מחוברת להורים... והאמת, חשבתי על האופציה שלכשיהיו לנו ילדים, הם ילוו אותנו לחופה. אם לא הדור הקודם, אז לפחות הדור הבא. והינה אני מתחברת לאמירה שלך על תחושת השייכות ברגע שמקימים משפחה. ודרך אגב, לגבי המשפחה המורחבת, המצב לא היה כך תמיד, זה משהו שמצריך המון רצון טוב משניי הצדדים ומוכנות להקשבה. זה לא שאני מדברת אם דודה שלי כל יום, אפילו לא כל שבוע ולפעמים גם פעם בחודשיים. מה שחשוב לי זו הידיעה שאם אזדקק אוכל לבקש עזרה, זה כבר מספיק לי וממלא אותי בבטחון רגשי,שיש למי לפנות. ושוב, זה לא תמיד היה כך.

eshkolit32

New member
איזה יופי של רעיון

שהילדים ילוו לחופה...בחיי, רעיון מקורי כזה כבר לא שמעתי הרבה זמן! בכל מה שקשור בחתונה עצמה (חוץ מהפחד של הסיטואציה שכ"כ מחוברת להורים) אנחנו כנראה כבר לא נסכים, אבל אני מכבדת את מה שאת חושבת. אני רואה חתונה בצורה אחרת לגמרי, אבל מודעת לעובדה שיש היום המון סוגים של משפחות וזוגיות - חד- מינית, חד-הורית, ללא נישואין, נישואין של גרושים + ילדים משני הצדדים... וזה לגיטימי, אנחנו חיים בעידן שבו נישואין הם לא דבר הכרחי. אני מהבחינה הזו מאד מיושנת. אני מקווה שימשיך להיות לך טוב בזוגיות שלך.

תודה

כן יש המון אופציות היום, וכל אחד מוצא לו את הדרך שהכי מתאימה לו. אפשר לשאול מה גרם לך לרצות להקים את הפורום ובמה את עוסקת בחיי היומיום שלך?

eshkolit32

New member
הנה תשובה לשאלותייך../images/Emo27.gif

אני מנהלת אדמיניסטרטיבית במשרד עורכי-דין וסטודנטית למדעי החברה והרוח. לגבי הקמת הפורום, רציתי ליצור חממה וירטואלית לאנשים שחוו את אובדן אמם ו/או אביהם. הרעיון היה לאפשר לאנשים בכל בגילאים שאיבדו הורה אחד או שניים להתבטא בצורה חופשית לגבי תחושות, הרהורים וחוויות שלהם. חשבתי שאם יהיה לנו מקום משלנו ונוכל לפגוש אנשים דומים לנו נוכל ללמוד המון אחד מהשני, לתמוך, לייעץ ולעזור. מעבר לשיתוף ולעזרה ההדדית אני מעוניינת שלפורום תהיה גם נימה אופטימית, כלומר שהפורום יתן לאנשים את ההרגשה שיש בשביל מה לחיות, שיש בעולם דברים יפים, ושבן אדם יכול לקדם את עצמו למרות ובזכות האובדן. אני חושבת שהפגיעות שלנו כיתומים יכולה להפוך אותנו עם השנים לאנשים חזקים יותר, כי אנחנו יודעים להעריך את החיים דווקא בגלל שראינו את המוות קרוב כל כך אלינו. ובמה את עוסקת?

נשמע מעניין

למדתי חינוך מיוחד והיום אני מנהלת פרוייקטים חינוכים..ולצערי לא אוכל להרחיב פה על העשייה שלי. מאוד מעניין ה"אני מאמין" שלך לגבי הפורום. יש משהו מאוד חשוב בקבוצת תמיכה, קבוצת שווים שכזו, שבהחלט יכולה לתת כח ולאפשר להבין שהתחושות שאולי לא מרגיש לנו נוח להביע אותם בחופשיות קימות אצל אנשים אחרים שחוו אובדן דומה. מאוד שמחה שבסופו של דבר את גם בוחרת בתקווה ובאופטימיות, כי אין לי ספק שהחיוך הוא חלק מחיי וגם מחייך.

eshkolit32

New member
חבל שאת לא יכולה לספר על העשייה שלך

עכשיו אני סקרנית מאד...את לא יכולה לתת תיאור בקווים כלליים, בלי לחשוף יותר מדי? (מבאס...)

אורמור

New member
את צודקת אשכולינה

היחס שמקבלת החברה של אבא בכלל לא נובע מהגיון היא יכולה להיות מקסימה ואנחנו נהיה מפלצות לפעמים אפילו נכעס עליה רק על זה שהיא חיה (ומישהי אחרת לא) זה תחום שבו התגובות לא תמיד נובעות מהשכל לרוב הן באות מהרגש, והרגש, מה לעשות רוב הזמן הוא דיסלקט לאט לאט לומדים לפעול דרך השכל ואז ההתנהלות קצת יותר הגיונית צריך לתת לזמן לעשות את שלו עם המון סבלנות וס ו ב ל נ ו ת שלנו כלפי עצמנו.

eshkolit32

New member
לא תמיד אפשר לפעול דרך השכל

תראי, אני מגדירה את עצמי כאישה אמוציונלית בבסיס, כך שמראש הדרך השכלתנית נמצאת אצלי במקום שני. השנים והניסיון לא ממש הפכו אותי לפחות רגשית ויותר שכלתנית ולפעמים אני מצטערת על זה אבל זה מה יש (ועם זה ננצח...). נראה לי שאצלך יש דווקא יותר איזון בין שכל לרגש וזה לא רע בכלל. למרות שהיית מעדיפה לראות את אמך עם בן זוג, אי אפשר לדעת איך היית מרגישה אם היה נכנס גבר חדש לחייה. אני הבנתי שהחברה של אבי היתה טובה לו רק אחרי הרבה שנים. כמו הרבה דברים בחיים התובנה הגיעה אלי מאוחר מדי. לכן מנסה לפעמים לתרום את חלקי למיתון רגשות שליליים שיש לחברי וחברות הפורום הצעירים כלפי בני זוג חדשים שצצים אחרי האובדן אבל אני יודעת מראש שזאת משימה מאד קשה לביצוע.

למעלה