תוספים

סטאז

New member
תוספים

שלום רב, בד"כ אני קורא פאסיבי בפורומים, נרשמתי אתמול בעיקר מכיוון שקראתי במספר פורומים לגבי אומגה 3, והתעוררו אצלי מספר שאלות, אשמח לשמוע דעתכם לפני קבלת ייעוץ רופא בנושא (למרות שאני בריא לחלוטין). בעקרון אני נגד תוספי מזון, ומעדיף לקבל את הדרוש דרך תזונה נכונה (למרות שתזונתי היא מערבית לגמרי
), נתקלתי במאמר הבא בפורום דוקטורס : http://www.doctors.co.il/xID-4001,xCT-229,m-Doctors,a-Article.html "הבעיה שאומגה 3 מהצומח איננה זמינה למוח וחייבת להפוך בשרשרת מטבולית סבוכה ל EPA ו DHA. המסלול הזה איננו יכול לספק מספיק אומגה 3 בהרכב התזונה המודרני." "EPA ו DHA שהן שתי החומצות החיוניות למוח מגיעות אך ורק מהחי- מבשר בעלי חיים הניזונים מעשב (בשר אורגני) או ביצים מתרנגולות שניזונו מעשב או מדגים שניזונו מפלנקטון (לא דגים מבריכות דגים אשר ניזונו מתערובת דגנים)" קראתי במקומות נוספים שבמידה ולא ניתן להוריד בצורה משמעותית את האומגה 6 בתזונה (וזה קשה מאוד בתזונה מערבית ממוצעת), לא ניתן לקבל אומגה 3 בכמות מספקת מהצומח, אך יחד עם זאת גם בדגים יש בעיה (לא ניתן לדעת מה האכילות את דגי הבריכה, יש בעיה של מתכות כבדות וכו'), ובכל מקרה, הכמויות שיש בבעלי החיים היא נמוכה יחסית, ולכן צריך לספק זאת עצמאית דרך כמוסות/שמן דגים וכו'. כפי שאמרתי, עקרונית אני נגד כמוסות וחושב שזו תעשייה משגשגת בעיקר בשל בורות, אך נראה שבנושא זה אין מנוס, ולכן השאלות שלי הן, במידה ומישהו יכול לפחות לתת כיוון : 1. האם יש כמוסות שעברו מסלול בדיקות קפדני ומומלצות לשימוש ? 2. האם יש מחקרים שהוכיחו שיעילות הכמוסות זהה ליעילות צריכת אומגה 3 מהחי ? 3. נתקלתי בפורום בטענה הזוייה שגורסת כי במידה ונוטלים פחות מהמינימום, אין לכך השפעה כלל - האם יש אמת בטענה ? 4. ובכלל, ראיתי שהמינימום לרפואה מונעת היא בין 1 גרם ל 3 גרם ליום, שזה ספקטרום רחב מאוד, האם יש המלצה ספציפית יותר ? 5. האם מינון יתר בעייתי רק בנושא תפקודי כבד וקרישת דם, או בנושאים נוספים ? 6. כשבוחרים כמוסות, מה חשוב לבדוק פרט לכמות החומר הפעיל, למתכות הכבדות, ולכמות ויטמין E (אנטיאוקסידנט למניעת חימצון השמן בקפסולה, בד"כ יופיעו 3-5 יחידות בין לאומיות בכל קפסולה - מתוך המאמר בדוקטורס. 7. האם יש הבדל בין צריכת כמוסות המכילות שמן דגים טהור, לבין צריכת שמן דגים מבקבוקונים ? אשמח לכל תגובה, שכאמור לא מחייבת ולא מחליפה ייעות רפואי פרטני. במידה ויש פורום נוסף רלוונטי יותר, אשמח אם תפנו אותי אליו. המון תודה.

shanipo

New member
אומגה 3

שלום ותודה על השאלה המפורטת. ראשית אם תחליט לקחת את הכמוסות אני אכן ממליץ לעשות זאת בתיאום עם איש מיקצוע רופא/דיאטנית. אכן אומגה 3 מהחי הינו בעל זמינות גבוהה יותר לשימחתי איגוד מגדלי הדגים מבקר את המזון שניתן לדגי בריכה שגדלים בישראל מזון זה עתיר באומגה 3 ולכן הרכב השומנים של דגי הבריכה שגדלים בישראל ומפוקחים על ידי ה איגוד עשירים באומגה 3 ערכים מפורטים תוכל למצוא באתר האיגוד אני מניח שזה יהיה נדבך נוסך בשיקולים שלך רני

למעלה