האם תצאו עם מי שלא עשה צבא/שירות לאומי?

lolly87

New member
לא כל בנאדם

שיושב מול המחשב וכותב בפורום הזה או עושה דברים, יכול לשרת בצבא או בשירות לאומי. יש מצבים שפשוט לא אפשריים, וצריך לדעת שיש מקרים יוצאים מהדופן, וזה בכלל לא תלוי בערכים.

מצבים נדירים נדירים

בן אדם שעובד/ לומד במקום לחלוק בנטל ולעשות צבא/ שירות לאומי זה בן אדם צבוע.

נדירים במקרים בהם באמת אי אפשר לתרום ולחלוק בנטל.

lolly87

New member
אולי הם נדירים

אבל הם בהחלט קיימים, ולא כדאי להכליל שכל מי שלא עושה צבא\שירות לאומי הוא בן אדם צבוע ובלי ערכים. אני מכירה אישית את מקרים כאלה, וקצת מעצבן אותי בשמם שעושים הכללות.

תראי

יש כאן כותבת בשרשור שציינה שיש לה בעיות בריאותיות ושהיא מתנדבת בכל מיני מקומות. הביקורת (לפחות שלי) היא לא על אנשים כמוה. (נכון שאני נחשפתי לאנשים שעם הבעיות הבריאותיות הקשות שלהם נלחמו לעשות צבא/ שירות לאומי ויש תפקידים בצבא שבהחלט דומים למה שהאנשים עם המגבלות הרפואיות יכולים לעשות ועושים בחיים האישיים שלהם (לומדים/עובדים) אבל ניחא..).

לעומת אותה כותבת, את יכולה לראות כאן דעות בשרשור שחוסר הערכים והאגואיסטיות זועקת מבעד לשורות וזו תופעה מגעילה, לדעתי, שהורסת אותנו כחברה. משתמשים במילה "נטל" ויש אנשים שלא רק שלא שותפים לנטל הזה (ולא משנה מה הוא אותו הנטל..) אלא גאים באי השותפות שלהם ועוד דורשים זכויות שוות מהמדינה.

לא.

אם אין לו בעיה רפואית מסכנת חיים אני לא אכעס אם הוא לא התנדב או שירת שירות צבאי כי יש לו את כל הסיבות למה לא.

בן אדם שהתחמק מזה במודע, לא משנה מה הסיבה, לא הייתי יוצאת איתו כי לי זה מאד חשוב ולפי דעתי גם אומר משהו על הבן אדם עצמו.
אבל יכול להיות שאני לא דוג'- אני מורעלת גם אחרי השחרור וחשוב לי העניין הזה לגמרי.

קריסטה

New member
כן.

בתור אחת שנתנה את הנשמה בשירות שלה, אני אומרת, לצה"ל לא מגיע החיילים שלו.
לא אשפוט לרעה את מי שהעדיף לא להעביר את עצמו את הסיוט הזה.

littlerunaway

New member
אבל את לא חושבת

ש"מי שהעדיף לא להעביר את עצמו את הסיוט הזה" בעצם עושה את זה על חשבון אלה שכן מתגייסים?
בשנה השנייה של השירות שלי הייתה לנו בעיית כוח אדם רצינית, וכולנו הרגשנו את זה טוב מאוד כשכל אחד היה צריך לעבוד כפליים.

קריסטה

New member
מצחיק

אחת הסיבות שהשירות שלי לא היה משהו היה "מחסור בכוח אדם".

אולי אם הצבא ישפר תנאים ולא יגרום לחיילים שלו להצטער על הרגע שבו הם התגייסו אחוז המתגייסים והתורמים יעלה.

אגב, בהרבה מקומות שיצא לי לראות בצבא הבעיה הייתה דווקא הפוכה לחלוטין - מלא עצלנים שלא עושים כלום ודווקא החיילים הטובים עושים את העבודה ועוד חוטפים את כל האש.
אל תשלי את עצמך, לצבא יש מספיק כוח אדם. הוא פשוט לא יודע להתנהל איתו.

littlerunaway

New member
זה שהצבא צריך להתייעל בזה אין ספק

אבל בעיניי זה עדיין לא מצדיק את המצב בו חלק משלמים את המחיר הזה וחלק לא.

Cow23

New member
לא,אלא אם יש סיבה נורמלית ולא כי לא התחשק

מרחיקה ממני אנשים כאלה כי זה דוחה אותי..

אני כבר לא בדילמות האלה

(אם הייתי צריכה היום לצאת עם מישהו,אנשים בגילי ומעלה כבר שכחו אם שירתו בצבא או לא) אבל בגדול יותר אכפת לי
מה קרה במקום זה.
אם אותו אדם הלך ללמוד וקידם את תחומו הרי שתרם לא רק למדינת ישראל אלא לעולם כולו.
אם אותו אדם הלך לליהיות ספורטאי מצטיין,הרי זה אינטרס של המדינה לטפח כמוהו.
אבל עדיף לי להתחשבן עם בן אדם שלא עושה כלום בחיים שלו מאשר אחד שכל חטאו בכך שלא שירת.

AlabamaW0rley

New member
זו אפילו לא שאלה בעץ ההחלטות שלי

תסביר לי בבקשה מדוע אני אמורה להרהר בשאלה הזו בעת בחירת בן הזוג?

AlabamaW0rley

New member
אם הצבא החליט לשחרר מישהו משירות צבאי

ואותו אדם הולך לעבוד או ללמוד, תוך שהוא משלם מיסים, איך בדיוק הוא פרזיט?

מנגד, חייל שעושה תפקיד חסר תועלת, לא נחוץ, רוב הזמן הוא מתבטל על מדים, חי ממשכורת שמשלמת לו המדינה ומהכסף של ההורים שלו - הוא הוא לא פרזיט?

הלכת על קיצון

אני מעדיף בחורה שלא עשתה תפקיד נחוץ על משתמטת.
אני יותר מעדיף מישהי שעשתה שירות משמעותי.
אני ממש לא בעניין של מישהי שהשתמטה משירות.

תקראי לי משוגע, אבל אני מאמין שכולם צריכים לשרת, ואני לא מעריך אנשים שהתחמקו בזמן שאני שירתתי.

לא מדובר פה ביוצאי דופן ששוחררו בעקבות נסיבות רפואיות קיצוניות.

AlabamaW0rley

New member
אלה ממש לא דוגמאות קיצוניות

לא חסרה אבטלה סמויה בצבא שהיא, אגב, ממש לא סמויה. ממש לא נדיר לראות חיילים משועממים, חסרי מעש, ממורמרים. לא נדיר לשמוע על תפקידים חסרי תועלת ועל חיילים שעושים הכל כדי להמנע ממילוי חובתם (אבל העיקר הם על מדים, אז זה בסדר, כן? הם כשירים לזוגיות). על כל חייל משועמם כזה ששורף את הזמן שלו, נשרף גם כסף שהולך על זה שלאותו חייל יהיה מפקד, אוכל, מקום לינה, ציוד, כל הביטוחים הנחוצים, משכורת רעב וכו'. כמו כן, העובדה שאותו אדם מגוייס לצבא במשך שלוש שנים פוגעת בכלכלה: הוא לא יכול לדאוג לעצמו להכשרה מקצועית, לא עובד ומהווה עול כלכלי על הוריו. אחר כך הוא כמובן חייב "להתרענן" עם טיול שחרור של חצי שנה בעלות של כמה אלפי שקלים.

אז בקיצור, שירות צבאי הוא ממש לא קריטריון לפרזיטיות. אנשים מתגייסים כי זה מה שעושים כולם, כי אחרת יחשבו עליהם דברים רעים, בגלל דיוני אינטרנט כמו זה. מקצתם מתגייסים מתוך אידאולוגיה, מקצתם משתמטים מתוך אידאולוגיה. הרוב עושים את מה שחברה נותנת להם לגיטימציה לעשות.

ואגב, אל תבין אותי לא נכון, יש לי הערכה לאנשים ששואפים לתרום למאמץ הקולקטיבי, יהי זה בצבא, במשפחה, בעבודה ובכל מסגרת אחרת.

לא תצליחי לבשם את זה, זה מסריח

הטיעון שלך: השתמטות זה לא כזה נורא, כי יש גם אנשים שמתגייסים ולא תורמים, אז זה בסדר לא להתגייס לגמרי, לא ביג דיל.
טיעון דומה: לגנוב זה לא נורא, יש גם ככה מלא אנשים מושחתים בעמדות כוח שגורפים כסף לכיס שלהם מהציבור, אז זה לא שלגנוב זה כזה ביג דיל....

מי שמסוגל לעשות שירות צבאי ולא משרת הוא בעיני פרזיט, וניראה שהרבה אנשים הצביעו השנה בגלל רצון לשירות לכל, אז ניראה שאני לא בדעת מיעוט.
גם מי שמתגייס ולא עושה כלום לא זוכה להערכה מצדי, אבל לפחות הוא לבש מדים, חצי נחמה, אבל גם לא מתאים לי.

למעלה