תגמול מילואים

bella135

New member
תגמול מילואים

שלום לכולם. הייתי במילואים מספר ימים, גובה התגמול שחושב לי ע"י המעסיק הינו שכר עבודה ליום * מספר הימים. מכיוון שלא עבדתי שלושה חודשים מלאים לפני כן, הביטוח הלאומי העביר למעסיק סכום נמוך יותר. האם המעסיק רשאי לדרוש ממני החזר?

עקרונית, כן, אבל...

לפי סעיף 272 בחוק, תגמולי מילואים הם בגובה "השכר הרגיל". לפי סעיף 276 בחוק, מי שהוא "עובד" (בשכר חודשי או שהוא עובד אצל מעביד אחד לפחות 75 ימים) אמור לקבל את התגמול מהמעביד. לפי סעיף 280 בחוק, המל"ל אמור להחזיר למעביד את התגמול שהוא שילם.\ אם המעביד טעה בחישוב והחישוב הנכון הוא על סכום יותר נמוך ממה שהמעביד שילם, אז המל"ל אמור לשלם למעביד רק את הסכום לפי החישוב הנכון, והמעביד יכול לדרוש מהעובד להחזיר לו את ההפרש. אבל, כדי לדעת מה החישוב הנכון, צריך לבדוק את ההגדרה של "שכר רגיל". זה מופיע בסעיף 273 בחוק: (א) שכר העבודה הרגיל של עובד וההכנסה הממוצעת של עובד עצמאי, לענין סעיף 272, הם סכום ההכנסה בעד רבע השנה שקדם ל-1 בחודש שבו החל שירות המילואים (בסעיף זה - רבע השנה); חל פיצוי לאחר חודש שבתקופת רבע השנה, תוגדל ההכנסה בעד אותו חודש בשיעור הפיצוי שחל לאחריו ועד סיום תקופת השירות; סכום ההכנסה המתקבל כאמור יחולק ב-90. (ב) עובד שעבד ברבע השנה פחות מ-60 ימים, יהיה שכר עבודתו הרגיל, לענין סעיף 272, סכום ההכנסה בעד שלושת החודשים שבחר לעצמו מתוך ששת החודשים שקדמו ל-1 בחודש שבו החל שירות המילואים; חל פיצוי לאחר חודש שבחר, תוגדל ההכנסה בעד אותו חודש בשיעור הפיצוי שחל לאחריו ועד סיום תקופת השירות; סכום ההכנסה המתקבל כאמור יחולק ב-90. (ג) השר, באישור ועדת העבודה והרווחה, רשאי לקבוע נסיבות מיוחדות שבהן יחושב התגמול לפי ההכנסה שהיתה לעובד בחודש שבו שירת במילואים אילו לא שירת ואילו עבד ודרכי חישוב התגמול. אז ייתכן שנכון לבדוק שוב אם מה שהמל"ל החזיר למעביד שלך זה הסכום הנכון.

ועוד דבר...

עוד דבר שצריך להביא בחשבון כדי לחשב את "השכר הרגיל" זה מה שכתוב בתקנות לגבי זה. בתקנה 2 של תקנות הביטוח הלאומי (תגמולים למשרתים במילואים), התשל"ח-1977, כתוב ככה: בחישוב שכר העבודה הרגיל של עובד יובאו בחשבון - (1) דמי פגיעה לפי סימן ד' לפרק ג' לחוק; (2) תמורת חופשה לפי חוק חופשה שנתית, תשי"א-1951; (3) דמי מחלה; (4) תגמול לפי סעיף 127סט לחוק; (5) דמי אבטלה לפי פרק ו'1 לחוק.

bella135

New member
אני אסביר את החישוב של המעסיק

המעסיק משתמש בתוכנת חילן. יום עבודה מחושב לפי 8.5 שעות - משמע תגמול המילואים ששילם המעסיק = 8.5 שעות * ערך שעה. הביטוח הלאומי חישב את התגמול לפי ממוצע שלושת החודשים האחרונים (וערך יום עבודה היה יותר נמוך).

למעלה