צהריים טובים

tty2

New member
צהריים טובים

ברכות על הפורום החדש! שאלה קטנה : אני נכה המקבל קצבת ביטוח לאומי בשיעור 75% (אובדן כושר עבודה) ו-50% נכות רפואית. כמו כן, עברתי וועדה ונקבעו לי 50% נכות-ניידות במשרד הבריאות. באחרונה הוצאתי רשיון נהיגה. במהלך לימודי הנהיגה, התגלה קושי שבעקבותיו נשלחתי לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים ונקבע שאני זקוק לתפוח הגה (גולה בגלגל ההגה) לצורך הנהיגה. מאחר ואין ברשותי כלי רכב, התקנתי תפוח הגה נשלף (היחיד שאושר ע"י משרד הרישוי!) על רכב של הורי, בעלות של 500 ש"ח. הצורך בתפוח הגה מצויין ברשיון הנהיגה שלי בלבד! להורי אסור לנהוג עם תפוח. אבל, בביטוח לאומי, מתעקשים שההחזר על התפוח הוא עבור רכב נכה ושהתפוח נחשב לאביזר שהופך את הרכב לרכב צרכים מיוחדים ועבורו לא מגיע לי החזר כל עוד לא נמצא הרכב בבעלותי הבלעדית!(בלי בעלים-שותפים) מאחר ותפוח ההגה הינו ההגבלה היחידה שלי, ומאחר והוא נשלף וניתן להעברה לכל כלי רכב, לא ברור לי למה הרכב צריך להיות על שמי? למה אני לא יכול לקבל החזר בעבור ההתקנה גם ללא קשר לרכב? הרי מחר, אני אקבל רכב מהעבודה, והתפוח יעבור לשם... זה לא משנה את סטטוס הנכות שלי, וזה לא משפיע על הנהגים האחרים ברכב כיון שהתפוח נשלף ואינו חוקי למי שלא נזקק לו (ברשיון הנהיגה!)

הם ממש מעצבנים...

אני חושב שכדאי להתעקש על זה. אני לא יודע על מה הם מסתמכים. קרא (אם תרצה) את סעיף 21ח1 בהסכם הניידות: "(א) המוסד רשאי לתת למוגבל בניידות המקבל קצבת ניידות לפי הסכם זה, החזר הוצאות לרכישת אבזרים לרכב פרטי, אם הוא רוכש אבזרים לרכב פרטי שהם חדשים ומתקין אותם ברכב, ובתנאי שמתקיימים בו כל אלה: (1) הוא בעל רישיון נהיגה בר תוקף; (2) הוא אינו זכאי, לפי חוק או הסדר אחר, לקבל אבזרים לרכב פרטי, או למענק לרכישתם ולהתקנתם ברכב (להלן - סיוע אחר לרכישת אבזרים לרכב פרטי); ואולם מי שמתקיימים בו התנאים המנויים בסעיף זה והוא זכאי לסיוע אחר לרכישת אבזרים לרכב פרטי לפי תקנות הביטוח הלאומי (מענק מיוחד וקצבה מיוחדת לנכים), התשכ"ה-1965, בידו הברירה לקבל סיוע ברכישת אבזרים לרכב פרטי לפי התקנות האמורות או לפי הסכם זה. (3) במועד הגשת הבקשה להחזר הוא הציג חשבונית מס כמשמעה בפקודת מס הכנסה, בגין רכישת האבזרים לרכב פרטי והתקנתם ברכב, והכל אם הגיש את הבקשה והחשבונית בתוך 6 חודשים ממועד התקנתם כאמור; (4) חלפו 42 חודשים לפחות מיום שקיבל לאחרונה החזר הוצאות לרכישת אבזרים לרכב פרטי, או סיוע אחר לרכישת אבזרים לרכב פרטי.". לא כתוב שום דבר על זה שזה אמור להיות בבעלות המוגבל בניידות בלבד.

וחשוב להדגיש...

הוספת תפוח על ההגה, לא הופכת את הרכב לרכב לאבזרים מיוחדים. ההגדרה של רכב לאבזרים מיוחדים היא של רכב שניתן להיכנס אליו בכסא גלגלים או לנהוג עליו בכסא גלגלים. (סעיף 2 בהסכם הניידות).

אני מסכים ומבקש להוסיף...

הגדרת "רכב" בהסכם הניידות היא: רכב מנועי כהגדרתו בפקודת התעבורה, למעט רכב חשמלי כהגדרתו בתקנות התעבורה, התשכ"א-1961 מדובר בהגדרה כללית של רכב. אם בידך הודעת דחיה בכתב, הייתי מציע שתעמיד אותה למבחן משפטי בבית הדין לעבודה. אם אין בידך הודעה כזו, דרוש הודעה בכתב מפקיד תביעות - ניידות.

מעצבן שחוסכים 500 ש"ח או נכון יותר

95 אחוז מעלות התפוח. אני הייתי שולחת קודם מכתב למנכ"ל המל"ל ד"ר יגאל בן שלום כדי ליידע אותו. דעתי שאתה זכאי לקבל החזר ומחובתם לממן. הם אינם יכולים להכריח אותך לרכוש רכב חדש בגלל תפוח אם יש לך אישור של משרד הרישוי, אתה מוגן. אגב, האם אתה מקבל ניידות? אם ההורים מסכימים, הם יכולים להעביר את הרכב על שמך, כך אולי תקגל כמה אגורות בניידות אבל, תופס בתנאי שאתה גר בבית ההורים או במרחק שלא יעלה על 500 מטר בקו אוירי. חומר למחשבה.

tty2

New member
אתי היקרה,

תודה על תשובתך, אבל יש להצעתך גם שיקולים נוספים... ברשות המשפחה, שני כלי רכב חדשים (יחסית) ויד ראשונה. העברת בעלות משמעותה, ירידת ערך של הרכב בסכום יותר יקר מ-500 ש"ח, זאת ועוד, הורי מקבלים הטבות מס ושכר בעבודה בעבור כלי הרכב שלהם וויתור על בעלות, ישנה מצב זה. כמובן שנושא זה עלה לא פעם ביני לבין המשפחה, אבלזה באמת לא נראה הגיוני...

למעלה