שאלה בבלשנות:

shellyland

New member
שאלה בבלשנות:

האם ישנם דיאלקטים שונים לשפה העברית בישראל? האם היא נחשבת שפה הומוגנית? האם מבטאים שונים וצורות הגייה שונות, מבחינה בלשנית, נשחבים וארייאנטים של השפה? איך קובעים מתי מדובר בשפה עילגת ומתי בואריאנט?

lexigali

New member
אין לי זמן להיכנס לזה כרגע, אבל בקצרה:

1. לפי הידוע לי, עברית לא נחשבת לשפה עם דיאלקטים. 2. נחשבים וריאנטים, כן. 3. שפה עילגתו-ויראינט אינן הגדרות סותרות. יש מי שיראה ב"ויריאנט" או דיאלקט מסוים שפה עילגת.

shellyland

New member
כמעט התקשרתי אליך אתמול בלילה בגלל זה.

אני קוראת מאמר כלשהו על וריאנטים של השפה הפורטוגזית, ולא ממש מצליחה להבין מתי ואיך מגדירים "וריאנט" ומה ההבדל בינו לבין דיאלקט.

hapax legomenon

New member
ומתי דיאלקט הופך לשפה?

ואריאנט - דיאלקט - שפה - כולם נתונים על רצף אחד, המציין רמות שונות של דמיון. כצפוי, יש מידה מסויימת של שרירותיות ודינאמיות בקווי הגבול ביניהן. בדרך כלל רמת ההבנה היא העיקר, אך הקביעה עשויה להיות מושפעת משיקולים זרים. למשל, כשחברות הדוברים משתייכים לאותה מדינה, אז הם דוברים דיאלקטים שונים, אולם כשהם משתייכים למדינות שונות - נקבע שבכל מדינה דוברים שפה אחרת.

shellyland

New member
שפה נחשבת "הומוגנית" כשאין לה ואריאנטים

או כשאין לה דיאלקטים?

shellyland

New member
וכן -

עברית תימנית, למשל, נחשבת דיאלקט או ואריאנט? ועברית ירושלמית? ומבטא רוסי?

גנגי

New member
מבטא אינו דיאלקט.

מאפיינים כמו דקדוק, תחביר, צורנים אחרים - כן. לעברית של העולם החדשים יש מאפיינים של שפת-עולים, אבל הם לא מהווים דיאלקט בפני עצמו. רק לצורך מערכונים כמו זה שעשו על לובה הם מוגזמים, ואז נוצר מהמערכון עצמו מעין דיאלקט-מסולף-של-העדה-הרוסית, משהו מלאכותי שאמנם הוא מצחיק מאוד, אבל אין בינו לבין המציאות הרבה. עברית ירקושלמית אינה דיאלקט, בשום פנים ואופן. יש בה בסה"כ מה מילים מאפיינות, מעטות מאוד, וכמה אופני ביטוי מאפיינים - מעטים עוד יותר. עברית תימנית - בחייך, תעזבי אותי, מי כיום מדבר בעברית תימנית? יש לה זכר קלוש, אם בכלל, בבתי הכנסת בלבד. אם כבר, היא הרבה יותר קרובה, כנראה, לעברית המקורית של אבות-אבותינו מאשר העברית שלנו. דיאלקט היא בטח לא.

shellyland

New member
אז מה הם כל הדברים האלה? ורייאנטים?

וגם: "מבטא" הוא צורת הגייה שונה של מהגרים, נכון? אבל אם ילידים דוברי השפה הוגים מילים בצורה שונה, זה גם נחשב מבטא? זה נחשב ורייאנט של השפה?

גנגי

New member
וריאנטים - כן.

מבטא הוא של מהגרים, נכון, אבל גם של ילידים שהוגים בצורה שונה, כמובן. כל וריאנט פונטי הוא וריאנט מבטאי.מבטא זר הוא מבטא שונה משל דוברי השפה הילידיים, בעוד מבטא מוזר או לא ברור יכול להיות גם של דובר ילידי.

shellyland

New member
../images/Emo51.gif עכשיו זה באמת יותר ברור לי.

אם כך, שפה "הומוגנית" היא שפה ללא וריאנטים? קיימות בכלל שפות כאלה בעולם?

גנגי

New member
לא, לא ללא וריאנטים,

כי אין דבר כזה. תמיד יהיו וריאנטים. אבל שפה שהיא מובנת לכל הדוברים, כולל הווריאנטים שלה, היא הומוגנית. כזו שהווריאנטים שלה לא התפתחו בגלל שונות גיאוגרפית או בגלל בידוד אוכלוסין, אלא מסיבות טבעיות של התפתחות שפה (נניח כיום אחד המשפיעים על וריאנטים בשפה אלו תוכניות טלוויזיה כמו "ארץ נהדרת". המצורה "משלוחה" היא וריאנט שמקובל על הכול, כך שאינו מהווה הפרעה להומוגניות של השפה).

גנגי

New member
זה כי אתה חי בבועה משלך.

ראיתי אפילו חרדים גמורים שיודעים מה זה ומצחקקים כשהם אומרים "משלוחה". אתה מיתמם או שאתה באמת מנותק לגמרי ממה שקורה סביבך?

eliUSA

New member
ניסית פעם לדבר

עם מטבחי טופז? הם מתמחים בלהעביר משלוחה (לשלוחה)

shellyland

New member
רגע, ועוד משהו:

אם באזור מסויים גדלים דורות שאומרים "שתי שקל", למשל, האם רואים בזה וריאנט או שגיאה לשונית? כלומר, מתי וכיצד מבחינים בין שפה קלוקלת לבין וריאנט? בעיקר, כפי שציינת בהודעה אחרת, בעידן התקשורת.

גנגי

New member
אין כל קשר בין השניים, הם לא תלויים זה בזה.

הצורה "שתי שקל" היא שגיאה לשונית במקור, אבל כשהיא אופכת לצורה מקובלת, היא וריאנט. כל צורה שמתקבלת על לשונם של הדוברים, בין אם היא "שגיאה" או לא (אני כותבת את זה במרכאות מפני שאין בכלל מקום להגדרה כזאת לצורך העניין שאת מדברת עליו) היא וריאנט.

גנגי

New member
שיט, הופכת. סליחה על השגיאות,

אני לא מרגישה את הידיים על המקלדת, וכל הזמן אני צריכה לבדוק את עצמי שוב ושוב ושוב בגלל שהאצבעות מחליקות לי למקומות לא צפויים ואין לי מושג שזה בכלל קורה. סליחה.

יוסי ר1

Active member
אוהבים אותך גנגי,

גם כשהידים מחליקות לך למקומות לא צפויים
אגב, העלתי קישור לשרשור הנהדר הזה אל קישורי הפורום, תחת הודעות נבחרות. (אגב נוסף, מישהו מכם מבקר לפעמים בקישורי הפורום? יש שם אוסף נחמד של דברים מעניינים שנאספו לאורך השנים).

למעלה