מתחיל

מתחיל

שלום לכם אני רוצה להתחיל לגדל דגים אולי תוכלו לתת לי כמה עצות בבקשה

adiemus

New member
מומלץ...

אני יכול להמליץ לך ללכת לפינת מאמרים יש שם מאמר שלי למגדל המתחיל

wiz

New member
העצה הכי טובה שלי - סבלנות ../images/Emo13.gif.

הקמת אקווריום היא תהליך מורכב, והטעות הנפוצה ביותר בקרב המתחילים היא לא לתת לטבע את הזמן "לעשות את שלו". כעיקרון ישנם מספר כללים פשוטים שצריך לקיים, והם יאפשרו לך לגדל אקווריום לתפארת
. שלב ראשון : בחירת המקום שבו יעמוד האקווריום, ובדיקה האם המקום אכן מתאים. אקווריום מלא במים שוקל לא מעט, ויתרה מכך - הזזה שלו כשהוא מלא עלולה לנפץ את דפנותיו
. לכן, חשוב לבחור מקום לפני שממלאים את האקווריום, ולהמנע ככל הניתן מהזזתו לאחר שמולא. המקום צריך להיות מוצל (אור שמש ישיר מחמם את המים וגורם לאצות לגדול באקווריום), רחוק מדלתות או חלונות, ובמקום לא הומה (כי גם לדגים מגיע לנוח). שלב שני : אחרי שבחרת מקום, אפשר לגשת לאקווריום עצמו. כעיקרון, כדאי לקנות את המיכל הכי גדול שאפשר. אקווריום גדול יציב יותר מבחינה ביולוגית, והטיפול בו קל יותר (בניגוד לדעה הרווחת שאקווריום גדול זה כאב ראש גדול...). חשוב מאוד לעשות סקר שוק נרחב לפני הקניה - יש לפעמים מבצעים טובים על אקווריומים וציוד, וכדאי לחפש אותם. בכל אופן, 700 ש"ח לאקווריום מטר זה מוגזם, ואפשר למצוא מיכלים ישראלים בחצי מחיר. אני ממליץ על אקווריום מלבני ולא פנורמי, אבל זה כבר יותר עניין של העדפה אישית (למרות שמדברים על איכות ירודה של הפנורמיים, והתנפצויות...
). עכשיו זה גם הזמן להחליט איזה דגים אתה רוצה לגדל, ואיזה ציוד אתה צריך לקנות עבורם. יש דגים שמעדיפים אקווריומים גבוהים, ויש אחרים שמעדיפים אקווריומים נמוכים - כדאי להתחשב בכך לפני שקונים אקווריום. שאר הדברים שצריך לקנות הם פילטר (אני ממליץ על פילטר חיצני שיעבוד במקביל לפילטר תת קרקעי <אם לא מדובר באקווריום צמחיה>), מחמם (אפשר לדחות את זה לחורף), משאבת אוויר, מדחום, וכו'. זה הזמן גם לחשוב על דקורציה לאקווריום, ולקנות את מה שבוחרים. אני ממליץ לא לקנות קונכיות/צדפות/כוכבי-ים ושאר מזיקים. הם לא מתאימים לאקווריום מים מתוקים, וחבל סתם להכניס אותם פנימה. אחרי שתעמיד את האקווריום בבית (על סטנד יציב ועל שכבת קלקר), תארגן אותו ותמלא אותו במים, תפעיל את הפילטר ומשאבת החמצן, ותן לו לפעול ככה מספר ימים ללא דגים. רצוי להשאיר אותו לא מכוסה, כדי שכל הכלור יתנדף. שלב שלישי : הכנסת סטרטרים. סטרטרים הם דגים עמידים ופשוטים (משריצים למשל), שיתחילו את מחזור החנקן באקווריום. רצוי לבחור דגים שיוכלו גם להישאר אח"כ באקווריום... על מחזור החנקן אני אפרט בהמשך, כי כרגע אין לי זמן לכך... במשך התקופה של מחזור החנקן אסור להכניס דגים לאקווריום, ויש להקפיד על החלפות מים שבועיות של 10% (החלפות מים כאלה תמיד צריך לעשות, לא רק בתקופה הזאת). לאחר שמחזור החנקן יסתיים ניתן יהיה להכניס עוד דגים לאקווריום, אבל בהדרגתיות, עד לתפוסה מלאה. ככל שפורסים את תהליך ההקמה על פני יותר חודשים, כך טוב יותר (זוכר? סבלנות...). כל זה היה על קצה המזלג... בנוגע להכנסת הדגים/האכלה/טיפול שוטף - אני אפרט בהמשך אם תרצה. לפני הכל, כדאי שתאמר לנו על אילו דגים חשבת, ומה התקציב שיש לך לאקווריום, לציוד ולדגים. ברוך הבא לתחביב, ובהצלחה

הסבר מצוין

ואם אפשר להוסיף עצה משלי: קחו בערבון מוגבל כל עצה ועצה שמוכר בחנות הדגים יתן לכם. אני האמנתי לאחד כזה בעינים עצומות, ונפלתי, ונאלצתי להחליף חצי מהאוכלוסיה שלי. לפי קנית כל דג ודג, עשו בירור באינטרנט או עם חברים, מה התכונות של הדג ולאיזה אקווריום ואוכ' הוא מתאים. אני כבר 3 חודשים בעסק ולמדתי המון על דגים. אתמול למשל חזיתי במוכר שפשוט ניסה לעשוק בחור תמים. רצה למכור לו דג אירואנה. אכן זהו דג מדהים, אבל דג זה מגיע לגדלים של מטר וחצי, וללקוח יש אקווריום של 60 ס"מ! הדג צריך אקווריום ענקי ורצוי לשכנו רק עם דגים גדולים כי הוא אוכל את כל מה שנכנס לו לפה. אחר כך הוא ניסה למכור לו ראש נחש. גם דג זה צריך תנאים של אקווריום גדול ומרווח, כי הוא גודל למימדים גדולים. זה לא נגמר. הלקוח שאל לגבי דג תוכי, אם יש סיכוי להרבות. והמוכר אמר לו שכן. הרי ידוע שהסיכוי לרביה כזו הוא כמו הסיכוי שצביקה פיק יסתפר, אחד ל-100000, כי ביצי התוכי עקרות, אז למה לסבן הקונים?

wiz

New member
../images/Emo45.gif

אגב, בקשר לתוכים, זה לא מדוייק כ"כ מה שאתה אומר... הזכרים הם העקרים, ודווקא הנקבות מטילות ביצים פוריות. כמובן שזה תלוי גם באיכות הדג, אבל באופן כללי ניתן להרבות תוכי עם דגים אחרים. לי באקווריום נוצר זוג של תוכית וטקסס, והם מטילים ומטפלים בדגיגים שבוקעים בדיוק כמו כל זוג אחר
. הנה תמונות להוכחה...
.

wiz

New member
מזוג תוכים לא תקבל כלום...

כי הזכר עקר. אם יווצר לך זוג של תוכית וזברה/טקסס או משהו כזה, אז יכול מאוד להיות שתהיה לך הטלה. איך מזהים את הדגה שבהריון
היא נעשית עגולה ושמנה, ובסופו של דבר מטילה
. אם אתה מכיר את ההתנהגות שלה, אתה תשים לב גם לשינויים בהתנהגות. מלבד זאת אני לא יודע כיצד ניתן להבחין בדגה בהריון...

wiz

New member
לא נראה לי...

ציקלידים אפריקאים שונים מהאמריקאים בהתנהגות ובדרישות, ולכן אני לא חושב שזוג כזה יוכל להיווצר... אבל לך תדע, הכל תלוי בדגים
.

טוב לדעת דברים חדשים

שאלה קטנה: האם ההכלאה הזו בריאה לדגים? אני יודע שיש הכלאות שממש לא מומלצות. ברור לי שלא תכננת את זה מראש, אבל מה סיכויי ההשרדות של הכלאה זו? האם זה ילוו בתופעות לוואי אצל הדגיגונים כשיגדלו?

wiz

New member
בינתיים יצא לי לראות

רק הכלאות של זברה ושל טקסס עם תוכי. הדגים נראו כמו תוכים רגילים, רק בצבעים של הזברה/טקסס. לא ידוע לי על פגמים גנטיים שנוצרים מההכלאה הזאת.

איזה גודל התוכים שלך?

היו לי זוג תוכים עם טקססים, ג'והני, קורוליוסים, פיקוק ועוד החזרתי את התוכים הטקסס והגוהני כדי למנוע מלחמות בעתיד

למעלה