מהם אופציות מעו"ף

מצב
הנושא נעול.

kendog keds

New member
../images/Emo45.gif כל השרשור הזה הוסיף לי הרבה

אני אנסה להסביר בצורה פשוטה יותר
אופציה, כשמה כן היא, אופציה לקנות/למכור משהו (בדיוק כמו אופציה להארכת השכירות בשנה נוספת, כאשר משכירים דירה). קיימות אופציות על המון דברים (מעו"ף,מט"ח וכו'). בוא ניקח דוגמא משוק המט"ח,זה יפשט לנו את ההסבר. כל אופציה במט"ח שוות ערך לקניה/מכירה של 10 אלף דולרים. נניח שמכרת את הדירה שלך ב 10 אלף דולר (נניח שיש כאלה דירות) וקיבלת תמורתה בש"ח לפי שער של 4.5, יש לך ביד 45 אלף ש"ח. אבל, אתה מתכנן להשתמש בכסף, כדי לקנות דירה אחרת ב 10 אלף דולר, אולם, מועד התשלום לדירה החדשה הינו בעוד שלושה חודשים. כאשר התשלום יהיה לפי 10 אלף דולר בש"ח לפי השער היציג ביום התשלום בפועל. החשש שלך (שכנראה הינו מוצדק) ששער הדולר יתייקר (נניח ל 5 שח לדולר), דבר שמשמעותו שאתה תצטרך להוסיף 5 אלף שח למחיר הדירה. אז מה עושים במקרה כזה? במקרה זה אתה מאמין כי השוק יעלה (קרי 1 דולר יהיה שווה 5 ש"ח), אתה הולך וקונה אופציית CALL על 4.5 ש"ח לדולר לפברואר 2006 (שלושה חודשים מהיום). משמעות האופציה הזו שמי שמכר לך את האופציה, מתחייב למכור לך 10 אלף דולר ביום פקיעת האופציה (בפברואר 2006) לפי שער של 4.5 ש"ח לדולר, לא משנה מה יהיה מחיר הדולר אז. בפועל מה שקורה שבעל האופציה יעביר לך רק את ההפרש בין שער הדולר בסוף התקופה לבין 4.5. נניח ששער הדולר עלה ל 5 ש"ח, אזי בסוף התקופה הרווחת חצי ש"ח לכל דולר X עשרת אלפים דולר = 5000 ש"ח. זה הסכום שהוא יעביר לך בפברואר 2006. כלומר מבחינתך, קנית סוג של ביטוח (כמו ביטוח מקיף נגד תאונות, לא תמיד אתה משתמש בו, אבל אנשים קונים אותו, כדי להיות רגועים). אז למה בעל האופציה כתב אותה? כי הוא מאמין שמחיר הדולר לא ישתנה/יירד ואז הוא ירוויח את העמלה ממך. נניח ששער החליפין ירד ל 4 ש"ח לדולר, במקרה כזה האופציה שלך לא שווה כלום (בעגה המקצועית, מחוץ לכסף), כי תיאורטית, במידה ותדרוש לקבל 10 אלף דולר ביד, אותו כותב אופציה יילך לשוק, יקנה 10 אלף דולר במחיר של 4 ש"ח לדולר וימכור לך אותם ב 4.5 (כמובן מבחינתך זה יהיה טיפשי להתעקש לקבל את ה 10 אלף דולר) ולכן הכלי הזה נקרא אופציה - יש לך אופציה לבקש לקנות 10 אלף דולר ב 4.5 מה קורה באופציות PUT? באופציית PUT, הסיפור בדיוק הפוך (במקום שמישהו מוכר לך דולרים לפי 4.5 מישהו מתחייב לקנות דולרים לפי 4.5, לדוגמא אתה יבואן שאמור לקבל כסף בעוד שלושה חודשים ואתה חושש ששער הדולר יירד והכסף שלך יהיה שווה פחות). נניח שקנית אופציית PUT על הדולר לפי 4.5 ש"ח לדולר לפברואר 2006. משמעות הדבר שמי שמכר לך את האופציה מתחייב לקנות ממך בפברואר 2006, 10 אלף דולרים לפי שער של 4.5 (לא משנה מה יהיה מחיר הדולר, גם אם הדולר יהיה 3 ש"ח לדולר). כדי שיתבצע מסחר באופציות צריך שיהיה צד אחד שיאמין כי המגמה היא בכיוון אחד ומישהו שיאמין כי המגמה היא לכיוון ההפוך. כמובן, ככל שמחירי המימוש של האופציה קרובים יותר למציאות, מחיר האופציה יקר יותר, כלומר אם היום הדולר הוא 4.5, אופצית CALL על 4.6 תהיה יקרה יותר מאשר אופציית CALL על 5.5. אז למה בכל זאת אנשים כותבים אופציות, אם כל הרווח שלהם הוא בסה"כ העמלה שהם מקבלים? משום שקיימות אסטרטגיות שונות ומשונות (אתה תקרא על שמות כמו אסטרטגיית קונדור ואסטרטגיית אוכף ופרפר ועוד כל מיני חיות ופרחים), שדורשות לקנות ולמכור (=לכתוב) אופציות כדי להרוויח בכל מיני מצבי שוק שונים, לדוגמא אם הדולר יהיה בין 4 ל 5 הם ירוויחו ובמידה והוא יהיה מתחת ל 4 או מעל ל 5 יפסידו וההיפך וכל וריאציה אחרת שאתה חושב עליה. כפי שאתה כבר מבין, יש כאלו שמתמשים באופציות ככלי לגידור סיכונים (כמו בדוגמא שלנו, על מוכר הדירה והיבואן) ויש גם הרבה שעושים זאת ככלי ספקולטיבי. אותו כנ"ל מתקיים במניות, כאשר באופציית CALL, מוכר האופציה מתחייב למכור לך מניה במחיר הנקוב (גם אם מחיר המניה יקר יותר) ובאופציית PUT, הוא מתחייב לקנות ממך מניה בשער הנקוב, גם אם המחיר בפועל נמוך יותר. במידה מסויימת המושג לקנות ב short, מתנהג בדיוק כמו לקנות אופציית PUT. לדוגמא מחיר מניה מסויימת הינו 100 דולר. ואדם מסויים מחליט ללכת שורט על 10 מניות. למעשה הוא "לווה" 10 מניות מהברוקר שלו, ומוכר אותן מיד ולחשבונו נכנסת התמורה מהמכירה (10 מניות כפול 100 דולר = 1000 דולר)., כאשר הוא מתחייב להחזיר לברוקר בעתיד 10 מניות של אותה חברה. במידה ומחיר המניה ירד נניח ל 70 - הוא הולך וקונה 10 מניות ב 700 דולר, ומחזיר לברוקר 10 מניות של החברה. הרווח שלו הוא 1000 פחות 700, כלומר 300 דולר. אולם במידה ומחיר המניה עלה הוא נכנס להפסד, כי הוא התחייב להחזיר לברוקר מניות (לא כסף). כלומר אם לדוגמא המחיר עלה ל 1000 דולר למניה, הוא חייב לקנות 10 מניות בעלות של 10 אלף דולר (10 מניות כפול 1000 דולר) ולהחזיר אותן לברוקר. במקרה זה ההפסד שלו הינו 1000 דולר פחות 10 אלף דולר, קרי 9 אלף דולר. יש ספר טוב שאני זוכר מתקופת הלימודים באוניברסיטה, של רפי אלדור בנושא אופציות (עברו כבר כמה שנים טובות, כך שייתכן וכבר יש ספרים טובים אחרים) זהו מקווה שעזרתי לך קצת. מעבר לכך, אני מצטרף לקריאה של קודמי, שכדאי ללכת לקורס מעמיק בנושא, כי זה בתחום הזה אתה יכול להפסיד הרבה מאוד כסף אם אתה לא מבין בו. בהצלחה
כל השרשור הזה הוסיף לי הרבה

moti286

New member
המלצה שלי

מהם אופציות מעו"ף

חיפשתי פה בפורום, ובאינטרנט בכלל ולא מצאתי הסבר מספק על עניין אופציות המעוף. על מה האופציה? הרי היא לא על מניה מסויימת. מה המשמעות שלה במימוש? מה ההבדל בין האופציות השונות? הרי כולן על אותו מדד.. מי מנפיק את אופציות המעו"ף? מה המשמעות של PUT? תודה! אור
המלצה שלי
אל תתקרב לזה, זה הדבר הכי מסוכן בבורסה, זה כמו קזינו שחור או אדום, גם אנשים תותחים שמבינים בבורסה נופלים בזה הרבה פעמים. אני מכיר הרבה אנשים שמבקשים מהברוקר את האפשרות להתעסק בזה.... אבל אתה כבר ילד גדול לתעשה מה שאתה חושב...

moti286

New member
מבקסים מהברוקר

המלצה שלי
אל תתקרב לזה, זה הדבר הכי מסוכן בבורסה, זה כמו קזינו שחור או אדום, גם אנשים תותחים שמבינים בבורסה נופלים בזה הרבה פעמים. אני מכיר הרבה אנשים שמבקשים מהברוקר את האפשרות להתעסק בזה.... אבל אתה כבר ילד גדול לתעשה מה שאתה חושב...
מבקסים מהברוקר
לסגור את האפשרות להתעסק בזה

Slash007

New member
שאלה

מבקסים=מבקשים
שאלה
כשמישהוא לדוגמא כותב אופציית call , אז הוא מניח שהשוק יירד והוא ירוויח את מחיר קניית האופציה, אבל הוא חשוף להפסדים בלתי מוגבלים אם התחזית שלו מתגלה כלא נכונה והשוק דווקא עולה. אבל בנאדם שמאמין כמו בדוגמא הראשונה שהשוק יירד, והוא קונה אופציית put אז הוא יכול במקסימום להפסיד את מחיר הקנייה והרווחים שלו לא מוגבלים. * אז השאלה שלי למה באמת מישהוא יבחר באפשרות הראשונה של לכתוב אופציית call במקום לקנות אופציית put?

שאלה טובה מאד

שאלה
כשמישהוא לדוגמא כותב אופציית call , אז הוא מניח שהשוק יירד והוא ירוויח את מחיר קניית האופציה, אבל הוא חשוף להפסדים בלתי מוגבלים אם התחזית שלו מתגלה כלא נכונה והשוק דווקא עולה. אבל בנאדם שמאמין כמו בדוגמא הראשונה שהשוק יירד, והוא קונה אופציית put אז הוא יכול במקסימום להפסיד את מחיר הקנייה והרווחים שלו לא מוגבלים. * אז השאלה שלי למה באמת מישהוא יבחר באפשרות הראשונה של לכתוב אופציית call במקום לקנות אופציית put?
שאלה טובה מאד
ההחלטה אם לקנות או למכור היא נגזרת של הציפיות שלך מהשוק. אין כאן חוקים. יש מקרים שדווקא הכתיבה עדיפה. אם למשל השוק "מתנדנד" במקום או יסיים פחות או יותר באותה נקודה שהתחיל, הכותב ישלשל לכיסו את כל הפרמיה של האופציה. ואילו הקונה ? יפסיד 100% מההשקעה שלו. מה עדיף במקרה זה? בנוסף הכותב יכול "להרשות לעצמו" טעות מסוימת, כלומר אם המדד בכל זאת יעלה קצת הוא עדיין ירויח או יתאזן. ואילו אם תקנה PUT , עליה של פיפס (או אפילו עצירה במקום) ואתה כבר בהפסד. יש כמובן עוד המון דוגמאות בעד ונגד כל גישה. עוד משהו- לסוחרים וגופים רבים יש הרבה בטחונות פנויים ולא מנוצלים, אל תשכח שעם בטחונות הכסף "עובד" פעמייים, למשל תכנית חסכון או מניות או אג"חים שמשמשים כבטוחה לפעילות של כתיבה. זה כמובן מאד אינדיבידואלי לכל אחד. אז מתי בכל זאת עדיף לקנות אופציה? כשאתה מאמין שהשוק ירד די חזק למטה, ואז כמובן לקניה יש יתרון על פני הכתיבה. כפי שכתבתי בהודעה אחרת היום, באופן סטטיסטי מסתבר שדווקא לכותבים יש לאורך זמן יתרון על הקונים. אבל מה שחשוב שההחלטה היא תמיד לפי מה שאתה מאמין שיקרה והיא משתנה בהתאם.

מממ4

New member
סטיות, טאטות, גאמות, וכל זה.

שאלה
אם הסטיה גבוהה ותקנה PUT בירידה בסטיה אם תתרחש וירידת ערך הזמן הטאטה "תאכל" לך את האופציה, אבל אם כתבת CALL בכסף או קרוב זה ישחק לטובתך. אם נומר הסטיות נמוכות אז תקנה או אם אתה משחק רחוק מהכסף שם זה פחות משפיע גם תקנה או אם הסטיות גבוהות אבל אתה עדין מאמין שהם יעלו אז תקנה, או אם הם גבוהות (וגא גדולה) אבל האומגה גדולה יותר אז גם תקנה, אם אתה מפחד מהאומגה תמכור PUT בקיצור יש אין סןף אפשרויות.

Wizard123

New member
נכון. ובנוסף

אם הסטיה גבוהה ותקנה PUT בירידה בסטיה אם תתרחש וירידת ערך הזמן הטאטה "תאכל" לך את האופציה, אבל אם כתבת CALL בכסף או קרוב זה ישחק לטובתך. אם נומר הסטיות נמוכות אז תקנה או אם אתה משחק רחוק מהכסף שם זה פחות משפיע גם תקנה או אם הסטיות גבוהות אבל אתה עדין מאמין שהם יעלו אז תקנה, או אם הם גבוהות (וגא גדולה) אבל האומגה גדולה יותר אז גם תקנה, אם אתה מפחד מהאומגה תמכור PUT בקיצור יש אין סןף אפשרויות.
נכון. ובנוסף
נניח והשוק על 780. קול 780 שווה משהו, יש עליו פרמיה שמעבר למחיר השוק. נניח הוא שווה 1000 שח. אם תכתוב אותו והשוק יפקע על 780 אתה תרוויח את כל הפרמיה. לעומת זאת אם קנית פוט770 או אפילו 780 והשוק פוקע על 780 - הפסדת. במקרה של ירידה חדה כמובן שהרווח בפוט יהיה גדול יותר.

מצב
הנושא נעול.
למעלה