תביעת רשלנות מקצועית

robertwatk

New member
תביעת רשלנות מקצועית

שלום רציתי להתייעץ אתכם לגבי אפשרות לתביעת רשלנות מקצועית של האדריכל שלי (לשעבר). אני בונה בית באיזור הדרום. שכרתי את שירותיו של אדריכל לביצוע תכנון הבית. החוזה בבסיסו נכתב ע"י האדריכל (כנראה שהוא שכר עו"ד לשם כתיבת החוזה) אך הכנסתי את הסעיף הבא: והואיל והאדריכל מצהיר כי הוא בעל תואר הנדסאי אדריכלות (אדריכל) מוסמך, וכי הוא בעל ניסיון, הכשרה, כישורים, ניסיון ואמצעים לתכנון בית מגורים הכולל מרתף, ק' כניסה, ק' מגורים ועליית גג בהתאם לתב"ע כולל כל המערכות הקשורות בתכנון בית (חשמל,מים ניקוז,איוורור,מיזוג וכו' – מבחינת אסטתית ופרקטית) האדריכל החל בביצוע העבודה (סקיצות ולאחר אישורן תוכניות הגשה לועדה לתכנון ובניה). לאחר שהוגשה התוכנית ע"י האדריכל קיבלנו מהועדה מכתב עמוס בהערות, ובין השאר: יש להגיש את הבקשה לפי התוכנית מא/3-329 ועל פי הנספח לפי חוק התכנון והבניה ... יש לסמן יעודים במרתף לפי מא/1003 ... לא ניתן לבנות מעבר לקווי בניין ... כלומר הוא הגיש תוכנית שאינה מתאימה לתב"ע (תוכנית בניין ערים), למרות שהתחייב בחוזה שיש לו כישורים כאלה. מהרגע שקיבלנו את רשימת ההערות (שמשמעותה תכנון מחדש של רוב הבית) הוא התחיל לעבוד ב- slow motion ולמרות שהוא הבטיח לערוך את התיקונים מהר ולהגיש מחדש, לקח לו חצי שנה לעשות זאת. כ"כ הוא הגיש את התפטרותו מהפרויקט, אך לזכותו יאמר שהוא הבטיח להישאר בתמונה עד שההגשה מתקבלת. הוא אכן נשאר בתמונה אך התקשורת עימו נעשתה קשה מאד (לא עונה לאימיילים, טלפונים ו/או סמסים) ועובד ל-א-ט. משיחה שלי עם אחת העובדות שלו הבנתי שמכיוון שהם לא תכננו את את העבודה הנוספות הזו הם עושים אותה ב"חלונות זמן" שיש להם בין פרויקטים אחרים. לאחר שסיים סוף סוף את עבודתו שכרנו את שירותיו של אדריכל אחר. דעתו המקצועית היתה שלא ניתן להשתמש בתוכניות של האדריכל הקודם והוא נאלץ לשרטט הכל מחדש. כ"כ חוות הדעת היתה שתכנון הבית ע"י האדריכל הקודם היה ברמה ירודה ביותר. ולאחר הסיפור המייגע הזה - שאלותי הן: 1. האם יש "קייס" (על הפרת חוזה או רשלנות מקצועית)? 2. האם ניתן לתבוע בחזרה את הסכום ששולם (15 אלף ש"ח) עקב אי יכולת להשתמש בתוצרת הפרויקט? 3. האם ניתן לתבוע נזקים שנגרמו לי עקב העיכוב של 6 חודשים (התווספו לי 6 חודשי שכירות על הבית בו אני גר היום בגלל העיכוב, וזאת בנוסף למשכנתא אותה אני משלם על המגרש)? 4. באיזו מסגרת כדאי לתבוע (תביעות קטנות אולי?) 5. לדעתכם, מה סיכויי ההצלחה של התביעה? תודה רבה רבה

jlavi2002

New member
לדעתי עדיף לשאול בפורום חוק ומשפט...

אני מעריך שכמאט בלתי אפשרי להוכיח רשלנות (תמיד ימצא ארכטיקט שיעיד שהנל עשה עבודה סבירה) הייתי מנסה גם פניה לאגודת האינגינרים והארכיטקטים...

למעלה