כאבים בברך

eyal1612

New member
כאבים בברך

כבר די הרבה זמן אני סובל מכאבים באפיפיזה העליונה של עצם הטיביה, כאבים שמפריעים להמשיך בפעילות ספורטיבית. אני רץ כ2-3 פעמים בשבוע כחלק מאורך חיים בריא והכנה לצה"ל. לאחר משחק כדור סל או כדור רגל הכאבים הופכים לבלתי נסבלים כנראה בגלל הניתורים והבלימות הרבות ועקב זאת אני לא מסוגל לרוץ יום-יומיים. לפני כחצי שעה חזרתי מרצה לאחר 10 דקות משום שהכאבים היו ממש בלתי נסבלים, בקושי הצלחתי ללכת הבייתה ברגל. אני בן 16 וחצי ויש לציין שאני משתמש בנעל ריצה מקצועית(saucony) לפני שאני פונה לאורטופד אני פונה אליכם כדי לקבל מושג כלשהו לגבי הבעיה. תודה מראש, אייל

yotamde

New member
נשמע כמו שברי הליכה

לפני שאתה מתחיל לרוץ יש כמה כללים שחשוב מאוד שתקפיד לעשות אותם: 1- ריצה אך ורק על משטח רך כמו חול, אדמה, חצץ. לא אספלט! 2- תזונה נכונה (סידן, ויטמינים). 3- נעליים טובות. ניו באלאנס או סקוני. 4- לפחות 7 שעות שינה רציפות בלילה. לא לישון בצהריים. 5- אם יש נטיה לפלטפוס אז מומלץ מאוד להתאים מדרסים. 6- בנייה נכונה של שרירי הרגליים לפני שמתחילים באימוני ריצה, והתאמה פרופורציונאלית בין מסת השריר בפלג הגוף העליון למסת השריר בפלג גוף התחתון. 7- חשוב שסגנון הריצה שלך יהיה נכון. שתניח את כף הרגל בהדרגתיות החל מהעקב ועד לאצבעות. 8- כמובן שחשוב אימון הדרגתי. 9- מחקרים מראים שלחץ נפשי מגביר הסיכויים לשברי הליכה. אם לא תיצמד לחוקים האלה, יש סיכוי גדול יותר לקבל שברי מאמץ. הדרך היחידה לדעת עם יש לך שברי מאמץ זה לעשות מיפוי עצמות (אלא אם כן השבר שלך ברמה גבוהה ואז גם עיני רנטגן יכולות לקלוט אותו). לשם כך אתה צריך הפנייה מאורטופד. תקרא את הכללים שכתבתי לך, שאגב, כולם ניתנו לי מרופא ספורט מוסמך, ותחשוב אם אתה אכן מקפיד על כולם. אם אתה מקפיד ובכל זאת תקפו אותך שברי מאמץ, כנראה שהגוף שלך מאוד רגיש. אני התאמנתי 2-3 בשבוע, רצתי בשטח ובכל זאת תקפו אותי שברי הליכה. התברר שהשרירים שלי סביב המפרקים ממש חלשים ושיש לי פלטפוס. אם יש לך שין ספליט, שזו הדרגה הכי נמוכה לשבר מאמץ בדרך כלל מספיק חודש מנוחה בשביל שהסדקים יתאחו ועוד חודשיים של אימון מאוד מאוד הדרגתי ואישי למניעת שברי מאמץ בעתיד. אם יש לך שברי מאמץ בדרגה 2 או 3 המנוחה היא כבר כמה חודשים. אל תזניח את עצמך, פנה לאורטופד בהקדם האפשרי בהצלחה

eyal1612

New member
תודה רבה על התשובה המפורטת

אני שומר על כל הקריטריונים אז כנראה שאני מאוד רגיש. מחר אני אקבע תור לאורטופד כדי לוודאות שאני באמת סובל משבר מאמץ.

eyal1612

New member
תודה רבה!

המאמר הבהיר לי כמה נושאים לא ברורים. אם שום דבר קיצוני לא יקרה אני יתחיל לעשות ספינינג עוד השבוע משום שבלי פעילות אירובית אני מרגיש חולשה ותשישות לאורך כל היום. תודה על המאמר המצויין, אייל

למעלה