יום השישי ה13 אמת או אגדה? ומי זה ולנטינוס?

Bartal j

New member
יום השישי ה13 אמת או אגדה? ומי זה ולנטינוס?

אוקיי קצר באיחור, היה לי סופ"ש עמוס חברותי ועוד ללמוד למבחן באנתרפולוגיה ליום שני. יום השישי ה13 למען האמת אצל הרבה עמים מלבד היהודים הספרה 13 היא ספרה ממוזלת. הסינים התייחסו לספרה 13, כספרה ברת מזל. היסטוריונים מספרים, שהמצרים הקדמונים בתקופת הפרעונים התייחסו לחיים, כאל מסע חיפוש לקידום רוחני, אשר הגיע בהתפתחותו ל – 12 רמות בחיים האלה ואילו הרמה ה- 13 הייתה מעבר לחיים והיא נחשבה לחיים הנצחיים. אי לכך, הספרה 13 סימלה אצלם אמנם מוות, אולם לא במונחים של ריקבון ועפר, אלא כטרנספורמציה מפוארת ורצויה. גם קלף מספר 13 בקלפי הטארות מסמל את קלף ה"מוות" (דמות של שלד עם חרמש), אך נשאר במשמעות האמיתית והחיובית שלו – טרנספורמציה והתחלה חדשה. הקדמונים טענו ש"המבין כיצד להשתמש במספר 13 יקבל כוח ושליטה" 13 הוא מספר של התקוממות, הוא קשור לכוח, אשר אם משתמשים בו למטרות אנוכיות, יביא על עצמו הרס אצל העמים הגרמנים, שלפני הספירה, יום שישי נחשב כיום בר מזל בעיקר כדי להתחתן בו, בגלל הקשר שלו עם אהבה ופוריות מאחר ויום זה קושר לפרייה הנורדית שהייתה אלת אהבה מחולות יופי ופיריון ולכן כונה friday כלומר "יומה של פריה". ביהדות, יום שישי נחשב ליום מבורך, ככתוב: " וירא אלוהים את כל אשר עשה והנה טוב מאד ויהי ערב ויהי בוקר יום שישי" ביום השישי נברא האדם, והספרה 13 אף היא נחשבת למבורכת: בגיל 13 נערים נכנסים למצוות בטקס בר המצווה. 13 חודשים קיימים בלוח השנה העברי. בגימטרייה סך הכל האותיות העבריות של המילה "אהבה", הנן 13. ואומרים, שמי שנפטר ביום שישי היה איש צדיק. אז למה יום שישי ודווקא מספר 13? ואיך נוצר "המוניטין הרע?" הרומאים שייכו את הספרה 13 למוות, אבל לא באותו אופן ששייכו המצרים. הרומאים טענו כי השנה מורכבת מ12 חודשים, ואילו היום שלנו מחולק ל24 שעות כלומר 12+12 וזה מחזור החיים הטבעי. לכן הסיפרה 13 היוותה עבורם את העולם שמעבר לאנושיות,העולם הזר אפוף המוות שאיש לא מכיר בחייו גם וחושש להכירו מאחר ואז יצטרך לחצות את מפתן המוות ולהפסיק להתקיים כאדם..כלומר משמעות של סוף בלי התחלה, והסוף הזה מאיים, קודר, ומפחיד. זאת הסיבה שהסיפרה ה13 נחשבה למשהו שהוא לא מוגדר אפוף מסתורין, מעבר למגבלות המוח האנושי. ביום שישי ה-13 באוקטובר 1307, בו פשט מלך צרפת פיליפ היפה על כל מעוזי מסדר אבירי היכל שלמה (ה"טמפלרים") ועצר את רוב אבירי ובכירי המסדר. האבירים שנעצרו עונו קשות עד שהודו שעסקו בכפירה, מינות, הומוסקסואליות ועבודת השטן. למעשה, ביום זה נפל אחד המסדרים המפוארים של אירופה בימי הביניים. במאה ה – 18, אמונה זו אף התחזקה לאחר אוניית קרב של צי הוד מלכותה בשם "פריידי" (יום שישי), שבנייתה החלה ביום שישי, יצאה להפלגת הבכורה שלה ביום שישי ה- 13 לחודש - היא לא נראתה יותר מאז אוניות אינן מפליגות יותר בימי שישי. עוד סיבה שהוסיפה "שמן למדורה" וביססבה את המוניטין הנוראי שיצא ליום השישי ה13 היא: באנגליה עד שנת 1900 היו 13 מדרגות העולות אל הגרדום, וההוצאות להורג נערכו בדרך כלל בימי שישי. באסטרולוגיה הספרה 4 (3 + 1) מיוצגת על ידי כוכב הלכת אוראנוס המסמל שינויים, מהפכות, התרחשויות בלתי צפויות, ניתוקים וכו` לפי הנצרות בסעודה האחרונה של ישו שהתרחשה ביום שישי סעדו 13 אנשים, ישו ו-12 השליחים והאורח ה13 שלא הוזמן היה "הבוגד" יהודה איש קריות, ואת ישו צלבו לפי המסורת הנוצרית ביום שישי. אגדה נורדית דומה ועתיקה יותר מספרת, ש"לוקי" המקביל הנורדי לשטן , הגיע בלא הזמנה למסיבה, שנערכה לכבודם של – 12 אלים, באולם "ולאהלה", , באמצע מריבה שהתרחשה במקום הוא גרם למותו של האל יפה התואר וחביב האלים "בלדור", אל האור. אמונות טפלות לגבי יום השישי ה13 1. אם 13 איש יושבים יחד לסעודה כולם ימותו תוך שנה. 2. אם שמו של אדם מורכב מ 13 אותיות, הוא יזכה במזל שטני. 3. לעולם אין להחליף מצעים ביום שישי הדבר יביא לאדם חלומות רעים. 4. אין להתחיל בטיולים, בהפלגות או לעבור דירה ביום שישי, הדבר יביא למזל רע. 5. אם מקצצים ציפורניים ביום שישי – יבוא צער. 6. ילד, שנולד ביום שישי גורלו נחרץ להיות חסר מזל. 7. לחזר או להתחתן ביום שישי, הנו מעשה טיפשי ויגרום להרס הקשר בגלגול הנוכחי. 8. בהרבה ערים אין רחוב או שדרה, שמספרה 13. 9. בית מספר 13 נחשב לחסר מזל. 10. בהרבה בתים או בתי מלון, הקומה ה - 13 כלל אינה מופיעה. פחד מיום שישי ה-13 נקרא פָ‏‏ר‏אסְ‏קבֶ‏‏דלטריאפוביה.. ואיך קשור ולנטינוס ליום האהבה הבינלאומי? מלטינית: Dies sanctus Valentinus, אנגלית: St. Valentine's Day), החל ב-14 בפברואר, הוא חג האהבה בעולם המערבי. יום ולנטיין הקדוש החל כציון נוצרי לזכרו של ולנטינוס הקדוש - למעשה, לזכר שלושה קדושים, כי לנוצרים יש שלושה קדושים בשם זה. האגדה מספרת כי אחד מהם השיא בסתר זוג אוהבים לפי דיני הנצרות בתקופת הקיסר קלאודיוס השני גותיקוס ועל כך נידון למוות. לפני מותו כתב מכתב לבת הסוהר שעימה התיידד וחתם "שלך ולנטיין". במשך השנים נעשה ולנטיין לפטרון האוהבים. עם השנים התחזק מעמדו של היום המוקדש לקדוש זה כיום חג.

Bartal j

New member
ולגבי מותו של בלדר בידי לוקי

מסופר כי במהלך המשתה, התגאו האלים בבלדר שהיה כה יפה עד ששום דבר לא יכל להרגו מאחר ואימו האלה פריג השביעה על עץ וחפץ שלא יזיק לבנה המושלם. כולם הסכימו מלבד הדבקון. לוקי הערמומי גילף חץ מעץ הדבקון מאחר וידע כי בלדר לא חסין נגד העץ הזה ולאחר שכל האלים השתעשעו בשיכרותם בזריקת חפצים על בלדר שלא מת משום חפץ מאחר והיה חסין. הוא פנה לאחיו העיוור של בלדר "הוד" ועזר לו לכוון בחץ וקשת את החץ המורעל שקטל את חייו של בלדר לאימתם של האלים, שבכו על בלדר שירד לשאול ונקמו בלוקי אירוע זה הוביל לרגנארוק, מלחמת האלים וסוף העולם הנורדי. הדבקון אגב הוא אותו צמח שבחג המולד הנוצרים מתנשקים מתחתיו.

ליסאן

New member
מאוד מעניין . תודה ברטל ../images/Emo41.gif

חלק מהאומונות ממש הזויות, וגם חלק מהסיפורים אבל ככה זה אמונות טפלות אני מניחה. מתחילות ממשהו הגיוני פחות או יותר והופכות לשיגעון

ella xoxo

New member
סופסופ ביסוס כלשהו ליום הזה..תודה בר!! =]

אבל בלי שום קשר, אני כל כך לא מבינה את האנשים בישראל שמשתגעים מהיום הזה ולא יוצאים מהבית וכאלה.. אצל יהודים מס' 13 הוא בכלל מספר מזל! לא יודעת למה הייתי מביאה לכם ביסוס אבל אני לא טובה בדברים האלה.. anyway, ביום שישי הזה בכלל שחכתי מה-13, נסעתי 4 שעות למרכז, הייתי בקולנוע, לקחתי הרבה מוניות ואוטובוסים ממקום למקום. ואני עדיין חיה ונושמת. זה אפילו היה אחד הימים היותר מוצלחים שלי, קניות מוצלחות

TanTanIM

New member
../images/Emo210.gifתודה בר על ההשקעה :)

אני אשתדל לקרוא את זה מתישהוא..

Kawaii Me

New member
בטרל../images/Emo24.gif

את יודעת כ"כ הרבה
בכל מקרה אני לא מאמינה ביום שלישי ה13 בייחוד כי זו אמונה הרווחת אצל נוצרים. זה עדיין מגניב, וכיף לחגוג אותו עם סרטים מפחידים

למעלה