|
|מתחיל

• פותח הנושא f n
  • פורסם בתאריך

f n

New member
|../images/Emo105.gif|מתחיל

שלום ! אני ילד בן 13 שמעוניין לבות לראשונה דגם של רכבת. מבקש לקבל עזרה איך מתחילים ומה עושים כדי להתחיל ???????????????????

להתחיל עם דגמי רכבות

שני הדברים הכי חשובים שאתה צריך לעשות בשביל להתחיל בתחביב הזה הם להחליט מה אתה רוצה, ולבצע את זה. ברור שיש סיכוי טוב שמה שתחליט עכשיו לא יתאים לך יותר עוד כמה שנים, אבל אם אין איזשהו כיוון, סביר להניח שתתפזר לכל הכיוון. עד כאן פילוסופיה, ועכשיו לתכל'ס: אם אין לך עדיין דגמי רכבות, לך וקנה - הקנייה הראשונה המקובלת ביותר של היא של ערכה למתחילים, שכוללת בדרך כלל: - קטר בסיסי וכמה קרונות - מעגל/אובל של מסילה - שנאי עם בקרת מהירות יש מגוון גדול של ערכות כאלו, מתוצרת של כמעט כל היצרנים הגדולים, וברמות מחיר ואיכות שונות משונות, וכמובן שבמרבית קני המידה הנפוצים. חלק מהערכות כוללות תוספות, כמו רכבת נוספת, בקרה דיגיטלית, שלוחה או עקלתון (שלוחה שמתחברת בשני קצותיה לקו הראשי) וכיו"ב, אולם אלו בדרך כלל יקרות יותר. אפשרות אחרת להתחיל בה היא להשיג ציוד משומש מכל הבא ליד - משפחה, חברים, רכישות ב-eBay, או לחילופין, לקנות ציוד חדש בנפרד, ולא כערכה. ציוד משומש הוא לרוב זול מאוד אבל במצב פחות טוב, ציוד חדש בנפרד הרבה יותר יקר, אבל מתאים בדיוק למה שמחפשים, כמובן. ההחלטות הכי חשובות שיש לבצע לפני הרכישות הן אלו: 1. קנה מידה - הנפוצים הם H0 (קנה מידה 1:87 עם מסילה ברוחב 16.5 מ"מ) ו-N (קנ"מ 1:160, עם מסילה ברוחב 9 מ"מ) - למתחילים מומלץ לבחור אחד מאלו, או אם מתעניינים דווקא ברכבות בבריטניה, בקנ"מ 00 (קנ"מ 1:76 עם מסילה ברוחב השגוי 16.5 מ"מ). אפשר לבחור אחרים, אבל יש פחות ציוד זמין לרכישה עבורם, במיוחד בארץ. 2. טכנולוגיה - רלוונטי במיוחד לקנ"מ H0, שבו יש שתי שיטות שונות ומתחרות לאספקת חשמל - שלושה פסים (מרקלין) או שניים (כמעט כל השאר). השיטות לא מתאימות זו לזו, וקטרים של שיטה אחת לא יסעו על מסילות של השנייה. אמנם החברות הגדולות באירופה מיצרות חלק מהדגמים בשתי הגרסאות, אבל בכל זאת מומלץ מאוד להחליט בהתחלה מה מעדיפים - האמינות והפשטות של מרקלין או המבחר הגדול יותר והמחיר הזול יותר של כמעט כל השאר. זיכרו שעבור דגמים מחוץ לאירופה גופא, אין ברירה אלא לוותר על מרקלין. יש הבדלים גם במבנה המסילות - רובן באות בצורה המציאותית הבסיסית של שני פסים על אדנים, אבל חלק מטווחי המוצרים של החברות הגדולות מיועדים למתחילים או לאנשים עם ידיים פחות עדינות או פחות נמרצות. המסילות של טווחים אלו כוללות גם יציקה המדמה את סוללת המסילה ולפעמים גם חיבורים מיוחדים בין חוליות המסילה, שמסבכים מאוד חיבור של חוליות מיצרנים שונים. הבעיה קיימת גם ב-N (בייחוד אמריקאי) וגם ב-H0, אבל היא פחות נוראה מההבדלים בחשמל. 3. נושא - ההחלטה הזו היא לא חובה, אבל מומלצת מאוד, אם רוצים להמנע מהמצב בו אני נמצא היום - במחצית השנייה של שנות ה-90 הוצאתי ממון רב (של משפחתי ושלי) על מגוון קרונות גרמניים 'ישנים' שמצאו חן בעיני, אבל היום אני מבין שחלקם מגרמניה של לפני מלחה"ע ה-2, חלקם ממערב גרמניה לשעבר והשאר ממערב גרמניה לשעבר. חלוקה דומה יש גם בין שלושת קטרי הקיטור הקטנים שבארון. נכון שרוב האנשים לא ישימו לב וממילא לא יהיה להם איכפת, אבל התחביב הוא קודם כל שלי, ואני שם לב ואיכפת לי, לכן בתקופה האחרונה אני מנסה לשקול את האפשרויות לשיפור המצב, כגון מכירה/החלפה של ציוד או תיקוני צביעה ופרטים עדינים לטשטוש ההבדלים (דבר מסובך ולא נעים בקנ"מ N בו אני מתעסק). מוסר ההשכל כאן הוא שאם יש לכם מושג כלשהו לגבי מה מוצא חן בעיניכם, נסו להתמקד בו, ולא לבזבז יותר מדי כסף וזמן על דברים יפים אבל לא קשורים - יהיה לכם מספיק זמן בחיים אחרי שתגמרו את המערך הראשון להקים עוד מערך, שונה לחלוטין, ואחריו עוד אחד ועוד אחד ולהשתתף בכמה מועדונים שונים. בשביל להחליט מה אתם אוהבים, אני ממליץ לעיין הרבה בחומר על רכבות לפני שמבצעים רכישות, ולא לקנות את הדבר היפה הראשון שרואים בעמוד השלישי של הקטלוג. היום, בעידן האינטרנט, אין שום סיבה לא להכיר נושא כזה או אחר שעוסקים בו - בעזרת האינטרנט תוכלו ללמוד כמעט כל מה שתרצו על הרכבות בגרמניה, בבריטניה, בצרפת, בהולנד, ביפן, בארה"ב, בקנדה, בברזיל ואפילו כאן בישראל. ואם יש לכם עדיין שאלות, זה המקום לשאול. ועכשיו, קדימה לעבודה - לבנות הרים ועמקים, להרכיב ולצבוע בתים ותחנות, לנסר ולהרכיב את שלד שולחן המערך, להניח מסילות ואולי הכי חשוב - להפעיל נהל את רשת הרכבות שלכם.

tlingit

New member
ברוך הבא f n ../images/Emo140.gif

ברוך הבא f n
חן מלינג כבר נתן לך עצות נפלאות להתחלה, אני מאמינה שעוד חברי פורום יתרמו גם הם המלצות תוכל להעזר גם בקישורים שלנו - למצא מידע, להכיר עוד את עולם הדגמים לקבל רעיונות שמהם תוכל להמציא את הדגם שיעשה לך הכי שמח ושווה גם לקרא קצת בהודעות הקודמות פה בפורום, גם כדי לקבל רעיונות וגם כי יש כבר שאלות שקיבלו תשובות שיוכלו אולי לעזור גם לך.
עם הדגם הראשון שלך, אני מאחלת שהוא יהיה פתח לעיסוק מרתק וממלא

למעלה