שאלה!

Alcharzor

New member
שאלה!

בגלל שאני לא רואה שום נושא מעניין אני אוסיף שאלה שאולי מעניין לדון עליה אני מבקש לחשוב טוב לפני שאתם מתיחסים אליה היא לא פשוטה כמו שנראת והשאלה היא: אני לוקח את הגוף שלי ומשכפל אותו במדויק (עד האתום האחרון) כמו כן את כל הידע שלי ואת כל הנסיון שלי אני מכניס למוח של הגוף הזה האם אני יצרתי אותי בן אדם שיתפקד בדיוק אותו דבר כמו שאני הייתי מתפקד בתניים זהים או שבן אדם זה יותר מגוף וידע ? האם יכולה תודעה אחת לשבת בשני גופים זהים ככל שיהיו?

Lu Tze

New member
בטח שכן, תאומים זהים.

מה גם שחלק מהתאומים הזהים טוענים שהם יכולים להרגיש את התאום השני

Alcharzor

New member
אווווף

אני לא מדבר על תאומים זהים פה. תאומים זהים למרות שהם נקראים "זהים" הם מאד שונים גם בידע , גם בנסיון ואפילו במבנה גופם

Lu Tze

New member
חשבתי שזה מובן מאליו אבל:

אפשר להתעלם ממבנה הגוף כי אנחנו מדברים על הנשמה וברחם אין לעובר זיכרון לכן מוחם זהה.

Alcharzor

New member
../images/Emo4.gif

אתה רוצה להגיד שיש את אותה נשמה בשני גופים שונים

Lu Tze

New member
אישית, אני לא מאמין ב"נשמה"

יש במוח נוירונים שמתקשרים עם נוירונים אחרים והרשת הזאת היא שיוצרת את המחשבה. מכיוון שברחם הרשת הזאת כמעט שלא קיימת ומכיוון שבתאומים זהים הנורירונים הם בעלי אותו דנ"א אני חושב שניתתן להגדיר את זה כ"אותה נשמה" אבל זה תלוי בהגדרה עצמה.

Alcharzor

New member
האם אני מבין?

אם אני מבין אותך נכון אני יצרתי שני רסאות של "אני" שיתפקדו זהה לגמרי ואם תשאל אותם שאלה יענו אותה תשובה באותם מלים (כמובן אם יהיו תחת אותם תניים)?

Lu Tze

New member
אמ... אני לא בטוח שהבנתי נכון, אבל

ממה שכן הבנתי אני אענה. הבעיה היא שעוברים לא יודעים לדבר ובקושי יש להם מוח. עכשיו, אם הם יכלו לדבר ולהבין אותך, אם היית שואל אותם שאלה הם היו עונים לך אותו הדבר לדעתי, אבל אי אפשר לבדוק את זה.

Alcharzor

New member
באמת לא הבנת

כל השאלה היתה לא על עוברים אלה על אנשים בוגרים מכאן אני מנסה לפתח משהוא

orlyt

New member
באופן פילוסופי

אני חושבת שכן. העניין הוא שכשאתה אומר תנאים זהים זה לא רק ששניהם יחיו כל הזמן באותו חדר (לדוגמא). זה אומר שכל החוויות שלהם יהיו זהות, וזה אולי אפשרי מבחינה פילוסופית אבל לא מבחינה מעשית. מבחינה מעשית גם אם הם יהיו צמודים לחלוטין (נגיד תאומים סיאמים) עדין נקודת המבט שלהם תהיה שונה (ולצורך העניין גם תאומים סיאמים שהגיעו לבגרות מדווחים על רצונות שונים, ועל תפיסה שונה של המציאות). גם אם שני היצורים הזהים, לכאורה, נמצאים באותו חדר הם קולטים את החדר מכיוונים שונים כי הם לעולם לא יהיו באותו זמן באותה נקודה, ודי בזה כדי שהם יחוו את העולם בצורה שונה, ויפתחו גישות שונות ופרשנות שונה לאותו מצב. הבנת את כוונתי?

DRYICE

New member
תשובה:

בשביל ששני דברים יהיו זהים, צריך להיות להם לא רק הרכב דומה, גם הסביבה שלהם צריכה להיות זהה, אם תשכפל את עצמך, אבל אתה א´ לא תהיה באותו מקום בו נמצא אתה ב´ הרי לא תהיו זהים, גם אם תשים את אתה א´ בחדר אחד ואת אתה ב´ בחדר שני והחדרים גם הם יהיו בהרכב זהה לחלוטין עדיין א´ וב´ לא יהיו זהים שכן החדרים לא יהיו זהים שכן סביבתם לא זהה, הדרך היחידה שנאמר ששניהם באמת זהים היא אם ניצור יקום שני נוסף זהה לחלוטין, ליקום הזה שאין ביניהם שום קשר(שזאת כבר סתירה כי בהגדרה זאת של יקום אנחנו מתכוונים להכל כולל הכל) אבל שיטה נוספת היא לשים את א´ וב´ ביקום שהוא סימטרי לכל דבר ועניין ונשים את שניהם האחד מול השני וחצי אחד של היקום יהיה תמונת מראה של היקום השני, במקהר זה אכן תהיו זהים לחלוטין. יש לציין כמובן שבעת השכפול אנחנו צריכים לא רק שהרכב החומר יהיה זהה אלא גם המטען החשמלי ובעיקר המהירות של כל החלקיקים. DRYICE נ.ב למרות המשמעות המקורית של אטום שהיא בלתי ניתן לחלוקה בימינו מחלקים אטומים לפרוטונים נוטרונים ואלקטרונים ואותם מחלקים לקווארקים ולפטונים.(האלקטרון הוא בעצמו לפטון) ואלי בעתיד גם את אלו נחלק?

Alcharzor

New member
../images/Emo13.gif

למרות שתשובתך יפה מאד ואני מבין את כל זה זאת לא התשובה שני מחפש אני מחפש התיחסות לעניין הנשמה או תבונה יחודית לכל אדם אבל בכל זאת תודה על התיחסות נ.ב. אני עוסק פה יותר בפילוסופיה ואמונה מאשר בפיזיקת הקוואנתים לכן חילוק האתום לגורצים לא רלוונתי לנושא למרות שזה גם נושא מעניין

DRYICE

New member
כל נשמה יהודית, ונשמה בודהיסטית.

הנשמה היהודית היינה חסרת כל משמעות, שכן אין לה כל תכונה ואין לה גל השפעה על העולם, ואין לעולם השפעה עליה, לו אמות הנשמה שלי לא תפגע והנשמה שלי, לא משפיעה עליי, והיא אינה מכילה בתוכה תכונות אופי כל שהם, גלגול נשמות (שהוא דווקא לא אינטגרלי ביהדות) מאפשר לצדיק להתגלגל לרשע ולהיפך, וודאי שתכונות פיזיות לא משתמרות בגלגול הנשמות, ולפי הכתוב שצמדיק עשוי להתגלגל לרשע ולהיפך הרי גם המוסר הפנימי ותכונות האופי לא נשמרות, מה נשאר עבור הנשמה? לא הרבה. הוויכוח הםא משהוא שלא משפיע על שום דבר אין לו תכונות ואי אפשר להשפיע עליו קיים הוא קצת מטופש לטעמי. לא כך אצל הבודהיסטים או אצל הדרוזים, אצל שניהם גלגול נשמות הוא מהותי באמונה שלהם, ולכן גם טרחו שיהיה בו תוכן(או להיפך), הנשמה מגלמת בתוכה תכונות אופי רבות, זכרונות עתיקים במידה מסוימת ושלל תכונות, מתפיסה זאת הרבה יותר קשה להתעלם או לפסול בהינף יד, יתכן איזה כוח שהמדע טרם גילה אותו, שגורם לתבניו גנטיות מסוימות מן המתים אצל תינוקות חדשים, אני לא יכול להפריך זאת. לגבי השכפול, הרי שבימינו אנו לא מכירים את כל המדע שיש ובהחלט סביר שיש פרטים שאנחנו לא מכירים ונפספס בשכפול שלנו, על כן יתכן שנפשל, לו באופן היפוטטי נעשה שיבוט מושלם הריי הוא יהיה מושלם כולל נשמה והכל, אנחנו בימים אלו לא ממש מבינים את רעיון הנשמה כך שהיכולת לשנו להתייחס אליה היא מוגבלת. האלוהים שוכן לו בלא נודע, אני נוטה לחשוב שאלהיותו של האלוהים, היא בקביעת חוקי הפיסיקה עצמם כפי שהם, זאת גישה רווחת בימינו, שאלוהים ברא את העולם, ע"י מפץ שכוון בתבונתו האדירה ע"י חוקי פיזיקה מדהימים שבחר בקפידה כך שיווצר העולם המדהים סביבנו. בתפילה מדברים על "מוריד הגשם, משיב הטל" או "המוציא לחם מן הארץ" ואילו בני אדם מוציאים לחם מן הארץ ואנחנו בימינו יודעים איך נוצר גשם וטל ויכולים להשפיע עליהם, איפה נכנס אלוהים? הדתיים יאמרו שהוא עדיין נמצא הוא זה שמאפשר להכל לעבוד, באותה מידה כשנבתכל על הנשמה הריי בהחלט יתכן שהנשמה למעשה טבועה בתוך דברים פיזים למדיי, אנחנו פשוט לא מכירים אותה עדיין, וכן יתכן שמדובר באיזה משהוא נוסף בכלל שונה מכל מה שאנו מכירים היום, מהפכני לא פחות מן המטען החשמלי או כוח המשיכה. DRYICE

Laila18

New member
לפי הידע היום

אם לוקחים את הגוף של אדם ומשכפלים במדויק אותו ואת התנאים בהם גדל (התנאים יוצרים את הידע והניסיון) השכפול היה הופך לבדיוק אותו אדם כמו המקור.

Alcharzor

New member
בדיוק כמו מקור?

גם הנשמה או שאם את לא מאמינה בנשמה גם תודעה? את רוצה להגיד שבן האדם זה רק כימיה וחשמל?

Laila18

New member
אין שום דבר יבש בכימיה וחשמל.

הטבע הוא כימיה, פיזיקה, וביולוגיה. אם הסביבה של המקור זהה לסביבה של השכפול כלומר עם דיוק מוחלט של זמני ההאכלות כשהשכפול תינוק, של המילים המסוימות שנאמרו למקור באותו טון דיבור אז התודעה תהיה בדיוק אותו דבר כי אין סיבה לשוני.

למעלה