שרשורהודעות "מזל טוב" לפתיחת הפורום

yifatushc

New member
ויפעת כנראה לא ../images/Emo140.gif

זה כל הקטע של המשפט הנפלא הזה שלי... למרות שיש לי 97 ב-4 יחידות

slevinger

New member
כן אהבה לבלשנות היא מין מחלה../images/Emo8.gif

שהסימפטום הראשי בה הוא עיניים בלשניות ששום טיפות עיניים המקובלות בשוק אינן מרפאות את התופעה המוזרה...אולם שימוש במשקפיים שחורים יכול לעזור...

../images/Emo65.gifמזל טוב לפתיחת הפורום+שאלה

וסיפור קטן לפתיחה... לפני שבועות מספר, סיפרו לנו זוג חברים כי לזוג חברים שלהם נולדה בת, ושמה בישראל תהל. כששאלתי לפשר השם, הסתכלו עליי בפליאה. הסברתי להם שפירוש השם הוא: תפיץ הילה (בלשון עתיד גוף שלישי נקבה). ניסיתי לתהות מהו השורש של הפועל הנ"ל, אך לא מצאתי תשובה. גם בלוח הפעלים לא הצלחתי למצוא בנקל תשובה. לבסוף, בשיתוף פעולה של מילון ממוחשב ושל ידידת המשפחה שהיא מורה ללשון, הגעתי לשתי תשובות זהות: ה.ל.ל. וכעת לשאלה... אילו גופים וזמנים ישנם להטיית שורש זה? אילו שורשים מוטים כמוהו?
ו
ארנון

שַׁי

New member
ישנו השם 'יהל', לבנים.

הייתכן, שגם השם יהלי- מקורו בשורש זה?

shlomitss

New member
השם תהל מתנהג ע"ד בנין הפעיל

בע"ע (כפולים) בזמן עתיד, גוף נסתרת (גם נוכח), כגון: תפר (שורש פ.ר.ר), תעז (שורש ע.ז.ז), תקל (ק.ל.ל). בעבר: הפר (הסכם), העז, הקל, הסב וכו'. לפיכך צורת העבר התיאורטית של תהל צ"ל: הלל (helel). צורה זו אינה קיימת ואין כל נטייה של השורש בבניין זה ולכן השם בעייתי מעט. השורש ה.ל.ל אינו מוכר בבנין הפעיל אלא בפיעל, פועל, התפעל. בברכת הצלחה לפורום.

איליה.

New member
תשובה יפה, אבל יש לי תיקון.

אם הולכים לפי הנטיה של פעלי ע"ע, אז צורת העבר צריכה להיות הֵהֵל: האות ה' הראשונה היא מוספית, אחריה באה פ' הפועל - האות ה', ואחריה ע' הפועל (שהיא גם ל' הפועל) - האות ל'. אני הֵהַלתי, הוא הֵהֵל, היא הֵהֵלה; בהווה: מֵהֵל, מֵהֵלָה, מֵהֵלים, מֵהֵלוֹת; אני אָהֵל, אתה תָהֵל, הוא יָהֵל, הם יָהֵלוּ... ושם הפועל - לְהָהֵל.

Nomaed Dominus

New member
מזל טוב על שינוי הכינויי ../images/Emo8.gif

וכמובן מזל טוב על הפורום המצויין הזה שחיכיתי לכזה כבר כמה שנים!

meroniko

New member
כה לחיי ומזל טוב

מצטרף לברכות החמות לרגל הולדת הקהילה החדשה

GIPSY

New member
../images/Emo50.gif../images/Emo48.gif../images/Emo65.gif../images/Emo140.gifבוקר טוב!!!!

ברכות על הפורום שאני גאה ושמחה להודות שמזמן חיכיתי לשכמותו ונעים מאוד ויום נפלא לכולנו
!!!!

למעלה