לבאפלו

• פותח הנושא Nire
  • פורסם בתאריך

Nire

New member
לבאפלו

חשבתי שלא איהה פה בחודש הקרוב אבל מסתבר שיש לי זמן לקפוץ בכל זאת. באפלו, הדברים שאמרת מאד נכונים ודיברת מהלב- אתה צודק לגמרי שהחרדים שמשתמשים בדת כדי להגן על עורם הם במידה מסויימת כל מה שאמרת, אבל יש יותר מזה. החברה החרדית היא חברה מורכבת, בעייתית ופצועה מבחינות רבות. בתקופת ההשכלה, כשמרבית בני העם היהודי חדלו להיות דתיים ותהליך החילון היה בשיאו, אנשים שחרדו (ובצדק רב) לגורל היהדות הקצינו את עמדותיהם והסתגרו בנוקשות באורח החיים של העיירה היהודית במאבק עיקש וחסר פשרות להציל את אורח החיים של ההולך לפי דת משה. אני מסכים איתך לגמרי שכל חרד חייב בשירות בצה``ל, ושחבל שמפאת בעיותיה הרבות של החברה החרדית אותו ציבור לא מבין שמחובתו כבן לעם היהודי לתרום בדיוק כמו אחיו, ושלמען הבריאות הנפשית של החברה בה הוא חי עליו לפתוח אותה (החברה החרדית) להשתלבות בריאה ונורמלית בארץ (חקלאות למשל) ובמדינה. מ צ ד ש נ י: השתלבות כזו בחברה הישראלית כפי שהיא היום יכולה להיות סכנה חמורה לדת. האלטרנטיבה החילונית, שאני מכיר מקרוב מאד, אינה עדיפה בעיניי על אורח החיים החרדי, קפוא, מאובן ומסוכן ככל שיהיה. החברה החילונית במובן מסויים מאד של המילה מחכנכת את ילדיה בצורה טבעית ובריאה יותר, אך יחד עם זאת עושה טעות נוראה ולא מחנכת אותם לערכים ולמעורבות רגשית ואכפתית שנושאי לימוד למשל- לא מספיק לפחות, כך שחבר`ה שלמדו תנ``ך מכיתה ג` מעולם לא הרגישו באמת את העומק הנשגב שצפון ביהדות והא ליבה, ומעולם לא הטריחו עצמם בשאלות נפשיות ושכליות נעלות כגון מהות האלוהים, משמעות החיים ומהי האמת המוחלטת. לכן אני מבין ואפילו מזדהה עם ההסתגרות החרדית במובן מסויים, למרות שהבעיות באותה חברה וכללית הנוקשות שלה נראות לי זרות ואפילו מפחידות אותי. המצב בו בחורי ישיבות לא מעוניינים לשרת בצה``ל הוא שלילי, אסור ובלתי נסבל הן במחינה דתית, הן מבחינת היותנו עם אחד והן מבחינה מוסרית-והמוסר נובע מן הדת. יחד עם זאת, בחורי הישיבות גם בוחרים לא לעבוד ולמרות שהם מקבלים כסף רב ממני וממך הם חיים בעוני רב בהרבה וחייהם קשים מאד ב``כ. כך שאסור לשפוט אותם כחמדנים וכאגואיסטים כל כך מהר. העניין עמוק וקשה בהרבה.

למעלה