ערבות קבלן בתמ"א 38

nsavitzki

New member
ערבות קבלן בתמ"א 38

מהו סכום ערבות בנקאית סבירה לדרוש מקבלן/יזם של תמ"א 38 עבור בניין בן 36 דירות הנמצא בגבול ת"א גבעתיים? האם מקובל לדרוש גם ערבות אישית בהנחה שלחברה אין כמעט נכסים?

תשובה

כאשר אני מייעץ ללקוחותיי תמיד אני חוזר על התנאי הבסיסי להסכם והינו קבלת ערבות בנקאית מטעם הקבלן. לא התחייבות, לא משכון דירה, לא ערבות אישית או כל דבר דומה, אך ורק ערבות בנקאית אשר ניתנת למימוש עם קרות המקרה. אין נוסחה מדעית מהו גובה הערבון, אבל הוא נע בין 100ל- 200 אלף דולר. מצורף בזאת מדריך על איך לבחור קבלן לתמ"א 38 http://www.adatolaw.co.il/קבלן_לתמא38

nsavitzki

New member
גובה הערבות

בלי נוסחה מדעית, אבל האם יש איזה סכום ממוצע מקובל לדירה?

אין סכום ממוצע לדירה

יש סכום ממוצע לבניין. הואיל והקבלן לא מבצע שינויים בדירתך, החישוב אינו נערך על בסיס ערבות לדירה. במידה והקבלן פושט רגל או כל הליך אחר אשר מעמיד אותו באי יכולת לסיים את הפרוייקט, אתם תהיו רשאים לממש את הערבות ואז לבצע אחד משניים. או לסיים את ההליך אשר התחיל ולא סיים, או לפרק את מה שהתחיל ולא סיים. לדוגמא: במידה והקבלן החל בביצוע טיח חוץ ולא סיים אותו. הערבות תספיק לכם על מנת לסיים את כל הטיח על הבניין. במקרה והחל בביצוע שיפוץ הלובי ולא סיים אותו, הערבות תספיק לכם על מנת לסיים את השיקום. זכרו כי הערבות אינה אמורה להיות מסופקת עבור כל השיקום. הדבר אינו ריאלי. הקבלן אינו מבצע הכל במכה אחת אלא עובד על פי שלבים. לפכיך הערבות אמורה לכסות כל שלב ושלב. בתקווה שעזרתי. במידה שיש שאלות אתם מוזמנים לפנות

היתכנות של תמא 38 בבניין בן 36 דירות

לפני שנכנסים לעניין הערבות זה יהיה ממש לא מקצועי שלא לדבר קודם כל על היתכנות של פרויקט כזה בבניין עם 36 דירות! מי שבאמת עוסק בתחום, זה זועק מיד, שכן כדאיות של בביצוע פרויקט של בנין אחד עם 36 דירות כשכל הזכויות האפשריות לבנייה מסתכמות בקומה אחת וחדר על הגג לפי תמא 38, מוטלת בספק רב. עלויות החיזוק לבניין עם 36 דירות, שלא לומר עלויות הרחבת כל הדירות, שיפוץ לובי והוצאות רבות נוספות, יהיו גבוהות בהרבה משווי קומה אחת וחדר על הגג. זאת כמובן בהסתייגות שכן הפרטים המלאים אינם מונחים לפניי (למשל, כמה דירות ניתן לבנות על הגג), אבל מתוך עשרות הבניינים שמשרדנו מטפל בימים אלה בתחום התמ"א 38, הן כמייצגי יזמים והן כמייצגי דיירים, אין מקרה כזה. הבניין עם הכי הרבה דירות היה עם 24 דירות וגם אז הכדאיות הייתה גבולית ביותר... לגופו של עניין, באשר לערבות, ברור שרצוי ערבות בנקאית אבל כל סוגיית המימון בתמ"א 38 בעייתי ביותר שכן הבנקים כיום אינם מוכנים להעמיד מימון לפרויקטים מסוג זה משום שבתחילת הפרויקט ליזם יש רק זכויות חוזיות ולא קנייניות בגין זכויות הבניה על הגג. עד להעברת הזכויות על שם היזם לבנקים אין בטוחה קניינית ומכאן נוצר פלונטר בעייתי שאינו מאפשר בפועל ליזמים לקבל מימון בנקאי הולם לקידום הפרויקט. ישנם פתרונות שונים אבל עד היום, במיוחד לאור המשבר הכלכלי, אין בנק שמוכן לקחת את הסיכון ועל כן הפרויקטים היחידים שמתקדמים הם אלה שליזם יש מימון עצמאי מלא. אלה כמובן מקרים נדירים שכן הרוב המוחלט של היזמים, בימים אלה של משבר, אינו מסוגל להביא מהבית מימון מלא לפרויקט ואם הוא קבלן גדול שכן יכול להביא מימון כזה, בד"כ פרויקטים של תמא 38 "קטנים" עליו והוא מעדיף פרויקטים גדולים בהרבה... אם תרצה תשובה מדויקת יותר לגבי הבניין הספציפי אתה מוזמן לפנות במייל או טל למשרדנו.

jlavi2002

New member
"עד להעברת הזכויות על שם היזם ..."

לדעתי הלא מלומדת הניסוח הזה ש עו"ד הוא עקרוני כלומר משלב חתימת הוזה ועד העברת הזכויות והזקה ליזם- מספיקה ערבות סמלית שבאה להבטיח עמידה בלוח זמנים איכות והתחייבויות אחרות... בעת מתן/מימוש זכויות קינייניות וחזקה- יפקיד הקבלן (אפשר אצל נאמן) ערבות בגובה הסכום הנדרש לסיום הפרוייקט. יקבע מנגנון אשר יפחית הערבות באופן הדרגתי לפי התקדמות הבניה של היזם

jlavi2002

New member
שלבים לדוגמא

אני מניח שפרוייקט אופייני הוא בן 11 שלבים עיקריים כמפורט: א. מו"מ וחתימת חוזה. ב.הכנת תכניות וקבלת אישורים. ג. חפירות וחיזוק עמודים. (ואולי גם צנרת תתקרקעית) ד. שיפוץ / בניה לובי. ה. שיפוץ בניית פיר והתאמת חדר מדרגות ו. יציקת תמיכות במעטפת הביניין. ז. יציקת גג חדש ובניית שלד דירות חדשות. ח. עבודות פנים דירות חדשות ט. טיח חוץ וגימור מעטפת י. התקנת מעלית יא. סיום מערכות ועבודות בגינה.(חניות ביוב גדר וכו) בהנחה שאלו השלבים- אם הזכויות הקינייניות מועברות לקבלן רק אחר ביצוע שלבים ב-ו הערבות הנדרשת היא בגובה עלות הביצוע של שלבים: ט י יא.

roy1615

New member
ערבות בנקאית

כדאי לבקש ערבות בנקאית. זה כמו לקבל מזומן ברגע שהקבלן פושט רגל. בקשר לגובה הערבות - תתייעץ עם הבנק, הם יתנו לך תשובות יותר מדויקות. אני אישית הייתי מבקש ערבות על שווי ערך הדירה שלי

jlavi2002

New member
כדאיות ביניים בן 36 דירות...

מס הדירות לא ממש רלוונטי...יותר חשוב המבנה של הביניין... בכפר סבא נחתם חוזה בביניין ארוך שמפוצל ל 3 אגפים. בכל אגף 4 קומות שתי כניסות ושלוש דירות ללא מעלית. על הגג של 36 הדירות הנל יבנו 9 דירות חדשות!...

למעלה