תחושת אכזבה, כשלון ופחד - מסוג אחר...

קשר חדש

New member
יש הרצאה מעניינת בטד, שמשווה את הגוף לתרמוסטט של מזגן

לפי הנאמר שם, על ידי החוקרת סנדרה אמודט, הגוף מעוניין לשמור על נקודת איזון של משקל הגוף (כפי שבמזגן ניתן לקבוע את המעלות הרצויות). אם הגוף מקבל יותר אוכל (=יותר קלוריות), הוא לא בהכרח מעלה במשקל, אלא הוא מפעיל מנגנונים אחרים, על מנת לשמור על המשקל למרות הקלוריות. הגוף דומה בזאת למזגן טוב. אם תפעיל מזגן, תקבע את הטמפרטורה ותפתח חלון, הטמפ' בחדר לא אמורה להשתנות, אלא המזגן יעבוד יותר חזק כדי לשמור על הטמפרטורה.
[URL]https://www.youtube.com/watch?t=41&v=jn0Ygp7pMbA[/URL]

רעיונות להתמודד

קודם כל מוכר.
הפחד מהמחוייבות שהצלחה מייצרת.
מציעה לך להתחיל להכיר תודה לדברים הקטנים והטובים שקורים לך בחיים.
ליצב אותך במקום הטוב שאת מייצרת לעצמך.
הוקרות תודה על הדברים הטובים בחייך.
כל בוקר, התחלת יום, מחברת שלך (hard copy או קובץ במחשב), 10 הוקרות.
לדוגמה, ממה שכתבת ודברים שאני מכירה מאנשים שיורדים במשקל:
אני מוקירה תודה על הורדת 5 ק"ג מעצמי
אני מוקירה תודה על עשיית ספורט אתמול
אני מוקירה תודה על הקלות בטיפוס במדרגות
אני מוקירה תודה על הרווח בין החולצה הכחולה לגוף שלי
אני מוקירה תודה על הפרח שבקע הבוקר בגינה
אני מוקירה תודה על רוח הבוקר הקרירה.
אני מוקירה תודה על האיש המקסים שחי איתי
בלי סוף, כל דבר שעושה לך טוב.
כל בוקר 10.
זה יתן תוקף לדברים הקטנים שמובנים מאליהם והם אלה שעושים את החיים טובים כל כך

זה באמת מוכר

אני גם מרגישה תחושות דומות אבל אני תוהה אם זה הפחדים מהכשלון שמשתלטים או תחושה של כשלון באמת, הרי לא נכשלנו (גם אם לא היינו יורדות במשקל לא היינו נכשלות) אז למה תחושת כשלון? אני תוהה אם זה הפחד, החששות מההמשך.
אולי זו קריאה לעליית מדרגה? במקום לראות את זה כתחושת כשלון - למה לא כל יום ספורט? - למה לא לראות בזה אתגר להעלות את כמות הספורט שאת עושה?למה לא לבדוק איזה עוד הרגלים היית רוצה לשנות במקום לבקר את עצמך על אי שינוי ההרגלים?
אחרי שהבנתי שהמבט של הסביבה עלי ועל התהליך שאני עוברת לא עושה לי טוב (הערות באמצע ארוחת ערב משפחתית - תראו איזה יופי נייחת ירדה במשקל - עשו לי רע מאוד! למרות הרצון של המשפחה לפרגן) אז אני מתמקדת ב״בני מיני״ באנשים אחרים שנמצאים בתהליך, כמה בלוגים של מרזות שאני קוראת, לוחות של פינטרסט שעוסקים בנושא, לי זה עוזר
אז אמרת שאם עוד שלושה חודשים תעמדי באותם יעדים זה יגרום לך להרגשה טובה - תציבי לך את היעדים האלו, אולי זה יתן לך שינוי בתפיסה כי תעבדי לקראת יעדים חדשים

למעלה