עץ אבוקדו מזן אטינגר

PPHBH

Member
שלום
בצער אני מתכוון לעקור את עץ המשמש אצלי בגינה, לצערי 6-7 שנים חלפו מיום נטיעתו ולא זכיתי להינות מפרותיו (והוא נותן בנדיבות) בעקבות נזקים של זבוב הפירות (או מזיק אחר), כואב הלב אבל אין ברירה.
בדקתי כל מיני אפשרויות לעץ פרי חלופי ונתקלתי באבוקדו מזן אטינגר שרשום שצמיחתו מתאפיינת בצורת נוף צרה ולגובה שזה עשוי להתאים למיקום הקיים.
מנסיונכם, כמה העץ עמיד מפני מזיקים כלשהם, מה חוץ מהשקייה, דישון מידי פעם ותשומת לב צריך לתת לעץ ?

מיקום , תל אביב, אדמה תל אביבית טיפוסית (שכבה עליונה חמרה 10-20 ס"מ) שמש פחות או יותר ישירה

אם יש עוד רעיונות לעץ פרי שעמיד מפני מזיקים ומתאפיין בצמחיה צרה ולגובה אשמח לשמוע.
תודה

יש הרבה הדרים קטנים יותר מאטינגר. זהו לא עץ צר במיוחד. יש גם זני אבוקדו קטנים יותר. האטינגר פשוט גדול לכל כיוון, אז זה מתבטא גם בגובה. הוא גם צריך אבוקדו מזן אחר בסביבה הקרובה על מנת לתת פרי. ושלא תטעה - זהו פרי חביב מאד לטעמי ויש לי כזה בגינה, אבל גינתי גדולה ורחבה עד מאד.
פירות ההדר עמידים למדיי וגדלים על פני שטח קטן יותר מאבוקדו. עוד עץ-שיח, שאמנם נפגע מזחלי פרפרים במידה כלשהי אבל לרוב ניתן לזכות בחלק משמעותי מפירותיו - רימון. אם הטרופים מושכים אותך, עוד שיח גדול, שניתן לגדל כעץ קטן - פיג'ויה.
פרי מתוק ומוצלח נוסף שניתן לגדל בלי הרבה מזיקים - ליצ'י. מה שכן - בעת הקטיף אתה עלול לגלות שיש גם הרבה דבורים שמעוניינים בו לעצמם (זה שביחיד נקרא דבור, לא הדבורה הקטנה החביבה).
בהצלחה!

PPHBH

Member
תודה על תשובתך,

יש בגינה הקטנטנה שלי שני עצי תפוזים , קלמנטינה ולימון כך שהדרים ירד מהפרק ,בנוסף שני עצי שסק שמניבים כמות מעבר ליכולת אכילה, תות ושזיף.
היה לי פעם רימון אבל נעקר וזה לא עומד על הפרק.
המקום המיועד היכן שנמצא המשמש הוא מאד מוגבל ולא ניתן לשים שם עץ מאסיבי מידי, יתכן שזאת הסיבה שהמשמש צמח לגובה ופחות לצדדים.

הליצ'י שאני באופן אישי מאד אוהב גדל לפי הבנתי למימדים עצומים והבנתי שלוקח המון זמן עד שיתן פרי .

כנראה שאסע איזשהו יום למשתלת וולך ואחפש שם משהו .

בכל מקרה חשוב לי לשמוע מנסיונם של אנשים על עצי פרי טעימים ועמידים למזיקים.

שוב תודה

נוף-צלול

Active member
תודה על תשובתך,

יש בגינה הקטנטנה שלי שני עצי תפוזים , קלמנטינה ולימון כך שהדרים ירד מהפרק ,בנוסף שני עצי שסק שמניבים כמות מעבר ליכולת אכילה, תות ושזיף.
היה לי פעם רימון אבל נעקר וזה לא עומד על הפרק.
המקום המיועד היכן שנמצא המשמש הוא מאד מוגבל ולא ניתן לשים שם עץ מאסיבי מידי, יתכן שזאת הסיבה שהמשמש צמח לגובה ופחות לצדדים.

הליצ'י שאני באופן אישי מאד אוהב גדל לפי הבנתי למימדים עצומים והבנתי שלוקח המון זמן עד שיתן פרי .

כנראה שאסע איזשהו יום למשתלת וולך ואחפש שם משהו .

בכל מקרה חשוב לי לשמוע מנסיונם של אנשים על עצי פרי טעימים ועמידים למזיקים.

שוב תודה
עצי פרי עמידים מאד למזיקים הם שסק ותות. רבים נמנעים מתות בגלל "לכלוך".
שסק יש לך.
אני מבין שגם תות יש לך, אבל אפשר אולי לגוון בזנים.
אפשר אולי תאנה?

drorim69

Active member
אני הייתי מתחילה בשלב ראשון מרשימת עצי הפרי שמעניינים את המשפחה לגן של עצמה.. לא מכניסה פירות שבכלל לא אוכלים או עצים שלא מתאימים לאזור ו/או שקשה לגדל. לא מכניסה עצים נשירים שזקוקים לטיפול רב ולא עצי פרי גדולים שאין עבורם מקום.
יוצרת רשימה מקוצרת עם סדר עדיפויות ואיתה מתחילה לברר..

למעלה