ספרות וציור בתרבות הפסיכדלית

xero1

New member
ספרות וציור בתרבות הפסיכדלית

שלום. אפשר בבקשה המלצה על איזה סופר או ספר "מקובל" משהו בתרבות הפסיכדלית? וגם, בבקשה, קצת פרטים על הציור בתרבות הזאת - זה סגנון מפני עצמו? או משהו שמשלב סגנונות מופשטים או מנימליסטים? תודה רבה ובהצלחה עם הפורום!

Jflyaway

New member
ברוך הבא... וזה פותח פה שרשור מאתגר

יהיה לי קשה לענות תשובה מקיפה, שכן אני לא מומחה לאמנות וספרות. אבל הנה מספר המלצות (בהודעות הבאות)

Jflyaway

New member
מספר ספרים

ספרים: *** הסופר קרלוס קסטנידה כתב סידרה שלמה של ספרים, מעין רומנים פילוסופיים חצי-בדיוניים, בהם הוא צולל עמוק לתוך חוויותיו הפסיכדליות (לחלוטין). הספרים יכולים להקרא ברצף, שכן יש בהם המשכיות מסויימת, אבל אפשר גם "להתחיל באמצע"... בין השאר הוא מתאר מסעות הזויים, מפגשים עם 'מכשפים' אינדיאנים, ובין השורות נוצרת מעין תפיסת עולם מטפיסית, הזוייה, מוזרה, מבלבלת ומרתקת. המומלצים שלי: 1. משנתו של דון חואן 2. סיפורי עוצמה 3. מציאות נפרדת ויש עוד.... אלר שרק את אלו קראתי. *** פחד ותיעוב בלאס ווגס, ספר מוכר שהיה גם לסרט, מעין רומן עיתונאי המתאר את הטירוף ההזייתי באופן גרוטסקי, אגב ביקורת חברתית פוליטית צינית משהו . מרתק, מצחיק, ובועט. *** כמו שהזכרתי אתמול.... השירים של משורר דור הביט, אלן גינסברג (ובעיקר "קדיש"), יצאו במהדורה עברית (עם עובד) באנגלית ובעברית (באותו הספר) - התרגומים של נתן זך. יש אצלו עולם דימויים פסיכדלי בשירים רבים, אם כי זה לא יהיה נכון לפטור את גינסברג בפשטנות, פסיכדליה אינה עמוד השדרה של היצירה המופלאה שלו. ההמשך יבוא...

melancholy man

New member
צריך להזכיר בהקשר הזה גם את קרואק

אני אכתוב עליו יותר אולי בהמשך השבוע, זה משהו שמבחינתי צריך קצת זמן בשביל לכתוב.

Jflyaway

New member
הציור ככל הידוע לי, מתחלק

ל POP ART ול POSTER ART נציגים בולטים לפופ ארט היו ANDY WARHOL ו ROY LICHTENSTEIN שניהם לא עסקו הרבה במופשט. וורהול שיחק הרבה בהכפלות מעניינות של דמויות וחפצים, כולל אישים מפורסמים. אני יודע שליכטנשטיין התרכז בתקופה מסויימת באספקטים של COMICS . מבין שני אלו - לוורהול היו אספקטים פסיכדליים מובהקים. (ושוב, אני לא מבין גדול, נדרש פה עומק ואני ממש מגרד את השטח)

Jflyaway

New member
PSYCHEDELIC ART

רוב רובה של היצירה האמנותית סבב סביב כרזות ועטיפות תקליטים. שאלת על מינימליזם... בד"כ לא - ולעיתים אף "מקסימליזם". יש לי רשימה של אמנים, אבל זה לא ייתן לנו כלום עכשיו (כמו שאומר הבוס: זריקת שמות...) אני ממליץ על הספר (ששוקל קילוגרמים!) THE ARTR OF ROCK ובו מאות רבות של כרזות של מיטב האמנים. הטכניקות כללו רישום, AIR BRUSH, והדפסים. השימוש בצבעים זוהרים, לעיתים גם זרחניים, היה נפוץ (ראה התמונה משמאל). בהודעות הבאות - פוסטרים נוספים.

Jflyaway

New member
...

כרזת קונצרט רוק של Country joe ו Moby grape. filmore auditorium san francisco 1968 האמנית: Mari Tepper

Jflyaway

New member
...

כרזת קוצרט רוק של Creedence clearwater filmore west 1969 האמן: Lee Conklin

Jflyaway

New member
...

כרזת קונצרט רוק של ההרכב הסקוטי Incredible string band filmore auditorium san francisco 1968 האומן: Weisser

Jflyaway

New member
...

כרזת קונצרט רוק של ההרכב האמריקאי It's a beautiful day Filmore auditorium san francisco 1968 האמן: Lee Conklin - שהיה אחראי להמון יצירות מן הסוג הזה

Jflyaway

New member
...

כרזת קונצרט רוק של Jerferson Airplane ושל נגן (מפוחית) הבלוז ג'יימס קוטון Filmore auditorium san francisco 1966 האמן: Wes Wilson

Jflyaway

New member
והפתעה!

לפניכם כרזת תעמולה קומוניסטית סובייטית משנת 1928 (!) הכרזה נקראה "האחד עשרה" והיא נעשתה ע"י האחים ג'ורג'יי וולדימיר שטיינברג הסתכלו לרגע והגידו לי: הייתה השפעה על אמנות הכרזות הפסיכדליות? או שלא.....

Jflyaway

New member
וגם...

לפניכם עוד כרזת תעמולה קומוניסטית סובייטית, משנת 1929. הכרזה נקראה "השש עשרה" והיא נעשתה ע"י קארלוב פסיכדלי?

Jflyaway

New member
ופוסטר דיוקן מנהל הפורום

(בזמן שלמד בקולג' בסין....)

melancholy man

New member
זה מה שניסתי להגיד לך ביום שישי

בסוף לא למדתי בסין, אבל הדמיון בהחלט מפתיע...

Jflyaway

New member
לא משנה איפה... אבל שים לב

לנחישות שבמבט, כאומר: "אני אפתח פורום PSYCH ויהי מה, כלום לא יעצור בעדי"!

למעלה