ממחאת הסטודנטים לתנועה חברתית

ממחאת הסטודנטים לתנועה חברתית

גולשים וגולשות יקרים. אני מזמין אתכם לקרוא את מאמרו של ד"ר אורי זילברשייד: ממחאת הסטודנטים לתנועה חברתית. כותרת משנה: "מחאת הסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות השיגה לעת עתה את יעדיה באופן חלקי. ראוי שלא נזלזל בכך, בעיקר לאור יחסי הכוחות בצמרת הכלכלית והפוליטית הנוטים בבירור נגד מדינת הרווחה. מחאה זו יכולה - וצריכה - להיות צעד מכריע בהקמת תנועה חברתית גדולה, שתשקם את מדינת הרווחה בישראל ותעמיד את ישראל בשורה אחת עם המדינות הנאורות בעולם, ברוח החזון הציוני." נשמח לשמוע תגובותיכן/ם. (ד"ר זילברשייד הוא ממקימי תנועת "חברה עכשיו"). בברכה, פורטל BSH הפורטל לשוויון זכויות ולצדק חברתי www.bsh.co.il

Boogieman

New member
יש את היכולת, אין את הרצון.

באוניברסיטה העברית לדוגמא, אגודת הסטודנטים החליטה להכנס בקפיטריות בגלל המחירים הגבוהים. הם הכריזו על חרם, הוציאו פוסטרים, חולצות, מודעות ושמו אנשים בכל קפיטריה כדי לשכנע אנשים לא לקנות. הם אפילו התחילו לחלק קפה בחינם. זה שיא החוצפה, הם לא טרחו עד כדי כך במאבק האחרון, שהיה הרבה יותר חשוב, והתקפלו כמו אקורדיון ברגע שטומי לפיד זרק להם עצם. אגודת הסטודנטים מורכבת מטיפוסים שרוצים להיות עסקני מפלגה כשיהיו גדולים וככה הם מתנהגים. הם פשוט נמסים ברגע שאיזה פוליטיקאי מלוקק מדבר אליהם יפה. לפני כמה זמן הם הזמינו את ביבי להרצות על המדיניות הכלכלית, הם סידרו שלא תהיה כניסה לסטודנטים מתאים אחרים, שהתכוונו לשאול כמה שאלות קשות והשומרים בכניסה להרצאה החרימו מהנכנסים פליירים שתוקפים את המדיניות הכלכלית של ביבי. אני לא הייתי מצפה מהם לכלום. הדבר האמיתי קורה בארגונים כמו "מהפך" ו"יעל"ה". מדובר בארגונים שדרכם סטודנטים מפעילים פרוייקטים חברתיים וחינוכיים בשכונות קשות ורבים מהם גרים במקום כחלק מהקהילה. הפגנות ומאבקים פוליטיים עובדים יותר מהר, אבל הם נופלים באותה מהירות שבה הם עולים, ארגונים כמו אלה שציינתי בונים את המאבק מלמטה וזה נראה לי הרבה יותר עדיף. זה לא אומר שאין טעם במאבק חברתי שבו הסטודנטים יקחו חלק פעיל, אבל זה לא יכול, ולא צריך להתחיל משם.

למעלה