טרשת במשפחה

shambi

New member
טרשת במשפחה

אני יודעת שהטרשת אינה תורשתית אבל אני עדין מבולבלת בנושא הזה. אמא שלי וגם אחותה, שתיהן חולות במחלה ושמעתי לפני כמה חודשים על משפחה ש 3 מבני המשפחה חולים במחלה. תוכל להסביר לי זאת?.. תודה

טרשת במשפחה - תשובה

כשמסתכלים על כלל אוכלוסית חולי טרשת נפוצה מוצאים שב-95-98% אין במשפחה חולה נוסף בטרשת בדרגת קרבה ראשונה (אחים, ידלים הורים). יחד עם זאת ישנן משפחות בהן יותר מחולה אחד. היות והגורמים למחלה הינם גם גנטים וגם סביבתיים, והיות שגורמים אלו מרובים, הרי שהופעת המחלה ביותר מאדם אחד במשפחה מעידה שקרוב לוודאי החולים במחלה מאותה משפחה נושאים את אותם גורמי סיכון גנטים. היותם קרובי משפחה מעלה גם את האפשרות ששניהם היו חשופים לאותם גורמי סיכון סביבתיים. כך שבסיכומו של דבר החולים במשפחה היו חשופים לאותם גורמי סיכון למחלה (בעיקר גנטיים אך גם הסביבתיים). דבר זה שהביא לכך שהם אלו שחלו בעוד בני משפחה אחרים נחשפו לפחות גורמי סיכון. למותר לציין כי עד כה לא זוהו הגנים או גורמים סביבתיים ספציפים למחלה. ידוע שהמחלה שכיחה יותר בחברות עם רמה סוציואקונומית גבוהה ובאזורים מרוחקים מקו המשווה. כן נמצאו בגנום האנושי מספר אזורים שקשורים לטרשת נפוצה, כאמור מבלי שהגנים הספציפים זוהו.

למעלה