מחפש הארה

bennyfromabba

New member
מחפש הארה

שלום. לפני מספר ימים, בעקבות פגיעה קשה שחוללה ידועתי בציבור לרכבה של אמי (פתחה את הדלת תוך שאוטובוס עובר והדלת נתלשה), כדי להמנע מתשלום על הנזק היא החליטה לקחת את בתנו בת ה-שנתיים ו-8 חודשיים ולקבוע שבזאת היא מסיימת את יחסה איתי ואת יחסי עם הילדה. במשך 6 השנים שאנחנו ביחד סבלתי מאלימות מילולית קשה מידי, אלימות מילולית שגם הילדה נחשפה אלי. ובכל זאת, בחרתי להמשיך להשאר בבית, כדי להמשיך להיות בקשר יומיומי עם הילדה. בדר"כ היא מטפלת בילדה יפה מאוד והיא קשורה אליה היטב. יחד עם זאת, יש לה נטיה להתפרצויות זעם קיצוניות שהיו גורמות לי חלחלה כשהיו מופנות כלפי הילדה. היא נוטה לנקוט במילים מעליבות ולאיים. בסך הכל, אני חושב שיש טוב בזה שאיננו חיים ביחד והילדה איננה חשופה לצעקות שלה כלפי. בתקופה האחרונה הילדה החלה להגיד "אבא ילד רע" מרוב שהצעקות היו תכופות. שני דברים בכל זאת מציקים לי: 1. הייתי מאוד קרוב לילדה מלידתה ובחודשים הראשונים למעשה הייתי ההורה המתפקד היחיד שלה, כשהאם סבלה מדיכאון שלאחר לידה (לפי הבנתי). מאז, מידי יום הקדשתי לה שעות. אני הייתי זה שעושה לה אמבטיה לפני השינה ומשכיב אותה לישון. קשה לי מאוד לקבל את הפרידה החדה ממנה, ללא התייעצות, ללא חלוקה מוסכמת של ימי משמורת. היא החליטה שאראה את הילדה פעמיים בשבוע, ללא שתשן אצלי ופעם אחת בסוף שבוע, כשהיא מביאה אותי מאוחר בלילה והיא ישנה אצלי ונמצאת אצלי עד הצהריים למחרת. אין לי אפשרות לדבר איתה, מאחר שכל דיבור שלי מתפרש בעיניה כקללה (היא אומרת שהקול שלי מזכיר לה את כל השנים ש"בזבזה עלי") והיא מגיבה בחריפות. 2. אני חושש כיצד הפרידה ממני תשפיע על הילדה. היא עדיין איננה מבינה שהוריה אינם ביחד. כשאני מוסר אותה לאמה היא אומרת "אני הולכת לטיול עם אמא". היא מתייחסת לבית שלי, הבית בו ישנה עד לפני כמה ימים כ"הביתה" ואיננה מבינה שלמעשה הבית הקבוע שלה הוא בית הסבתא. היא אף שאלה אותי "אבא, אתה אוהב אותי?" שאלה שהיא מעולם לא שאלה כשהיינו ביחד. אינני רואה כיצד היא יכולה לקבל את זה כשהדמות הדומיננטית בחייה כמעט שאיננה קיימת. נוסך לך, היא הייתה מרבה לקרוא "רק לאבא" כשאמה הייתה מפגינה כלפיה יחס קשה וכעת אין לה למי לקרוא. הדברים האלה מאוד מעציבים ומטרידים אותי ואני חושש שחלקם הגדול לא יכול לקבל מענה בבית המשפט.

אפשר לשפר את המצב

שוב התנצלותי על האיחור בהתייחסות - ראשית, ברור שהתאונה עם המכונית היא אירוע שולי וממש לא חשוב למרות שבחרת לפתוח את הסיפור שלך איתו. נעזוב אותו בצד כרגע. אני מבינה שאתה בסך הכול יומיים "מחוץ לבית", נכון? אם כן, העניין טרי מאוד וסיכוייו להשתנות גבוהים. ההתמודדות נגד ההסתה של האם יותר מורכבת וארוכה ולכן אגע בה בסוף. לגבי הסדרי הראיה, ההתמודדות יותר פשוטה. ברור שמגיע לך לראות את הילדה לפחות יומיים בשבוע וגם להלין אותה אצלך. וגם כל סופשבוע שני ומחצית מהחגים. גם אם הילדה בת שלוש. אנא דרוש ממנה זאת ואם לא, אתה תצטרך להיאבק בבית המשפט לקבל את ההסדרים האלה. אם תבהיר לאם שאתה לא מתכוון לוותר על זכותך וחובתך לטפל בילדה ואם היא לא תאפשר זאת בטוב, אתה תפנה לבית המשפט. המעמד בבית המשפט לא נעים לאף אחד. תפחיד אותה שבית המשפט יערב פקידת סעד ואז השליטה על החיים שלכם ועל חיי הילדה תעבור למעשה למדינה - זאת האמת. ברגע שהמדינה מתערבת, החלטות עלולות להתקבל גם נגדכם. כי פקידת סעד שתתרוצץ בינך ובינה תתייאש בסוף והמלצתה לשופט לגבי גורל הילדה לא בהכרח תהיה שקולה. לפחות תפחיד אותה בסיטואציה כזו. לגבי ההסתה, כאן אתה צריך לעשות עבודה יומיומית וזה אומר להתקשר לילדה, לצבור איתה שעות, לעשות איתה פעולות כיפיות שהיא תראה אבא טוב ואוהב. בפירוש, אל תתרפס בפני הילדה ואל תראה לה שאתה חלש או מתחנף, המשך להעמיד לה גבולות ולשחק את תפקיד ההורה (הסמכותי). בעניין הזה, אתה במידה מסוימת בידיים של האם אבל אל תתייאש, יש לך הרבה מה לעשות. גם ילדה בת שלוש אוהבת את אביה וזקוקה לו. ועוד דבר, אל תצטער שאתם לא ביחד. אני מסכימה שלא בריא שהילדה תשמע כיצד האם נוזפת בך ומשפילה אותך ואולי השינוי לטובה. נשמח אם תעדכן אותנו בהתפתחויות.

bennyfromabba

New member
תודה

יש עוד כל מיני נגזרות שקשורות להסדרי ראיה - כמו: האם זה בסדר שהילדה נמסרת לסבתא ולא לאם, כשאני מחזיר אותה? כיצד ניתן לצמצם את זמן החיכוך כשאני מוסר אותה (קרה כבר יותר מפעם שהיא ניצלה את הזמן הזה לעוד תוקפנות)? האם אני יכול לקחת אותה מהגן ולהחזיר בבוקר?האם לינה אפשרית רק בסוף שבוע? בכל אופן, מחר אתייעץ עם עו"ד לגבי הצדדים המשפטיים. החלטתי שאין מנוס מזה, מאחר שכרגע היא זו שמחליטה בכל הנוגע להסדרי ראייה.

צמצום החיכוך זה מצויין

אתה מעלה כאן רעיונות מצויינים והם גם הגיוניים וישימים. יש מקרים רבים בהם נקבעים הסדרי הראיה בצורה כזו שיהיה מינימום חיכוך בין האב לאם: האב אוסף את הילדים מהמסגרת החינוכית ומחזיר אותם למסגרת החינוכית. פשוט, לא? אם אתה שואל אותי, להחזיר ילד לסבתא ולא להורה (בין אם אב או אם) זה פתרון פנטסטי. זהו פתרון שמקטין חיכוך וגם מרגיע את שני הצדדים. אמץ אותו (בתנאי שהסבתא אינה תוקפנית בעצמה) בחום. לא צריך עורכי דין בשביל זה. אם תשאל חבר או חברה מנוסים, הם יכולים להיות יותר יעילים בשבילך. המוח של עורכי דין חושב אחרת, הם חושבים איז הטיעון או איזו טקטיקה תצליח בבית המשפט. הם פחות חושבים כיצד לנצל את מערכת היחסים בין האב לאם לטובת הרגעת המצב. ברובם כך. זה המקצוע שלהם והם נמדדים על הצלחות בבית המשפט ולא בהכרח על "הסדרי טיעון" מחוץ לבית המשפט בין ההורים. חלילה שלא ישתמע שהורים בענייני משמורת לא צריכים עורכי דין. רק שמצבים רבים בחיים מאלצים את ההורים למצוא פתרונות כאן ועכשיו, ללא עזרת בעל מקצוע מדופלם. תן לעצמך גם קרדיט שאתה יודע לשלוט בחייך ולנווט אותם למקום טוב.

למעלה