על אלבומים, על שירים, ועל הרהורים..

Jflyaway

New member
על אלבומים, על שירים, ועל הרהורים..

האוריינטציה של חובב הרוק הישראלי חגה סביב אלבומים, וזה נכון בעיקר בקרב חובבי הרוק הקלאסי. אבל אין מה לעשות, בכדי למצות את הפסיכדליה, ובעיקר את מה שנקרא GARAGE PSYCH צריך לעשות SWITCH בראש ולחשוב "סינגלים". ההתייחסות לגל הראשון של הפסייח האמריקאי, ולחלק גדול (מאוד) של ה PSYCH הבריטי, תהיה מן הסתם כמעט תמיד בקונטקסט של שירים, שכן מעט הרכבים הצליחו להקליט יותר מסינגל או שניים, ומספר קטן יחסית של הרכבים הגיעו לסטטוס של הקלטת אלבום. אלא שבימינו אנו אין להשיג סינגלים, ולכן - כשאנו מדברים על שירים, יהיה נכון להתייחס לאוספים שבהם הם מופיעים, ולמזלינו יש מאות רבות (!) של אוספים, קל לדלות אינפורמציה לגבי השירים שמופיעיפ בהם, ואת רובם המכריע של האוספים ניתן להשיג בחנויות ו/או בדיוור ישיר. כמה טוב שיש לנו את הארכיונים האלו. והשירים.... מדובר בכמות עצומה של GOODIES, חברים יקרים, אני מדבר על אלפים רבים, מתוכם אפשר לדלות בקלי קלות 200 או 300 פגזים לוהטים שלא מביישים אפילו את הלהיטים הגדולים של הרכבי הרוק הקלאסי הבריטי. אוספי ה GARAGE הם מכרות הזהב של כל מי שיש לו עניין בגל הראשון של ה PSYCH, שלא לדבר על אוספי ה PSYCH הבריטי, בהם ניתן למצוא אלפי שירים שיצאו בסינגלים בין השנים1964 ל 1969. האוספים הבריטים עשויים למצוא חן גם בעיני (ובאוזני) חובבי רוק קלאסי וBEAT, שכן הם מכסים קרקע נרחבת הכוללת המון תת-ז'אנרים כגון: PSYCH, MOD, UNDERGROUND ROCK , ,FREAKBEAT, BEAT, R&B, וסתם רוק ופופ מרתק. גולת הכותרת של האוספים האמריקאים היא הקופסא של NUGGETS הכוללת 4 דיסקים וחוברת מהודרת. יש גם את הסידרה המצויינת PEBBLES הכוללת כ 15 דיסקים (שאפשר לקנות לחוד), והסדרות המצויינות PSYCHEDELIC MICRODOTS, PSYCHEDELIC UNKNOWNS, FUZZ FLYKES & SHAKES TEENAGE SHUTDOWN , Green Crystal Ties ,Mindrocker , SIXTIES REBELION , BACK FROM THE GRAVE , Cicadelic 60s , FADING YELLOW, ועוד הרבה הרבה. היהלום שבכתר לפסיכדליה הבריטית היא הסדרה המהממת RUBBLES הכוללת 20 דיסקים של המיטב שבמיטב. רכשת את זה - לא תצטרך לקנות עוד אוסף בריטי אחד! אוספים (בריטיים) מומלצים נוספים: CIRCUS DAYS, English Freakbeat , Fading Yellow , The Great British Psychedelic Trip Hen's Teeth , Incredible Sound Show Stories, Perfumed Garden, That Driving Beat, RIPPLES, Visions of the Past, THE PSYCHEDELIC SCENE, THE FREAKBEAT SCENE, THE MOD SCENE, THE R&B SCENE, ועוד המון טובים, טעימים, ומלהיבים... ישנם אתרים בהם אפשר לראות דיסקוגרפיות של כל האוספים, וישנם מנועי חיפש מיוחדים שיאפשרו לך לאתר את האוספים עליהם יימצא שיר מסויים. אני מצידי מתכוון לפתוח פה פינה שתקרא BLAST OF THE DAY ובה אני יתייחס לסינגלים, כלומר: שירים. נראה לי שבפורום הזה - זה חשוב, שכן הפסיכדלייה כז'אנר, כאמור, אינה ALBUM ORIENTED, לפחות לא הגל הראשון של 1965 עד 1967. מעל ל 90 אחוז מן החומר של הגל הראשון לא יימצא באלבומים של הרכבים. בנוסף לסקירת אלבומים, יהיה נחמד אם אנשים ידברו גם על שירים/סינגלים, ההרכבים שעשו אותם, וההשפעות שהיו להם (או שלא). וה BLAST היומי: היום בדרך לעבודה, הקשבתי שוב ושוב ל"להיט" (?) גראז' פסייח ענק. IM FIVE YEARS AHEAD OF MY TIME של ההרכב THIRD BARDO, וכל הדרך חשבתי לעצמי איך לעזאזל עושים שיר כל כך מלהיב, כל כך אפקטיבי, וכל כך נצחי... כמו כן, מידי פעם אני (ואני מקווה שלא רק אני...) אציג לפניכם אוסף, אסקור אותו ואתן את דעתי עליו. קצת OFF TOPIC, יהיה נחמד אם גם נדבר פה על פולק-פסייח, או מה שנקרא בזמן האחרון ACID FOLK , ז'אנר מרתק שנציגיו הפחות מוכרים כללו אמנים אזוטריים כגון: DAMON, PEARLS BEFORE SWINE RANDY BURNS, PERRY LEOPOLD, DARIUS, SKIP SPENCE, והמוכרים יותר כללו גם את TIM BUCKLEY, ROY HARPER, ו BYRDS. אוקיי... זה ארוך מדי . אז. JOIN ME ON THE THIS MAGIC RIDE J

ofekkehila

New member
אני לא רוצה להתקומם פה

אבל עד עכשיו כל מה שאמרו לי וגם הדעה שגיבשתי לעצמי לאט לאט שאוספים של מוזיקה הם סכ"ה תרגילים של חברות התקליטים לכסף מהיר ולעיתים קרובות מידי מחטיאים ולא נותנים באמת את המיטב.

Jflyaway

New member
אל לנו להתבלבל בין

האוספים ה "רגילים" שעליהם אתה מדבר, כמו THE BEST OF ו/או אספים מסחריים, לבין המוצרים עליהם אני מדבר. אני מדבר על אנשים שעשו עבודת קודש ואספו אלפים של סינגלים נהדרים שלא יצאו באלבומים, ןשמו אותם יחד על גבי דיסקים. אין כל דרך אחרת להגיע לרוב רובו של החומר הזה.

modulo1000

New member
jfly הוצאת את המילים מפי

יש סינגלים של להקות עלומות שם שכאלו שזכו לתהילה לא זכו להגיע לעוצמות ולרמות הללו רוב חברי הלהקות האלה פרשו עוד בשנות ה50 מעשיית מוסיקה והחלק הזעום שאתרתי איך שהוא נדהמו לקבל E MAIL ממני ובו סופרלטיבים מכאן עד הודעה חדשה כלומר הם אפילו לא מעריכים את הגדולה של הסינגל שאף שדרן לא רצה לשדר ואף חברת תקליטים לא נפלה מהכסא אנשים פרטיים שהקימו חברות שוליים נתנו את הדרייב לכל העניין מתוך אהבה התחילו בשנות השמונים לאסוף את הסינגלים האלה ולקבצם לאוספים בארה"ב היתה זאת חברת BOMP בבריטניה חב' BAM CARUSO מאוחר יותר הצטרפו קדושים נוספים שJFLY הזכירם לעיל. אני רוצה לסיים ולאמר ששנים רבות עניינו אותי האוספים האלו יותר מכל אלבום קונספציה עלי אדמות ואני חושב שלא שיניתי דעתי עד עצם היום הזה זאת הסטייה שלי

forever changes

New member
תגיד יואל ..

רבלס הוא באמת אוסף חובה הוא סתם פריט מצויין למשוגעי פסיכאדליה ? כדי שאני ידע אם להוסיף אותו לרשימה של 425 אלבומים שאני מריך לקנות ..

Jflyaway

New member
רבלס אכן כל מה שאמרתי שהוא

האמן לי - אני שוקל מילים. האם הוא ל "משוגעי פסיכדליה"? ההמממ... כן. ברור שכן. אין חובה ל"כולם". פשוט אין. גם לא EAT A PEACH שאתה כל כך אוהב.
לעומת זאת - אני מודע לכך שהסידרה של ה 20 דיסקים של רבלס, עלולה להיות יקרה בשבילך. אני אומר "יקרה" - עם הסתייגות, מכיוון שבקנייה ברשת, המחיר הממוצע לכל דיסק הוא רק כ 30 או 35 שקלים, שזה כשליש (!) ממחיר דיסק אחד במחיר מלא בארץ. בשבילך אני אבדוק שוב איזה דיסק בודד (או שניים) מכסים את הסצינה הבריטית יפה.

forever changes

New member
תודה רבה

ולא ניסחתי את זה טוב, הכוונה הייתה לאנשים שמתעמקים בפסיכאדליה, בכל מקרה לי אין שום נסיון עם איזשהו דיסק אוסף כזה אבל זה נשמע לי מאוד קסום ומקפיץ כי כמה שלהקה תהיה מגוונת זה אף פעם לא יכול להגיע ל30 להקות שונות שמקליטות זה פשוט נשמע מדליק. ואני לא מבין מה הבעיה שכל חובב אוספים ממוצע לא יוכל לקנות דיסק אחד מתוך הסידרה במחיר סביר.

forever changes

New member
יותר מזה

מבחינה כלכלית של החברות שמשווקות את האוספים לא יותר טוב שכל בנאדם ממוצע יוכל לקנות דיסק בודד ?

forever changes

New member
או קיי

מקווה שיצא לי לקנות בהזדמנות, זה ניתן להשגה רק בחנויות המתעמקות ?

melancholy man

New member
טקסס פלאשבק

איש יקר שישאר אלמוני (רמז: הוא היחיד בפורום, שהניק שלו צבוע באדום...) העביר ליידי את האוסף המקפיץ והמדליק הזה, של המיטב של להקות הגארז' הטקסניות. אם מישהו חושב שאוספים זה רק "קשישים שמונים המיטב של להיטי רשת ג'" או "הפלישה האפגנית- מיטב הפופ המרכז אסייתי שאהבנו" בניסיון נואש לגזול עוד שקל מהמאזינים המטומטמים (למען האמת רוב האוספים בעולם הם כאלה) רק שיקשיב ל 4 האלבומים המדהימים שמרכיבים את האוסף. אם להיות כן, האוסף הזה לא אחיד ברמתו, לא כל להקת גארז' טקסנית היא ה 13th Floor Elevators ולא כל טקסני מכוער עם משקפיים הוא באדי הולי, אבל הכלל, לפחות באוזניים שלי הוא רוק אנד רול מקפיץ ומדליק.

בעיה קטנה

המשותפת, אני מניחה, למרבית קוראי הפורום, היא שמרבית האלבומים והשירים האלו אינם נגישים להם. קל להמליץ על Nuggets או Rubbles, אבל למי שאינו מיליונר, רכישת הנ"ל היא בגדר חלום בלבד. וכו'. האם יש דרך לאפשר לאנשים לשמוע, נניח, את שיר השבוע, באופן חוקי, ע"מ שיוכלו לדון בו? אחרת, הפינה הנ"ל (ודיונים אחרים) יהיו מוגבלים מאוד מבחינת המשתתפים בהם.

Jflyaway

New member
תשובה חלקית לבעיה יש

בהודעה שכתבתי ל FC עניין ההורדה החוקית של "שיר השבוע" בבדיקה. ייתכן שיש. ואני מאוד מקווה שאוהבי PSYCH GARAGE ישכילו מדי פעם לקנות אוסף או שניים. חלקם הגדול לא בא בסדרות, ומחירי האוספים כמעט תמיד מוזל. לא צריך להיות מיליונר. אני אגיש רשימה של "בודדים" במחירים טובים עם לינרים לאתרי רכישות, במידה ותרצו.

noamrap

New member
פסיכדליה תענוג

אחלה אחלה של פסיכדליה בריטית. דברים מדהימים. יש שם אפילו קטעים של ההרכב ג'יילס ג'יילס ופריפ תחת שם אחר - brain . וגם סיימון דפרי מופיעים שם בסינגל נדיר תחת השם - the moles . שלא לדבר על כמות הלהקות המעולות שהוציאו רק סינגל אחד שנשמע פצצה. גם האוסף circus days (שישה חלקים אם אני לא טועה) מדהים. חבריי היקרים jflyaway ו- modulo 1000 הם המאסטרים בנושא הזה והם לימדו אותי הרבה על זה במהלך השנים שלנו ביחד.

למעלה