מגיע לדופק גבוה, האם זה בסדר...

new blood

New member
מגיע לדופק גבוה, האם זה בסדר...

אהלן, לפני כמה ימים שאלתי כאן משהו על ריצת 2000, בכל מקרה, אני מתאמן בערך שבועיים והצלחתי לשפר כבר דקה וחצי מהזמן. אני שמתי לב שבסוף הריצה הדופק שלי ממש גבוה - היום מדדתי והוא היה 210.... אני רק רוצה לוודא שזה בסדר ולא מסוכן? דרך אגב - עשיתי ארגומטריה והכל בסדר... אני בן 18. תודה

למפל1

New member
דופק גבוה

היי, בד"כ הדפקים אצל מתאמנים מתחילים גבוהים משום שאינם בכושר, לכן יש להשתדל להיות בדופק ממוצע פחות או יותר בהתאם לטווח הגילאים . במידה ועשית בדיקת ארגומטריה אני בטוחה שמצויין שם על הטווח בו אתה אמור לנוע . ישנה נוסחה שהיא ממש לא מדוייקת שדרכה אתה יכול לבדוק שאתה בדופק הנכון . נוסחת קרבונן : דופק מטרה = [(דופק מרבי) פחות (דופק מנוחה)] X (% המבוקש) + דופק מנוחה אך אם נשים שניה בצד את עניין הדופק שהוא אחד מהאמצעים לבדיקת עצימות האימון, ישנו מדד נוסף סובייקטיבי שיטת "בורג", המבוססת על ההרגשה האישית של המתאמן - אשר נקרא RPE (יש המון מאמרים בנושא שאתה יכול לקרוא) בגדול על פי שיטת בורג אתה מדרג את רמת הקושי על פי הנשימה שלך והיכולת האישית שלך בין 6-20 או 1-10 . מספר שאלות בשביל לקבל תמונת מצב קצת יותר עדכנית : 1. כיצד אתה מודד דופק ? האם יש לך שעון דופק ? 2. מהו הדופק בתחילת ריצה ואמצע ? האם רק בסוף הריצה הדופק גבוה מידי ? מקווה שעזרתי , רוית למפל משקמת תנועתית אורטופדית O.M.R www.ravitlampel.co.il

new blood

New member
אוקיי

1. אין לי שעון דופק, אני מודד פשוט לפי ספירה ובדיקה עם שעון של הזמן. 2. בהתחלה בערך 120 כי אני תמיד מתחמם ומשתדל להגיע לאיזור הזה, באמצע אני לא יודע אבל הוא בהחלט גבוה כבר באמצע, אני מרגיש את זה. כמובן שבסוף זה כבר השיא. אני יכול להעיד שזה באמת מאוד מאוד קשה, אבל אני פשוט מנסה לתת כל מה שיש לי. השאלה אם זה בריא. הנוסחה שהראת לא ממש עוזרת לי - כי אין לי דופק מטרה, אני פשוט מנסה לרוץ הכי מהר. לפי השיטה השניה... אני יכול לומר שבין 1-10 זה 10 (לא נשמע טוב...)

למפל1

New member
בהמשך לדופק

כל עוד האימון בנוי בהדרגה : תחילת הריצה חימום קל עומס 3 לאחר מכן קצב לאט עולה והעומס הוא בינוני 5-6 ובסוף אתה רוצה לתת את הכול 8-10 שזה בערך דקה של דופק גבוה, אז אין שום בעיה . דופק גבוה מסוכן כאשר אתה נשאר עליו לאורך זמן ונמצא במאמץ יתר שגופך אינו יכול לעמוד בו . כל עוד האימון שלך בנוי בהדרגה אין שום בעיה. במידה ואתה רוצה באמת לשפר ולהיכנס לכושר אירובי גבוה הייתי ממליצה לך לעבוד עם שעון דופק צמוד זה רק יכול להטיב ולייעל את האימונים שלך . אם אתה יכול רק להזכיר לי לשם מה אתה מתאמן ? רוית משקמת תנועתית אורטופדית O.M.R www.ravitlampel.co.il

new blood

New member
רוצה להכנס לכושר לקראת הגיוס

עם דגש על להשתפר בריצת 2000, אבל הרעיון להכנס לכושר באופן כללי (אני עושה עוד אימונים, את ה2000 אני מודד רק פעם בשבוע.) תודה, אז אני מבין שאין בעיה.

למפל1

New member
בהמשך...

בשמחה :) אתה יכול להיכנס לאתר איילות או שוונג יש שם תוכניות מובנות לפיתוח הכושר הגופני לרצים לעיונך. שיהיה שבוע נפלא

למעלה