פיטריות

פיטריות

קראתי איפשהו שכשמגדלים פיטריות בשביל אכילה, מה שאומר שמגדלים אותם בכמויות בכוונה ולא יוצאים ליער ללקט, אז מגדלים אותן על מצע שכולל ג'לטין. זה נכון?! ואם כן אז את כל הפיטריות?! ואם לא אז יש דרך לדעת מה כן גידלו עם ג'לטין ומה בלי?!
 

urilei

New member
לא יודע

אבל מה שלא יהיה, אני יזמין מחר את הפיצה שלי עם זיתים עד שתהיה לך תשובה. ובעניין הג'לטין, משום מה לא מצאתי על זה אף מילה פה בפורום, אולי סתם המנוע חיפוש דפוק. אבל בכל אופן, אני חושב שכדאי שכל אחד יכתוב פה מוצרים שהוא יודע שמכילים ג'לטין כי הוא נמצא בלא-מעט מוצרי מזון תמימים למראה ע"פ רוב אז אני מצאתי ב: מילקי (כל הסוגים) עוגות הבית (רק אלה העגולות שקונים מהמקרר, וגם לא כל הסוגים) מרשמלו (כל הסוגים, למיטב ידיעתי של כל היצרנים) קליק (רוב הסוגים, המרכיבים לא נכתבו במפורש על האריזה, כנראה שיש להם משהו להסתיר, כתוב "חומרי קרישה") נדמה לי שגם חלק מהסוגים של מנטוס זה מה שאני יודע בנתיים. נ.ב. בשביל שאנשים לא יצומו פה בגלל שהם מצאו ג'לטין בלחם בפסטה ובעוגה אני רוצה מראש להגיד: גלוטן זה לא ג'לטין! גלוטן זה מרכיב של חלק מסוגי החיטה
 

Neta558

New member
יש מרשמלו בלי ג'לטין

אבל יש בו חלבון ביצה, כך שאני לא טורחת לזכור איזה סוג זה
 

ronelalala

New member
אני מכיר מרשמלו בלי

אני מכיר מרשמלו גם בלי חלבון ביצה. ומנטוס זה אף פעם בלי ג'לטין, פעם זה היה אבל... הנחשים האלה גומי כאלה, אין בהם ג'לטין בדקתי לפני כמה שבועות :))))) זה נפלא נכון??? הם כל כך טעימים!
 
שלום לכולם!!!

אני יפעת ואני צמחונית כמעט שנתיים - יששששששששששש!!!!!!!!!! רציתי לשאול מה זה ג'לטין ולמה אתם לא אוכלים אותו? חוץ מזה יש הפגנה בעפולה ביום שבת הזה נגד קרקס אירופה, בשעה 19:30 ההפגנה תהיה ליד התחנה המרכזית , ליד הכניסה לקרקס. בואו בהמוניכם!!!!
 

urilei

New member
ג'לטין

ג'לטין זה חומר קרישה (ג'לי) שעשוי ממח-עצם של חיות (לרוב דגים, מה שהופך אותו לכשר פרווה). הוא מוסף למוצרי מזון רבים רק לצורך המרקם (במילקי רואים טוב מה זה המרקם הזה שהוא יוצר) זהו, זה כל מה שאת צריכה לדעת. נ.ב. גם סוכריות טופי
 

Kettercat

New member
יש סוכריות טופי...

שלא מכילות ג'לטין, חפשו באלו תוצרת חו"ל בעיקר. גם הבנתי שבטופי קפה אין ג'לטין, לא?
 

urilei

New member
לא יצא לי לבדוק אחד אחד

פשוט בודקים: אם ברכיבים כתוב "ג'לטין", "גלדין", "מקפית" (איזו מילה מכוערת אבל היא קיימת בעברית), או "חומרי קרישה" אז פשוט לא קונים. אני מניח שלכל אחד מהמוצרים שהיו כתובים פה יש איזשהו תחליף בלי ג'לטין. אגב, "חומרי קרישה" יכולים להיות גם מן הצומח (פקטין) אבל אם היצרן לא כתב את זה אז: א) לא צריך, אני לא קונה ב) הוא כנראה מנסה להסתיר משהו פניתי למשרד הבריאות בעניין היצרנים שמנסים להסתיר את מרכיבי המוצרים שלהם עם כל מיני ביטויים כאלה
 

yaeltal

New member
"הוא כנראה מנסה להסתיר משהו.." -

נתקלתי פה כבר כמה וכמה פעמים במשפט הזה בהקשר הזה. לא נראה לי סביר שיצרני הטופי יחשבו לעצמם שכדאי להסתיר את העובדה שהשתמשו בעצמות דגים, כאילו מדובר באיזה פשע נורא. וגם לא נראה לי שהם חשבו על צמחונים שבודקים את רשימת הרכיבים בזמן שכתבו אותה. לא שאני מצדיקה שימוש בכל מיני מונחים עמומים כאלה, אבל קשה לי להאמין שמדובר במשהו שנעשה מתוך כוונה תחילה להטעות. נראה לי סביר יותר שמדובר פשוט ברשלנות.. אבל זו רק דעתי..
 

urilei

New member
את די תמימה

אני לא יודע להגיד לך לגבי מקרה ספציפי מה רצה היצרן לעשות אבל היה גם כתבה באובייקטיבי על כך שיצרנים כותבים שמות קודים והטעיות אחרות בפירוט הרכיבים עקב תדמית בעייתית שנוצרה לחומרים במהלך השנים. (הכתבה לא הייתה קשורה באופן ספציפי לג'לטין) יצרן רוצה כסף ולרוב היצרנים לא נורא אכפת מהציבור של הקונים כל עוד הם קונים. יצרן סיגריות אמר פעם שאם החוק היה מאפשר לו היה מנסה למכור את מוצריו לילדים קטנים. מה צריך יותר מזה?
 

ronelalala

New member
זה לא הגיוני...

זה שטויות, הם לא מעלימים חומרים מהרשימה מכיוון שהם מסתכנים בתביעות משפטיות שיעלו להם כל כך הרבה... זה לא הגיוני, ואני מסכים גם עם יעל, הם לא מתביישים בזה... חוץ מזה שלפי דעתי זה עובר בדיקה כמו בתווי תקן...
 

yaeltal

New member
אני יכולה להבין את האינטרס שיש

ליצרנים לא לרצות לפרט לגביי כל מיני חומרים ברשימת הרכיבים ולנסות להסתיר אותם, ולא אמרתי שזה לא קורה או לא יכול לקרות. אבל העניין עם ג'לטין הוא שונה. הם יירצו אולי לעמעם במידת האפשר את השימוש בכל מיני כימיקלים, צבעי מאכל, חומרי שימור וכיו"ב, אבל סביר להניח שהם לא מוצאים שום דבר רע בג'לטין. ג'לטין זה לא משהו שהדימוי שלו הוא שלילי כמו החומרים האלו (שאני מניחה שעליהם הייתה הכתבה ואתה השלכת את זה משום מה גם על ג'לטין) והעמדה שהיצגתי לא נובעת מתוך תמימות, זה לא שאני חושבת שהם לא יירצו לעשות מעשה מטעה כזה, אלא פשוט שאין להם אינטרס לעשות את זה. כי מאוד לא סביר שהם מעלים בדעתם את אותם צמחונים שקוראים את הרכיבים ונרתעים מהמוצר בגלל הג'לטין שבו.
 
יש טריק קטן

הבד"ץ לא מכשירים ג'לטין. פעם חברה שלי נתנה לי טופי. בדקתי וראיתי שהבד"ץ אישרו את זה ואז יכולתי לאכול אותו.
 

urilei

New member
כבר מצאתי פעם דבר כזה...

"ג'לטין כשר". (על איזה מרשמלו, אחד מהמותגים הנפוצים בשוק)
 
זו טעות

ג'לטין כשר הוא מעצמות דגים. רק הרבנויות מאשרות אותו, לא הבד"ץ!
 
לא רוצה כותרת../images/Emo123.gif

בפעם האחרונה שבדקתי הייתי אמיתית..... מה הפליאה הגדולה??? אתם יודעים מה זה קמח דגים? זה כמו ג'לטין ? אותו הדבר? תודה על ההענות
 
למעלה