דיון- שלדון - אספרגרי או סתם מוזר?

N o R i K o

New member
דיון- שלדון - אספרגרי או סתם מוזר?

(קצת על תסמונת אספרגר בויקיפדיה)

תמיד תהיתי אם התיאוריה הזו באמת רווחת בקרב כולם וכבר כל כך מובנת מאליה, או שיש עדיין אנשים שסוברים אחרת...
אז טוב שיש פורום עכשיו להעלות בו את התהיה הזו...
אז מה אתם אומרים, האם שלדון באמת לוקה באספרגר או שהוא פשוט מוזר?
מצד אחד הוא עונה על כל הקריטריונים של התסמונת, ומצד שני, הוא תמיד אומר שHis mother had him tested והוא כביכול נורמלי לחלוטין. ואמנם שלדון מאוד מאוד מוזר אבל עדיין לא ראינו אותו מאבד עשתונות לחלוטין לנוכח משהו שהוא לא מרוצה ממנו...

מה אתם חושבים?

shirush3

New member
האמת שבהתחלה הייתי בטוחה

במיוחד אחרי שקראתי את חוקי בית של פיקו

כל הזמן הוא אומר שהוא לא אוטיסט ושאמא שלו בדקה אותו
ואני חושבת שראיתי איפשהו שהתסריטאים אמרו שהוא לא אוטיסט

יש לו תסמונת משל עצמו (שלדוניזם)

The LadyKiller

New member
אאל'ט

אחד היוצרים של הסדרה אמר שבאמת אין לו איזו תסמונת או מחלה.
לפעמים אני חושבת שבאמת יש לו איזה חוסר איזון במוח או משהו, ולפעמים אני פשוט חושבת שהוא עוף מוזר. שהלוגיקה תופסת אצלו משקל רב מידיי ולא לא מצליח להבין רגש.
הוא פשוט מעוכב מנטלית בגיל 3. תלותי, חייב לקבל את מה שהוא רוצה, בטוח שהוא תמיד צודק..
וכמו שכבר ציינו מעליי, היא התלוננה פעם אחת על זה שהיא הייתה צריכה לקחת אותו למומחה שהמליצו לה עליו.

DontEvenBlink

New member
לדעתי יש לו

ברור שאין לו את כל הקריטריונים... אז יכול להיות שיש לו בצורה חלקית.

ג'ים פרסונס באחד הראיונות שלו אמר

שאין לו את התסמונת בצורה מוגדרת, וטוב שכך. הוא הסביר שזה טוב אחרת הם היו מחויבים לכובע הזה גם כן, לתאר את הדברים לפי איך שצריך ולא להוסיף חריגויות כמו שהם יכולים לעשות עם שלדון כמו שרק עולה בדעתם...

ולדעתי זה גם נכון. יש משהו מאוד ייחודי בשלדון וכל היופי שהוא לא עונה לשום תווית שאנחנו מכירים. בגלל זה אנחנו אוהבים אותו ובגלל זה הוא ממשיך להפתיע אותנו כל פעם מחדש עם התנהגויות נורמליות כביכול שמתגלות כחלק מהשגעון שלו. באזינגה!!!!

®NuLy®

New member
וואו ממש אהבתי

לדעתי הכותבים - לקחו השראה מזה (אם אפשר לקרוא לזה ככה), או ביססו באופן ראשוני את שלדון.
ממש אהבתי את ההסבר שג'ים מביא וזה באמת מסביר את רוב התגובות פה שאמרו שלדון הוא פשוט שלדון.

הוא בפירוש עונה על הקריטריונים, ומקריאה על

התסמונת אפילו מצאתי כל מיני אלמנטים שחופפים בין תיאור האוטיזם ובין דברים ששלדון פעם עשה. חוסר היכולת שלו לנתח סיטואציות חברתיות, חוסר יכולת לזהות ציניות, עצב ושמחה, ולצד זה הגאונות הבלתי רגילה שלו. אני חייבת להגיד שג'ים פרסונס שחקן מופלא, וכל הטיקים שיש לו בעיניים מידי פעם והישיבה השפופה גם מוסיפים למסקנה שלי ששלדון בטח ללקות בתסמונת הזאת.
אגב, זה שאמא שלו שלחה אותו להיבדק לא אומר כלום... אולי היא בדקה אותו נגד מחלת נפש כלשהי. אספרגר הרי היא תסמונת מהקשת האוטיסטית

גליזה

New member
כן, זה "איימ נוט קרייזי - מיי מאדר גאט מי

טסטד" ככה ש...
רק לגבי הקרייזי, הוא טסטד

גליזה

New member
את מלכה
רציתי להעלות את הסוגייה בעצמי

לדעתי - הוא לחלוטין אספרגרי (נשמע כמו אספרגוס
), אבל כמו שהתסריטאים אמרו, הוא לא אספרגרי, הוא פשוט "שלדוני".

וזה נכון, במקום מסויים, כי אני מזדהה עם אחת התגובות פה, שאם הוא היה אספרגרי רשמי ומוגדר - זה היה מגביל מאוד את הדמות.
אז כמו שעל ראג' לעולם לא נאמר שהוא הומו (למרות שיש המון רמזים, ומנגד - רצון אדיר להיות עם בחורה וחוסר היכולת לתקשר איתן), כך לא נוכל לקבוע רשמית שלשלדון יש אספרגר (רק בלב, אולי)

svety

New member
מהיכרות אישית עם התסמונת,

[בן הזוג המהמם שלי] שלדון הוא אספרגר קלאסי.
כמובן שהוא לא מוגדר ככה באופן רשמי בשביל הנוחות התסריטאית [בניגוד למשל למקס מ"הורים במשרה מלאה"] אבל הוא כל כך אספרגר שקשה לטעון שהוא לא.

daniela21

New member
כן ולא

למרות שיש לו קווים של אספרגר, הוא כן מבין מטאפורות, אפילו כן מבין ציניות (נכון שהיו פרקים שהוא טען שלא וגם נהג כך, אבל בפרקים האחרונים היו לו יציאות מאוד שנונות ו"מתחת לחגורה"), אני גם חושבת שהתסריטאים ניסו ליצור "משהו ליד", משהו שלא יחייב אותם לזהות את הדמות כנציגה של תסמונת אספרגר, אבל כן יהיו מאפיינים בולטים שיגרמו לצופה לתהות על קנקנו של שלדון.

svety

New member
יש אספרגרים שכן מבינים מטאפורות וציניות

[אחד כזה יושב חצי מטר ממני ברגעים אלו ממש]

תסמונת אסרגר היא אוסף של מאפיינים, לא לכולם יש 100% מהם

את בייסיקלי אומרת את מה שאני אומרת - שהוא לא מוגדר אספרגר רשמית בשביל לא להיות "מחוייב" לתסמונת ולמאפיינים שלה...

Roli Shtaim

New member
סתם מוזר.

חהחח סתם, לא יודעת. הוא כל כך מופרע שלא ברור באמת מה יש לו.
גם חולה ניקיון , גם תסמינים של OCD, גם האספרגוס הזה .. ואני בטוחה שיש עוד כל מיני .

שלדון הוא פשוט שלדון וזהו D:

daniela21

New member
יש לי את "תסמונת שלדון"

שהמאפיין של התסמונת הזו היא "קצת" (או הברה?) מכל דבר: יש לו אלמנטים של OCD (הפרעה כפייתית), קצת מאוטיזם, קצת מהפרעה בויסות חושי, קצת מהפרעות האישיות (למשל נרקיסיזם), אינפנטיליות, א-מיניות, פוביות, היפוכונדריות וכו'.
זה מה שעושה אותו לאדם מעניין ומיוחד וגורם לי לאהוב אותו כ"כ ולהעריץ את יכולת המשחק הנפלאה שלו.

הוא תמיד אומר שאמא שלו לקחה אותו להיבדק והוא נמצא כ"לא משוגע", כי באמת, משוגע הוא לא, אבל כל היתר - ועוד איך.

חחחחחחח העובדה שאמא שלו לקחה אותו לבדיקה

זו כבר עצם הבדיחה, זו כבר ההוכחה שנורמלי הוא לא, שהוא היה לא נורמלי כבר מהילדות.

אותי מטריפה הגאונות שלו. סופרמנים שכליים כאלה תמיד מעוררים תדהמה.
אני אמורה להיות נדהמת מאיימי גם, אבל כל הזמן חושבת למה גאונית סופרוומנית כמוה צריכה להיות לבושה כמו
יאכנע, ובעלת תנועות מגושמות.
אז זו החלטה של התסריטאים, וזו קלישאה, דיעה קדומה, וזה לדעתי מינוס שלהם.

למעלה