כמות חלב ושאיבה

אבגרשת

New member
כמות חלב ושאיבה

שלום (קצת ארוך אך דרוש רקע...) ביתי בתחילת שבוע הבא תהיה בת 3 חודשים. היא נולדה בניתוח קיסרי במשקל נמוך, 2386 גרם. עקב הסתבכות לאחר הלידה, הארוחה הראשונה שלה הייתה מבקבוק. בביה"ח הנקתי אותה כמה שיכולתי בנוסף לבקבוק. אושפזתי שבוע. כשהתאוששתי מהניתוח החלטתי שאני רק מניקה אותה, אבל אז היא עלתה בקושי במשקל. בגיל 5.5 שבועות הייתי אצל יועצת הנקה, שתיקנה לי את האחיזה. הסתבר שכיוון שהיא מאוד קטנה במשקל, היא מתעייפת נורא מהר והיניקה שלה לא אפקטיבית בנוסף לאחיזה (ינקה 60 CC משד אחד, ומהשני היניקה כבר לא הייתה אפקטיבית). היועצת יחד עם אחות טיפת חלב יעצו לי להניק אותה עד 20 דקות מכל צד ולתת לה תוספת: שאובה או תמ"ל עד שתתחזק בכל ארוחה. בפגישה השניה עם היועצת, על אף השיפור באחיזה, היא ינקה עוד פחות (ב- 3 הנקות רק 35CC), ותחושת הבטן שלי אמרה שזה בגלל שהתרגלה לבקבוק. בפגישה השלישית היא ינקה קצת יותר טוב מהפגישה השניה (35CC מצד אחד ועוד 5 מהצד השני). למרות העצות, השתדלתי וקיוויתי שהיא יונקת מפעם לפעם יותר טוב, ועכבתי עד כמה שיכולתי את מתן הבקבוק מהפחד שלא תרצה לינוק יותר. לפני כשבועיים, כשעברה את ה- 3700 גרם, החלטנו להוריד את הבקבוקים בהדרגה. היו ארוחות שהרגשתי שהיא אוכלת טוב, והיו פחות. זה היה ניכר בהפרשים בין הארוחות ומקולות הבליעה. לצערי הסתבר שהיא עלתה רק 60 גרם ב- 13 יום. כיום אני נאלצת לתת לה תמ"ל בנוסף להנקה, כי רק ככה היא עולה במשקל. חשוב לציין שעד השבוע האחרון היו ימים רבים ללא קקי, והטיטולים שלה היו רק עם פיפי. ההנחה היא שהיא לא מגיעה לחלב האחורי ומכאן לא עולה במשקל. בשבוע האחרון היא עלתה 430 גרם בשבוע בזכות התמ"ל כתוספת. שאלותיי: אני לא יודעת מה הביצה ומה התרנגולת, אך העניין הוא שהיא כנראה עדיין לא יונקת מספיק והשאלה היא האם זה בגלל כמות החלב שאני מייצרת, הכמות הקטנה שהייתה יונקת עד עכשיו, או כי עדיין היא מתעייפת (הגיעה ל- 4210 גרם השבוע)? כדי לעודד את ייצור החלב וכדי לתת לה בקבוק שאוב במקום תמ"ל, אני שואבת עם משאבה ששכרתי, אך עדיין כמויות החלב שאני שואבת אינן גבוהות. ומקסימום שאני מצליחה לשאוב לה במהלך כל היום זה בקבוק אחד (אוכלת כ- 120 CC תמ"ל תוספת). אני לוקחת כמוסות חילבה ע"פ עצת היועצת, אך עדיין כמות השאיבה אינה עולה משמעותית. כיוון שהשאיבה כרוכה בהמון תסכול, אז בכדי לא להיכנס שוב ללחץ כמו שהייתי בהתחלה, אני משתדלת לשאוב כל שעה כ- 10 דקות על מנת להגביר את הייצור. יש שעות ביום שבעשר דקות אני שואבת 40-50CC ויש שעות שבמקרה הטוב אני מגיעה ל- 20. האם באמת אין לי מספיק חלב? (עקב כל הסיבוכים שהוזכרו לעיל) מה עוד אני יכולה לעשות על מנת להיגמל מהתמ"ל? איך אדע מתי החלב שלי מספיק ומשביע אותה? יש ארוחות שהיא פשוט משתגעת לי על הציצי ולא מסופקת ואז אני שואלת את עצמי האם היא רוקנה לי את השד או שפשוט נמאס לה ואין לה כח? (לעתים זה גרעפס שתקוע, אך לא תמיד). אני מפחדת כל הזמן שהיא תחליט שהיא לא רוצה יותר ציצי... אשמח לתשובות
נ.ב.- אין צורך כמובן לציין את הלחץ שמופעל עלי מהמשפחה...

כמות חלב ושאיבה

אני רוצה קודם כל להגיד לך כל הכבוד. את משקיעה הרבה בתזונה הטובה ביותר של התינוקת שלך, וזה בהחלט המתנה הטובה ביותר שאפשר לתת לה. כמו שאת גילית, תהליך החזרה להנקה מלאה לא תמיד פשוטה. זה לא קסם, ויש הרבה גורמים שמשפיעים. הכי חשוב, כמו שאת אמרת, זה שהיא עדיין אוהבת לינוק ונהנת מהיניקה. הרבה הנקות כיף יעזורו לה להמשיך להנות מההנקות. גם אם זה יקח עוד קצת זמן של שילוב בקבוקים, העיקר שאת אימא מניקה. ההנקה זה לא רק האוכל, זה הרבה יותר. יש לי כמה שאלות : עם איזה משאיבה את שואבת? האם ניסית לשאוב דו-צדדי? האם היועצת שעוזרת לך היא יועצת מוסמכת IBCLC ? איפה את גרה? האם היית רוצה להיפגש עם יועצת נוספת? יש בארץ הרבה יועצות, ויש כמה במיוחד טובות. אורית מדריכת לה לצ'ה

אבגרשת

New member
תשובות לשאלות ושאלות נוספות

כיוון שלא הצלחתי להשיג את הלקטינה של מדלה ביד שרה, השגתי משאבה מעזרה למרפא בשם mamivac eve (לא מוכרת...). זו משאבה חד צדדית. ליועצת הגעתי דרך מכון רותם שעובד עם כללית מושלם, ועד כמה שידוע לי היא מוסמכת. אני גרה באזור המרכז, ולהיפגש עם יועצת נוספת יכול לבוא בחשבון. האם באמצעות השאיבות בשלב זה ניתן להגדיל את תפוקת החלב? אני כל פעם מנסה טקטיקה אחרת, כדי לא לצאת מתוסכלת ולהיכנס ללופים- תסכול- ירידה באספקת החלב- לא מצליחה לשאוב- מתוסכלת. כמה מ"ל בממוצע היא אמורה לאכול בגיל זה? כמעט 3 חודשים, שוקלת מעל 4200 גרם. אני עורכת טבלת מעקב אחרי ההנקות וכמויות התוספות שהיא מקבלת, ומפחדת שהיא לא מקבלת מספיק כשאני לא נותנת לה תוספת בכל ארוחה. אני מרגישה כמו אמא פולניה, שלפעמים נותנת לה עוד ציצי, כי היא מפחדת שהילדה עדיין רעבה...

אימא פולניה יקרה!

הדבר הפשוט ביותר שאת יכולה לעשות לעזור למצב הוא להשכיר משאיבה טובה. זה כמו לנסוע לירושלים עם אוטו טוב לעומת אוטו ישן- הדרך מאוד מושפעת מחוזק המנוע. את יכולה להשכיר לקטיה של מדלה דרך רותם או בייבי רותם (יש הנחה של המושלם) או דרך יועצות פרטיות. הייתי מציעה לנסות כמה ימים עם המשאיבה החדשה ואז אפשר להחליט אם כדאי להיפגש עם יועצת. אולי המשאיבה הטובה תעשה את ההבדל. את יכולה להתקשר לקו- התמיכה (1700-700-254) לקבל רשימת יועצות או תבקשי פה בפורום. את רשמת שאת לפעמים נותנת לה עוד ציצי, כמו אימא פולניה. וזה נהדר! מה שהכי מגביר חלב זה ריבוי הנקות. בהצלחה! אורית מדריכת לה לצ'ה

אבגרשת

New member
האם ניתן להגדיל את תפוקת החלב

אחרי כמעט ארבעה חודשים באמצעות משאבה? הגעתי כמעט להנקה מלאה בתוספת בקבוק אחד (וכשהיה צורך שניים) לפני השינה בלילה (הנקתי אותה רבות במשך היממה, והכל בכדי להגביר את תפוקת החלב שלי, כי עם המשאבה זה לא הולך, וקשה לי להאמין שהלקטינה תעשה את העבודה טוב יותר... או שכן וכדאי לי לנסות), אך מסתבר שהיא עלתה רק 10 גרם בכמעט שבועיים. עקב כך חזרתי לתת לה בקבוקים, וכיום אני נותנת לה 2-3 בקבוקים ליום (כשמקסימום היא מקבלת 2 בקבוקי סימילאק). אני שואלת את עצמי האם אני לא מרעיבה אותה וגורמת לה יותר נזק, מאשר שהייתי נותנת לה תוספת בקבוקים, עד אשר היא תפטר אותי לגמרי מההנקה? בטיפת חלב האחות אמרה לי שאני צריכה לאפשר לגוף לייצר חלב, ולכן עדיף שאני אתן לה או ארוחה כן ארוחה לא בקבוק, או שאניק אותה ואתן לה תוספת בקבוק. פשוט הייתי בסיפור הזה, וכשהיא קיבלה כל ארוחה בקבוק, היא ינקה פחות. אם אתן לה ארוחה בקבוק וארוחה אניק אותה, אני מפחדת שזה לא יגדיל את תפוקת החלב ושהיא תפטר אותי הרבה יותר מהר. מה דעתך? האם עדיף לי לוותר וזהו? דבר שמאוד קשה לי...
האם שווה לי לנסות את הלקטינה, גם שכל יום היא יכולה להגיד לי שלום? ושוב

למעלה