שלום, אני חדש

Wing Chan

New member
שלום, אני חדש ../images/Emo13.gif

שמי עמר מתעניין במיתולוגיה נורדית, ויקינגים, ופגאניזם וגם כתוצאה מזה גם קצת ברונות
יש לי שאלה למפרשים למיניהם - מה הרונה הזו מסמלת? הגנה? ראיתי אותה במס' מקומות כבר ומעניין אותי לדעת מה עומד מאחוריה ואיך מבטאים אותה
(מצטער אם התמונה קצת לא ברורה או משהו, הכוונה היא לאותה רונה שנראית כמו האות Y עם עוד קו באמצע) תודה מראש

שלום יקיר.

הרון ששלחת הוא הרון Elhaz או Algiz. מבטאים את השם שלו - אלגיז'. משמעות השם שלו - הגנה. המילה הגותית Alhz פירושה sanctuary - מפלט, או מקום מקודש... הרון הזה מסמל חיזוק של כוחות מאגיים, מזל, ואת כוח החיים. משמעויות נוספות: אזהרה, תמיכה, מורה דרך, דילמה מוסרית. תחשוב על כל המסרים השונים האלה במובן של ציד - של "מאבק" עם כוחות הטבע - אתה תהרוג (ואז יהיה לך אוכל), או תיהרג? במאגיה, המשמעות של הרון הזה היא בעיקר להגנה. בסדר?

אני אשרשר כדיי לא לדחוק שאלות למטה

שלום רב, ובכן שמי דביר ורציתי לשאול כמה שאלות בכל הנוגע לרונים (מן הסתם...) קודם כל הרומן שלי עם רונים התחיל לפניי חצי שנה והוא הסתיים דיי מהר (בערך תוך שבוע) בגלל שפשוט לא מצאתי עליו חומר, זה כנראה בגלל שחיפשתי בעברית וכפי שקראתי כאן יש רק חומר באנגלית(או ספר שלא ממליצים עליו). מה שכן, הרונות לא הפסיקו לעניין אותי ולכן במהלך החצי שנהעלו לי כמה תהיות: 1. האם רונות זה דבר הנוגד את הדת? כלומר אל תעשה לך פסל אל תחשש ותאונן וכל אילה? 2. ברוב השפות כותבים אותיות מימין לשמאל אולם יש שפות כמו סינית אשר בהן כותבים מלמעלה למטה, האם זה קשור לתפיסה שהתפתחה בעבר בשל הרונות? או שזה פשוט תוצאה של התרגלות חסרת תכלית? 3. שמתי לב שהרונות ברובם מורכבות מקווים ישרים (אולי כולן... אני לא ממש יודע) וכמו כן נאמר שאפשר לסדר רונות בכל מיני צורות, האם יכולה לקרות תופעה שע"י סידור של רונות בצורה מסוימת כמו מחומש או מתומן וכו' בטעות (או בכוונה תחילה) תווצר אחת מ-24 הרונות ובכך בעצם תגרום לעיוות הכוונה (או שאולי לחיזוק הרונה)? יש לי עוד שאלה בקשר לטיפול בבעיה שיש לי, אולם אותה אני אשאל רק לאחר שאני אבין יותר בקשר לרונות

תשובות

1. לגבי הדת - אני לא יודעת, לא מבינה גדולה. אני יכולה להגיד לך ממקור ראשון שאלוהים לא מתעצבן על דברים כאלה. חוץ מזהף בעולם הלא תחרותי, כל האלוהימים חברים ואלוהים שלנו ואודים הם בעצם שני חלקים של אותו שלם. לכן, אם אתה שואל מה לגבי היהדות - אני לא יודעת מספיק, אבל האינטואיציה אומרת לי שזה לא ימצא חן בעיניהם. אם אתה שואל על יחסים ממקור ראשון עם אלוהים - תאמין לי, הוא בעצמו מת על זה
2. לא יודעת לענות לך על השאלות האלה. בטח יש פה חברה שמבינים בשפה הנורדית יותר טוב ממני והם יוכלו לענות על השאלה הזאת... 3. יש מה שנקרא "קשירת רונים" - bindrunes. זה מה שעשיתי בקבצים שאתה יכול למצוא כאן. החוק הוא - אם "התפלק" לך סמל של רון לתוך הקמע שלך - זאת הכוונה שנחשבת. אם לא התכוונת אליו - הוא לא באמת שם. הרונים מורכבים מקווים ישרים כי כשהמציאו אותם היה צריך לחרוט אותם על סלע, לא לצייר אותם על נייר. תאר לך מה המשמעות של להתחיל לחרוט עיגולים

ובכן...

1. הייתי מעונין להבין מה הכוונה שלך ב"ממקור ראשון", כי לא יודע מה איתך, לא ממש יוצא לי לשבת בבית קפה עם אלהים, להעביר איתו דחקות על כמה פלמינגו הם יצורים מצחיקים ולשאול אותו מה דעתו על רונות... 2. לא שאלתי על השפה הנורדית, שאלתי על הקשר לרונות (אלא אם כן רונותהן אותיות בשפה הנורדית...) 3. טכנית בתור מישהו שלומד הנדסה, עיגול הוא צורה הרבה יותר טבעית מישר, למעשה אין באמת ישר ביקום הזה, הכל הוא קירוב לעיגול בעל רדיוס אינסופי לכן הבחירה בישר בעבר טבעית בדיוק כמו בחירה בקשתות, מה שלדעתי אפילו יסמן יותר זרימה של הרונות...

אז...

1. לי כן יוצא. אמנם לא יושבים בבתי קפה כי מקומות רועשים זה לא הקטע שלו, אבל כשאני לבדי, בשקט, אני שומעת ומדברת איתו. לכן זה ממקור ראשון. 2. אה.... כן, רונות הם אותיות.. גם בשפה הנורדית, לא רק. גם הויקינגים השתמשו באלפבית (הפוטהארק) הרונית, גם השבטים הגרמאניים הקדומים... ובטח עוד. מי יודע? 3. בעניין עיגולים וכו' - זו אחת התוריות החביבות עליי... שאין ישר... אין עיגול.. אני מאוד אוהבת את התורות האלה. אבל אתה לא נכנס לראש של הנורדים - ניסית פעם לחרוט עיגול עם עץ משונן או חתיכת עצם על סלע? למה לא לעשות את החיים קלים ולצייר רק עיגולים?

כפי שאני רואה את זה, מאד הגיוני

כאשר חורטים מדובר בדרך כלל על מעבר לא פעם אחת אלא כמה פעמים על אותו סימן... כאשר אתה חורט קו ישר את בעצם צריך לחזור עליו כמה וכמה פעמים (דבר הגורם לבריחה מהקו הישר ולאי דיוקים אחרים (מצטער... הלימודים בטכניון הרסו לי את המוח ואני חושב על הכל בצורה של דיוק מירבי), לעומת זאת אם תנעץ בסיס כלשהו באבן ואז תשנה את רדיוס מכשיר הכתיבה שלך (אפשר ליצור מחוגה דיי בסיסית ע"י מקל אבן אשר בו מושחל חבל מחובר לכלי חריטה) תוכל ליצור אינספור מעגלים שונים: מעגל שלם, חצי מעגל, רבע מעגל, מעגל מקוטע, מעגל עם נקודות, מעגל עם קטעים חסרים בנקודות מסוימות. ניתן אפילו לפתח מעין שיטת כתיבה היוצאת מהפנים החוצה ואז בעצם ליצור תמונה ממש יפה שהיא בעצם סיפור. אני יודע שזה משהו שהמצאתי כרגע, אבל אם תחשבו על זה... זה ממש בסיסי יפה והגיוני

אני בספק...

אני חושב שהסיבה לכך שנתנו רק 24 צורות מסמלת משהו אם תשימי לב כמעט בכל השפות אין ממש מעל 30 אותיות וזה לא בגלל שלא ניתן היה לחשוב על צורות אחרות, תסכימי איתי למשל שניתן היה ליצור עוד 1000 אותיות שונות. הסיבה לבחירה היא בדרך כלל סמלית, במקרה של שפה זה הצורך הנדרש (בדרך כלל המינמלי) כדיי לבטא את עצמך בכל ההברות, ברונות זה פשוט המשמעות הסמלית... תחשבי מה היה קורה עם היו 124 רונות באמת, היה רונה נפרדת לכל פיפס כמו רונה להקלת כאבי מחזור ורונה לדיאטה וכו'... במקום זה יש רונות של דברים בסיסים כמו אהבה, תקווה, אמונה (תקני אותי אם אני טועה)

ידעתי שתגידי משהו כזה

ובכן מכיוון שאני לא יודע סינית ואין לי מושג איך בכלל עובדת השפה, אז אני לא יכול לענות לך בספקולציות

למעלה